Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Πίστα Σερρών, Μεγάρων και ρυθμίσεις αναρτήσεων

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Όπως λέει κι Άρης, ό,τι έγραψα το έγραψα με κάποιες παραδοχές...

    α) Πως συγκρίνουμε setup αναρτήσεων μεταξύ Μεγάρων & Σερρών.

    β) Πως οι Σέρρες έχουν πολύ πιο ομαλό τάπητα από τα Μέγαρα, βάσει όσων γράφονται.
    Οι εμπειρίες μου από τις δύο πίστες είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες...

    γ) Πως, βάσει της αρχικής απάντησης του Δημήτρη, εξετάζουμε την ποιότητα του ασφαλτοτάπητα και όχι τη χάραξη.

    Θεωρητικά λοιπόν, ίσως έχουν μια βάση αυτά που λέω, κουβέντα κάνουμε.

    Αν τώρα βάλουμε στο παιχνίδι 1) τη διαφορετικότητα κάθε πίστας, όπου η των Σερρών είναι πολύ πιο γρήγορη από των Μεγάρων, 2) αργές/γρήγορες αποσβέσεις, 3) δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν λίγο ή άρδην.

  2. #17
    Να τον κάνω πιο απλό τον προβληματισμό μου:

    Σε μια κλειστή διαδρομή με ελάχιστες ανωμαλίες, που δεν είναι "γκάζι-φρένο" η χάραξή της, ρυθμίζουμε τις αναρτήσεις πιο σφιχτά ή το αντίθετο;
    Think faster than you ride

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Σε μια κλειστή διαδρομή με ελάχιστες ανωμαλίες, που δεν είναι "γκάζι-φρένο" η χάραξή της, ρυθμίζουμε τις αναρτήσεις πιο σφιχτά ή το αντίθετο;
    Μήπως δεν έχει και πολλή σημασία, μιας και υπ' αυτές τις συνθήκες οι αναρτήσεις δε φαίνεται να κάνουν και πολλά πράγματα;

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Μήπως δεν έχει και πολλή σημασία, μιας και υπ' αυτές τις συνθήκες οι αναρτήσεις δε φαίνεται να κάνουν και πολλά πράγματα;
    Αν οι αναρτήσεις "δεν έχουν να κάνουν και πολλά πράγματα" και είναι κούτσουρο, μάντεψε ποιος τρώει το αγγούρι... Τα λάστιχα! Γι αυτό βλέπεις συνήθως φυτιλιασμένα ελαστικά σε μηχανάκια άπειρων αναβατών. Επειδή σφίγγουν όλα τα βιδάκια στο τέρμα σκληρό...
    Κι αυτή είναι μόνο μια παρενέργεια από τις πολλές. (Απότομες αντιδράσεις, μειωμένη πρόσφυση, κλπ)
    Think faster than you ride

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αν οι αναρτήσεις "δεν έχουν να κάνουν και πολλά πράγματα" και είναι κούτσουρο, μάντεψε ποιος τρώει το αγγούρι... Τα λάστιχα! Γι αυτό βλέπεις συνήθως φυτιλιασμένα ελαστικά σε μηχανάκια άπειρων αναβατών. Επειδή σφίγγουν όλα τα βιδάκια στο τέρμα σκληρό...
    Κι αυτή είναι μόνο μια παρενέργεια από τις πολλές. (Απότομες αντιδράσεις, μειωμένη πρόσφυση, κλπ)
    Δε μου το βγάζεις από το μυαλό πως κάποια ίνα της σκούφιας σου έχει σχέση με το Σωκράτη ...

    Το προχωράς γρήγορα και βάζεις στο παιχνίδι και τα άκρα...
    Εγώ είμαι γνωστό αργοκούλαδο και είμαι ακόμα στην αρχή που μιλάμε για συν ή πλην αποσβέσεων σε normal καταστάσεις.

    Αν δεν κάνω λάθος, ανάρτηση κούτσουρο (ή σούπα) είναι από λάθος σκληρότητα ελατηρίου, κακή συντήρηση, λάθος επιλογή ιξώδους λαδιού, τέρμα προφορτίσεις (πάνω ή κάτω), πονταρισιές στις μπότες και λοιπά...

    Μήπως το αγγούρι που λες πως τρώνε τα λάστιχα, ειδικά των άπειρων αναβατών είναι από τέρμα βιδάκια προφορτίσεων (ή 10αράκι λαδάκι αντί για 5άρι );
    Ή μήπως λόγω αυτής ακριβώς της απειρίας δεν ισχύει το "χωρίς γκάζι-φρένο" (που εγώ λαμβάνω ως "στρωτή, με ροή, οδήγηση") και ταλαιπωρούνται άδικα τα λάστιχα;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Προηγουμένως απάντησα βιαστικά. Εφόσον γίνεται σύγκριση ανάμεσα στις δύο πίστες, και δεν είναι ακαδημαϊκή η κουβέντα, καλό είναι να λάβουμε υπόψη όλες τις παραμέτρους.
    Οπότε, και η χάραξη παίζει ρόλο!
    Δημητρη, αφου δεν θελεις να γινει ακαδημαϊκη η κουβεντα, το μεγαλυτερο ρολο τον παιζει ο τροπος οδηγησης...

    αν μαθεις να οδηγας με ροη (οχι εσυ γενικα μιλαω), χωρις πολλα ανοιγοκλεισιματα γκαζιου και φρενα του θανατου, οι αναρτησεις θελουν λιιιγο σφιχτοτερες ρυθμισεις απο μαμα και εισαι οκ...
    ολα αυτα προϋποθετουν η αναρτηση να ειναι σε καλη κατασταση και το ελατηριο να ειναι για τα κιλα σου...(μην εισαι 120 κιλα και κοιτας να κανεις δουλεια με το υπαρχον ελατηριο)

    οι ακραιες ρυθμισεις (τερμα σφιχτο) δεν βοηθουν ουτε τους παγκοσμιους...
    εδω οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν τα λαστιχα σαν δευτερη αναρτηση με τις πιεσεις που βαζουν μεσα, με αποτελεσμα να φυτιλιαζονται τα λαστιχα σε ενα σ/κ και να γινονται οι λαστιχαδες πλουσιοι...τι να λεμε...

    και σε αυτο παιζει ρολο το πως γυρνας (οχι σε χρονο, αλλα σε ροη)...
    αν εισαι γλυκος στις κινησεις σου και ολα ερχονται φυσικα, ουτε οι αναρτησεις θελουν τρελο πειραγμα, ουτε τα λαστιχα θα κατεβαινουν στα 15psi...:a13:

    ακομα και στα Μεγαρα δεν χρειαζεται να μαλακωσεις για να γυρισεις αξιοπρεπως...οπως βλεπω μερικους, που στην εξοδο της Κ9 ψαλιδιζει ολο το πισω μερος...

  7. #22
    Βαρεθηκα να δουλευω Το avatar του/της karapialis
    Εγγραφή
    21/08/2007
    Μηνύματα
    31
    Ο καθένας αναφέρεται σε διαφορετικές αναρτήσεις (άλλο competition και αλλο stock),οπότε είναι διαφορετικά τα μέτρα συγκρισης.
    Θα συμφωνήσω με τον Μενέλαο καθώς το συζητάγαμε με αγωνιζόμενο στην superstock και ενώ σκλήρυνε από 0(ρύθμιση Σερρες) σε 4 κλικ δεν του έβγαινε.
    Τελικά στον αγώνα κατέβηκε με 2 κλικ και καλύτερο γύρο έγραψε μετά από ώρα που ζεστάθηκε η αναρτηση και μαλακωσε και αλλο.
    Παντώς γενικα μεγάλο ρόλο παιζει η αισθηση απο μπροστινο και τροπος οδηγησης καθενος.
    cbf600S
    VFR/interceptor

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Η δική μου άποψη ειναι οτι η μοτοσυκλετα είναι σάν το αυτοκίνητο.Απλώς καθεται σε δύο τροχούς και έχει την ίδια σταθερότητα περίπου με ένα αυτοκίνητο. Αν βάζαμε μεσα στην πίστα ένα αυτοκίνητο για να κινηθεί γρήγορα θα έπρεπε να είναι κοντρολαρισμένο να μη κάνει πολλές κινησεις πανω κάτω να μη παιρνει μεγάλες κλίσεις ει δυνατο να πηγαίνει τραπέζι. Αυτό σημαινει πολύ γερές αποσβέσεις και ισχυρότερα ελατήρια απο τα στάνταρ ,έτσι επειδή το νορμάλ σασί δεν αντέχει τις στρεβλώσεις το ενισχύουν με μπαρες. Το ίδιο και η μοτοσυκλετα που θα παει γρηγορα πρεπει να λειτουργει σαν ένα κομματι να μη φρενάρεις και τείνει να κανει έντο να μην είναι πολύ μαλακές οι αποσβέσεις μπροστά και αναγκάζεσαι να είσαι πιο μαλακός στίς κινήσεις αλλαγής κατεύθυνσης στο τιμόνι ετσι πχ τα Μεγαρα απαιτουν ισχυρη αποσβεση επαναφοράς πισω για σταθερότητα στα φρένα πιθανώς ανάμεσα στανταρ και τέρμα και εμπρος λιγο πιο σφιχτες απο στάνταρ.Τοσο σφιχτα δεν προκειται να δημιουργήσουν προβλημα χασίματος προσφυσης λογω σκληρότητας. Στίς Σερρες χρειάζεται και εκει μεγάλη σταθερότητα να εχει η μηχανη στα τοξα που διαγραφει απο την αρχική επιλογή γραμμής μέχρι την έξοδο της στροφής που σημαινει οτι χρειάζεται η μηχανη να μη κανει πολλά πανω κατω γιατι τοτε δεν μπορεί να
    επιλέξει σταθερά γραμμές αφού αλλάζει λίγο την πορεία αν η αναρτηση κινείται. Οπότε πάλι το αμορτισέρ απο επαναφορα καπου αναμεσα απο στανταρ με τερμα σκληρό και εμπρος η επαναφορά λιγο πιο σφιχτή απο στάνταρ.Ιδανικά πιστεύω οτι στίς Σερρες βοηθούν σκληρότερα ελατήρια εμπρος πίσω για να μη χανει περιθώρια κλίσης η μηχανή οπως βουλιάζουν οι αναρτήσεις. Δηλαδή στο τιμόνι να υπάρχουν ελατήρια του 1 κιλού ανα χλστ οταν πχ το ζχ10 2004 έχει 0,86 κιλά απο σκληρότητα.Ετσι μία σκληρή μηχανή σε συνδυασμό με χαμηλότερες πιέσεις στα λάστιχα ,εχω ακουσει οτι στα μοτο τζι πι τρέχουν με 13,αν κάνω λάθος διορθώστε με, μπορεί να πάει καλά .Βεβαια υπάρχει ο κανόνας που λέει οτι η αναρτηση με μαλακό ελατήριο και αποσβέσεις ε΄χει καλύτερη προσφυση απο αντιστοιχο σκληρο συνολο αλλα παιζει ρόλο η συνολική σταθερότητα και εμπιστοσύνη που πρέπει να δίνει η μηχανή για τέρμα γκαζι τερμα φρένο.

  9. #24
    Η αρχές λειτουργίας μιας ανάρτησης είναι ακριβώς οι ίδιες είτε αυτή είναι ohlins, wp, showa, kayaba, κλπ.
    Επίσης, δεν ψάχνουμε απαντήσεις του στυλ "τόσα κλικ δεξιά".

    Η απορία μου είναι απλή:

    Η πίστα των Μεγάρων καταπονεί ιδιαίτερα τις αναρτήσεις. Οι κύριοι λόγοι είναι δύο:

    Το οδόστρωμα δεν είναι ότι καλύτερο με τα σαμαράκια και τις λακούβες του.
    Η χάραξή της είναι τέτοια που είσαι διαρκώς τέρμα γκάζι τέρμα φρένο.

    Η πίστα των Σερρών δεν έχει ιδιαίτερα σαμαράκια ή λακούβες. Επίσης, δεν είναι stop and go αλλά οδηγείται με ροή.

    Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν διαφορές στη ρύθμιση των αναρτήσεων; Τα Μέγαρα θέλουν πιο "μαλακές" από τις Σέρρες; Το αντίθετο;
    Think faster than you ride

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αν ο στόχος ειναι η μέγιστη ταχύτητα στη στροφή και όχι η σταθερότητα στο φρενάρισμα τοτε η σχέση βαρους μηχανης+δικό μας με σκληρότητα ελατηρίου και αποσβεση επαναφοράς έχει ένα μονο σημειο για την αποσβεση επαναφοράς που πετυχαινει την ταχύτερη επιστροφή της αναρτησης στην αρχική θέση χωρις συχρωνως να ταλαντώνεται.Αυτο που σε ενα περιοδικό ενας δημοσιογραφος ειχε εκφρασει οτι δεν θελουμε την αναρτηση ουτε να σουσταρει ουτε να γκελάρει.Οπότε ανεξάρτητα του οδοστρώματος αυτό ειναι το ιδανικό σημειο να ειναι ρυθμισμένη η επαναφορά και υποθέτω οτι ο καθε κατασκευαστής εκει εχει ρυθμίσει την κάθε ανάρτηση. Αρα τις ιδιες αποσβέσεις θε΄λουν και οι δύο πίστες .

  11. #26
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Η αρχές λειτουργίας μιας ανάρτησης είναι ακριβώς οι ίδιες είτε αυτή είναι ohlins, wp, showa, kayaba, κλπ.
    Επίσης, δεν ψάχνουμε απαντήσεις του στυλ "τόσα κλικ δεξιά".

    Η απορία μου είναι απλή:

    Η πίστα των Μεγάρων καταπονεί ιδιαίτερα τις αναρτήσεις. Οι κύριοι λόγοι είναι δύο:

    Το οδόστρωμα δεν είναι ότι καλύτερο με τα σαμαράκια και τις λακούβες του.
    Η χάραξή της είναι τέτοια που είσαι διαρκώς τέρμα γκάζι τέρμα φρένο.

    Η πίστα των Σερρών δεν έχει ιδιαίτερα σαμαράκια ή λακούβες. Επίσης, δεν είναι stop and go αλλά οδηγείται με ροή.

    Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν διαφορές στη ρύθμιση των αναρτήσεων; Τα Μέγαρα θέλουν πιο "μαλακές" από τις Σέρρες; Το αντίθετο;
    Mε τέρμα γκάζι-τέρμα φρένο, μάλλον δεν θες μαλάκες" αναρτήσεις... κάπου στη μέση τις θες.. Στα Σέρρας μπορείς να είσαι πιο "μαλακός"...

    Το τέρμα "σκληρές" δεν κατάλαβα ποτέ (καλά δεν διαθέτουμε και τρελές εμπειρίες ή γνώση στο θέμα) γιατί υπάρχουν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Mε τέρμα γκάζι-τέρμα φρένο, μάλλον δεν θες μαλάκες" αναρτήσεις... κάπου στη μέση τις θες.. Στα Σέρρας μπορείς να είσαι πιο "μαλακός"...
    H αλήθεια είναι ότι στους ρυθμούς που γυρνάω και με το σετάρισμα που έχω (προς το μαλακό), δεν αλλάζω ρυθμίσεις ανάλογα με την πίστα.
    Από την μια μεριά λοιπόν επιβεβαιώνεται ο kinhsh.

    Στην αρχή δούλευα με ελαφρώς σκληρές ρυθμίσεις στις Σέρρες. Πρώτον, για να ελέγξω τα φορτία από τις "υψηλότερες" ταχύτητες και δεύτερον για να αντισταθμίσω κάπως την κόπωση των αναρτήσεων προς το τέλος του αγώνα. (Δεν έχω after market)
    Αυτό που κατάφερνα όμως είναι να τρώω παραπάνω λάστιχο και να έχω και μερικά χαζο-γλιστρήματα.

    Μόλις τις μαλάκωσα ελαφρώς η φθορά των ελαστικών μειώθηκε πάρα πολύ. Όπως επίσης μειώθηκαν τα γλιστρήματα από γκάζι. Μοναδικό μειονέκτημα, μετά από περίπου δώδεκα γύρους, το μηχανάκι αρχίζει να ταλαντώνεται λόγω της κόπωσης του αμορτισέρ.

    Το ίδιο ακριβώς setup, των Σερρών δηλαδή, χρησιμοποιώ και στα Μέγαρα. Δεν έχω γλιστρήματα, δεν έχω ταλαντώσεις, απλά κουνάει πολύ το τιμόνι στην έξοδο από τις φυστικιές.

    Για να καταλήξω επιτέλους κάπου, θεωρώ ότι η κάθε πίστα καταπονεί τις αναρτήσεις με το δικό της τρόπο. Η μεν των Σερρών λόγω των υψηλών ταχυτήτων, η δε των Μεγάρων λόγω των απότομων μεταβολών της ταχύτητας και λιγότερο λόγω του οδοστρώματος. Με το να επιτρέπουμε στις αναρτήσεις να δουλεύουν, όχι κούτσουρα δηλαδή, πετυχαίνουμε έναν καλό συμβιβασμό για όλες τις συνθήκες.
    Think faster than you ride

  13. #28
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    ....

    Το ίδιο ακριβώς setup, των Σερρών δηλαδή, χρησιμοποιώ και στα Μέγαρα. Δεν έχω γλιστρήματα, δεν έχω ταλαντώσεις, απλά κουνάει πολύ το τιμόνι στην έξοδο από τις φυστικιές.

    Για να καταλήξω επιτέλους κάπου, θεωρώ ότι η κάθε πίστα καταπονεί τις αναρτήσεις με το δικό της τρόπο. Η μεν των Σερρών λόγω των υψηλών ταχυτήτων, η δε των Μεγάρων λόγω των απότομων μεταβολών της ταχύτητας και λιγότερο λόγω του οδοστρώματος. Με το να επιτρέπουμε στις αναρτήσεις να δουλεύουν, όχι κούτσουρα δηλαδή, πετυχαίνουμε έναν καλό συμβιβασμό για όλες τις συνθήκες.
    1. Σωστά
    2. Να σου δώσω το 954 με το σταμπ στο 0
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    2. Να σου δώσω το 954 με το σταμπ στο 0
    Δε με τρομάζεις. Είχα το 900rr του 96'. Με τον 16άρη μπροστά.
    Think faster than you ride

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Γενικά έχω διαβάσει και προσωπικά διαπιστώσει ότι οι αναρτήσεις δεν πρέπει να είναι πολύ σκληρές. Όσο πιο μαλακές είναι οι αναρτήσεις τόσο πιο πολύ πρόσφυση θα έχει η μηχανή. Δεν πρέπει να πάμε και στην άλλη άκρη δηλ σουμιές,τραμπολίνο κλπ. Οι αναρτήσεις πρέπει να δουλεύουν στο sweet spot δηλ στα 2/3 της διαδρομής.
    Από την προσωπική μου εμπειρία κυρίως στα Μέγαρα και λιγότερα στην πίστα των Σερρών η ρύθμιση των αναρτήσεων εξαρτώνται από πάρα πολλούς παράγωντες. Έτσι ένας αναβάτης που γυρνάει στα Μέγαρα πχ +20sec από το ρεκόρ πίστας (για να έχουμε ένα reference point) σε σύγκριση με έναν αναβάτη ίδιου βάρους και ίδιας μοτοσυκλέτας που γυρνάει +4sec από το ρεκόρ πίστας οι ρυθμίσεις των αναρτήσεων θα είναι πολύ διαφορετικές.
    Πέραν από το ρυθμό παίζει σημαντικό ρόλο και ο τρόπος οδήγησης. Όταν ο ένας αναβάτης οδηγεί point and shoot δηλ φρένο-πλάγιασμα-σήκωμα-γκάζι και ο άλλος εκμεταλλεύεται έντονα το trailbraking δηλ φρεεεεενννοοοοοπλάγιασμα-γκάζισήκωμα οι αναρτήσεις θα έχουν σαφώς διαφορετικό setup.Από ένα επίπεδο και πάνω το SAG δεν λαμβάνεται υπόψιν.Σημασία έχει το πώς δουλεύει ο αναβάτης την ανάρτηση.
    Στα Μέγαρα που έχω πάει 5-6 φορές πχ τα φρένα στο τέλος της ευθείας μου αρέσει το εμπρός σύστημα να μην είναι πολύ σκληρό γιατί με βοηθάει λόγο πιο γρήγορης γεωμετρίας να στρίψω πιο σωστά.Αντίστοιχα στο ίδιο σημείο η πίσω ανάρτηση δεν θέλω να έχει πολύ απόσβεση επαναφοράς γιατί ο πίσω τροχός είναι πιο απότομα και περισσότερη ώρα στον αέρα νοιώθοντας μία αστάθεια στο πίσω μέρος.
    Στην πίστα των Σερρών τώρα πχ στην 13 ή 16 όπου οι δυνάμεις που ασκούνται στην μοτοσυκλέτα είναι μεγαλύτερες απ’ότι στα Μέγαρα θα χρειαστούν πιο σφικτές ρυθμίσεις για να δουλέψει η ανάρτηση στα 2/3 της διαδρομής.Παίζει μεγάλο ρόλο η ταχύτητα και ο τρόπος που ανοίγουμε το γκάζι. Λόγο ταχύτητας αλλά και τάπητα στις Σέρρες,χωρίς δυστυχώς να το έχω προσωπικά διαπιστώσει, θα δουλεύουμε πιο σκληρές ρυθμίσεις.
    Οποιαδήποτε πάντως ρύθμιση κάνουμε στην ανάρτηση τα λάστιχα θα μας μιλήσουν. Πρέπει πάντα να κοιτάμε τα λάστιχά μας ΚΑΘΕ φορά που θα βγαίνουμε από την πίστα γιατί έχουν να μας πουν πολλά πράγματα για τις αναρτήσεις αλλά και τον τρόπο οδήγησής μας.
    Το κεφάλαιο αναρτήσεις είναι τεράστιο και χρειάζεται εμπειρία και χρόνο να αναλυθεί. Δυστυχώς δεν έχω κανένα από τα δύο.
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 31/10/2012 στις 20:24.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 16:48
  2. Πιστα Σερρων Σαββατοκυριακο.....(7-8 Μαιου)
    από gmakris στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 15:22
  3. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF