Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Καλό λαδάκι για το Hornet του 09

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325

    Καλό λαδάκι για το Hornet του 09

    θα ήθελα να ρωτήσω, τους κατόχους Hornet κι όχι μόνο, για κάποιο καλό λάδι (συνθετικό ή ημίσυνθετικό) που να ξέρουν ότι ταιριάζει στο Hornet 09.
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι είχε βάλει το motul το συνθετικό, τώρα πότε και ποιο ακριβώς δε θυμόταν κι έτσι αποφάσισα και του έκανα μία αλλαγή εγώ με το agip 10-40 το ημίσυνθετικό κι έκτοτε έχω κάνει περίπου 1000 χιλ.
    Δεν είμαι ικανοποιημένος όμως. Το σασμάν θυμίζει Yamaha (πολύ καταχτύπι και τα σχετικά), ούτε το δούλεμα του κινητήρα μου αρέσει ειδικά στις μεσαίες στροφές και σαν να μου μυρίζει και καΐλα...
    Ψάχνω για ένα λάδι ανεξαρτήτου τιμής, αν μου διορθώσει τα παραπάνω το πληρώνω όσο-όσο, απλά δεν είμαι διατεθειμένος να το αλλάζω κάθε 3-4000χιλ που διαβάζω ότι κάνουν κάποιοι. θα προτιμήσω ένα λάδι που να αντέχει τουλάχιστον 8000 χιλ.
    Το μηχανάκι το έχω για καθημερινή χρήση και κοντινές βόλτες.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    αν μου διορθώσει τα παραπάνω το πληρώνω όσο-όσο,
    ποιος μπορει να στο εγγυηθει αυτο? μαστορας? μελος του φορουμ?
    το καθε μηχανακι μπορει να "κουτσαινει" σε κατι διαφορετικο
    αλλος μπορει να εχει 45000 χλμ ολα στην Εθν.οδο
    κι αλλος 12000 ζορισμενα με 2ες 3ες στα φαναρια.. ποιο λαδι ειναι καλο για τον ενα και ποιο για τον αλλο? και πως θα το ξερουν πριν το δοκιμασουν?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    απλά δεν είμαι διατεθειμένος να το αλλάζω κάθε 3-4000χιλ που διαβάζω ότι κάνουν κάποιοι.
    γιατι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    θα προτιμήσω ένα λάδι που να αντέχει τουλάχιστον 8000 χιλ.
    λογω οικονομικου? ειπες πως το οικονομικο δεν σε ενδιεφερε
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Ελλαδα ημαστε,δοκιμασε και 15-50 20-50W και μακρια απο motul,υπερεκτιμημενα λαδια χωρις να το αξιζουν.. προσωπικη αποψη.

  4. #4
    δοκιμασε torco και ipone.
    αλλα 8.000χλμ που θες να τα αλλαζεις οχι βρε φιλε και προπαντον που λες το εχεις καθημερινη χρηση εκει ειναι το λαδι που υποφερει μεσα στην πολη.
    στα 4.000χλμ αλλαγη θελει.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    8000 χλμ με τίποτα, μεχρι 5 το πολύ. Δοκίμασε πχ Torco ημισυνθετικό 10-40.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6


    Αγόρασες, ένα σχετικά πρόσφατο μηχανάκι (μοντ. 2009) , από προηγούμενο ιδιοκτήτη ο οποίος σε ενημέρωσε σχετικά με τις αλλαγές λαδιών ότι "είχε βάλει το motul το συνθετικό, τώρα πότε και ποιο ακριβώς δε θυμόταν..." και μετά παραπονιέσαι ότι κάνει σαν... YAMAHA;;;



    Οτιδήποτε κυκλοφορεί στην Αθήνα, με μέσο όρο 10.000 χιλιομέτρων το χρόνο θέλει αλλαγή λαδιών και τουλάχιστον κάθε δεύτερη και φίλτρο, κάθε 5.000χλμ δηλαδή 2 φορές το χρόνο...

    Τέλος.-

    Διαφορετικά όλα σύντομα θα κάνουν σαν ξηροκάμπανα DUCATI και όχι σαν YAMAHA μόνο...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Κάθε απάντηση είναι σεβαστή. Γιαυτό άλλωστε γίνονται κι οι ερωτήσεις.
    Απλά θα προτιμούσα οι απαντήσεις να είναι πιο συγκεκριμένες, δηλαδή να αφορούν μάρκα και τύπο λιπαντικού και ίσως κάποιο σχόλιο του στυλ ότι το έχει δοκιμάσει κάποιος κι είδε αποτέλεσμα σε κάτι. πχ σασμάν, θερμοκρασία κινητήρα, γενικά στο δούλεμα του κινητήρα.
    Τώρα σχετικά με τις αλλαγές και κάθε πότε πρέπει να γίνονται κατά τη γνώμη σας, είναι σεβαστό και επιθυμητό, απλά κι εδώ θα ήθελα να αναφέρεστε σε συγκεκριμένη μάρκα και τύπο λαδιού, καθώς και κάποιο σχόλιο του στυλ: το αλλάζω προληπτικά ή ότι μετά από τα τάδε χιλιόμετρα το έχω παρατηρήσει ότι δε δουλεύει σωστά το χ,ψ λάδι
    Αυτά κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Κάθε απάντηση είναι σεβαστή. Γιαυτό άλλωστε γίνονται κι οι ερωτήσεις.
    Απλά θα προτιμούσα οι απαντήσεις να είναι πιο συγκεκριμένες, δηλαδή να αφορούν μάρκα και τύπο λιπαντικού και ίσως κάποιο σχόλιο του στυλ ότι το έχει δοκιμάσει κάποιος κι είδε αποτέλεσμα σε κάτι. πχ σασμάν, θερμοκρασία κινητήρα, γενικά στο δούλεμα του κινητήρα.
    Τώρα σχετικά με τις αλλαγές και κάθε πότε πρέπει να γίνονται κατά τη γνώμη σας, είναι σεβαστό και επιθυμητό, απλά κι εδώ θα ήθελα να αναφέρεστε σε συγκεκριμένη μάρκα και τύπο λαδιού, καθώς και κάποιο σχόλιο του στυλ: το αλλάζω προληπτικά ή ότι μετά από τα τάδε χιλιόμετρα το έχω παρατηρήσει ότι δε δουλεύει σωστά το χ,ψ λάδι
    Αυτά κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    οι ανοχες που εχει το μοτερ του μηχανακιου σου ειναι εντελως διαφορετικες απο αλλα μηχανακια...
    ακομα και το ιδιο μηχανακι με σενα να ειχε καποιος, παλι θα διεφερε πολυ σε σχεση με το δικο σου γιατι δεν ξερεις πως εγινε το στρωσιμο, τι λαδια ειχε μεχρι στιγμης μεσα, καθε ποτε αλλαζονταν, πως δουλευοταν απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και πολλα πολλα αλλα...
    επισης, η ευαισθησια που εχει το δικο σου ποδι στην αισθηση των αλλαγων του λεβιε των ταχυτητων, παλι διαφερει σε σχεση με ολων των αλλων...παιζει ρολο η εμπειρια και με το τι μηχανακια εχει μεγαλωσει ο καθενας για να θεωρει οτι κατι χτυπαει ή οχι...

    αρα παιρνουμε ως δεδομενο οτι τιποτα δεν ειναι δεδομενο...

    λαδια καλα υπαρχουν...αυτα ειναι τα torco και τα red line...
    για να εισαι πιο σιγουρος σχετικα με την μακροζωϊα του κινητηρα σου θα πρεπει να κανεις συχνα αλλαγες και παντα αναλογα με το πως το δουλευεις...
    π.χ. το ζεσταινεις καλα πριν ξεκινησεις?
    το δουλευεις μεσα στην πολη με 40ο C στην ατμοσφαιρα?
    δουλευει σε ψηλες στροφες ή το πας συντηρητικα?

    να ξερεις οτι σημαντικοτερο ειναι να αλλαζονται τα λαδια συχνα και ας ειναι και πατατολαδα παρα να παρεις ενα κορυφαιο λαδι (οπως το red line π.χ.) και να το κρατησεις 8 ή 10χιλ χλμ...

    εγω θα συνιστουσα 20w50 ημισυνθετικο torco t4sr και αλλαγες καθε 4000χλμ στην χειροτερη...

    τελος κανενας μηχανικος ή κατασκευαστης λαδιων ή συνφορουμιτης θα σου εγγυηθει για το μοτερ σου και την καλη λειτουργια του με το οποιο λαδι... οτι κανεις το κανεις προληπτικα...

  9. #9
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Δοκίμασα σε -bandit βέβαια- μέχρι στιγμής motul 5100, castrol gps, silkolene pro 4 όλα σε ιξώδες 15/50. Τα δυο πρώτα για τα πρώτα 1000χμ ήταν καλά και μετά το κιβώτιο σκλήραινε και ένιωθα τη λειτουργία του κινητήρα να διαφέρει στη συμπεριφορά προς το χειρότερο. Από όταν έβαλα τα silkolene δεν τα αλλάζω πια με τίποτα. Η αίσθηση του κιβωτίου είναι ίδια και όταν μπαίνουν και όταν βγαίνουν μετά από 6000χλμ. Και κινητήρας δουλεύει ρολόι τραβάει όπως ακριβώς και όταν είναι φρέσκα. Λογικά και παραπάνω να τα αφηνα δε νομίζω να χάσουνε πολύ σε απόδοση. Είναι και ακριβά όμως 15€ το λίτρο.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    ... silkolene pro 4 σε ιξώδες 15/50. Από όταν έβαλα τα silkolene δεν τα αλλάζω πια με τίποτα. Η αίσθηση...
    Συνθετικό λάδι είναι αυτό;;;

  11. #11
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Συνθετικό λάδι είναι αυτό;;;
    Αν και το προμοτάρουν ως φουλ συνθετικό δε νομίζω ότι είναι. Υπάρχει και το PRO4 Plus σαν επόμενο καλύτερο. Ας διαφωτίσουν οι ειδικοί γερο-λαδάδες του φλόρουμ για τις περεταίρω λεπτομέρειες
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  12. #12
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    ...και στο Χόρνετ κάθε 12.000κμ λέει...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #13
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    ...και στο Χόρνετ κάθε 12.000κμ λέει...
    αλλαγη λαδιων καθε 12000 χλμ ? κατι θα ξερει η Honda (μαλλον επειδη δεν εχει δικα της λαδια π.χ. Hondalube)

    τα 12000 χλμ σε ενα δικυκλο μπορουν να γινουν σε 1μιση -2μιση χρονια , με τις εποχες να αλλαζουν, συστολες /διαστολες, κρυες εκκινησεις , υπερθερμανση...

    πρωτα θα τα δει ολα ο κινητηρας και μετα θα δει φρεσκο λαδι. 12 000 χιλιομετρα
    Accipere quam facere praestat injuriam

  14. #14
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Κοίτα έχω 78.000κμ στο Χόρνετ,με σχεδόν καθημερινή χρήση.Αγοράστηκε καινούργιο και τις 3 πρώτες αλλαγές λαδιών τις έκανα κάθε 6000. (55-60€ η κάθε αλλαγή)...
    Μετά τα 18000κμ "αραίωσα" το διάστημα στα 8000κμ.Μάλιστα κάνα 2 φορές ξεχάστηκα και οι αλλαγές πήγαν στις...14000!....καμία διαφορά σε πληροφορώ...ούτε λάδι έκαψε,ούτε κοπάναγε,ούτε τίποτα...άλλωστε με την ποσότητα που παίρνει (4+λίτρα)γιατί να μην βγάζουν τόσα κμ;
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #15
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    και για να συμπληρώσω με μάρκες λαδιών*:
    8 στις 10 φορές παίρνω Motul 5100 10-40 ή 15-50 απλά γιατί τα βρίσκω πιο εύκολα και πάντα (Λαμπριανίδης)και κάνουν σε ό,τι μηχανάκι κι αν έχω αλλάξει...
    Έχω δοκιμάσει αρκετές μάρκες όπως:
    Ipone 10-40 σαν το Motul είναι στην αρχή αλλά μετά τα 2500κμ δεν...θέλει συχνές αλλαγές...
    Repsol 10-40 σκατά και απόσκατα...πολύ συχνές αλλαγές, (2000κμ.σαζμάν κοπάναγε+κατανάλωση)
    Castrol 10-40 καλό αλλά ακριβό,και το σαζμάν κοπάναγε...μακριά και αγαπημένοι...
    Aral 10-40 ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! αλλά δεν το βρίσκω πάντα και είναι και ακριβό...
    Agip 10-40 καλό στην αρχή αλλά δεν άντεξε πάνω από 3000κμ
    και κατέληξα παραδόξως πάλι σε Motul 5100 ...

    *υπ'όψιν όλες οι αλλαγές με αλυσίδα/γρανάζια σε άριστη κατάσταση γιατί μια κακοσυντηρημένη ή "ξερή"/φαγωμένη αλυσίδα σε οδηγεί σε κακή εκτίμηση...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΕΑ & ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ 2007 !!!
    από nktR στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 13:16
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2006, 14:36
  3. Ένα site για το service του CBR 600f
    από dankannn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 22:42
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF