Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Μαζεμα σε Yamaha Crypton παλιό

  1. #31
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Χαλαρώστε και βάλτε απλό λαδάκι ορυκτέλαιο 10-40 στα παπιά. Αλλαγή κάθε 3000 χιλιόμετρα.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο παπιοκινητηρας λογω ανοχων και χαμηλης αποδοσης οχι μονο δεν ωφελειται σε κατι απο τα συνθετικα λαδια αλλα τα καιει και πιο γρηγορα
    πιθανον να δημιουργηθει και προβλημα πατιναρισματος στους δισκους
    κι ολα αυτα με υπερογκο κοστος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Χαλαρώστε και βάλτε απλό λαδάκι ορυκτέλαιο 10-40 στα παπιά. Αλλαγή κάθε 3000 χιλιόμετρα.
    Ευχαριστώ. Ετσι κι αλλιως δεν ειχα σκοπό να βαλω 100% συνθετικό. Εσεις προτεινετε να μην βαλω καν ημισυνθτεικό αλλά να βαλω απλο ορυκτελαιο ?

  3. #33
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gianniskriti4 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Ετσι κι αλλιως δεν ειχα σκοπό να βαλω 100% συνθετικό. Εσεις προτεινετε να μην βαλω καν ημισυνθτεικό αλλά να βαλω απλο ορυκτελαιο ?
    Ακριβώς, απλό ορυκτέλαιο και συχνές αλλαγές.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς, απλό ορυκτέλαιο και συχνές αλλαγές.
    Ο.κ. ευχαριστώ

  5. #35
    ορυκτέλαια μεν ,αλλα να ειναι ομως για μοτο! Γιατι εχω δει πολλούς να βαζουν 10-50 για αυτοκίνητα

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tai Προβολή μηνύματος
    ορυκτέλαια μεν ,αλλα να ειναι ομως για μοτο! Γιατι εχω δει πολλούς να βαζουν 10-50 για αυτοκίνητα
    Γιατί το λες αυτο ? Άλλα είναι τα 10-50 που προοριζονται για μηχανες και άλλα αυτα που προοριζονται για αυτοκινητα ?

  7. #37
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gianniskriti4 Προβολή μηνύματος
    Γιατί το λες αυτο ? Άλλα είναι τα 10-50 που προοριζονται για μηχανες και άλλα αυτα που προοριζονται για αυτοκινητα ?
    http://www.moto.gr/forums/showthread...84%CE%BF%CF%85

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω με κάλυψες πλήρως. Και το είχα απορία!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iconan
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    334
    ξαναζωντανευω το θέμα μιας και εχω και γω το ίδιο μηχανάκι.
    καταρχήν για τα λάδια το owners manual γραφει ή τα yamalube 4 20W40 ή οποιαδηποτε SAE 20W40 TYPE SE και αλλαγή κάθε 2000 χιλιόμετρα.
    Το παπί το το είχα πάρρει καινούριο το 1997. Το 2002 το παρεδωσα στον πατερα μου με 28000 χιλιόμετρα σε κατάσταση καινούριου.
    Ξαναήρθε στα χέρια μου πρόσφατα με 46.000 χιλιόμετρα σε μετρια κατάσταση. Οπότε τώρα προσπαθώ σιγά σιγα να το ξαναμαζέψω.
    γενικώς μου φαίνεται ότι δεν πάει μία το μηχανάκι. Αν θυμάμει καλά εβγαζε τελική απο 120 σε ευθεια μεχρι κάτι πανω από 135 χιλιόμετρα σε κατηφόρα.
    Τώρα πάει με το ζόρι 80-90 σε ευθεία και 110 με το ζόρι σε κατηφόρα. Αν κρίνω από του φίλου εδώ που έιχε 70000 χιλιόμετρα το 2012 τότε το δικό μου θεωρείται καινούριο.
    Οπατερας μου το χρησιμοποιουσε για μια απόσταση 2-3 χιλιομετρων καθημερινά. σπίτι- καφετερια.
    Μου φαίνεται λίγο περίεργο να έχει πεσει το μοτέρ και να θέλει πιστόνια ελλατηρια σε τόσα λιγα χιλιόμετρα.
    έχετε να μου προτείνετε να κοιτάξω κατι άλλο που ίσως να φταίει?
    όσο για τα φώτα μου είναι δυνατά όσο εχω στροφές στο γκάζι, όταν κλεινω το γκάζι πέφτει και η ενταση στα φώτα. δεν εχω μετρήσει ακόμα ανορθωτη αλλά ξερω ότι η μπαταρία ειναι σχετικά καινουρια με 1000 χιλιόμετρα επάνω της περιπου.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Μαλλον φιλε μου εχεις να το καβαλησεις παρα πολυ καιρο και το εχεις ξεχασει.
    120 σε ευθεια εργοστασιακο εντελως παρα πολυ δυσκολο να εβγαζε.
    γυρω στα 100 ειναι το φυσιολογικο εκτος και αν το κοντερ κλεβει κανα 20ρικο.
    επισης τα φωτα σχεδον σε ολα τα παπια ετσι δουλευουν,αναλογα τις στροφες της μηχανης δυναμωνουν.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iconan
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    Μαλλον φιλε μου εχεις να το καβαλησεις παρα πολυ καιρο και το εχεις ξεχασει.
    120 σε ευθεια εργοστασιακο εντελως παρα πολυ δυσκολο να εβγαζε.
    γυρω στα 100 ειναι το φυσιολογικο εκτος και αν το κοντερ κλεβει κανα 20ρικο.
    επισης τα φωτα σχεδον σε ολα τα παπια ετσι δουλευουν,αναλογα τις στροφες της μηχανης δυναμωνουν.
    Ισως έχεις δίκιο φίλε έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια και τώρα που το θυμάμαι σαν πιτσιρικάς είχα και καρμπυρατερ αλλαγμένο γιατί θυμάμαι ειχα έρθει αθήνα στον τογελο τότε να μου φτιάξει λαιμό για το καρμπυρατερ με κλίση προς τα έξω για φιλτροχοάνη και το τσουτσουνακι για την υποπιεση!!!!ειχα sebring επάνω.
    τώρα έχει τα μαμα επάνω

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    για να περασει τα 120χλμ συνηθως τα καναμε 54mm με εκκεντροφορο και καρμπυρατερ 24+ καποτε αυτα τα μοτερ.
    αν δεν σου καιει λαδια μην βαλεις χερι.
    το πολυ πολυ να αλλαξεις τιποτα δισκους αν πατιναρει και να τσεκαρεις καδενακι αν κανει θορυβο.
    καθαρισμα,ρυθμισμα καρμπυρατερ και ρυθμισμα βαλβιδες και θα βγαλει αλλα 15 χρονια.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iconan
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    334
    το μοτερ ειναι μαμα, δεν εχει ανοιχτεί ποτέ. Και μιας και το συμμαζεύω για να το στείλω πάλι στον πατέρα μου δεν πρόκειται να βάλω χέρι αν δεν χρειάζεται.
    άλλαξα σημερα λάστιχα, από τακάκια και σιαγώνες ειναι εντάξει και αυτά που έχω προγραμματισει να τσεκάρω είναι τα εξής:
    λάδια, φίλτρο αέρος, μπουζί, ρουλεμαν τιμονιού, αλλαγη λαδια στο μπροστινο, ρουλεμάν πίσω τροχού, αλλαγή αλυσιδογράναζα, ρυθμισμα βαλβιδες αν χρειαζεται, ενα καθαρισμα το καρμπυρατερ, και αλλαγη τον μπροστινο τροχο γιατι σημερα που τον βγαλαμε για να αλλαξουμε το λαστιχο εφυγαν σπασμενα κομματια απο το μπροστινο κεντρο και δεν δουλευει το κοντερ τωρα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 14:23
  2. ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΣΕ YAMAHA CRYPTON 105 '99
    από maidonopoulos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2013, 19:39
  3. Ηλεκτρικά -φώτα πορείας μπρος πίσω- σε Yamaha Crypton R '06
    από Νικολής στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2013, 08:04
  4. Περι διαστάσεων ελαστικών σε Yamaha Crypton
    από chriscrypton στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 23:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF