Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: SV vs Raptor vs ER 6N vs Versys

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825

    SV vs Raptor vs ER 6N vs Versys

    Τις καλησπερες μου.
    Νεος εδω ,αλλα οχι και στο χωρο της μοτο.

    Σε 2 μηνες περιπου παω για αγορα καθημερινου με μεγιστο μπατζετ τα 3500 γιουρο.
    Καποιοι μπορει να με θυμουνται απο, αλλο φορουμ αλλα ειπα και να ρωτησω και εδω μιας και εκοψα πολλα sv και μιας και ειναι στην κορυφη των επιλογων μου,οι γνωμες των κατοχων τους θα ειναι πολυτιμες.
    Λεπον παρουσιαζω τους υποψηφιους με σειρα προτεραιοτητας γραφωντας περιληπτικα μειονεκτηματα-πλεονεκτηματα οπως τα βλεπω εγω.

    Να σημειωσω οτι ειμαι φοιτητης και οτι παρω θα το κρατησω τουλαχιστον 5-6 χρονια(αν με βολεψει γιατι οχι και περισσοτερα) και ειμαι 1,75, 75 κιλα (αυτα τα κατσικια τον αυγουστο στα πανηγυρια) και η χρηση θα ειναι 90 πολη και 10 ταξιδια και βολτες εκτος.με ενδιαφερει αρκετα η οικονομια στο καυσιμο(μιας και τελη-ασφαλειες-σερβις θα τα εχω στο μεγαλυτερο μερος καλυμμενα απο το κεφαλαιο) οποτε δεν θελω 4 κυλινδρο
    Λεπον:

    -Cagiva raptor 650:
    Ω ναι.θα μου πειτε που το ξεθαψα αυτο.εγω απορω πως και δεν περπατησε.εχει το μοτερ του sv ,τα ηλεκτρολογικα και μονο τον ψεκασμο της cagiva.απο περιφερεικα,ανεστραμμενα σωληνακια υψηλης,brembo κτλ και δεν συμμαζευεται.μου αρεσει και αρκετα ενω μου φαινεται και βολικο οταν το καβαλησα.
    τα αρνητικα?αντε να βρεις ανταλλακτικα.αν και τα πιο πολλα ειναι της suzuki και σε περιπτωση σουπας υποθετω οτι το ebay κανει θαυματα.μονο μην κανει καμια στραβη ο ψεκασμος και θελω και χρημα και χρονο μετα γιατι καηκαμε!επισης αρκετα σπανιο οποτε δεν εχω αγχος μεγαλο για κλοπη...

    -Suzuki SV650
    Αξιοπιστο,ωραιο οικονομικο ανταλλακτικα αφθονα και τα κανει ολα.πως να μην ειναι στις επιλογες μου?
    να σημειωσω οτι μου αρεσει πιο πολυ το γυμνο(μιας και δεν θελω και κλιπ ον) αλλα αντε να βρεις...
    αν παω τελικα για τετοιο,θελω οπωσδηποτε μοντελο με μαυρο πλαισιο,αρα 05 και μετα.

    -Kawasaki Er 6n
    Μια απο τα ιδια με το sv.υπαρχει ηδη ενα στην οικογενεια και εχω κανει αρκετα χιλιομετρα.και αυτο μεσα στα πρωτα αν και δεν μου πολυαρεσει να πω την αληθεια(κυριως γιατι δεν βρισκω και του 09 και μετα που ειναι πιο ωραιο).οποτε το μονο αρνητικο,οπως το βλεπω εγω,ειναι οτι δεν με τρελαινει κιολας.

    -Kawasaki Versys
    Μια απο τα ιδια με το er μονο που εχει καλυτερο στησιμο,ζελατινα για να κανω ανετα ταξιδια και γενικα δεν εχει μειονεκτηματα.μονο που κυκλοφορουν πολλα και μην βρω μονο το disklock κανα βραδυ...

    Θελω με βαση τα οσα ειπα ,και βασει της εμπειριας καποιων πανω στα μοντελα να με βοηθησετε στην επιλογη μου!
    Ευχαριστω και sorry για το μακρυ κειμενο!

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Νομίζω ότι τα Kawasaki και ιδιαίτερα το Versys θα είναι το πιο οικονομικό σε καύσιμα, ίσως και το πιο άνετο. Από εκεί και πέρα, το πακέτο του Raptor προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό. Ανάμεσα σε αυτά τα δύο θα έπαιζα με ένα προβάδισμα στο Versys αν σκεφτόμουν και τα ταξιδάκια.


    Welcome!

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι τα Kawasaki και ιδιαίτερα το Versys θα είναι το πιο οικονομικό σε καύσιμα, ίσως και το πιο άνετο. Από εκεί και πέρα, το πακέτο του Raptor προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό. Ανάμεσα σε αυτά τα δύο θα έπαιζα με ένα προβάδισμα στο Versys αν σκεφτόμουν και τα ταξιδάκια.


    Welcome!
    Μην μπλεξεις με κατσιβα... για καποιο λογο χαντακωσανε ολλες τις μακρες που ειχανε πανω τους... Ducati, Husky... το μηχανακι δεν πουλησε πουθενα αρα χλομο να βρεις και πληθωρα απο πραγματα που λες στο εβαι...

    Εγω θα επερνα το SV ειχα 2 και το παλιο και το νεοτερο.. πολυ παιχνιδιαρικο και με τρελο μοτερακι, φτιαχνετε και καλα (πιρουνια, αμορτισερ και αλλα πολλα δες SVrider.com) και θα ελεγα και διαχρονικο σχεδιαστικα...
    ORGIA!!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Το Sv μου αρεσει πολυ.αλλα ρε γμτ γυμνο του 05 και μετα ουτε για δειγμα.
    και ντυμενο εχει 2-3 μεν.αλλα για να του φορεσω τιμονι θα θελω ενα 200αρι.
    ταξιδι κανει το ντυμενο?και στη πολη τι λεει?

    και κατι αλλο.τι ανταλλακτικο απο το cagiva να μην βρω ρε παιδια?εκτος απο πλαστικα(δεν εχει και πολλα)

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    παρε versys... και usd και ψαλιδαρα εχει και το πιο οικονομικο ειναι και All terain

    κανενα απο τα υπολοιπα δεν κοντευει 5λιτρα στην καταναλωση
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #6
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    1.versys
    2.er6n
    3.sv
    4.raptor
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    καλα μην το λες για την καταναλωση,με το ερ μεση εντος εχω 4,5λτ/100χλμ!
    με ψηνετε για το βερσακι τωρα γμτ...
    το μονο που δισταζω ειναι που κυκλοφορει πολυ και φοβαμαι μη λειπει κανα πρωινο...και το οτι τα sv και raptor οσο να ναι ειναι πιο πολυ μουρη και ειμαι μικρος ακομα εγω και αμα δεν φτιαχνομαι και λιγακι με τη μηχανη

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    καλα μην το λες για την καταναλωση,με το ερ μεση εντος εχω 4,5λτ/100χλμ!
    αυτο τωρα το λες για να αντικρουσεις το επιχειρημα μου περι καταναλωσης? εγω δεν ειπα 4μιση γιατι θα με λεγαν υπερβολικο...

    οπως και να χει το ιδιο μοτερ φορανε ER & Versys και ειναι αυτη τη στιγμη απο τα οικονομικοτερα της κατηγοριας
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #9
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Ανταλλακτικα για cagiva θα βρεις μεταπωληση δεν εχει δυστηχως στην ελλαδα αλλα , κινητηρα οπως και ολα τα μηχανικα ειναι απο το sv πλαστικα μονο απεξω για μενα περνεις sv με καλητερα περιφερειακα αλλα καλος η κακος θα το παντρευτεις το βερσυς οχι

    @astroman sorry που στο λεω αλλα αυτο οτι κατεδτρεψε η cagiva ειδικα την ducati και τα husky ειναι και ο λογος που δεν περπατησαν ....γιατι εδω στο ελλαντα ο καθενας πεταει την μπουρδα του και ειδικα σε τετοια θεματα
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    ταξιδι κανει το ντυμενο?
    το ντυμενο κάνει καλύτερα ταξίδια .

    ...Το Βέρσυς θα πουληθεί ευκολότερα όταν θα το αποφασίσεις απο τα υπόλοιπα (αν αυτό σε ενδιαφέρει)

    ...Γερό να ΄ναι κι ότι να ΄ναι .


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Το τελευταιο που με νοιαζει ειναι η μεταπωλητικη αξια...γιατι τι να το κανω αν δωσω ενα μηχανακι μετα,500Ε παραπανω αν δεν το εχω ευχαριστηθει?
    Για αυτο κοιταω και το cagiva.η λογικη λεει βερσυς η sv αλλα κατι μου λεει οτι το cagiva καθε φορα που θα το καβαλαω η θα το κοιταω θα εχω ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια.

    εξαλλου υπολογιζω οτι εστω και κραταω οτι παρω 5 χρονια.δεν θα κανω ανετα καμια 40000 χλμ?οποτε οτιδηποτε και εαν παρω που εχει 3000-3500 θα το δωσω 2000+-200.αντε 1800 στη χειροτερη και στη καλυτερη αν το φορτωσω με εξτρα, 2000 και κατι ψιλα.
    οποτε για 500Ε δεν με νοιαζει η μεταπωληση.με νοιαζει να με εξυπηρετει και πανω απο ολα να το ευχαριστιεμαι...

    Για να μιλαμε και με χειροπιαστα πραγματα ας βαλω και αγγελιες που εχω τσεκαρει...
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2701903/
    Raptor.εχει και αρκετα εξτρα.εξατμισεις,μανιταρια ,καινουργια λαστιχα και αυτη τη βλακεια που δειχνει τις ταχυτητες.επειδη ειναι κοντα μου αυτος ειχα παει και το ειχα δει...οντως πρεπει να εχει μολις 2900χλμ γιατι φαινοταν σχεδον καινουργιο.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1755107/
    γυμνο sv δεν εχω βρει για δειγμα.τον ειχα παρει τηλ αυτον και το δινει 3000 αλλα με μετρητα λογικα θα το ριξει λιγακι ακομα...

    απο βερσυς ειχα βρει σε ενα συνεργειο εναν που το εδινε για λογαριασμο ενος γνωστου του που ειναι εξωτερικο.μοντελο του 07 με 18000 χλμ 3300 συζητησιμα αλλα ειχε πεσει στασιμο απο τα αριστερα και ειχε στραβωσει μανιταρι(ο μηχανικος ειπε οτι φτιαχνεται αυτο ευκολα) και γδαρθει πλαστικο.

  12. #12
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Μπορει να εχει τοσα λιγα χλμ το ραπτορ αλλα επισεις πες του οτι δεν ειναι του 09 αλλα του 06 στοκ και οτι η ελλινμοτο το εδινε μεχρι και τον προηγουμενο χειμωνα οτι ειχε σε στοκ 3600 (γενικα παιξε την τιμη ισως την κατεβασεις λιγο ακομα)
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Ναι το ξέρω αυτό περί στοκ. Αλλά πόσο να το ρίξει. Άντε να δώσει την μεταβίβαση. Θα πει ότι έχει πολλά έξτρα κ τέτοιες βλακείες ...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από imitrelos Προβολή μηνύματος
    Ανταλλακτικα για cagiva θα βρεις μεταπωληση δεν εχει δυστηχως στην ελλαδα αλλα , κινητηρα οπως και ολα τα μηχανικα ειναι απο το sv πλαστικα μονο απεξω για μενα περνεις sv με καλητερα περιφερειακα αλλα καλος η κακος θα το παντρευτεις το βερσυς οχι

    @astroman sorry που στο λεω αλλα αυτο οτι κατεδτρεψε η cagiva ειδικα την ducati και τα husky ειναι και ο λογος που δεν περπατησαν ....γιατι εδω στο ελλαντα ο καθενας πεταει την μπουρδα του και ειδικα σε τετοια θεματα

    μαλλον δεν ειχες ντουκατι Επι εποχης καστιλιονι η Χουσκβαρνα μονο τα τελευταια 3-4 χρονια καταφερε να κανει κατι αλλα απο αξιοπιστια ειτανε μακρια και αγαπημενοι.... η ντουκατι επι καστιλιονι εβγαλε τα πιο ομορφα μηχανακια αλλα πασχανε σε πολλα και τα ανταλακτικα τους ειτανε, στελνω γραμμα στον Λουτζι και οταν τεληωσει την μακαροναδα του μπορει να βρει τιποτα να μου στηλει...

    δεν λεω αρλουμπες τα ξερω απο μεσα γιατι δουλεβα για την κοκκινη εταιρια για αρκετα χρονια!
    ORGIA!!!!!

  15. #15
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Cagiva supercity 50, cagiva supercity 125 , tamanaco 125, planet 125, mito 125 αυτα στο ονομα μου :-) ο αδερφος elephant 750 (που δυστηχως το εδωσε .

    Το συμπερανα απο παλιοτερα ποστ
    Αλλα θα σου πω 2 πραγματα ακομα και σημερα στην bolognia οι παλιοι μηχανικοι πινουν νερο στο ονομα του ,
    Η εδω αντιπροσωπια ναι τραγικη και εν μερη ασχετη , πριν κατι χρονια ηθελα καποια ανταλλακτικα απο w12 για να κανω το supercity μανιβελατο και καποια στιγμη ανεβηκα αθηνα (εποχη χριστοδουλου σαν τεχνικος διευθυντης) και του εδωσα τους κωδικους ανταλλακτικων blurprint κινητηρα και το γραμμα του διευθυντη του crc για το πως θα γινει αυτο που ηθελα οπως και μια απαντηση για τον ιδιο οτι το supercity ειχε την ιδια μιζα με το 50 της derby
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Reinmeister vs all vol 2 (rossi vs stoner)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2012, 15:04
  2. (f800s Vs F800r) Vs Er-6f Vs Shiver 750 Gt
    από Full Noob στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2009, 14:25
  3. kawasaki er-6f vs honda cbf600s
    από WILDCAT_mmm στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF