Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Εχω κανει μαλλον ελατωματικη λυπανση στην αλυσιδα μου

  1. #1
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899

    Εχω κανει μαλλον ελατωματικη λυπανση στην αλυσιδα μου

    Εγω νεος στις μηχανες και στα πλυσιματα, εχω μπερδευτει διαβαζοντας τα ποστ του foroum σχετικα με το λαδωμα, αφου ο καθενας σας κανει ολο και κατι διαφορετικο

    Βαζω αυτο το ασπρο σπρει, Bell rey new super clean, chain lube. Ειναι ασπρο και οντως δεν πεταγετε στις ζαντες.

    Καλο αυτο αλλα παρλολα αυτα, η αλυσιδα μου φενετε τελειως ξερη. Φοβαμαι μηπως ειναι ψιλοακαταλληλο αφου ειναι τοσο ξερο, και ισως να μην ισχωρει παντου.

    Να σημειωσω οτι εως τωρα την λαδωνα, παγωμενη, και δεν σκουπιζα καθολου την αλυσιδα. Απλα εβαζα απο πανω το spay.

    Πλεον εχει μαζευτη πουδρα, σαν λασπη να το πω.

    Τι λετε να κανω τα παρακατω;

    1)Να την καθαρισω με ενα πανι.
    2) Να την παω καπου που να εχει πιστολη που να πεταει ατμο, να καθαρισει απο ολη αυτην την βρωμα και την πουδρα που εχει μιασει;

    Ειναι καλο να ριξω ατμο;

    3 )Μετα να βαλω σπρει και ολα ενταξει;


    Επισης εχω την εντυπωση οτι μεταξυ των συνδεσμων και των O Rings, παρουσιαζονται καποια κενα, που μαλλον οταν το αγορασα δεν υπηρχαν.

    Εχει κανει 6000 χλμ με αυτον τον ροπο συντηρισης; Οπου να ναι θα κοπει; Θα προσπαθησω να βαλω και foto.

    Να προσθεσω οτι καθε 1000 την λαδωνω στο περιπου. Εχω ακουσει για καθε 500 αλλα τοτε θα θελω καθε εβδομαδα να το κανω!

    Ποσο παει μαι καινουργια αλυσιδα στο περιπου; CBF250 εχω.

  2. #2
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    καθαρισε την με κιροζινη και μια οδοντοβουρτσα
    απο την πλευρα που ακουμπα στο γραναζι
    σκουπισε την με ενα πανι για τα πολλα
    αστην να στεγνωσει
    και μετα λαδωσε την

    το belray το εβαζα και εγω
    και μενα μου κανει για λιγο ξερο (και αμφιβαλω για τις λιπαντικες του ικανοτητες)
    πλεον βαζω το Motul (γκρι φιαλη με κοκκινο καπακι)
    πεταει στη ζαντα βεβαια αλλα απο λιπανση το θεωρω πολυ ανωτερο απο οτι τα αλλα.


    να την λαδωνεις καθε 500-1000 χλμ αναλογα με την χρηση (τωρα με τις βροχες θα θελει πιο συχνα ) καλλιτερα μετα απο βολτα ωστε να ειναι ζεστη η αλυσιδα και να ισχωρει καλλιτερα το λιπαντικο.
    και καθαρισε την καθε ... οποτε θελεις, οποτε μαζεψει μακα καθε 1000-2000χλμ

    τους ατμους κτλ αστα καλλιτερα θα σου κανουν ζημια στα ο ρινγκ.
    αυτα.

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    καθαρησε τη με παραφινελαιο και ενα πινελακι

    μετα σκουπισε τη με ενα καθαρο πανι

    και τελος βαλε λαδι/γρασο και εισαι jet

    οχι ατμο οχι πιεση οχι καποτες σε θαλασσες και ακτες!!!! :rotflmao: :rotflmao:

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    ενας ωραιος τροπος ειναι και με οδοντοβουρτσα αλλα και με βουρτσα για τα πιατα απο το σουπερ μαρκετ με μακρυ χερουλι και σκληρες τριχες.οσοι το διαβασουν και εχουν κεντρικο σταντ να μη βαλουν την μηχανη με ταχυτητα μπροστα .αρπαζει η αλυσιδα το πανι το στουπι και οτι φανταζεστε με απιστευτο τροπο και ειδα δακτυλα να χανονται.Πολυ μεγαλη προσοχη.το λοιπον πανω στην βουρτσα βαζουμε λιγο λαδι μηχανης απλο ορυκτελαιο και το σερνουμε με την βουρτσα μπρος πισω και απο πανω και απο κατω. προχωραμε την μηχανη λιγο 50εκ.και το ιδιο .σε 60 δευτερολεπτα τελειωσατε και μολις φυγει το λαδι το παραπανισιο η αλυσιδα ειναι καθαρη και ευλιγιστη σαν νεα.το μυστικο ειναι να κραταμε καθαρα τα o rings για να μη χαλασουν και βγει το λιπαντικο απο τους κρικους που μπηκε απο το εργοστασιο(αυτολυπενομενη)
    wrench

Παρόμοια θέματα

  1. Σκουριά στην αλυσίδα.Τί μπελάς!!!
    από athandim στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2006, 22:24
  2. Δωρακια στην καλη μου!
    από Ταξιδευτής στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 20:46
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 16:14
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 16:43
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF