Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Μαζεμα σε Yamaha Crypton παλιό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18

    Μαζεμα σε Yamaha Crypton παλιό

    Γεια σας.
    Ονομάζομαι Γιάννης και σας γράφω από το Ηράκλειο.
    Γράφτηκα μόλις σήμερα στο φορουμ και εύχομαι να εχουμε ομορφες και φιλικές συζητήσεις.
    Όπως φαίνεται και απ' το θέμα, ο λόγος που γραφω είναι για να ρωτήσω κάποια τεχνικά θέματα συντήρησης/επισκευής για το παπί μου (crypton t105). 1ο χέρι από το 1999, έχει αισίως φτάσει τις 70.000 χλμ (όλα στην πόλη) και δεν έχει πάθει ποτέ καμία ζημιά αν και το έχω πάει σε μηχανικό μόλις 3 φορές συνολικα. Είναι σκυλί, φανταστείτε οτι 1η φορα με άφησε πέρυσι οταν μια μέρα που εβρεχε καταρακτωδώς περασα από ενα πλημυρισμένο δρόμο και πήρε τόσα νερά από κάτω που τα έπαιξε η μπουζόπιπα και έσβησε, έβγαλα την μπουζόπιπα και κάρφωσα το καλώδιο απευθείας πάνω στο μπουζί και ως δια μαγείας ο πάπιαρος δούλεψε κανονικότατα. Όπως σας είπα, το έχω παει σε μηχανικό μόλις 3 φορές για συντήρηση, γιατί κάθε 12 μήνες του αλλάζω μόνος μου τα γνωστα αναλώσιμα (λάδι, μπουζί, φίλτρο βενζίνης, καθάρισμα φίλτρο αέρα), καθαρίζω λίγο το καρμπιρατέρ με ένα spray, τεντώνω την αλυσίδα κάθε 6 μήνες και έτοιμος! Άλλωστε το παω πάρα πολυ νορμάλ και δεν το ζορισω οπότε οι φθορές του φαντάζομαι οτι είναι και περιορισμένες, φανταστείτε οτι με 3,5 λίτρα που βαζω πάντα μου βγαζει 130-140 χλμ. μέσα στην πόλη. Φανταστείτε στο παρελθόν μου το έχουν ζητήσει 3 φορές για πούλημα φίλοι και γνωστοί αφού και εξωτερικα είναι σχεδόν αψεγάδιαστο, το έχω και σε υπόστεγο και σπάνια βρέχεται οπότε δεν έχει και σαπίλες. Όμως είναι πλέον 13 ετών και πρέπει πλεον να του μαζέψω ορισμενα πραγματα. Παρόλο που ψάχνομαι για αγορά on-off έχω βαλει σκοπο να το φερω στην κατασταση που ηταν οταν το αγόρασα γιατι σχεδόν το αγαπαω σαν φίλο (!) αφου εχουμε μεγαλώσει μαζί, ήμουν ούτε 15 χρονων οταν το αγορασα και τωρα κοντευω 30 ! Επειδή όμως αν παω σε μηχανικο και του πω να κοιταξει ολα αυτα θα δωσω σίγουρα πανω απο 250€, σκεφτομαι καποια πραγματα να τα κανω μόνος μου, πιανουν τα χέρια μου.

    Α. Τα τυπικά

    1) Αμορτισερ εμπρος: βουλιάζουν πολύ πιο εύκολα απ' οτι όταν ηταν καινούριο, μου τα είχε ήδη επισκευάσει το 2005 ένας μηχανικός βάζοντας κάποιες "προσθήκες" όπως μου είχε πει. Μπορω να τα επισκευάσω εγώ?
    2) Αμορτισερ πίσω: έλεος αλλά φοράω ακόμη τα εργοστασιακα, δεν τα έχω αλλάξει διότι πέρα από το γεγονός οτι είναι πάρα πολύ μαλακα και με δικαβαλο συνεχεια τερματιζουν, δεν με ενοχλουν (ειμαι σπάνια δικάβαλο).
    3) Τακάκια εμπρός (αν και τα ρημαδια δεν λιωνουν αλλα ειναι 7-8 χρονων και λεω να τα αλλαξω).
    4) Δισκόπλακα: μου είχαν ρίξει το παπί από κάτι σκαλάκια και έχει ελάχιστα στραβώσει, στο φρενάρισμα το καταλαβαίνεις, κοστίζει αρκετά η γνήσια? Φαντάζομαι η τοποθέτηση είναι αστεία.
    5) Σιαγόνες πίσω, έχετε να προτείνετε καλές ? Παρόλο που τις αλλάζω σχεδόν κάθε χρόνο, το πισω φρενο με δικαβαλο δεν φρεναρει καλα!
    6) Τι λάδι βαζουμε στο μοτερ ρε παιδιά? θυμαμαι παλια το μαγαζι μαλλον μου εδινε 10-40 ημισυνθετικό αλλά περυσι ενα άλλο μαγαζι μου πουλησε agip super 20-50 απλό όχι συνθετικό. Τι τύπο να βάλω ? Βοηθαει καθόλου στο παπί το ημισυνθετικό ή πέταμα χρημάτων ?
    7) Πιστεύετε χρειάζεται ρυθμιση βαλβιδων ? Δεν ακουω κατι διαφορετικο οταν δουλευει, και απο γκαζι είναι μια χαρα σαν μόλις στρωμενο μηχανακι! Μήπως υπάρχουν κάποιες καδένες που χρειάζονται αντικατασταση?

    Β. Οι ζημιές/φθορές
    1) Μετά τα 100 (προφανως σε κατηφορα...!) η ουρά τρεμει και κουνιεται δεξια αριστερα . Ο οδηγός δεν πολυκαταλαβαινει κατι στο τιμόνι, αλλα αν το δεις απο πισω κουνιεται σαν φιδι που σπαρταρει. Τι χρειάζεται ?
    2) Η μπαταρια αν και έχει αλλαχτει 2 φορές δεν στενεται, οτνα αφηνω το παπι το βραδυ την επομενη συνηθως δεν εχει ρευμα ή έχει ελάχιστο, μετρησα την ταση που παει στους πολους και στο ρελαντι ειναι μόλις 11,2 v , με γκαζι στο 1/3 παει μετα βίας στα 12 v, με γκαζι σχεδόν στο ½ πάει με το ζόριο 12,5 V, κοινώς η μπαταρία δεν φορτίζεται γι' αυτό τα παίζει.Τι χρειάzεται ?
    3) Το σημαντικότερο: οταν ζεσταθει καλά το μοτερ το σασμαν συμπεριφερεται ασχημα, οι ταχυτητες μπαινουν σαν καρφωτες, με πατημενη κατω την ταχυτητα σχεδόν δεν απομονωνει , και το χειροτερο: πεταει συχνα πυκνα την 2α και μου βαζει 1η και τρωω ασχημα μουρωματα, θα φαω τα μουτρα μου. Κρυο ειναι μια χαρα. Τι χρειαζεται ? Δίσκους δεν έχω αλλάξει ποτε. Πάντως θυμαμαι από οταν το ειχα πρωτοπαρει οτι καμια φορα μου πετουσε την 2α και νομιζα οτι απλα δεν την κουμπωνα καλα.Ασφαλώς γι' αυτό θατο παω στον μηχανικο αλλα ρωταω μηπως γνωριζετε πανω κατω τι ειναι για να μην με χρεεωσει οτι θελει ο μαγκας.
    4) Αλυσιδογραναζα: προχτες τεντωσα αλυσιδα και παρατηρησα οτι μαλλον δεν έχει άλλα περιθωρια, τερματισε. Πόσο πάει το μαλλάκι ? Ασφαλώς γι' αυτό θα κανω οτι και στην κουρτινα 3, θα το παω στον μηχανικο.
    5) Που θα βρω μια σχαρα? Αυτην που αγκαλιαζει την σελα, εχουν κοψει 2 βασεις της και δεν μπορω να κουνησω το μηχανακι.
    6) Μπορω με κάποιο τροπο να δυναμωσω τα φωτα ? Σαν κεριά απο μανουάλι φωτίζουν.

    ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: πως θα το ανεβασω στα 20 άλογα και 160 τελική ? Αστειεύομαι ασφαλώς...δουλέψτε με ελεύθερα.

    Μακροσκελές το θέμα μου αλλα τί να κάνω βρε παιδιά...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων papi.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Αν δεν πατηνάρει κιόλας δεν φταίνε οι δίσκοι που σου πετάει την ταχύτητα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν πατηνάρει κιόλας δεν φταίνε οι δίσκοι που σου πετάει την ταχύτητα.
    Ευχαριστω. Οχι, παραδοξως δεν πατιναρει, αν και με εργοστασιακους δισκους

  4. #4
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Α.
    1) Αλλαγμα τα λαδια τα ελατηρια και τις τσιμουχες και γινοτε καινουρια.
    4) Αστειο θα σου φανει μαλλον το κοστος της δισκοπλακας και οχι η τοποθετηση αφου για να λυσεις εκεινες τις βιδες αν δεν εχουν λυθει ποτε θα σου βγει λιγο η πιστη, ενω το κοστος πρεπει να ειναι γυρω στο 30αρι.
    6) Καλυτερα να βαζεις οτι γραφει το μανιουαλ αλλα αν δεν το εχεις βαζε ημισυνθετικο οχι απλο. Το φουλ συνθετικο ναι ειναι τζαμπα λεφτα αλλα το ημισυνθετικο δε νομιζω.

    Β.
    1) Αν δεν ειναι στραβια η ζαντα ή ανομοιομορφα φαγωμενο το λαστιχο μαλλον θελει κανα ρουλεμαν αλλαγη. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει.
    4) Κοπμλε σετ βρησκεις γυρω στο 25αρι (φυσικα εχει και πιο ακριβα)

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Α.
    1) Αλλαγμα τα λαδια τα ελατηρια και τις τσιμουχες και γινοτε καινουρια.
    4) Αστειο θα σου φανει μαλλον το κοστος της δισκοπλακας και οχι η τοποθετηση αφου για να λυσεις εκεινες τις βιδες αν δεν εχουν λυθει ποτε θα σου βγει λιγο η πιστη, ενω το κοστος πρεπει να ειναι γυρω στο 30αρι.
    6) Καλυτερα να βαζεις οτι γραφει το μανιουαλ αλλα αν δεν το εχεις βαζε ημισυνθετικο οχι απλο. Το φουλ συνθετικο ναι ειναι τζαμπα λεφτα αλλα το ημισυνθετικο δε νομιζω.

    Β.
    1) Αν δεν ειναι στραβια η ζαντα ή ανομοιομορφα φαγωμενο το λαστιχο μαλλον θελει κανα ρουλεμαν αλλαγη. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει.
    4) Κοπμλε σετ βρησκεις γυρω στο 25αρι (φυσικα εχει και πιο ακριβα)
    Καλησπέρα.
    Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
    Σχετικα με το λάδι μηχανής, το manual το έχω αλλά δεν το έχω εύκαιρο, γνωρίζεις αν ο σωστός τύπος είναι το 10-40 ή το 20-50 ?
    Φαντάζομαι ειναι ο ιδιος τύπος λαδιου με του crypton R οπότε αν καποιος ξερεις του R τον τυπο λαδιου ασ μου πει.
    Ευχαριστω!

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gianniskriti4 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
    Σχετικα με το λάδι μηχανής, το manual το έχω αλλά δεν το έχω εύκαιρο, γνωρίζεις αν ο σωστός τύπος είναι το 10-40 ή το 20-50 ?
    Φαντάζομαι ειναι ο ιδιος τύπος λαδιου με του crypton R οπότε αν καποιος ξερεις του R τον τυπο λαδιου ασ μου πει.
    Ευχαριστω!

    10-40, μπορείς να βάζεις και απλό ορυκτέλαιο και να το αλλάζεις κάθε 2000 με 2500 χιλιόμετρα.

  7. #7
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Δεν εχεις προβλημα οποιο και αν βαλεις.
    Γενικα παντως προτιμαται το 10-40.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    10-40, μπορείς να βάζεις και απλό ορυκτέλαιο και να το αλλάζεις κάθε 2000 με 2500 χιλιόμετρα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Δεν εχεις προβλημα οποιο και αν βαλεις.
    Γενικα παντως προτιμαται το 10-40.
    Ευχαριστω και τους 2 σας. 10-40 λοιπόν, όμως θα προτιμησω ημισυνθετικό, αλλαγη κάνω ακριβως καθε 12ο μηνα και διανυω περιπου 2500-3000 χλμ μαξ.

  9. #9
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    αλλαγη κάνω ακριβως καθε 12ο μηνα και διανυω περιπου 2500-3000 χλμ μαξ.
    Τοτε εισαι μια χαρα, ακριβως στο οριο που πρεπει να αλλαχτουν ή καθε 12 μηνες ή οταν κανεις 2500 - 3000 χλμ (οποιο φτασει πρωτο)

  10. #10
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Καλως τον Γιαννη!
    Εχω κι εγω το ιδιο παπι, το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο πριν 8 χρονια,& σε καταλαβαινω οταν λες πως το νιωθεις σαν φιλο(!), το μηχανημα ειναι σκυλι αθανατο!
    Μιας & εγω το πηρα μεταχειρισμενο & σε οχι τοσο καλη κατασταση,το χω σουλουπωσει αρκετα απο τοτε, & μιας & με εξυπηρετει καθημερινα, θα σου δωσω απο την δικια μου εμπειρια με αυτο το παπι & στο βαθμο που γνωριζω, καποιες συμβουλες-ιδεες.
    Βλεπω εχεις βαλει & το φτερο μπροστα του R!Παρομοιως & εγω!

    Καταρχην περιπου το ιδιο μοτιβο ακολουθο & εγω στο θεμα συντηρησης μιας & ειναι πολυ ευκολο!

    Α απ τα ΤΥΠΙΚΑ

    1)Τα αμορτισερ μπροστα: τα εχω αλλαξει λαδι 1 φορα οταν συμπληρωσα 6 χρονια &( 28.000χλμ που εκανα εγω) ,& ειναι σε καλη κατασταση.Δεν του γγιζω γιατι εκει δεν πιανει το χερι μου αλλα το χω στο προγραμμα να τα αλλαξω σε συνεργειο παλι μες στο χειμωνα.
    2)Τα αμορτισερ πισω:ΜΗΝ τα αλλαξεις αν εισαι ευχαριστημενος ακομα απο τα εργοστασιακα!Δυσκολα θα βρεις το ιδιο μαλακα,& τα καινουρια εργοστασιακα κοστιζουν περι τα 75ευρω ΤΟ ΕΝΑ απο αντιπροσωπεια.Γνωμη μου να τα κρατησεις.(η να μου τα χαρισεις )
    3)Τακακια εμπρος: ειχα τις NEWFREN & πρσφατα τα αλλαξα & εβαλα μανισια..θα ξαναβαλω συντομα Newfren ειναι πιο σκληρα απο τα μανισια & θα τα ξαναπροτιμησω
    4)Δισκοπλακα:γυρω στα 20ευρω απ οτι βλεπω στο νετ..για την τοποθετηση ..δεν ξερω να σου πω ως εκει το χερι μου δεν πιανει
    5) Σιαγόνες πίσω: ανεκαθεν εβαζα τις εργοστασιακες & περιπου με συχνοτητα αλλαγης οπως & εσυ, & η αισθηση ειναι αψογη,ποτε δεν ειχα προβλημα με το πισω φρενο..μηπως το κεντρο του τροχου την εχει παιξει??Σημειωτεον ζαντες εχω αλλαξει προ 5ετιας περιπου γιατι οι μανισιες ηταν σε κακα χαλια..
    6)Toν τελευταιο χρονο βαζω TORCO ημισυνθετικο 20-50 & ειμαι οκ
    7)Για τις βαλβιδες, παω συνεργειο 1-2 φορες το χρονο & μου τις ρυθμιζει ΑΝ χρειαζεται ο μηχανικος.

    Β)Ζημιες-φθορες

    1)Δες τα ρουλεμαν οπως ειπε & ο προλαλησαντας & δες μηπως θες ακτινολογηση πισω ή εχει στραβωσει η ζαντα?
    2)Πηνιοφορους?Βολαν?
    3)Ηρθε η ωρα να αλλαξεις δισκους..εγω του φοραω NEWFREN.
    4)Περιπου στο 20-25ευρω αναλογως τι θα βαλεις.Τα μανισια γραναζια ειναι 15Δ μπροστα- 37Δ πισω
    5)Αν εχεις τις βασεις που εκοψαν, δεν μπορεις να τις κολλησεις με ηλ/ση?Αλλιως αν δεν βρισκεις στο Ηρακλειο ψαξτο στο νετ,στο moto-rider.com εχει διαφορα αντ/κα.
    6)Αα ρε φιλε αυτα τα φωτα...το χω ψαξει & επειδη δεν ηθελα να μπω σε διαδικασια παντεντας,κοψε ραψε-ξυλωσε, εβαλα μια λαμπα αλογόνου(TB7 HALOGEN 12V/30/30W TAKEGAWA η περιγραφη..) & ειναι καλυτερα απ τη μανισια, μαζι βεβαια με πολυεδρικο φαναρι με κατοπτρο( το οποιο & μου μαυρισε απο την πολυκαιρια επειδη ηταν after market)Τωρα εχω το μανισιο φαναρι παλι με τη λαμπα που λεω παραπανω.


    & 1 ερωτηση:

    1)εσενα ειχε απ τη μανα του φιλτρο βενζινης?Γιατι εμενα δεν ειχε οταν το αγορασα & δεν μπηκα στο κοπο να το ψαξω αλλα ουτε & να βαλω ποτε.Που μπαινει ρε φιλε αυτο ακριβως?

    Αυτα φιλε μου απ τη δικια μου συμβιωση με το ηρωικο crypton!Ελπιζω να βοηθησα & θα χαρω να ανταλλαξουμε κι αλλες ιδεες-συμβουλες-πληροφοριες για τις Παπάρες μας!!

    απο Χανιά
    Σπεύδε βραδέως..

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Τοτε εισαι μια χαρα, ακριβως στο οριο που πρεπει να αλλαχτουν ή καθε 12 μηνες ή οταν κανεις 2500 - 3000 χλμ (οποιο φτασει πρωτο)
    Καλα μωρε και 3500 χλμ να κανουν τα λάδια δε χάλασε και ο κόσμος...
    Εγω πιο πολυ με ενδιαφερει το χρονικο διαστημα

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chriscrypton Προβολή μηνύματος
    Καλως τον Γιαννη!
    Εχω κι εγω το ιδιο παπι, το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο πριν 8 χρονια,& σε καταλαβαινω οταν λες πως το νιωθεις σαν φιλο(!), το μηχανημα ειναι σκυλι αθανατο!
    Μιας & εγω το πηρα μεταχειρισμενο & σε οχι τοσο καλη κατασταση,το χω σουλουπωσει αρκετα απο τοτε, & μιας & με εξυπηρετει καθημερινα, θα σου δωσω απο την δικια μου εμπειρια με αυτο το παπι & στο βαθμο που γνωριζω, καποιες συμβουλες-ιδεες.
    Βλεπω εχεις βαλει & το φτερο μπροστα του R!Παρομοιως & εγω!

    Καταρχην περιπου το ιδιο μοτιβο ακολουθο & εγω στο θεμα συντηρησης μιας & ειναι πολυ ευκολο!

    Α απ τα ΤΥΠΙΚΑ

    1)Τα αμορτισερ μπροστα: τα εχω αλλαξει λαδι 1 φορα οταν συμπληρωσα 6 χρονια &( 28.000χλμ που εκανα εγω) ,& ειναι σε καλη κατασταση.Δεν του γγιζω γιατι εκει δεν πιανει το χερι μου αλλα το χω στο προγραμμα να τα αλλαξω σε συνεργειο παλι μες στο χειμωνα.
    2)Τα αμορτισερ πισω:ΜΗΝ τα αλλαξεις αν εισαι ευχαριστημενος ακομα απο τα εργοστασιακα!Δυσκολα θα βρεις το ιδιο μαλακα,& τα καινουρια εργοστασιακα κοστιζουν περι τα 75ευρω ΤΟ ΕΝΑ απο αντιπροσωπεια.Γνωμη μου να τα κρατησεις.(η να μου τα χαρισεις )
    3)Τακακια εμπρος: ειχα τις NEWFREN & πρσφατα τα αλλαξα & εβαλα μανισια..θα ξαναβαλω συντομα Newfren ειναι πιο σκληρα απο τα μανισια & θα τα ξαναπροτιμησω
    4)Δισκοπλακα:γυρω στα 20ευρω απ οτι βλεπω στο νετ..για την τοποθετηση ..δεν ξερω να σου πω ως εκει το χερι μου δεν πιανει
    5) Σιαγόνες πίσω: ανεκαθεν εβαζα τις εργοστασιακες & περιπου με συχνοτητα αλλαγης οπως & εσυ, & η αισθηση ειναι αψογη,ποτε δεν ειχα προβλημα με το πισω φρενο..μηπως το κεντρο του τροχου την εχει παιξει??Σημειωτεον ζαντες εχω αλλαξει προ 5ετιας περιπου γιατι οι μανισιες ηταν σε κακα χαλια..
    6)Toν τελευταιο χρονο βαζω TORCO ημισυνθετικο 20-50 & ειμαι οκ
    7)Για τις βαλβιδες, παω συνεργειο 1-2 φορες το χρονο & μου τις ρυθμιζει ΑΝ χρειαζεται ο μηχανικος.

    Β)Ζημιες-φθορες

    1)Δες τα ρουλεμαν οπως ειπε & ο προλαλησαντας & δες μηπως θες ακτινολογηση πισω ή εχει στραβωσει η ζαντα?
    2)Πηνιοφορους?Βολαν?
    3)Ηρθε η ωρα να αλλαξεις δισκους..εγω του φοραω NEWFREN.
    4)Περιπου στο 20-25ευρω αναλογως τι θα βαλεις.Τα μανισια γραναζια ειναι 15Δ μπροστα- 37Δ πισω
    5)Αν εχεις τις βασεις που εκοψαν, δεν μπορεις να τις κολλησεις με ηλ/ση?Αλλιως αν δεν βρισκεις στο Ηρακλειο ψαξτο στο νετ,στο moto-rider.com εχει διαφορα αντ/κα.
    6)Αα ρε φιλε αυτα τα φωτα...το χω ψαξει & επειδη δεν ηθελα να μπω σε διαδικασια παντεντας,κοψε ραψε-ξυλωσε, εβαλα μια λαμπα αλογόνου(TB7 HALOGEN 12V/30/30W TAKEGAWA η περιγραφη..) & ειναι καλυτερα απ τη μανισια, μαζι βεβαια με πολυεδρικο φαναρι με κατοπτρο( το οποιο & μου μαυρισε απο την πολυκαιρια επειδη ηταν after market)Τωρα εχω το μανισιο φαναρι παλι με τη λαμπα που λεω παραπανω.


    & 1 ερωτηση:

    1)εσενα ειχε απ τη μανα του φιλτρο βενζινης?Γιατι εμενα δεν ειχε οταν το αγορασα & δεν μπηκα στο κοπο να το ψαξω αλλα ουτε & να βαλω ποτε.Που μπαινει ρε φιλε αυτο ακριβως?

    Αυτα φιλε μου απ τη δικια μου συμβιωση με το ηρωικο crypton!Ελπιζω να βοηθησα & θα χαρω να ανταλλαξουμε κι αλλες ιδεες-συμβουλες-πληροφοριες για τις Παπάρες μας!!

    απο Χανιά
    Σε ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σου.
    Σχετικα με το φίλτρο: όχι δεν είχε φίλτρο βενζίνης, σοβαρό μείον στα crypton (που όμως λύνεται τρομερά εύκολα), του πρόσθεσα εγω 1-2 χρόνια μετα την αγορα οταν είχα τρελαθεί από το συνεχές μπούκωμα του καρμπιρατερ. Βρώμιζε και το μηχανακι δεν πήγαινε. Έβαλα το φιλτρακι και καθαρισα. Βαλε κι εσύ, είναι πολύ εύκολο, και κανει μόνο μισό ευρώ. Θα το βαλεις απο την αριστερη μερια της μηχανης όπως έρχεται η τροφοδοσία απο το ρεζερβουάρ κόψε το λάστιχο (κάπου κοντα στο καμπιρατερ το εχω κοψει εγω) και παρεμβαλε το φιλτρακι.

    'Ασχετο: το καλοκαίρι του 2001 ήρθα δικάβαλο με τον κολλητό διακοπές στην πόλη σου με το παπί! Κάναμε 3,5 ώρες να φτάσουμε (σταση καθε 30-40 λεπτά)! Δεν θα ξεχασω οτι για να με φερει Χανια είχε κάψει μόλις το μισό και κάτι ρεζερβουάρ, δηλαδή περίπου 2,5 λίτρα!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chriscrypton Προβολή μηνύματος
    ...6)Toν τελευταιο χρονο βαζω TORCO ημισυνθετικο 20-50 & ειμαι οκ...
    Μήπως καλύτερα 10-40 ? Έτσι προτεινουν τα παιδιά παραπάνω

  14. #14
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Ευχαριστω για τις οδηγιες, θα το βαλω με την 1η ευκαιρια.Ειχα αλλαξει ρουμπινετο πριν απο 3 χρονια περιπου.Εσενα σου χει παρουσιασει τετοιο προβλημα στην τροφοδοσια?Ειναι το μοναδικο του μειον & το ποιο συχνο..

    edit:για το λαδι να σου πω 20-50 βαζω απ οταν το πηρα.Ισως να το αλλαξω σε 10-40 στην επομενη αλλαγη αφου γενικα προτιμαται αυτο.

    Τι βενζινη του βαζεις? Super lpr ή αμολυβδη?

    Η χαμηλη καταναλωση του crypton ειναι 1 απ τα πολλα +++ του.Εγω περσι τον Νοεμβρη εκανα 350χλμ περιπου με 2,5 ρεζερβουαρ & πολλες στασεις φυσικα & στην Εθνικη πηγαινα & τσιτα στο γυρισμο.Ειχαμε παει: Χανια-Μηλια (διανυκτερευση),Μηλια -Χανια-Ρεθυμνο-Φαραγγι Αγ.Αντωνιου-Πατσος μετα χαθηκαμε εκει στα χωρια του Ν.Ρεθυμνου..-Φραγμα Ποταμων-Ρεθυμνο-Χανια!Ειχαμε περασει ωραια!
    Τελευταία τροποποίηση από chriscrypton; 15/10/2012 στις 22:37.
    Σπεύδε βραδέως..

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chriscrypton Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τις οδηγιες, θα το βαλω με την 1η ευκαιρια.Ειχα αλλαξει ρουμπινετο πριν απο 3 χρονια περιπου.Εσενα σου χει παρουσιασει τετοιο προβλημα στην τροφοδοσια?Ειναι το μοναδικο του μειον & το ποιο συχνο..

    edit:για το λαδι να σου πω 20-50 βαζω απ οταν το πηρα.Ισως να το αλλαξω σε 10-40 στην επομενη αλλαγη αφου γενικα προτιμαται αυτο.

    Τι βενζινη του βαζεις? Super lpr ή αμολυβδη?

    Η χαμηλη καταναλωση του crypton ειναι 1 απ τα πολλα +++ του.Εγω περσι τον Νοεμβρη εκανα 350χλμ περιπου με 2,5 ρεζερβουαρ & πολλες στασεις φυσικα & στην Εθνικη πηγαινα & τσιτα στο γυρισμο.Ειχαμε παει: Χανια-Μηλια (διανυκτερευση),Μηλια -Χανια-Ρεθυμνο-Φαραγγι Αγ.Αντωνιου-Πατσος μετα χαθηκαμε εκει στα χωρια του Ν.Ρεθυμνου..-Φραγμα Ποταμων-Ρεθυμνο-Χανια!Ειχαμε περασει ωραια!
    Τί ακριβώς είναι το ρουμπινέτο ? Όχι δεν το έχω αλλάξει ποτε, δεν μου παρουσίασε ποτέ προβλημα στην τροφοδοσία και γενικα όπως ανεφερα στο 1ο ποστ μου παρά τα σχεδόν 70.000 χλμ και τα 15 χρόνια κυκλοφορίας δεν έχει πάθει ποτέ καμία ζημιά ειλικρινα !
    Βενζίνα αναγκαστικα εδω και 2 χρόνια βαζω αμόλυβδη αφου πλεον στο Ηράκλειο δεν βρίσκω souper αλλά νομίζω οτι με την αμόλυβδη τραβάει λιγότερο, μπορεί όμως να κάνω και λάθος.Είχα όμως ρωτησει στην Yamaha και μου είχαν πει πως δεν ε΄χει κανένα πρόβλημα με την αμολυβδη

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 14:23
  2. ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΣΕ YAMAHA CRYPTON 105 '99
    από maidonopoulos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2013, 19:39
  3. Ηλεκτρικά -φώτα πορείας μπρος πίσω- σε Yamaha Crypton R '06
    από Νικολής στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2013, 08:04
  4. Περι διαστάσεων ελαστικών σε Yamaha Crypton
    από chriscrypton στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 23:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF