Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 128

Θέμα: Ηχος και Hi-End

  1. #46
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Hi-End... παίρνεις οποιοδήποτε κόλλημα / χόμπι / τρέλα που μπορεί να έχει κάποιος, βγάζεις έναν μέσο όρο αυτών που δύνται να ξοδέψει και προσθέτεις τέσσερα μηδενικά στο τέλος αυτού του ποσού.

    Μακρυά από εμάς, για κάποιο καιρό πήγα να κολήσσω αλλά πλακώθκα στην αντιβίωση...

  2. #47
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε Λιάκο, είναι αναμνήσεις και οι αναμνήσεις δεν πουλιόνται (ακόμα τουλάχιστον). Έτσι για να γουστάρω έκανα στην κόρη μου και στη γυναίκα μου σήμερα το απόγευμα μετά τις φιτιλιές που μου βάλατε λίγο πρόγραμμα. Είπα έτσι για να γουστάρω. Αξία ανεκτίμητη να βλέπεις την επόμενη γενιά να χορεύει με τα ποπάκια της εποχής μου.

    Φιλιά σε όλους.

    @sv9cvk

    πολλές κοινές λόξες έχουμε αδερφέ και σε πααααάρα πολλά συμφωνούμε, πλάκα πλάκα ξέρεις αν ο πατέρας γυρνοβόλαγε κατά Πάτρα μεριά πριν 46 χρόνια???
    (θα ρωτήσω κι εγώ τον δικό μου)
    Βρε λες?? !!!Θα του κανω μια ερωτηση !!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  3. #48
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Μακρυά από εμάς, για κάποιο καιρό πήγα να κολήσσω αλλά πλακώθκα στην αντιβίωση...

    Ευτυχώς κι εγώ το μόνο που μπορούσα να αγοράσω ήταν το Ήχος & Hi-Fi


    (αλλά ήταν πανέμορφα αυτά που είχε μέσα... )
    Give me fuel, Give me fire

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Τυχαινει να γνωριζω "σκληρο" hi-end-α με συστημα που στην σημερινη τελικη μορφη του κοστιζει περιπου 150.000Ε.
    Μιλαμε για κατασταση εξωπραγματικη με ξεχωριστες παροχες ρευματος απο το δικτυο μονο για το συστημα και πολλα πολλα πολλα αλλα.
    Η αισθηση που σου αφηνει το συστημα ειναι σαν να ειχες 12βαθμους μυωπια και ξαφνικα φορεσες γυαλια,αλλα αντιστοιχα στην ακοη.
    Η προσωπικη μου αισθηση ειναι οτι ο συγκεκριμενος(αλλα και οσοι κiνουνται στα επιπεδα αυτα) ειναι σκλαβοι αυτου που κατασκευαζουν για να χαιρονται.Το χαιρεται για 5 λεπτα ακουγοντας κατι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και 23h+55min ψαχνει τι θα το κανει ακομη καλυτερο.Παρανοικοτητα στα δικα μου ματια,τελειοτητα στα δικα του. Η αληθεια ισως βρισκεται καπου στην μεση ,who knows

  5. #50
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Υπερβολές; άλλο τίποτα....θυμάμαι με τη σειρά μου ακόμα τις τιμές για κάτι εξωπραγματικές βελόνες τύπου "Shibata"...με 4,000,000 δρχ έπαιρνες μια βελόνα τέτοια ή ένα καλό αυτοκίνητο τότε...Το λέγαμε στο ρολογά που μας κοίταζε τη βελόνα αν ήταν φθαρμένη και γέλαγε...
    Kαι η ατάκα κάπου σε ένα τεύχος του "ήχου" ή της "στερεοφωνίας" -δε θυμάμαι σε ποιο-τότε που έλεγε "έδεσα τα καλώδια των ηχείων κόμπο και βρήκα το μπάσσο που μου έλειπε"!!! καυτηριάζοντας τις υπερβολές...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Κάτι λέει και εδώ σχετικό

    Και το κόστος, γενικά, έχει πέσει πολύ. Ενας Adcom, 2 Klipsch, και ένα transport Accuphase δεν κοστίζουν πολλά. Χρόνος και χώρος δεν παίζουν. Οπως και πολύ καινούργιο υλικό να ακούσεις.

    (Ας είναι καλά η audigy, τα flac και τα AKG μου προς το παρόν)
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hidefnick Προβολή μηνύματος
    Και το κόστος, γενικά, έχει πέσει πολύ. Ενας Adcom, 2 Klipsch, και ένα transport Accuphase δεν κοστίζουν πολλά.
    Βέβαια Klipsch & Adcom δεν είναι high-end...

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Βέβαια Klipsch & Adcom δεν είναι high-end...

    Τι είναι?
    Ιntro high end είναι τα φτηνά klipsh. Το la scala είναι high. Πολύ high..... Εκτός άν είσαι απο τους κλωτσημένους που ακούνε τους μικρους ναυτίλους και μαγεύονται.

    Οσο για τους adcom, αν ακούσεις τον 555SE δίπλα σε και καλά high end ενισχυτές, να οδηγούν δύσκολα ηχεία, μάλλον θα αλλάξεις γνώμη.... Δεν ορίζει μόνο το κόστος τον όρο High end.

    Και πλέον, λόγο τεχνολογίας, υπάρχουν modules ψηφιακών ενισχυτών με 250 δολάρια, με τρελά watt και απίστευτες κριτικές. (http://classdaudio.com/)
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    High-end, δεν είναι. Καλά μηχανήματα, μάλλον είναι. Και λέω "μαλλον", γιατί ΠΑΡΑ πολύς κόσμος θεωρεί "σκληρό" τον ήχο των Klipsch, λόγω των κορνών που χρησιμοποιούν. High-end ηχεία είναι τα μεγάλα Magnepan, Martin Logan, Verity, Vandersteen, Von Schweikert και πολλά άλλα. Και από ενισχυτές, Krell, Mark Levinson, McIntosh και λοιπά.

    Το ότι υπάρχουν μηχανηματα (ειδικά ενισχυτές) των 250Ε που έχουν εξαιρετικό αποτέλεσμα και προκαλούν αμηχανία σε κατόχους ενισχυτών των 5.000Ε, δεν χρειαζεται να το λες σε μένα, πίστεψέ με.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    High-end, δεν είναι. Καλά μηχανήματα, μάλλον είναι. Και λέω "μαλλον", γιατί ΠΑΡΑ πολύς κόσμος θεωρεί "σκληρό" τον ήχο των Klipsch, λόγω των κορνών που χρησιμοποιούν. High-end ηχεία είναι τα μεγάλα Magnepan, Martin Logan, Verity, Vandersteen, Von Schweikert και πολλά άλλα. Και από ενισχυτές, Krell, Mark Levinson, McIntosh και λοιπά.

    Το ότι υπάρχουν μηχανηματα (ειδικά ενισχυτές) των 250Ε που έχουν εξαιρετικό αποτέλεσμα και προκαλούν αμηχανία σε κατόχους ενισχυτών των 5.000Ε, δεν χρειαζεται να το λες σε μένα, πίστεψέ με.
    Τα klipsh είναι σχετικά σκληρά, αλλά είναι τα πιο allaround ηχεία που μπορείς να αποκτήσεις και να οδηγήσεις με λογικό κόστος. Εχοντας ακούσει πολλά (πάρα πολλά) ηχεία, γιατί τα θεωρώ το βασικότερο κομμάτι ενός συστήματος, και το μονο που είναι μουσικό όργανο τελικά, κατέληξα πάντα εκεί. Ειδικά στα 90ς με έναν Stasis που είχε πέσει στα χέρια μου, ;ημουν ευτυχισμένος. Μετά παντρεύτηκα....

    (stereo park. Πλούσιο τον είχα κάνει τον Πανώριο RIP)
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Δεν χρειάζεται το ηχείο να έχει ευαισθησία 96 για να είναι εύκολο στην οδήγηση... Και 91 να έχει, με μέση αντίσταση 8Ω, μια χαρα το οδηγείς...

    Και αν είχες τον Stasis με Klipsch, το ξεφτίλισες εν πολλοίς... Τον Stasis τον παίρνεις (έπαιρνες) για να οδηγήσεις δύσκολα ηχεία, όχι τα ίσως ευκολώτερα που έχουν βγει ποτέ... Τα Klipsch τα οδηγείς άνετα με λαμπάτο των 15 βατ ανα κανάλι... Πολλοί μάλιστα κάνουν ακριβώς αυτό, ώστε η γλύκα της λάμπας να μετριάσει τη σκληρότητα των ηχείων

    Τέσπα δεν χρειάζεται να το ζαλίσουμε

  12. #57
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Τυχαινει να γνωριζω "σκληρο" hi-end-α με συστημα που στην σημερινη τελικη μορφη του κοστιζει περιπου 150.000Ε.
    Μιλαμε για κατασταση εξωπραγματικη με ξεχωριστες παροχες ρευματος απο το δικτυο μονο για το συστημα και πολλα πολλα πολλα αλλα.
    Η αισθηση που σου αφηνει το συστημα ειναι σαν να ειχες 12βαθμους μυωπια και ξαφνικα φορεσες γυαλια,αλλα αντιστοιχα στην ακοη.
    Η προσωπικη μου αισθηση ειναι οτι ο συγκεκριμενος(αλλα και οσοι κiνουνται στα επιπεδα αυτα) ειναι σκλαβοι αυτου που κατασκευαζουν για να χαιρονται.Το χαιρεται για 5 λεπτα ακουγοντας κατι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και 23h+55min ψαχνει τι θα το κανει ακομη καλυτερο.Παρανοικοτητα στα δικα μου ματια,τελειοτητα στα δικα του. Η αληθεια ισως βρισκεται καπου στην μεση ,who knows
    Αυτό ακριβώς, είχα την τύχη λόγω επαγγελματικής θητείας σε παρεμφερή χωρό, να ακούσω από κοντά setup που σου κουνούσαν το μυαλό από τη τιμή τους πρώτα απ΄όλα... και από την απόδοση τους στα καπάκια. Ανακάλυπτες νέα πράγματα σε κομμάτια που τα είχες λιώσει σε ακοράσεις ενώ σε Live αναφοράς από σοβαρές εταιρείες, νόμιζες ότι είσαι στην πρώτη σειρά και ακούς ζωναντή μουσική...

    Τρελά λεφτά και απίστευτη αρρώστια... πολλοί απο αυτούς τους ανθρώπους όμως ξεφεύγουν πολύ και αποκτούν εμμονές πλέον με συχνότητες που δεν αφορούν το φάσμα της ακοής, απλά τους κ@υλώνει το να έχουν το καλύτερο. Συβαίνει σε πολλά χόμπι αυτό, απλά στην συγεκριμένη περίπτωση κοστίζει όσο τίποτα άλλο.

  13. #58
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Γα σχεδιαση ηχειων υπαρχει ενα καταπληκτικο site:
    http://www.mh-audio.nl/index.asp

    Και μαγαζι στην Γερμανια με υλικα hi-end
    http://www.lautsprechershop.de/index_intro_en.htm

    Με αυτα τα δυο (και $) μπορειτε να κανετε σχεδον τα παντα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #59
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κορίτσια, έχετε να μΕ προτείνετε κανένα μεγαφωνάκι (προσοχή στην τιμή, γιατί θέλω 8 για 2 Quad boxes.. ) για ενισχυτή κιθάρας..??

    Specs: 100W, 12" (300mm), 8 Ohms, efficiency > 90dB W/m, ΟΧΙ καλύματα αλουμινίου (γιατί ο μικρός κιθαρίστας αρέσκεται στην "υπεροδήγηση" του ενισχυτή).

    Υ.Γ.
    Τα specs δεν αλλάζουν γιατί ο ενισχυτής και τα κουτιά είναι ήδη έτοιμα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Eminence Tonker 8Ω

    Το κοριτσάκι σου θέλει να παίξει με full stack? Πάτε για κατεδάφιση πολυκατοικίας;

    Τι ενισχυτή έχεις που θες η κάθε 4άρα καμπίνα να σηκώνει 400 βατ????

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο χειρουργος και ο ηχος!!!
    από ASTRAKITCAR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2014, 23:07
  2. κλεισιμο γκαζιου και ηχος κουμπωματος
    από ανωνυμος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 08:55
  3. αγρότης και Hi-Tech άρμεγμα
    από CIRUS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2010, 13:30
  4. Κίπλινγκ και <<άηχος ήχος>>
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF