Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αγωνιστική οδήγηση (Κατάλληλο για άνω των 18 ετών)

  1. #1

    Αγωνιστική οδήγηση (Κατάλληλο για άνω των 18 ετών)

    Γράφοντας αυτό,
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ο ψυχολογικός πόλεμος ξεκινάει από τα pits ακόμα.
    θυμήθηκα ένα κείμενο που είχα γράψει στο bikenet το 2006. Επειδή όλο και σε κάποιον φιλικό ή "φιλικό" αγώνα συμμετέχουμε, το αναδημοσιεύω κι εδώ:

    "Κατά τη διάρκεια του "Battle of the ducks", διαπίστωσα ότι πολλοί αναβάτες ενώ δεν τους λείπει η φυσική ταχύτητα ούτε και η τεχνική, δεν μπορούσαν να κερδίσουν θέσεις.
    Έτσι λοιπόν, παίρνω την ευκαιρία να γράψω μερικά πράγματα για την οδήγηση σε συνθήκες αγώνα.

    Πριν ξεκινήσω, θέλω να τονίσω τα εξής:

    Τα παρακάτω αφορούν αγωνιστική οδήγηση σε πίστα και μόνο. Δεν έχουν σκοπό τη βελτίωση του χρόνου Πατήσια - Κολιάτσου, ούτε πώς να πάρουμε την εσωτερική από το τρόλεϊ Πατησίων προς Αλεξάνδρας.

    Απευθύνονται σε αναβάτες που έχουνε ξεπεράσει το στάδιο "μαθαίνω ισορροπία", γνωρίζουν πώς φρενάρει - στρίβει - επιταχύνει μια μοτοσυκλέτα, και αισθάνονται απόλυτα άνετα με τους χειρισμούς της.

    ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ

    Μελετήστε τους άμεσους αντιπάλους σας.

    Δείτε τους να οδηγούν στην πίστα. Παρατηρήστε τις γραμμές τους. Τα σημεία που φρενάρουν. Τα σημεία που ξεκινάνε να στρίβουν. Είναι επιθετικοί στις προσπεράσεις ή αργούν να κάνουν την κίνησή τους; Στις ευθείες έχει δύναμη το μηχανάκι τους; Στις στροφές μπαίνουν με φόρα και χάνουν στην έξοδο, ή το αντίθετο;
    Συγκρίνετέ τους με 'σας. Πού υπερτερούν; Πού χάνουν;

    Καταστρώστε το σχέδιο που θα ακολουθήσετε.

    Εφόσον έχετε μελετήσει καλά τον αντίπαλο, γνωρίζετε πού είσαστε καλύτεροι από εκείνον, και πού όχι.
    Σχεδιάστε την στρατηγική σας σύμφωνα με τις επισημάνσεις που έχετε κάνει. Στα σημεία της πίστας που υπερτερείτε, εκεί και θα κάνετε την επίθεσή σας αν ακολουθείτε, ή για να χτίσετε διαφορά ασφαλείας αν είσαστε μπροστά.
    Στα σημεία εκείνα που χάνετε, θα παίξετε άμυνα αν είσαστε μπροστά κλείνοντας τις πόρτες. Αν είσαστε πίσω, φροντίστε να κάνετε το καλύτερο δυνατόν ώστε να μη χάσετε επαφή και περιμένετε τα "καλά" σας κομμάτια.

    Μην ακολουθείτε τον μπροστινό σας

    Ξεκολλήστε το βλέμμα σας από την ουρά της μοτοσυκλέτας του και κοιτάξτε τον δρόμο μπροστά του. Εκεί θέλετε να πάτε. Μπροστά του. Έτσι δεν είναι;
    Επίσης, αν έχετε προσηλώσει το βλέμμα σας σ΄ εκείνον κι αυτός πάει στο χωράφι, εκεί θα καταλήξετε και 'σεις.

    Εξασκείστε ψυχολογική πίεση

    Πολλές φορές, ακόμα κι όταν γνωρίζουμε ότι δεν μπορούμε να προσπεράσουμε σε κάποιο σημείο, είναι καλό να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας.
    Πηγαίνοντας δίπλα του στα φρένα π.χ, ή χώνοντας μούρη στην είσοδο της στροφής. Ο αντίπαλος θα αγχωθεί και θα είναι επιρρεπής στο λάθος. Υπάρχει και η περίπτωση να φοβηθεί και να μας αφήσει να προσπεράσουμε. Σπάνιο μεν, συμβαίνει κι αυτό όμως, δε.
    Think faster than you ride

  2. #2
    Προσπεράστε

    Πλησιάζετε τον αντίπαλο λίγο πριν τη στροφή κι έχετε πολλή περισσότερη φόρα από ΄κεινον. Καρφώστε το βλέμμα σας στο διάδρομο που έχει αφήσει στην εσωτερική, και περάστε μπροστά. Αν περιμένετε για να "σιγουρευτείτε", αν καθυστερήστε έστω και λίγο την επίθεσή σας, θα στρίψει πρώτος. Δεν το θέλετε αυτό, έτσι δεν είναι;
    Είσαστε στα φρένα λίγο πριν στρίψετε. Έρχεται ο αντίπαλος από εσωτερική και σας περνάει. Μην τον κοντράρετε στα φρένα με το να αμολήσετε τα δικά σας. Είναι ήδη από μέσα και θα στρίψει πρώτος. Φρενάρετε ακόμα πιο γερά και στρίψτε λίγο πιο βαθιά από 'κεινον. Στην έξοδο, εκείνος θα είναι πλαγιασμένος και θα πασχίζει να κρατήσει το μηχανάκι μέσα στην πίστα επειδή η φόρα που είχε τον έβγαλε ανοικτά. Εσείς θα είσαστε όρθιος και το γκάζι στο στοπ του.
    Προσπεράστε.

    Αντίληψη πραγματικότητας


    Πόσες φορές σας έχει τύχει να πιστεύετε ότι η πίστα γλιστράει και να μην μπορείτε να στρίψετε; Την επόμενη φορά που θα συμβεί, παρατηρήστε τους άλλους. Το ίδιο πιστεύουν κι εκείνοι, ή μηπως υπάρχουν κάποιοι που οδηγούν "χωρίς αύριο" αλλά με απόλυτη ασφάλεια;
    Γι αυτούς δεν γλιστράει η πίστα;
    "Πραγματικότητα" είναι όλα αυτά που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας, και τους δίνουμε σάρκα και οστά με την επεξεργασία από τον εγκέφαλό μας. Μπορούμε να αλλάξουμε την "πραγματικότητα" αλλάζοντας τον τρόπο που την αντιλαμβανόμαστε;

    Υπολογίστε απόσταση και χρόνο


    Σε ερασιτεχνικό επίπεδο ίσως να μην έχουμε την πολυτέλεια του χρονομέτρη που θα μας βγάζει ταμπέλα στην ευθεία.
    Πώς λοιπόν μπορούμε να υπολογίσουμε αν κινδυνεύουμε να χάσουμε θέση από αυτόν που μας ακολουθεί; Ή αν κινούμαστε ταχύτερα από τον προπορευόμενο και είναι εφικτό το να τον πιάσουμε;
    Όποτε μπορούμε ρίχνουμε μια ματιά πίσω μας. Κατά προτίμηση στην έξοδο κάποιας στροφής. Σταμπάρουμε πού ακριβώς βρίσκεται ο αντίπαλος που ακολουθεί.
    Στον επόμενο γύρο, στο ίδιο ακριβώς σημείο που κοιτάξαμε πίσω μας, ξανακοιτάμε. Εφόσον είχαμε σταμπάρει πού βρισκόταν ο από πίσω στον προηγούμενο γύρο, είναι εύκολο να καταλάβουμε αν η απόσταση που μας χωρίζει έχει μειωθεί ή όχι.
    Το αντίστοιχο κάνουμε για τον μπροστινό μας. Όταν βγαίνουμε π.χ στην ευθεία, τσεκάρουμε πού ακριβώς βρίσκεται ο προπορευόμενος . Στον επόμενο γύρο θα φανεί αν τον έχουμε μαζέψει ή όχι.

    Εκτελέστε με σαφήνεια κι αποφασιστικότητα το σχέδιο σας


    Όταν ακολουθείτε κάποιον, μελετάτε τις κινήσεις του κι αναλύστε την κατάσταση. Προγραμματίστε την επόμενή σας κίνηση. Ποιά θα είναι αυτή, πότε θα γίνει, και με ποιό τρόπο.
    Όταν χώνουμε μούρη για "εκφοβισμό", μένουμε εκεί. Εκτός βέβαια και μας αφήσει ο μπροστά. Όταν αποφασίσουμε όμως να περάσουμε, εννοείται ότι έχουμε σχεδιάσει τις λεπτομέρειες. από πριν. Μένουμε λοιπόν κολλημένοι στο σχέδιο και το εκτελούμε με σαφήνεια και αποφασιστικότητα.
    Think faster than you ride

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Το προσπέρασμα είναι μεγάλη υπόθεση για να γίνει σωστά χωρίς κίνδυνο για κανέναν απο τους εμπλεκόμενους, ειδικά στην πίστα.
    Βέβαια εγω δεν εχω τρέξει ποτέ σε σοβαρό αγώνα, παρα μόνο με κλασσικές μοτο, η φιλικούς αγώνες σε πίστα.
    πχ στις Σέρρες εγώ έχω δεί οτι έχω συγκεκριμένα σημεία όπου επιχειρώ προσπέρασμα σε κάποιον που είναι λίγο πιο αργός απο μένα, όπου αισθάνομαι ασφαλής και δεν ζορίζω και τον άλλο.
    Τέτοια σημεία είναι απο εξωτερική αναμεσα 2 και 3 και επίσης ανάμεσα 5 και 6.
    Εχει να κάνει σιγουρα και με το τι καβαλάς, εγω συνήθως δεν εχω μηχανή που να περνάω στην ευθεία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    (...)πχ στις Σέρρες εγώ έχω δεί οτι έχω συγκεκριμένα σημεία όπου επιχειρώ προσπέρασμα σε κάποιον που είναι λίγο πιο αργός απο μένα(...) είναι απο εξωτερική αναμεσα 2 και 3 και επίσης ανάμεσα 5 και 6.
    Καλό είναι να αποφεύγουμε το προσπέρασμα από εξωτερική. Είναι πιθανόν λόγω της πίεσης να κάνει λάθος ο "από μέσα", να γλιστρίσει και να πάρει κι εμάς μαζί του. Παίζει και το άλλο όμως:

    Απλά να ανοίξει τη γραμμή του επίτηδες και να μας στριμώξει στο εξωτερικό βιράζ.

    Επίσης, στρίβοντας με τόσο ανοικτή γραμμή, θα πρέπει να είμαστε υπερβολικά πλαγιαμένοι και για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ρίσκο.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Καλό είναι να αποφεύγουμε το προσπέρασμα από εξωτερική. Είναι πιθανόν λόγω της πίεσης να κάνει λάθος ο "από μέσα", να γλιστρίσει και να πάρει κι εμάς μαζί του. Παίζει και το άλλο όμως:

    Απλά να ανοίξει τη γραμμή του επίτηδες και να μας στριμώξει στο εξωτερικό βιράζ.

    Επίσης, στρίβοντας με τόσο ανοικτή γραμμή, θα πρέπει να είμαστε υπερβολικά πλαγιαμένοι και για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ρίσκο.
    Σαφώς έχεις δίκιο. Το προσπέρασμα σε αυτα τα σημεία το κάνω εφ όσον είμαι πολύ κοντά πίσω του και αφού πρώτα δώ οτι δεν τον ανοίγει η γραμμή και κρίνω οτι με παίρνει.
    Είναι ρίσκο βέβαια, αλλά οι ρυθμοί που παμε δεν είναι αγωνιστικοί.

    Αλλο σημείο που χρησιμοποιώ για προσπέρασμα είναι στο ευθειάκι στα φρένα της 10, αλλά πρέπει να είναι πιο αργός ο άλλος, αλλιώς δεν το επιχειρώ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Είναι ρίσκο βέβαια, αλλά οι ρυθμοί που παμε δεν είναι αγωνιστικοί.
    Μωρέ καταλαβαίνω πως το λες, κι εγώ τό 'χω κάνει, αλλά η τούμπα δεν κάνει διακρίσεις σε αγωνιστικούς ρυθμούς και μη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αλλο σημείο που χρησιμοποιώ για προσπέρασμα είναι στο ευθειάκι στα φρένα της 10, αλλά πρέπει να είναι πιο αργός ο άλλος, αλλιώς δεν το επιχειρώ.
    Το πλέον αγαπημένο μου σημείο! Η 10 είναι "βαρέλι" στην είσοδο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_4246183.jpg 
Προβολές:	793 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	271650

    Τουλάχιστον ήταν πριν τη νέα ασφαλτόστρωση. Σηκώνει απίστευτες κλίσεις και τράβηγμα των φρένων μέχρι βαθιά. Βέβαια οι περισσότεροι πλέον το γνωρίζουν, κι όταν σε ακούνε πίσω τους, κλείνουν τη γραμμή τους για να μη το δοκιμάσεις καν. Αν δε, κάνεις το λάθος να πας απ΄έξω και γλιτώσεις την πτώση λόγω της απότομης αρνητικής κλίσης στο εξωτερικό της στροφής, θα σηκώσουν λίγο πιο νωρίς το μηχανάκι και θα σε στείλουν για enduro στο χωράφι.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 15/10/2012 στις 18:01. Αιτία: Πρόσθεση φωτογραφίας
    Think faster than you ride

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Και τωρα βαρέλι είναι η 10, απλά πιο σκούρο!
    Στην έξοδο που ισιώνει το κάμπερ, εγω κοιταζω να το έχω σχεδόν ισιώσει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Στην έξοδο που ισιώνει το κάμπερ, εγω κοιταζω να το έχω σχεδόν ισιώσει.
    Think faster than you ride

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Έχοντας κάνει όλους τους αγώνες μου με στοκ (εργοστάσιο) 600 και όλες τις φορές έχοντας να αντιμετωπίσω πιο δυνατά μηχανάκια έχω κάνει όλες μου τις προσπεράσεις στα φρένα της 10 και της 1 αλλά και απέξω στην 13. Αν μείνεις κοντά το 600 βολεύει να περάσεις ένα 1000 με φόρα ή στα φρένα. Προυπόθεση η καλή έξοδος από την προηγούμενη. Επίσης καλό σημείο είναι να πάρεις την απ'έξω στην ένα. Όλα αυτά με παλιά άσφαλτο. Γενικότερα η προσπέραση πέρα από θέμα εμπειρίας (όταν είναι κοντά οι χρόνοι) είναι και θέμα αποφασιστικότητας και σωστής εκτίμησης. Είμαι γενικότερα λίγο σιγουράκιας ως οδηγός και προτιμώ να περιμένω απ'τη βιαστική κίνηση και αυτό προτείνω σε μας του ερασιτέχνες!!!! Επίσης πέρα του αγώνα που δικαιολογείται νομίζω πως σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι καλύτερα να "χαλάσεις" το γύρω σου απ'το να κάνεις μία ενδεχομένως όχι και τόσο σίγουρη προσπέραση...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    πολυ χρησιμα αυτα Δημητρη....

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Επίσης πέρα του αγώνα που δικαιολογείται νομίζω πως σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι καλύτερα να "χαλάσεις" το γύρω σου απ'το να κάνεις μία ενδεχομένως όχι και τόσο σίγουρη προσπέραση...
    Αυτό είναι το καλύτερο!
    Think faster than you ride

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Τα περι αγώνα με παπιά εδώ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Mράβο κλίση που σήκωνε , εντυπωσιακή φωτογραφία Bladerunner ! Πάντως ο καλύτερος οδηγός μπορει και προσπερνάει απο έξω απο μέσα οπου βρεί ,ανάμεσα σε ισοδύναμους μάλλον δεν μπορει να γίνει προσπέραση εκτός και αν του κοψει το δρομο αλλα Ροσσι ο άλλος με κινδυνο να τρακάρουν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kinhsh Προβολή μηνύματος
    Mράβο κλίση που σήκωνε , εντυπωσιακή φωτογραφία Bladerunner ! Πάντως ο καλύτερος οδηγός μπορει και προσπερνάει απο έξω απο μέσα οπου βρεί ,ανάμεσα σε ισοδύναμους μάλλον δεν μπορει να γίνει προσπέραση εκτός και αν του κοψει το δρομο αλλα Ροσσι ο άλλος με κινδυνο να τρακάρουν.
    Ανάμεσα σε ισοδύναμους γίνονται οι καλύτερες... οι πιό έξυπνες και τολμηρές.... αν είσαι πιό γρήγορος περνάς και στην ευθεία.....

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Ανάμεσα σε ισοδύναμους γίνονται οι καλύτερες... οι πιό έξυπνες και τολμηρές....
    Ακριβώς!
    Think faster than you ride

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για διπλωμα κατω των 18
    από Rosos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2010, 20:04
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 23:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF