Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 128

Θέμα: Ηχος και Hi-End

  1. #106
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Ωραίο θέμα και συγνώμη για την εκταφή του.ωραία links.
    Με έκανε να ξαναστήσω και εγώ το vintage πλέον ηχοσύστημα μου (ηχεία Bose 6.2 , ενισχυτής Denon PMA-1060 , πικαπ Technics sl-d2 -θέλει service δυστυχώς ). Hi end σε καμία περίπτωση αλλά καμία σχέση με τα soundbars και τα 5.1 των η/υ
    when life gets complicated... i ride.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    ....και πολύ καλά έκανες!! Καμία 20-25 χρόνια πρίν ήμουν αναγνώστης του 'Ήχος κ' Hi-Fi" αλλά και ενός άλλου περιοδικού που δεν θυμάμαι τίτλο με σκοπό να αγοράσω ένα καλούτσικο σύστημα που ποτέ δεν κατάφερα λόγω οικονομικών. Τώρα σκοπεύω να χαλάσω γύρω στα 2000€ για ένα σετ πικαπ, ενισχυτή, ηχεία....έτσι να κάθομαι να το απολαμβάνω όταν λείπουν τα γυναικόπαιδα. Ηχεία τείνω προς Klipsch λόγω αισθητικής και πικάπ Project Audio ή Rega Planar....από ενισχυτή κάποια πρόταση?
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  3. #108
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Ωραίος! Αφού έχεις το ..μικρόβιο είναι πάντα Money well spent τέτοιες αγορές.
    Ομολογώ ότι δεν τα ξέρω αφού οι γνώσεις μου περιορίζονται σε 6-7 mainstream μάρκες των 80-90's
    Ωραία τα ηχεία ,κονσόλα/μίκτη έχεις στο πρόγραμμα;
    when life gets complicated... i ride.

  4. #109
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    ....και πολύ καλά έκανες!! Καμία 20-25 χρόνια πρίν ήμουν αναγνώστης του 'Ήχος κ' Hi-Fi" αλλά και ενός άλλου περιοδικού που δεν θυμάμαι τίτλο με σκοπό να αγοράσω ένα καλούτσικο σύστημα που ποτέ δεν κατάφερα λόγω οικονομικών. Τώρα σκοπεύω να χαλάσω γύρω στα 2000€ για ένα σετ πικαπ, ενισχυτή, ηχεία....έτσι να κάθομαι να το απολαμβάνω όταν λείπουν τα γυναικόπαιδα. Ηχεία τείνω προς Klipsch λόγω αισθητικής και πικάπ Project Audio ή Rega Planar....από ενισχυτή κάποια πρόταση?

    Ψαξε για μεταχειρισμενα κομματια. Με αυτα τα χρηματα παιρνεις ειτε ενα μετριο καινουργιο συστημα, ειτε ενα εξαιρετικο 2ο χερι.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    Σε κουβέντα που είχα πρόσφατα με φίλο που ασχολείται ακόμα κατάλαβα οτι ειδικά σε ενισχυτές υπάρχουν πολλές προτάσεις απο Ελλάδα πλέον που είναι κορυφαίας ακουστικής ποιότητας και καλής τιμής ψάξτο λίγο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #111
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Καλησπέρα, μιας και ξεθάφτηκε, μου χάρισε ένας φίλος κάτι ηχεία που είχε και κάθονταν. Γράφουν πάνω τους mission 707 electronics και στα specs τους πίσω λένε power 100W και impedance 8 OHMS. Είμαι άσχετος με το θέμα αλλά θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον κατάλληλο ενισχυτή για να τα συνδυάσω. Σε τι τιμές να κοιτάξω? Καινούργιο ή μεταχειρισμένο? Απαιτήσεις τρελές δεν υπάρχουν απλά φαντάζομαι θα είναι πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε pc ηχείο. Πηγή θα είναι ψηφιακή με ασυμπίεστα αρχεία, βινύλια και τέτοια δεν έχομεν.
    go big or go home!!!

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Ξεκινάω τις απαντήσεις ανάποδα.

    Φίλε και συμφορουμίτη στο bikers L.omerta, απ' όσο θυμάμαι τα Mission ήταν από τα κορυφαία Hi-Fi ηχεία των περασμένων δεκαετιών Αγγλικής κατασκευής. Χτύπα έναν NAD επίσης Αγγλικής κατασκευής και θα είσαι κομπλέ

    DrBig...οικονομικά μπορώ να ανέβω και λίγο περισσότερο αν αξίζει κάποιο κομμάτι. Γνωρίζεις που μπορώ να κοιτάξω για μτχ ενισχυτη? Ηχεία, πικαπ θέλω καινούρια

    Katsar...οι εποχές που έπαιζα σε κάνα παρτάκι και για λίγα φεγγάρια σε μπαράκια ως φοιτητής στην Πάτρα παρήλθαν ανεπιστρεπτί. Οπότε δε μου χρειάζεται πλέον μίκτης. ¨Ενα Hi-Fi με καλό ήχο και μόνο
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  8. #113
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος

    DrBig...οικονομικά μπορώ να ανέβω και λίγο περισσότερο αν αξίζει κάποιο κομμάτι. Γνωρίζεις που μπορώ να κοιτάξω για μτχ ενισχυτη? Ηχεία, πικαπ θέλω καινούρια
    Απο τα τρια κομματια αν αγοραζα κατι καινουργιο θα ηταν ενισχυτης. Πικαπ και ηχεια θα επερνα σαφως μεταχειρισμενα γιατι αν κατι δε παει καλα μια απλη ακροαση/ελεγχος το αποκαλυπτει. Αν βεβαια δε ζεις σε αθηνα η θεσσαλονικη οι επιλογες για κομματια 2ο χερι θα ειναι ελαχιστες φανταζομαι.

    Τωρα....αν πιανουν τα χερια σου και ψηνεσαι για ηχεια ιδιοκατασκευη θα μπορουσα να σε βοηθησω να φτιαξεις. Τα ηχεια της αγορας ειναι συνηθως 5 με 10 φορες ακριβοτερα απο το κοστος των υλικων απο τα οποια ειναι φτιαγμενα.

    Για πηγες με κομματια 2ο χερι θα επανελθω αργοτερα....

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Πω πω, τι ξεθάψατε και με κάνατε να θυμηθώ...
    Nad, denon, marantz, mission κτλ ήταν στην ψαχτική μου όταν πήρα και εγώ hi fi πριν πολλά χρόνια. Τελικά κατέληξα σε Denon για ενίσχυση, ραδιόφωνο, κασετόφωνο!, Cd, dual πικάπ. Θα ήθελα κάποια στιγμή να τα αναστήσω, βρίσκονται στο πατρικό μου...

    Ηχεία δεν μπορώ να θυμηθώ την μάρκα, ελληνικά, όχι roister, τα άλλα..

  10. #115
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Marantz έχω κασετόφωνο
    when life gets complicated... i ride.

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος

    Ηχεία δεν μπορώ να θυμηθώ την μάρκα, ελληνικά, όχι roister, τα άλλα..
    crystal audio αν ήταν σε αυτά τα χρόνια!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #117
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Deck Akai , πικάπ Dual, ραδιόφωνο Sansui, ενισχυτής Nikko, και ηχεία B&W.
    Πώς δεν μας έδιωξαν από την πολυκατοικία....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    ....και πολύ καλά έκανες!! Καμία 20-25 χρόνια πρίν ήμουν αναγνώστης του 'Ήχος κ' Hi-Fi" αλλά και ενός άλλου περιοδικού που δεν θυμάμαι τίτλο με σκοπό να αγοράσω ένα καλούτσικο σύστημα που ποτέ δεν κατάφερα λόγω οικονομικών. Τώρα σκοπεύω να χαλάσω γύρω στα 2000€ για ένα σετ πικαπ, ενισχυτή, ηχεία....έτσι να κάθομαι να το απολαμβάνω όταν λείπουν τα γυναικόπαιδα. Ηχεία τείνω προς Klipsch λόγω αισθητικής και πικάπ Project Audio ή Rega Planar....από ενισχυτή κάποια πρόταση?
    Κατι σε yamaha;
    https://www.skroutz.gr/c/239/enisxyt...&order_dir=asc

  14. #119
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    ..από ενισχυτή κάποια πρόταση?
    Φτιαξε δικο σου customized συμφωνα με τα υπόλοιπα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #120
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Γράφουν πάνω τους mission 707 electronics και στα specs τους πίσω λένε power 100W και impedance 8 OHMS. Είμαι άσχετος με το θέμα αλλά θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον κατάλληλο ενισχυτή για να τα συνδυάσω.
    https://www.hifiengine.com/manual_li...sion/707.shtml

    Μακαρι η απαντηση να ηταν τοσο ευκολη οσο "παρε οποιονδηποτε ενισχυτη γουσταρεις (εσυ και η τσεπη που) απο 20 εως 100W", όπως προτείνεται στην παραπανω σελιδα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο χειρουργος και ο ηχος!!!
    από ASTRAKITCAR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2014, 23:07
  2. κλεισιμο γκαζιου και ηχος κουμπωματος
    από ανωνυμος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 08:55
  3. αγρότης και Hi-Tech άρμεγμα
    από CIRUS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2010, 13:30
  4. Κίπλινγκ και <<άηχος ήχος>>
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF