Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 128

Θέμα: Ηχος και Hi-End

  1. #1
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Ηχος και Hi-End

    Πριν το ψωνιο με τις μηχανες ειχα το ψωνιο του hi-end στον ηχο. Σχεδιαζα και εφτιανα κυριως ηχεια αλλα εχω κανει και καποια πειραματακια στο χωρο των ενισχυτων και εχω φτιαξει και ενα πικαπ το οποιο δυστυχως εμεινε ημιτελες.
    Αυτο το τελευταιο εχει βραχιονα φτιαγμενο στο τορνακι του πατερα μου και πλατω 25κιλο απο ανοξειδωτο ατσαλι φτιαγμενο σε τορναρα CNC που καποτε ειχα την τυχη να μπορω να χρησιμοποιησω τσαμπα.

    Το συστημα μου λοπον το οποιο εφτιαξα στα τελη 80 αρχες 90 εδω και πολλα χρονια ειναι ανενεργο λογω απουσιας μου απο το πατρικο σπιτι και εχει λογω αχρησιας γεμισει σκονη και υφισταται πλλεον και δυστυχως πολλες αβαριες.

    Για οσους ενδιαφερονται και γνωριζουν δια τα τοιαυτα, εχει δορυφορους δυο δρομων με μεγαφωνα ETON, subwoofer με ενα θηριωδες AUDAX 15 ιντσων που κατεβαινει μεχρι 15 κυκλους και ενισχυεται απο 5 τελικα modules με ανεξαρτητα τροφοδοτικα toroidal και ηλεκτρονικα κροσοβερ που διαχωριζουν το σημα της πηγης σε 3 περιοχες. Η πηγες ηταν ενα καλο για την εποχη kenwood CD το οποιο πλεον δε δουλευει, ενα open reel Revox μαγνητοφωνο που θα δουλευει για παντα, ενα thorens πικαπ και πλεον (μια και εχω βιδα με τα μαγνητοφωνα ανοικτης ταινιας) ενα Otari που μου χαρισανε προφατα και το οποιο μου ξυπνησε το παθος να ξαναστησω το συστημα μου.

    Οποτε ειπα να ανοιξουμε ενα θρεντακι να μοιραστουμε το παθος οσοι το εχουμε/ειχαμε και επισης να ανταλλαξουμε και καμια πληροφορια (να μου πειτε δηλαδη) διοτι απεχω απο το σπορ 20 χρονια τωρα...

    Pics μεσα στο σ/κ
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 12/10/2012 στις 20:28.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Τη φωλιά του κούκου την ξέρετε;
    Αν όχι, η "χαϊφαϊολογία" είναι εγγύηση πως θα τη μάθετε...

  3. #3
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Μετά την ακρόαση των Martin Logan σετ με 2 τελικούς Electrocompaniet,πικάπ Pink Triangle σε μια έκθεση Hi-Fi στο Χίλτον monster cable είχαν περί τα 300χιλιάρικα (σε δραχμές),το θέμα Hi Fi-Hi end έχει λήξει για μένα...μιας και δεν πρόκειται ποτέ να τα αποκτήσω-και είναι η μοναδική ακουστική μνήμη απ'όσα έχω ακούσει που με σημάδεψε-βολεύομαι με ακούσματα από το youtube...όποιος ευτυχής κάτοχος έχει το χρόνο να ακούει από ένα τέτοιο σύστημα τον ζηλεύω,αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι...
    Μα τι κουβέντα σού'ρθε να ανοίξεις τώρα!....άσε μας στον πόνο μας....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ο ηχος που εγω προσωπικα εχω ακουσει ως διαφορετικο (και ανωτερο) απο οτιδηποτε αλλο ειναι απο αυτο:
    http://www.positive-feedback.com/Iss...s_speakers.jpg

    Στο θεμα των ηχειων που το εχω ψαξει παντως πιο πολυ, μπορω να σου πω πως με πολυ λιγα συγκριτικα χρηματα απο αυτα της αγορας μπορεις να φτιαξεις εξαιρετικο ηχειο. Τα τοπ μεγαφωνα της αγορας απο ΕΤΟΝ και SEAS για παραδειγμα, κοστιζουν ενα μικρο κλασμα της τιμης ενος ακριβου ηχειου, το οποιο ΔΕΝ εχει αυτης της ποιοτητας μεγαφωνα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Κρυφες πτυχες χεχε
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 25/10/2012 στις 21:44.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο ηχος που εγω προσωπικα εχω ακουσει ως διαφορετικο (και ανωτερο) απο οτιδηποτε αλλο ειναι απο αυτο:
    http://www.positive-feedback.com/Iss...s_speakers.jpg

    Στο θεμα των ηχειων που το εχω ψαξει παντως πιο πολυ, μπορω να σου πω πως με πολυ λιγα συγκριτικα χρηματα απο αυτα της αγορας μπορεις να φτιαξεις εξαιρετικο ηχειο. Τα τοπ μεγαφωνα της αγορας απο ΕΤΟΝ και SEAS για παραδειγμα, κοστιζουν ενα μικρο κλασμα της τιμης ενος ακριβου ηχειου, το οποιο ΔΕΝ εχει αυτης της ποιοτητας μεγαφωνα.
    Παντως αυτα εχει τυχει να τα ακουσω ... μου επεσε το σαγονι ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BW-Nautilus.jpg 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	29,9 KB 
ID:	271465

  7. #7
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Μπα,δε βαριέσαι...Και με τα 801 την πάλευα,αλήθεια!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αυριο και μεθαυριο "τρεχει" εκθεση hi-end στην Αθηνα σε καποιο ξενοδοχειο.Αν το googlaρεται θα το βρειτε. Αξιζει μια επισκεψη νομιζω,το ειχα να ανεβω και γω αλλα δεν τα καταφερα τελικα.
    Αν παει καποιος ας τραβηξει κ καμια φωτο να δουμε κ μεις

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Athenaeum Intercontinental (Λ. Συγγρού 89 – 93) στις 12, 13 & 14 Οκτωβρίου ειναι τελικα,το βρηκα

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο ηχος που εγω προσωπικα εχω ακουσει ως διαφορετικο (και ανωτερο) απο οτιδηποτε αλλο ειναι απο αυτο:
    http://www.positive-feedback.com/Iss...s_speakers.jpg

    Στο θεμα των ηχειων που το εχω ψαξει παντως πιο πολυ, μπορω να σου πω πως με πολυ λιγα συγκριτικα χρηματα απο αυτα της αγορας μπορεις να φτιαξεις εξαιρετικο ηχειο. Τα τοπ μεγαφωνα της αγορας απο ΕΤΟΝ και SEAS για παραδειγμα, κοστιζουν ενα μικρο κλασμα της τιμης ενος ακριβου ηχειου, το οποιο ΔΕΝ εχει αυτης της ποιοτητας μεγαφωνα.
    Το "χάι-εντ" είναι μεν καταναλωτική απάτη - αρπαχτή, αλλά η κατασκευή ενός ηχείου δεν είναι τοοοοσο απλή!
    Δλδ αν σου δώσω αναρτήσεις, κινητήρα, ζάντες, φρένα, σέλα κτλ, θα φτιάξεις πλαίσιο και τελικά ένα καλό σουπερσπορ;
    Μπορείς αν έχεις γνώσεις-χρόνο-πάθος να φτιάξεις ένα καλό ηχείο αλλά οι πιθανότητες να σου κοστίσει όσο ένα έτοιμο αντίστοιχης ποιότητας υλικών είναι πολύ μεγάλες, ακόμα μεγαλύτερες να μην είναι ισάξιο του...

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    Το "χάι-εντ" είναι μεν καταναλωτική απάτη - αρπαχτή, αλλά η κατασκευή ενός ηχείου δεν είναι τοοοοσο απλή!
    Δλδ αν σου δώσω αναρτήσεις, κινητήρα, ζάντες, φρένα, σέλα κτλ, θα φτιάξεις πλαίσιο και τελικά ένα καλό σουπερσπορ;
    Μπορείς αν έχεις γνώσεις-χρόνο-πάθος να φτιάξεις ένα καλό ηχείο αλλά οι πιθανότητες να σου κοστίσει όσο ένα έτοιμο αντίστοιχης ποιότητας υλικών είναι πολύ μεγάλες, ακόμα μεγαλύτερες να μην είναι ισάξιο του...
    Θα ειναι πολυ καλο και πολυ πιο φτηνο. Its no rocket science. Το βασικο ειναι να εχεις καλα μεγαφωνα και να σχεδιασεις μια καλη καμπινα (απο διαστασεις και υλικα) βαση των χαρακτηριστικων των μεγαφωνων. Αν παμε σε κατασκευες τυπου MBL (αλλη τελειως τεχνολογια και απροσιτη σε κοινους θνητους) η τα Nautilus στην παραπανω φωτο, τοτε βεβαια ξεφευγουμε. Μιλαω για ηλεκτροδυναμικα μεγαφωνα. Ενα ηχειο που κοστιζει 5000 ευρω εχει υλικα που κοστιζουν αρκετα κατω απο 2000....


    Οσο για το παραδειγμα με την μηχανη που ανεφερες, η απαντηση ειναι ναι, υπαρχουν ιδιωτες που εχουν ασχοληθει τοσο με το θεμα ωστε να μπορουν να κανουν ενα καταπληκτικο SS αν τους δωσεις ενα καταπληκτικο κινητηρα και αναρτησεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Ασφαλώς υπάρχουν ιδιώτες που φτιάχνουν εξαιρετικά πλαίσια όπως υπάρχουν και χομπίστες που φτιάχνουν αξιόλογα ηχεία και ενισχυτικά η ακόμα και dac.
    Όμως όλοι αυτοί έχουν γνώσεις και πάθος και στην πορεία να φτιάξουν το καλό τους πλαίσιο ή καμπίνα, κροσοβερ κτλ, έχουν πληρώσει περισσότερα γι αυτό από ότι κάνει ένα R6 ή focal, proac, κτλ.
    Είναι με λίγα λόγια ένα θέμα που λίγο έχει να κάνει με το χρήμα και πολύ με την "τρέλα".
    Ο τρόπος για να έχεις ένα ηχοσύστημα με εξαιρετική σχέση τιμής-απόδοσης δεν είναι η ιδιοκατασκευή.

    Θα πάρει το δρόμο προς τη "φωλιά του κούκου" η κουβέντα, θα το δεις...

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    Ασφαλώς υπάρχουν ιδιώτες που φτιάχνουν εξαιρετικά πλαίσια όπως υπάρχουν και χομπίστες που φτιάχνουν αξιόλογα ηχεία και ενισχυτικά η ακόμα και dac.
    Όμως όλοι αυτοί έχουν γνώσεις και πάθος και στην πορεία να φτιάξουν το καλό τους πλαίσιο ή καμπίνα, κροσοβερ κτλ, έχουν πληρώσει περισσότερα γι αυτό από ότι κάνει ένα R6 ή focal, proac, κτλ.
    Είναι με λίγα λόγια ένα θέμα που λίγο έχει να κάνει με το χρήμα και πολύ με την "τρέλα".
    Ο τρόπος για να έχεις ένα ηχοσύστημα με εξαιρετική σχέση τιμής-απόδοσης δεν είναι η ιδιοκατασκευή.

    Θα πάρει το δρόμο προς τη "φωλιά του κούκου" η κουβέντα, θα το δεις...
    Κανεις λαθος radd, μην επιμενεις, ο τροπος για να φτιαξεις ενα εξαιρετικο συστημα ηχου τουλαχιστον οσον αφορα το ηχειο ειναι η ιδιοκατασκευη. Για ενισχυτες ας μιλησουν οι πιο εμπειροι στο θεμα απο μενα, αλλα το θεμα ηχειο το γνωριζω πολυ καλα και εχω προσωπικα κατασκευασει παρα πολλα συστηματα. Εκει που εισαι συνηθως χαμενος σε σχεση με ηχειο της αγορας ειναι το φινιρισμα, αλλα εμενα αυτο δεν με ενδιαφερει και τοσο.
    Τα ηχεια που εφτιαχνα και πουλουσα σε χαιφιντελιστες ειχαν μεγαφωνα που με σημερινες τιμες κοστιζουν 200-300 ευρω το ενα. Κανενα ηχειο προσιτης τιμης δεν εχει τετοιας ποιοτητας μεγαφωνα. Το ηχητικο αποτελεσμα ηταν εφαμιλλο ηχειων 2 και 3 φορες επανω σε τιμη, αν το εβρισκες, που δεν το εβρισκες, γιατι κανεις κατασκευαστης τοτε δεν χρησιμοποιουσε μεγαφωνα πχ ETON, τα οποια 20 χρονια πριν ειχαν kevlar-nomex κωνους και τυλιγματα με συρματα τετραγωνικης διατομης για να μην εχουν παρασιτικες απωλειες. Και παει λεγοντας.

    Στο χωρο των ενισχυτων για παραδειγμα, πρεπει να ψαξεις αρκετα για να βρεις τελικους dual mono με toroidal μετασχηματιστες, που ανεβαζουν πολυ λιγο το κοστος κατασκευης, αλλα εχουν μεγαλη διαφορα στο ηχητικο αποτελεσμα. Αν/οταν τους βρεις θα δεις οτι κοστιζουν μια μικρη περιουσια. Και τελος, στο δικτυο πλεον μπορεις να βρεις κυκλωματα για απιστευτους ποιοητικα ενισχυτες, τα υλικα των οποιων δεν κοστιζουν και πολυ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κανεις λαθος radd, μην επιμενεις, ο τροπος για να φτιαξεις ενα εξαιρετικο συστημα ηχου τουλαχιστον οσον αφορα το ηχειο ειναι η ιδιοκατασκευη. Για ενισχυτες ας μιλησουν οι πιο εμπειροι στο θεμα απο μενα, αλλα το θεμα ηχειο το γνωριζω πολυ καλα και εχω προσωπικα κατασκευασει παρα πολλα συστηματα. Εκει που εισαι συνηθως χαμενος σε σχεση με ηχειο της αγορας ειναι το φινιρισμα, αλλα εμενα αυτο δεν με ενδιαφερει και τοσο.
    Τα ηχεια που εφτιαχνα και πουλουσα σε χαιφιντελιστες ειχαν μεγαφωνα που με σημερινες τιμες κοστιζουν 200-300 ευρω το ενα. Κανενα ηχειο προσιτης τιμης δεν εχει τετοιας ποιοτητας μεγαφωνα. Το ηχητικο αποτελεσμα ηταν εφαμιλλο ηχειων 2 και 3 φορες επανω σε τιμη, αν το εβρισκες, που δεν το εβρισκες, γιατι κανεις κατασκευαστης τοτε δεν χρησιμοποιουσε μεγαφωνα πχ ETON, τα οποια 20 χρονια πριν ειχαν kevlar-nomex κωνους και τυλιγματα με συρματα τετραγωνικης διατομης για να μην εχουν παρασιτικες απωλειες. Και παει λεγοντας.

    Στο χωρο των ενισχυτων για παραδειγμα, πρεπει να ψαξεις αρκετα για να βρεις τελικους dual mono με toroidal μετασχηματιστες, που ανεβαζουν πολυ λιγο το κοστος κατασκευης, αλλα εχουν μεγαλη διαφορα στο ηχητικο αποτελεσμα. Αν/οταν τους βρεις θα δεις οτι κοστιζουν μια μικρη περιουσια. Και τελος, στο δικτυο πλεον μπορεις να βρεις κυκλωματα για απιστευτους ποιοητικα ενισχυτες, τα υλικα των οποιων δεν κοστιζουν και πολυ.
    Σκέψου πως αλλιώς ακούει ο άντρας αλλιώς η γυναίκα, αλλιώς ο Ασιάτης αλλιώς ο Ευρωπαίος, αλλιώς αυτός που ταξιδεύει 20 χρόνια με μηχανάκι χωρίς ωτασπίδες αλλιώς αυτός που ταξιδεύει με, αλλιώς αυτός που αγαπά τη μουσική αλλιώς αυτός που απλά κρίνει ήχους, αλλιώς παίζει ένα σύστημα στην Αθήνα αλλιώς παίζει σε χωριό, αλλιώς ακούγεται το μουσικό όργανο με ζέστη αλλιώς με κρύο, αλλιώς στο βουνό αλλιώς στην παραλία, θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα "αλλιώς".
    Τελικά μιλάμε για σένα που ξέρεις να φτιάχνεις ηχεία ή για οποιοδήποτε άλλο μέλος του φόρουμ που δεν έχει ιδέα; Επειδή θα μπορούσα να δεχτώ πως εσύ μπορείς να φτιάξεις ένα ηχείο με τα μισά χρήματα αλλά ούτε με σφαίρες δεν θα δεχτώ πως κάποιος που μόλις αρχίζει να πειραματίζεται μπορεί να πλησιάσει την απόδοση ενός ηχείου της αγοράς ακόμα κι αν δώσει τα πενταπλάσια (αυτό μου θυμίζει την κουβέντα με τα μπροστινά της μοτοσυκλέτας που βγήκε ο σ.Ντούχαν, ο σ.Λορέντσο και ο σ.Ρόσσι να πουν πως γι αυτούς τα κλασσικά πιρούνια είναι ασφαλέστερα λες και τα μηχανάκια φτιάχνονται για το 3-5% των αναβατών που έχουν ειδικές ικανότητες)

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μα ρε συ η ιδιοκατασκευη παντα προυποθετει οτι ειτε ξερεις ειτε θες να μαθεις.
    Αν καποιος παντως ενδιαφερεται να φτιαξει καλα ηχεια, ευχαριστως να το συζητησουμε εδω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο χειρουργος και ο ηχος!!!
    από ASTRAKITCAR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2014, 00:07
  2. κλεισιμο γκαζιου και ηχος κουμπωματος
    από ανωνυμος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 09:55
  3. αγρότης και Hi-Tech άρμεγμα
    από CIRUS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2010, 14:30
  4. Κίπλινγκ και <<άηχος ήχος>>
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF