Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 106

Θέμα: ΧΕΛΙΩΤΗΣ ΟΝ/ΟFF SCHOOL & RIDE DAY - 10/11

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205

    ΧΕΛΙΩΤΗΣ ΟΝ/ΟFF SCHOOL & RIDE DAY - 10/11

    update

    8 συνάντηση / 8.30 αναχώρηση

    η συνάντηση στον Γρηγόρη / BP (πρώην mcdonalds) στη Βαρυμπόμπη

    ερχόμενος από Αθήνα προς Λαμία βγαίνουμε στην έξοδο του Αγ. Στεφάνου - αριστερά κάτω απο τη γέφυρα και αριστερά στην Εθνική πάλι με κατευθυνση την Αθήνα. Στο δεξί μας χέρι είναι η BP

    http://goo.gl/1I6Ob


    .
    .
    .



    Λοιπόν κύριοι,

    Ο Δημήτρης Χελιώτης - (WorksBike) μετά από παράκληση καμπόσων από εμάς διενεργεί μονοήμερο μάθημα για ΟΝ/OFF και λοιπες μαούνες, σε συνδυασμό με την αντίστοιχη ON αλλά περισσότερο OFF διαδρομή.

    Βασικό αντικείμενο το Εκδρομικό Εντούρο.

    Το μάθημα και η διαδρομή θα διεξαχθεί με όσο το δυνατόν πλησιέστερες συνθήκες των μακρινών εκδρομικών εντουράδικων διαδρομών που κάνουν πολλοί από εμάς (μεταξύ αυτών και εγώ) με σκοπό την εκμάθηση καταρχήν των βασικών θεωρητικών και πρακτικών θεμάτων γύρω από τον χειρισμό της μοτοσυκλέτας σε χωμάτινο terrain και κατά δεύτερον την εξοικείωση με όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα που δύναται να αντιμετωπίσουμε εμείς οι ημιμαθείς όταν κάνουμε χωματινα ταξίδια.

    Πώς καθόμαστε για μακρινές αποστάσεις, (εγώ προσωπικά τις κάνω συνέχεια όρθιος και με έχει πιάσει στη καζούρα όποτε του το λέω ) τι προσέχουμε, τι θα κάνουμε που τελικά άλλα έλεγε ο χάρτης της Ανάβασης για το δρόμο μπροστά και άλλα συναντήσαμε στη πράξη και μπροστά μας έχουμε μια βαρβάτη ανηφοριά, πώς χειριζόμαστε τη μοτο μας αν μας έπιασε βροχή και πήξαμε στη λάσπη, αν βρήκαμε παραπάνω από όσα λούκια και πούδρα από όσο θέλαμε άμα είναι να περάσουμε κανα φουσκωμένο ρυάκι, ... αλλά και τα βασικά: ....φρένα / γκάζι / μουσική .... που λέει και το οικείο άσμα

    Το μάθημα δεν είναι μέρος μιας σειράς μαθημάτων. Δεν υπάρχουν lvls δεν υπάρχουν κατηγορίες. Δεν αποσκοπεί να σας μάθει σε αυτό το session πώς θα περάσετε τη μηχανή γύρω απο το πεσμένο κορμό μπροστά σας ......και στο επόμενο lvl να σας μάθει πώς να το περνάτε από πάνω....... και στο μεθεπόμενο πώς θα τον κόψετε στη μέση. Μια εικόνα του τι πρέπει να κάνουμε όμως αμα πετύχουμε το καημένο το κεραυνοχτυπημένο το έλατο μπροστά μας, τι θα κάνουμε στη ριμάδα την απότομη ανηφοριά με τα υπέρβαρα θεριά που έχουμε οι περισσότεροι από εμάς αλλά και τι θα κάνουμε αντίστοιχα όταν είναι να κατέβουμε απο εκεί που ανεβήκαμε, ευελπιστώ να τη πάρουμε.

    Προϋπόθεση. Καλή διάθεση. Να περάσουμε καλά αλλά και να μάθουμε παράλληλα. Όπως προαναφέρθηκε τα μαθήματα θα συνδυαστούν με ανάλογη διαδρομή. (Λεπτομέρειες για τη διαδρομή δε μας δίνει προς το παρόν )

    Σημαντικές επισημάνσεις:

    Δε χρειάζονται λάστιχα χωμάτινα. Νταξει μην ερθετε με τα corsa ΙΙΙ αλλά άμα φοράτε λάστιχα τύπου scorpion και σχεδιάζετε να πάτε ανάλογη χωμάτινη βόλτα με αυτά....... μην τα αλλάξετε. Εάν έχετε ήδη ή σκοπεύατε έτσι και αλλιώς να αλλάξετε, με γεια σας με χαρά σας. Εγω θα τη κάνω με τα scorpion πάντως.

    Δεν χρειάζεται αυστηρά εντουρο/ MX και λοιπα flaboyant εξοπλιστικα συστήματα. Αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι ο βασικός εξοπλισμός ο οποίος θεωρητικά είναι απαραίτητος έτσι και αλλιώς σε ανάλογου τυπου βόλτες. (Μπότες, Γάντια, παντελόνια / μπουφάν με προστασίες κτλ).

    Κόστος Συμμετοχής: 30 ευρώ

    Δήλωση Συμμετοχής: στο παρόν thread
    περαιτέρω ερωτήσεις περι του αντικειμένου στον ίδιο:
    Χελιωτης Δημητριος - HELIOTIS ENDURO SCHOOL (pull the cota out και έτσι) - WORKSBIKE SHOP
    6972 325 244 - 210 9210933 απο 9 πμ εως 20 μμ.


    Maximum Διαθέσιμων θέσεων 12 (για να μη ξεφύγει και τελικά δε μάθουμε και τίποτα)

    Ημερομηνία Διεξαγωγής Σάββατο 10/11.

    Συμμετοχές:

    1. spyro - KTM 990 το απλό
    2. crfouras - ΚΤΜ 950 SWRTUV το περίπλοκο
    5. 3 συμμετοχές εκτός μοτο.γρ (ευρύτερο φιλικό περιβάλλον 2 ΚΤΜ 640 / 1 ΚΤΜ 990)
    6.
    7.
    Τελευταία τροποποίηση από spyro; 09/11/2012 στις 17:55.

  2. #2
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Ελα λεμε να μαζευομαστε!!!
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  3. #3
    Μέσα.. 990 τακουνάτο
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Χμμμ
    Travel, Grow, Share

  5. #5
    τυχεροι....

  6. #6
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Χμμμ
    αν και «εκπαιδευμένος», ψήσου
    θεωρώ οτι το κόστος είναι άκρως δελεαστικό δεδομένου της εμπειρίας του Δημήτρη στο χώρο



    Συμμετοχές:
    1. spyro - KTM 990 το απλό
    2. crfouras - ΚΤΜ 950 SWRTUV το περίπλοκο
    5. 3 συμμετοχές εκτός μοτο.γρ (ευρύτερο φιλικό περιβάλλον 2 ΚΤΜ 640 / 1 ΚΤΜ 990)
    6. Mariner – KTM 990 τακουνάτο
    7.

  7. #7
    μέσα και εγώ....990 adv

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Με μια επιφύλαξη (έχουμε κι ελιές να μαζέψουμε) εγώ μέσα 99% με ένα φίλο. 2 Χ ΚΤΜ 990s
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  9. #9
    Χωματινο μελος Το avatar του/της ADVENTURAZ
    Εγγραφή
    26/07/2007
    Μηνύματα
    227
    Ενδιαφερον φαινεται...αν κι ειχα συμμετασχει σε μαθημα του Χελιωτη παλαιοτερα-καπου στα Μεγαρα-και μου εχουν μεινει πολυ καλες εντυπωσεις...ψηνομαι...
    Χωμα και βουνο μου πηραν το μυαλο!:a24::a39:

  10. #10
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Συμμετοχές:
    1. spyro - KTM 990 το απλό
    2. crfouras - ΚΤΜ 950 SWRTUV το περίπλοκο
    3,4,5. 3 συμμετοχές εκτός μοτο.γρ (ευρύτερο φιλικό περιβάλλον 2 ΚΤΜ 640 / 1 ΚΤΜ 990)
    6. Mariner – KTM 990 τακουνάτο
    7. gaslion - KTM 990
    8,9. freco + friend KTM 990s x 2 (βάσει του 99%)
    10.
    11.
    12.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Με μια επιφύλαξη (έχουμε κι ελιές να μαζέψουμε) εγώ μέσα 99% με ένα φίλο. 2 Χ ΚΤΜ 990s
    τώρα που βρεξε καλα, κοιτα να ξεκινήσετε να τις μαζέυετε γιατι θα σας πέσουν και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε μετά

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ADVENTURAZ Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφερον φαινεται...αν κι ειχα συμμετασχει σε μαθημα του Χελιωτη παλαιοτερα-καπου στα Μεγαρα-και μου εχουν μεινει πολυ καλες εντυπωσεις...ψηνομαι...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Ωραιοι ρε μαγκες,μπραβο,καλα θα περασετε,κριμα που δεν μπορουμε να ερθουμε λογω αποστασης(τρια 950,Lioulios,ktm prestige)και εμεις.Αρχοντας ο μαστροΔημητρης και ωραια παρεα βλεπω να μαζευεται,ζηλευω!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από miltiadis950s Προβολή μηνύματος
    Ωραιοι ρε μαγκες,μπραβο,καλα θα περασετε,κριμα που δεν μπορουμε να ερθουμε λογω αποστασης(τρια 950,Lioulios,ktm prestige)και εμεις.Αρχοντας ο μαστροΔημητρης και ωραια παρεα βλεπω να μαζευεται,ζηλευω!!!
    Κάντε το απόφαση. Είναι σπάνια ευκαιρία στις μέρες μας και με τόσο μικρό κόστος. Τρεις θέσεις υπάρχουν.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    ...
    τώρα που βρεξε καλα, κοιτα να ξεκινήσετε να τις μαζέυετε γιατι θα σας πέσουν και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε μετά
    ...
    Το θέμα είναι φέτος ότι δεν παίζει άδεια. Οπότε πρέπει να πάμε Σαββατοκύριακα. Μην φανταστείς τίποτα στρέμματα. Το πρώτο λογικά θα είναι της 10/11 αλλά κοιτάω να το πάω ένα πιο πίσω. Ή να έρθω στο σεμινάριο και να πάω την Κυριακή.







    ΥΓ. Ευτυχώς δεν βλέπει η γυναίκα μου
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  13. #13
    Μόνιμος κάτοικος..moto.gr Το avatar του/της asteris_adv
    Εγγραφή
    27/11/2011
    Μηνύματα
    70
    Άλλοι δυο από Θεσσαλονίκη μέσα για το σχολιό.
    Πατέρας με Africa κι εγώ ο γιος με KTM 990 Adv.

  14. #14
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asteris_adv Προβολή μηνύματος
    Άλλοι δυο από Θεσσαλονίκη μέσα για το σχολιό.
    Πατέρας με Africa κι εγώ ο γιος με KTM 990 Adv.
    Επιτέλους και ένα μη-ΚΤΜ ........ φιουυυυυ ......... είπα και εγώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από miltiadis950s Προβολή μηνύματος
    Ωραιοι ρε μαγκες, μπραβο,καλα θα περασετε,κριμα που δεν μπορουμε να ερθουμε λογω αποστασης(τρια 950,Lioulios,ktm prestige)και εμεις.Αρχοντας ο μαστροΔημητρης και ωραια παρεα βλεπω να μαζευεται,ζηλευω!!!
    όπως το βλέπω για εσάς νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να μαζευτείτε το γκρουπάκι και φτιάξετε ένα καινούργιο session σε συνδυασμό με διήμερη απόβαση στην Αθήνα που θα βολεύει όλους. Από ότι ξέρω ο Δημήτρης κάνει συνέχεια τέτοια μαθήματα.



    Συμμετοχές:
    1. spyro - KTM 990 το απλό
    2. crfouras - ΚΤΜ 950 SWRTUV το περίπλοκο
    3,4,5. 3 συμμετοχές εκτός μοτο.γρ (ευρύτερο φιλικό περιβάλλον 2 ΚΤΜ 640 / 1 ΚΤΜ 990)
    6. Mariner – KTM 990 τακουνάτο
    7. gaslion - KTM 990
    8,9. freco + friend KTM 990s x 2 (βάσει του 99%)
    10. asteris_adv KTM 990
    11. asteris_adv Senior – Africa
    12.


    εδιτ: respect στον asteri και στον father που θα ρθουν απο Θεσσαλονικη!
    Τελευταία τροποποίηση από spyro; 23/10/2012 στις 15:21.

  15. #15
    Μόνιμος κάτοικος..moto.gr Το avatar του/της asteris_adv
    Εγγραφή
    27/11/2011
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    εδιτ: respect στον asteri και στον father που θα ρθουν απο Θεσσαλονικη!
    Μπροστά στην καλή παρέα που θα γνωρίσουμε (100%) και σε αυτά που θα μάθουμε τί είναι 500 χιλιομετράκια. Άντε και 500 στο γυρισμό. Αφού έχει να κάνει με μηχανές, χώμα και μηχανόβιους...........βουρ λέμε!!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Super Tenere 1200 Test Ride 7-10 ΙΟΥΛΙΟΥ
    από ggs στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2011, 10:24
  2. Οδοιπορικο ΟΝ-Οff αχλεμο
    από megalexandros στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2010, 20:02
  3. Gatoulis Enduro Ride 19-10-2008
    από taxydromos στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 13:18
  4. California Superbike School 10-11/9
    από RapidShade στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2005, 09:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF