Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 208

Θέμα: "κάτι που είδα στην Πεντέλη και δεν μου άρεσε..."

  1. #1
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177

    "κάτι που είδα στην Πεντέλη και δεν μου άρεσε..."

    ...ήταν εκείνος ο μπαμπάς που ήρθε μαζί με τα δυο του τα πιτσιρίκια...
    αποθέωνε στα παιδιά του αυτό που έβλεπαν να γίνεται με τις γλήγορες μηχανές κι εκείνα γεμάτα δέος, τον ρωτούσαν διάφορα...σε κάποια φάση, τους λέει..."ναι αυτές είναι οι πιό γρήγορες μηχανές του κόσμου...εσύ ποια θέλεις να πάρεις όταν μεγαλώσεις?" λέει στο ένα αγοράκι...

    Τι θέλω να πώ με αυτό
    ένας γονιός, δεν παρουσιάζει στα παιδιά του ότι "πρέπει" σώνει και ντε να αποκτήσει την πιό γρήγορη μηχανή, για να είναι in ή αποδεκτός αργότερα...
    Ένας γονιός, σύμφωνα με την ταπεινή μου άποψη, πρέπει να μεταφέρει στα παιδιά του την ουσία του μοτοσυκλετισμού.
    Τα ταξίδια, την απόλαυση του δρόμου, την ανάλογη παιδεία, το ότι πρέπει να φορά τον αντίστοιχο εξοπλισμό και τα συναφή...
    Απλά ήταν μια εικόνα που δεν μου άρεσε.
    Έμεσα, προσπαθούσε να πείσει τα παιδιά του ότι όταν μεγαλώσουν, πρέπει να γίνουν ροσι...:a31:
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  2. #2
    την ουσία του μοτοσυκλετισμού.
    Τα ταξίδια, την απόλαυση του δρόμου, την ανάλογη παιδεία, το ότι πρέπει να φορά τον αντίστοιχο εξοπλισμό και τα συναφή...
    ....
    ....
    προσπαθούσε να πείσει τα παιδιά του ότι όταν μεγαλώσουν, πρέπει να γίνουν ροσι..
    Γιατί τα ταξίδια ανήκουν στην ουσία του μοτοσυκλετισμού, ενώ οι γρήγορες βόλτες όχι;;;
    Fuck the universe.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2005
    Μηνύματα
    113
    Είσαι λίγο αυστηρός νομίζω μαζί του...Καί εγώ οταν η κόρη μου εβλεπε γρήγορες μηχανές τήν ιδια απάντηση (περίπου) τής εδινα ,αλλά οταν καβαλάει τώρα μαζί μου , εχει τό δικό της κράνος τό δικό της μπουφάν(προδιαγραφών παρακαλώ) καί αν δέν αλλαζε νούμερο κάθε εξι μήνες θά είχε καί τά δικά της μποτάκια.Καί σε πληροφορώ οτι δέν ανεβαίνει πού νά τήν παρακαλάς χωρίς νά τά φορά...Καί ομως κάποτε τής εδωσα σχεδόν τήν ιδια απάντηση μήν θεωρώντας τήν ερώτηση σοβαρή εκείνη την στιγμή.
    Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι!!!!

  4. #4
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    Γιατί τα ταξίδια ανήκουν στην ουσία του μοτοσυκλετισμού, ενώ οι γρήγορες βόλτες όχι;;;

    φίλε μου, είναι ο τρόπος που παρουσιάζει κανείς κάτι...
    Ο συγκεκριμένος γονιός, έδινε ένα είδους υπόσχεσης στα παιδιά του. Προσπαθούσε να τα πείσει για κάτι άγνωστο.
    Για κάτι πολύ μακρινό κι αόριστο...ένα στυλ " αν φάς το φαγητό σου, θα σου αγοράσω μηχανή..." Είναι ο τρόπος που πουλάει κανείς όνειρα σε κάποιον και προπάντων όταν είναι ένα παιδί Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν πούλησε στα παιδιά του όνειρα ο τύπος. Τους τα φύτεψε Σαν να έλεγε...
    "Θα είμαι περήφανος όταν γίνεται ρόσι μια μέρα...όταν πάρετε τις πιό γλήγορες μηχανές του κόσμου..."
    Δεν είναι όμως έτσι....
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: "κάτι που είδα στην Πεντέλη και δεν μου άρεσε..."

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    ...ήταν εκείνος ο μπαμπάς που ήρθε μαζί με τα δυο του τα πιτσιρίκια...
    αποθέωνε στα παιδιά του αυτό που έβλεπαν να γίνεται με τις γλήγορες μηχανές κι εκείνα γεμάτα δέος, τον ρωτούσαν διάφορα...σε κάποια φάση, τους λέει..."ναι αυτές είναι οι πιό γρήγορες μηχανές του κόσμου...εσύ ποια θέλεις να πάρεις όταν μεγαλώσεις?" λέει στο ένα αγοράκι...

    Τι θέλω να πώ με αυτό
    ένας γονιός, δεν παρουσιάζει στα παιδιά του ότι "πρέπει" σώνει και ντε να αποκτήσει την πιό γρήγορη μηχανή, για να είναι in ή αποδεκτός αργότερα...
    Ένας γονιός, σύμφωνα με την ταπεινή μου άποψη, πρέπει να μεταφέρει στα παιδιά του την ουσία του μοτοσυκλετισμού.
    Τα ταξίδια, την απόλαυση του δρόμου, την ανάλογη παιδεία, το ότι πρέπει να φορά τον αντίστοιχο εξοπλισμό και τα συναφή...
    Απλά ήταν μια εικόνα που δεν μου άρεσε.
    Έμεσα, προσπαθούσε να πείσει τα παιδιά του ότι όταν μεγαλώσουν, πρέπει να γίνουν ροσι...:a31:
    Καλα δεν μπορω να καταλαβω κατι ρε Θοδωρα.
    Καταρχας δεν μας ειπες ποσων χρονων ηταν τα πιτσιρικια.
    Αλλα οπως και να εχει, εχεις την εντυπωση οτι ολα αυτα μπορεις να τα μεταδωσεις σε μικρα παιδια.
    Εδω παρα πολλοι ανθρωποι που εχουν προ πολλου περασει την τρυφερη προεφηβικη ηλικια , παιρνουν μηχανη και πεθαινουν χωρις να εχουν ενδιαφερθει/κατορθωσει να νιωσουν στο ελαχιστο το 1/10 απο αυτα που περιγραφεις.
    Δηλαδη οταν τα παιδια σου φτασουν σε ηλικια που θα μαθουν να διαβαζουν, μηπως θα τους δωσεις τιποτα Καφκα, για να δουν ποσο ανουσια ειναι η ζωη ξερω γω;
    Η μηπως θα τους πεις οτι δεν υπαρχει Αι Βασιλης
    Η αντι για το Λουνα παρκ θα τους πας σε κανενα SBS;
    Τι πινετε ρε γαμωτο
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #6
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.Evil
    Είσαι λίγο αυστηρός νομίζω μαζί του...Καί εγώ οταν η κόρη μου εβλεπε γρήγορες μηχανές τήν ιδια απάντηση (περίπου) τής εδινα ,αλλά οταν καβαλάει τώρα μαζί μου , εχει τό δικό της κράνος τό δικό της μπουφάν(προδιαγραφών παρακαλώ) καί αν δέν αλλαζε νούμερο κάθε εξι μήνες θά είχε καί τά δικά της μποτάκια.Καί σε πληροφορώ οτι δέν ανεβαίνει πού νά τήν παρακαλάς χωρίς νά τά φορά...Καί ομως κάποτε τής εδωσα σχεδόν τήν ιδια απάντηση μήν θεωρώντας τήν ερώτηση σοβαρή εκείνη την στιγμή.

    κι όμως...τα λάθη των γονιών...το να μην θεωρούν σοβαρές τις ΄παιδικές ερωτήσεις...
    ένα παιδί, ποτέ δεν ξεχνά πάντα θυμάται ειδικά όταν αφορά τους γονείς του
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  7. #7
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877

    Re: "κάτι που είδα στην Πεντέλη και δεν μου άρεσε..."

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    ...ήταν εκείνος ο μπαμπάς που ήρθε μαζί με τα δυο του τα πιτσιρίκια...
    αποθέωνε στα παιδιά του αυτό που έβλεπαν να γίνεται με τις γλήγορες μηχανές κι εκείνα γεμάτα δέος, τον ρωτούσαν διάφορα...σε κάποια φάση, τους λέει..."ναι αυτές είναι οι πιό γρήγορες μηχανές του κόσμου...εσύ ποια θέλεις να πάρεις όταν μεγαλώσεις?" λέει στο ένα αγοράκι...

    Τι θέλω να πώ με αυτό
    ένας γονιός, δεν παρουσιάζει στα παιδιά του ότι "πρέπει" σώνει και ντε να αποκτήσει την πιό γρήγορη μηχανή, για να είναι in ή αποδεκτός αργότερα...
    Ένας γονιός, σύμφωνα με την ταπεινή μου άποψη, πρέπει να μεταφέρει στα παιδιά του την ουσία του μοτοσυκλετισμού.
    Τα ταξίδια, την απόλαυση του δρόμου, την ανάλογη παιδεία, το ότι πρέπει να φορά τον αντίστοιχο εξοπλισμό και τα συναφή...
    Απλά ήταν μια εικόνα που δεν μου άρεσε.
    Έμεσα, προσπαθούσε να πείσει τα παιδιά του ότι όταν μεγαλώσουν, πρέπει να γίνουν ροσι...:a31:
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΣΩΣΤΑ NIMBUS.EKEINH THN ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΥΣ.
    ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ?
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΙΡΘΑΝ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ Ο...ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΞΥΣΤΡΕΣ,ΤΙΣ ΜΠΟΤΕΣ,ΤΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΚΛΠ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΡΟΣΣΙ.

    Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΗΤΑΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΤΟΥ,ΜΕ ΜΙΑ ΒΕΣΠΑ ΤΩΡΑ,ΔΗΛ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΓΑΛΟΥΧΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Σ'ΑΥΤΟ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΝΑ ΕΛΕΓΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ...
    ΚΟΙΤΑ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΤΙΣΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ?ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ...
    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΔΥΟ ΓΙΩΝ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ...
    ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ?
    ΕΣΤΡΕΙΨΕ ΚΑΘΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ.
    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    Γιατί τα ταξίδια ανήκουν στην ουσία του μοτοσυκλετισμού, ενώ οι γρήγορες βόλτες όχι;;;
    Γιατί κανείς δεν μπορεί να ζήσει την ουσία του μοτοσυκλετισμού οριζοντιωμένος σε ένα κρεββάτι ή ένα κουτί.

    Μου φαίνεται εξωφρενικό να έχεις μπροστά σου το ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ και αντί να το καθοδηγήσεις να συνειδητοποιήσει τον κίνδυνο της μηχανής και να αναζητήσει αλλού την απόλαυση της μηχανής, να το προδιαθέτεις να αγαπήσει τα γκάζια που έχουν φάει κόσμο και κοσμάκη.

  9. #9
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Γιατί κανείς δεν μπορεί να ζήσει την ουσία του μοτοσυκλετισμού οριζοντιωμένος σε ένα κρεββάτι ή ένα κουτί.

    Μου φαίνεται εξωφρενικό να έχεις μπροστά σου το ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ και αντί να το καθοδηγήσεις να συνειδητοποιήσει τον κίνδυνο της μηχανής και να αναζητήσει αλλού την απόλαυση της μηχανής, να το προδιαθέτεις να αγαπήσει τα γκάζια που έχουν φάει κόσμο και κοσμάκη.



    Κατανόησες την σκέψη μου
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  10. #10
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177

    Re: Re: "κάτι που είδα στην Πεντέλη και δεν μου άρεσε..."

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΣΩΣΤΑ NIMBUS.EKEINH THN ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΥΣ.
    ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ?
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΙΡΘΑΝ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ Ο...ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΞΥΣΤΡΕΣ,ΤΙΣ ΜΠΟΤΕΣ,ΤΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΚΛΠ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΡΟΣΣΙ.

    Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΗΤΑΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΤΟΥ,ΜΕ ΜΙΑ ΒΕΣΠΑ ΤΩΡΑ,ΔΗΛ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΓΑΛΟΥΧΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Σ'ΑΥΤΟ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΝΑ ΕΛΕΓΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ...
    ΚΟΙΤΑ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΤΙΣΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ?ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ...
    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΔΥΟ ΓΙΩΝ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ...
    ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ?
    ΕΣΤΡΕΙΨΕ ΚΑΘΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ.
    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

    τι δεν καταλαβες Γιώργο? νομίζω ότι διευκρίνησα τι με δυσαρέστησε. Δεν ήταν κάτι το φοβερό. Απλά το ανέφερα....
    Κι εγώ όταν κάποτε θα κάνω παιδιά, θα προσπαθήσω να τα μάθω να λατρέψουν την όλη διαδικασία του μοτοσυκλετισμού κι όχι την καθε αυτό ταχύτητα.
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  11. #11
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    τα πλεονεκτήματα δεν τα αναφέρεις σε ενα παιδί?
    μόνο τα αρνητικά του λες?
    Για να το φοβήσεις?
    Να το αποτρέψεις?
    Τι αποσκοπεί κανείς λέγοντας μόνο τα αρνητικά?
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  12. #12
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Γιατί κανείς δεν μπορεί να ζήσει την ουσία του μοτοσυκλετισμού οριζοντιωμένος σε ένα κρεββάτι ή ένα κουτί.
    ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΑ, ΕΛΕΟΣ!!!!!

    Βαρέθηκα να βλέπω μέρα παρά μέρα σχεδόν στο φόρουμ κάποιον να πετάει τέτοιου είδους λόγια που μου φαίνονται σαν ευχές σε εμάς τους "ηλίθιους" (και χωρίς εισαγωγικά αν θέλετε) που καλώς ή κακώς μας αρέσει η ταχύτητα.....

    Και εξηγούμαι:

    Όταν λέω "η ταχύτητα" δεν εννοώ ηλιθιότητες τύπου ghostrider και άλλα παρόμοια. Όπως έχει πει και φίλος εδώ μέσα αν θες να γίνεις όπως γίνονται οι μύγες στο παρμπρίζ ενός λεωφορείου τότε πήγαινε και κάνε τον ghostrider. Ε κάποιοι εξισώνουν το τι κάνει ο βλάκας ο Σουηδός με αυτό που κάνουμε εμείς. Το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από το να μαζευόμαστε μια παρέα φίλων και μελλοντικών φίλων και πηγαίνουμε σε μια διαδρομή στο 70-75% των δυνατοτήτων μας με σκοπό να ΜΑΘΟΥΜΕ. Ναι ναι ξέρω, πήγαινε σε πίστα για να μάθεις κτλ κτλ. Ε οκ, συμφωνώ αλλά πόσες φορές το χρόνο θα πας στην πίστα στην Ελλάδα??? Ε? Σε καλύπτει να οδηγείς τη μηχανή σου μια φορά το μήνα?

    Θοδώρα συμφωνώ μαζί σου ότι ένα μέρος του μοτοσυκλετισμού είναι το ταξίδι, η παρέα, η συντροφικότητα. Αλλά υπάρχει και ένα άλλο μέρος που είναι και η χαρά της γρήγορης οδήγησης. Γιατί δίνει «χαρά», ευχαρίστηση αυτό το πράγμα? Δε ξέρω, δεν το ψάχνω να σου πω την αλήθεια. Απλά εμένα αυτό μου δίνει ευχαρίστηση. Και το δέχομαι. Κακώς που μου αρέσει αυτό? Καλύτερα να μου άρεσε μόνο η άλλη πλευρά? Ίσως. Θα συμφωνήσει και η μητέρα μου που το πρόσωπο και η ευχή της «Πρόσεχε» πάντα με βοηθάει από τη στιγμή που φεύγω από την αυλή μας μέχρι την στιγμή που γυρνάω.

    Αλλά δεν έτυχε έτσι. Μου δίνει ευχαρίστηση όλη η διαδικασία της γρήγορης οδήγησης. Εδώ και 10 μήνες συνέχεια μαθαίνω. Και μου αρέσει. Μου αρέσει η πρόκληση. Η ανακάλυψη του τι κάνω λάθος και το "wow" που λες όταν βλέπεις το αποτέλεσμα του σωστού τρόπου. Η ικανοποίηση να μπεις και να βγεις από τη στροφή όπως το έχεις σχεδιάσει και όπως πρέπει. Το να κάνεις μια διαδρομή έχοντας μπει στο σωστό ρυθμό (the pace). Η αίσθηση που αποκτάς όταν έχεις το ρυθμό, που νομίζεις ότι η μηχανή σου "μιλάει", ότι σε νιώθει, ότι είσαι σύνολο. Αυτά είναι το κόλλημα μου.

    Πολλοί θα πούν είσαι μαλάκας που σου αρέσουν αυτά. Ούτε που με νοιάζει. Ο καθένας ας πει ότι θέλει. Έτσι κι αλλιώς μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι τα άτομα που έχει σημασία για μένα η γνώμη τους χωρίς να χρειαστεί να αποδείξουν τι είναι και πως σκέφτονται.......

    Τέλος πάντων, ίσως να ξέφυγα λίγο αλλά το θέμα είναι σταματήστε να δίνετε τέτοιου είδους "ευχές". Είναι κρίμα. Έχουμε ένα κόλλημα. Σας το εξήγησα παραπάνω για τι κόλλημα μιλάω. Για αυτό πήρα SS. Μια μεγάλη πλειοψηφία που παίρνει SS για αυτό τα παίρνει (υπάρχουν και οι καφετεριάκες και οι γυαλί-μαλλί-παντελόνι-lee). Καταλάβετε κάποια πράματα και ξεκολλήστε από τα στερεότυπα. Και αν δεν έχετε ζήσει κάτι μην το κρίνετε τόσο εύκολα.

    PS. Στην φάση με τον τύπο με τα παιδάκια δεν ήμουν μπροστά, πήγαινα πάνω κάτω εκείνη την ώρα. Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν άσχετος με την παρέα, νόμιζα ήταν γνωστός κάποιου. Κι εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα αλλά από την άλλη εγώ είμαι πυροβολημένος ε? Ή μήπως όχι??? Χμμμμμ...............

  13. #13
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΑ, ΕΛΕΟΣ!!!!!

    Βαρέθηκα να βλέπω μέρα παρά μέρα σχεδόν στο φόρουμ κάποιον να πετάει τέτοιου είδους λόγια που μου φαίνονται σαν ευχές σε εμάς τους "ηλίθιους" (και χωρίς εισαγωγικά αν θέλετε) που καλώς ή κακώς μας αρέσει η ταχύτητα..... ΣΥΜΦΩΝΩ.

    Και εξηγούμαι:

    Όταν λέω "η ταχύτητα" δεν εννοώ ηλιθιότητες τύπου ghostrider και άλλα παρόμοια. Όπως έχει πει και φίλος εδώ μέσα αν θες να γίνεις όπως γίνονται οι μύγες στο παρμπρίζ ενός λεωφορείου τότε πήγαινε και κάνε τον ghostrider. Ε κάποιοι εξισώνουν το τι κάνει ο βλάκας ο Σουηδός με αυτό που κάνουμε εμείς. Το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από το να μαζευόμαστε μια παρέα φίλων και μελλοντικών φίλων και πηγαίνουμε σε μια διαδρομή στο 70-75% των δυνατοτήτων μας με σκοπό να ΜΑΘΟΥΜΕ. Ναι ναι ξέρω, πήγαινε σε πίστα για να μάθεις κτλ κτλ. Ε οκ, συμφωνώ αλλά πόσες φορές το χρόνο θα πας στην πίστα στην Ελλάδα??? Ε? Σε καλύπτει να οδηγείς τη μηχανή σου μια φορά το μήνα?

    Θοδώρα συμφωνώ μαζί σου ότι ένα μέρος του μοτοσυκλετισμού είναι το ταξίδι, η παρέα, η συντροφικότητα. Αλλά υπάρχει και ένα άλλο μέρος που είναι και η χαρά της γρήγορης οδήγησης. ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΑΥΡΟ. ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΙΟΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... Γιατί δίνει «χαρά», ευχαρίστηση αυτό το πράγμα? Δε ξέρω, δεν το ψάχνω να σου πω την αλήθεια. ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΥΠΟΘΕΤΩ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ. Απλά εμένα αυτό μου δίνει ευχαρίστηση. Και το δέχομαι. Κακώς που μου αρέσει αυτό? Καλύτερα να μου άρεσε μόνο η άλλη πλευρά? Ίσως. Θα συμφωνήσει και η μητέρα μου που το πρόσωπο και η ευχή της «Πρόσεχε» πάντα με βοηθάει από τη στιγμή που φεύγω από την αυλή μας μέχρι την στιγμή που γυρνάω.

    Αλλά δεν έτυχε έτσι. Μου δίνει ευχαρίστηση όλη η διαδικασία της γρήγορης οδήγησης. Εδώ και 10 μήνες συνέχεια μαθαίνω. Και μου αρέσει. Μου αρέσει η πρόκληση. Η ανακάλυψη του τι κάνω λάθος και το "wow" που λες όταν βλέπεις το αποτέλεσμα του σωστού τρόπου. Η ικανοποίηση να μπεις και να βγεις από τη στροφή όπως το έχεις σχεδιάσει και όπως πρέπει. Το να κάνεις μια διαδρομή έχοντας μπει στο σωστό ρυθμό (the pace). Η αίσθηση που αποκτάς όταν έχεις το ρυθμό, που νομίζεις ότι η μηχανή σου "μιλάει", ότι σε νιώθει, ότι είσαι σύνολο. Αυτά είναι το κόλλημα μου.ΣΥΜΦΩΝΩ...ΑΠΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

    Πολλοί θα πούν είσαι μαλάκας που σου αρέσουν αυτά. ΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ. Ούτε που με νοιάζει. Ο καθένας ας πει ότι θέλει. Έτσι κι αλλιώς μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι τα άτομα που έχει σημασία για μένα η γνώμη τους χωρίς να χρειαστεί να αποδείξουν τι είναι και πως σκέφτονται.......ΑΚΡΙΒΩΣ!.

    Τέλος πάντων, ίσως να ξέφυγα λίγοΔΕΝ ΞΕΦΥΓΕΣ. ΕΙΠΕΣ ΤΟΣΑ....ΟΣΑ!!! αλλά το θέμα είναι σταματήστε να δίνετε τέτοιου είδους "ευχές". Είναι κρίμα. Έχουμε ένα κόλλημα. Σας το εξήγησα παραπάνω για τι κόλλημα μιλάω. Για αυτό πήρα SS. Μια μεγάλη πλειοψηφία που παίρνει SS για αυτό τα παίρνει (υπάρχουν και οι καφετεριάκες και οι γυαλί-μαλλί-παντελόνι-lee). Καταλάβετε κάποια πράματα και ξεκολλήστε από τα στερεότυπα. Και αν δεν έχετε ζήσει κάτι μην το κρίνετε τόσο εύκολα.

    PS. Στην φάση με τον τύπο με τα παιδάκια δεν ήμουν μπροστά, πήγαινα πάνω κάτω εκείνη την ώρα. Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν άσχετος με την παρέα, νόμιζα ήταν γνωστός κάποιου.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ, ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΠΟΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ. ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΛΕΓΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΙΚΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ... Κι εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα αλλά από την άλλη εγώ είμαι πυροβολημένος ε? Ή μήπως όχι??? Χμμμμμ...............
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  14. #14
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Θοδώρα δεν είδα από κοντά την φάση με τον γονέα οπότε μπορεί να έχεις δίκιο καθώς ο τρόπος που λες κάτι παίζει μεγάλο ρόλο και εγώ δεν είδα πως τους τα έλεγε.

    Τέλος πάντων, αργώωωωωωω ακόμα να σκεφτώ καν να κάνω παιδιά και δεν μπαίνω και εύκολα στο κλίμα...........:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Εμένα ο μπαμπάς μου είχε ενα δίχρονο, αερόψυκτο (με συμπλέκτη παρακαλώ) ιταλικό Minareli απο τότε που θυμάμαι τον κόσμο. Χωρίς ποτέ να με παροτρύνει για τίποτα σχετικά με μηχανές ή μηχανοκίνητα σπόρ γενικότερα, πάντα "έστηνα" αυτί και μόλις τον άκουγα έτρεχα στην πόρτα να με πάει για 1-2 τετράγωνα βόλτα.

    Αλλα ποτέ δεν πήγαινε αρκετά γρήγορα ή να "τραβούσε" καμιά συμπλεξιά να πάμε όρθιοι έτσι για να γουστάρουμε.

    Λέτε να μου 'χει μείνει απωθημένο και που και που πηγαίνω τάπα μέσα στην πόλη :rotflmao: ;

    Τι με συμβουλεύετε να κάνω με τα μελλοντικά δικά μου παιδιά
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2013, 19:09
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2012, 14:14
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 19:57
  4. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 14:30
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF