Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Πίστα Σερρών, Μεγάρων και ρυθμίσεις αναρτήσεων

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    (...) Πέραν από το ρυθμό παίζει σημαντικό ρόλο και ο τρόπος οδήγησης. Όταν ο ένας αναβάτης οδηγεί point and shoot δηλ φρένο-πλάγιασμα-σήκωμα-γκάζι και ο άλλος εκμεταλλεύεται έντονα το trailbraking δηλ φρεεεεενννοοοοοπλάγιασμα-γκάζισήκωμα οι αναρτήσεις θα έχουν σαφώς διαφορετικό setup (...)
    Συμφωνώ απόλυτα
    Think faster than you ride

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Λόγο ταχύτητας αλλά και τάπητα στις Σέρρες,χωρίς δυστυχώς να το έχω προσωπικά διαπιστώσει, θα δουλεύουμε πιο σκληρές ρυθμίσεις.
    Οποιαδήποτε πάντως ρύθμιση κάνουμε στην ανάρτηση τα λάστιχα θα μας μιλήσουν. Πρέπει πάντα να κοιτάμε τα λάστιχά μας ΚΑΘΕ φορά που θα βγαίνουμε από την πίστα γιατί έχουν να μας πουν πολλά πράγματα για τις αναρτήσεις αλλά και τον τρόπο οδήγησής μας.
    Το κεφάλαιο αναρτήσεις είναι τεράστιο και χρειάζεται εμπειρία και χρόνο να αναλυθεί. Δυστυχώς δεν έχω κανένα από τα δύο.
    Ετσι το έχω νοιώσει κι εγω, εννοώ λιγο πιο σφιχτές ρυθμίσεις στις Σέρρες απο τα Μεγαρα.
    Οσο γι αυτό που έγραψες για τα λάστιχα, ειναι το πιο σημαντικό. Οχι οτι εγώ μπορώ να ΄διαβάσω΄λεπτομέρειες στα λάστιχα, αλλά τουλάχιστον μπορω να καταλάβω αν είναι χάλι η αναρτήσεις.
    Τωρα που βρέθηκα με νεο μηχανάκι με πραγματικά τοπ αναρτήσεις, έπαθα πλάκα απο το πως ειναι τα λάστιχα μετα από TD στις Σερρες, ειναι απλά τέλεια.
    Βεβαια σε αυτό έχει παίξει κι ενα ρόλο ο νέος τάπητας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Επειδή κι εγώ συμφωνώ με την φθορά των ελαστικών ως δείκτης ποιότητας των αναρτήσεων, να ανοίγαμε ένα topic που θα εξετάζαμε μερικά παραδείγματα, για να μαθαίνουμε κι εμείς οι νέοι; Έχω δει κάποια βίντεο του Dave Moss και κατάλαβα τι φθορά δημιουργεί για παράδειγμα η υπερβολική ή η λιγότερη πίεση αλλά πως θα ξέρω αν η φθορά που έχω είναι φυσιολογική ή κάτι πάει στραβά; Η αλήθεια είναι ότι με έχει προβληματίσει με αυτό που ακούω συνέχεια τελευταία για το υπερβολικό σφίξιμο των αναρτήσεων στους νέους αναβάτες, αλλά στο δικό μου, όταν έσφιξα τις αναρτήσεις βελτιώθηκαν πολλά (εμπιστοσύνη, ταχύτητα, λιγότερη φθορά στα λάστιχα). Δεν ξέρω όμως αν με λίγα κλικ πιο γρήγορες αποσβέσεις θα ήταν ακόμη καλύτερο... Επίσης αλήθεια, βέβαια, είναι ότι δεν έχω φτάσει σε σημείο να πιέζω τόόόόόσο πολύ το μηχανάκι για να καταλάβω αν φταίει κάτι συγκεκριμένο. Μου φαίνονται όλα τέλεια! χαχα

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Επειδή κι εγώ συμφωνώ με την φθορά των ελαστικών ως δείκτης ποιότητας των αναρτήσεων, να ανοίγαμε ένα topic που θα εξετάζαμε μερικά παραδείγματα, για να μαθαίνουμε κι εμείς οι νέοι;
    Καθόλου κακή ιδέα αλλά προϋποθέτει αρχειακό υλικό με φωτογραφίες ελαστικών καταπονημένων σε διάφορες συνθήκες.
    Εφόσον υπάρχουν ήδη πολλά τέτοια άρθρα στο διαδίκτυο, είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο από αυτά θα αξίζει να μεταφραστεί.

    Για τα υπόλοιπα που γράφεις, εφόσον αισθάνεσαι άνετα στο μηχανάκι, παρατήρησες μικρότερη φθορά στα λάστιχα και γυρνάς και πιο γρήγορα, μια χαρά είσαι! Αν θες να δεις πώς θα είναι αν μαλακώσεις λίγο, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις. Μη ξεχάσεις όμως να σημειώσεις πρώτα τις ρυθμίσεις που έχεις τώρα.!
    Think faster than you ride

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Τις ρυθμίσεις πάντα τις σημειώνω μετά από κάθε αλλαγή, καθώς και όποιες παρατηρήσεις έχω πάνω στην αίσθηση που μου δίνουν οι όποιες αλλαγές. Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι αν και νιώθω άνετα με τις νέες ρυθμίσεις, στατικά το μηχανάκι μου φαίνεται αρκετά σκληρό και φοβάμαι μην έχω πέσει κι εγώ στην παγίδα, που όπως λέτε, πέφτουν οι περισσότεροι νέοι. Μόνο κάποιος με εμπειρία θα μπορούσε να μου το πει αυτό και σίγουρα επί τόπου, ώστε να δει και το μηχανάκι. DrIoannis maybe?

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Τις ρυθμίσεις πάντα τις σημειώνω μετά από κάθε αλλαγή, καθώς και όποιες παρατηρήσεις έχω πάνω στην αίσθηση που μου δίνουν οι όποιες αλλαγές. Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι αν και νιώθω άνετα με τις νέες ρυθμίσεις, στατικά το μηχανάκι μου φαίνεται αρκετά σκληρό και φοβάμαι μην έχω πέσει κι εγώ στην παγίδα, που όπως λέτε, πέφτουν οι περισσότεροι νέοι. Μόνο κάποιος με εμπειρία θα μπορούσε να μου το πει αυτό και σίγουρα επί τόπου, ώστε να δει και το μηχανάκι. DrIoannis maybe?
    Όπως είπα και παραπάνω δεν έχω την φοβερή εμπειρία αλλά αν μένεις Κρήτη ίσως θα μπορούσαμε να βρεθούμε να δούμε κάποια πράγματα...
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Έχουμε βρεθεί Βαρύπετρο τόσες φορές Dr! Θα σου στείλω pm ένα απ' τα επόμενα ΣΚ να κανονίσουμε.

  8. #38
    H κουβέντα για το Bandit στην πίστα μεταφέρθηκε εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131855
    Think faster than you ride

  9. #39
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Θεωρώ ότι μόλις φτάσουμε σε ένα βασικό set up των αποσβέσεων μπρος-πίσω, εφόσον βέβαια έχουμε ρυθμίσει σωστά το sag, τότε από πίστα σε πίστα οι αλλαγές που θα έχουμε να κάνουμε θεωρητικά δεν θα έπρεπε να υπερβαίνουν τα 3 κλικ σε μια σωστά συντηρημένη ανάρτηση. Τώρα, για εκείνους που λένε ότι θα μαλακώνανε τις αποσβέσεις σε πίστα με μπαλώματα ή λακούβες, εφόσον η ρύθμιση πριν το μαλάκωμα ήταν η σωστή, τότε το να μαλακώσεις πχ την επαναφορά πίσω δεν συνίσταται, γιατί στα επόμενα μέτρα που θα έχεις φάει τη λακούβα ή το μπάλωμα το μηχανάκι ακόμα πίσω δεν θα έχει "σταθεροποιηθεί". Ειδικά δε αν το φας το μπάλωμα ή την λακούβα καθώς ανοίγεις το γκάζι, τότε φλερτάρεις με το high.

    Αυτό που θεωρητικά φαντάζει σωστό είναι να μαλακώσουμε τις προφορτίσεις(άλλωστε το sag δεν είναι ένα φιξ νούμερο αλλά ένα εύρος), το οποίο βέβαια με τη σειρά του ίσως χρειαστεί κάποιες μικρορυθμίσεις στις αποσβέσεις. Στην πράξη βέβαια, στα Μέγαρα, σε μηχανή αγωνιζόμενου στα Στοκ 1000, διαπιστώσαμε ότι το πολύ sag πίσω αναστάτωνε το μηχανάκι στα μπαλώματα υπό επιτάχυνση και αναγκαστήκαμε να το μαζέψουμε. Οπότε ίσως και όσο κατεβαίνει και ο ρυθμός να χρειάζονται διορθωτικές μικρορυθμίσεις και όχι ριζικές αλλαγές

  10. #40
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι μόλις φτάσουμε σε ένα βασικό set up των αποσβέσεων μπρος-πίσω, εφόσον βέβαια έχουμε ρυθμίσει σωστά το sag, τότε από πίστα σε πίστα οι αλλαγές που θα έχουμε να κάνουμε θεωρητικά δεν θα έπρεπε να υπερβαίνουν τα 3 κλικ σε μια σωστά συντηρημένη ανάρτηση. Τώρα, για εκείνους που λένε ότι θα μαλακώνανε τις αποσβέσεις σε πίστα με μπαλώματα ή λακούβες, εφόσον η ρύθμιση πριν το μαλάκωμα ήταν η σωστή, τότε το να μαλακώσεις πχ την επαναφορά πίσω δεν συνίσταται, γιατί στα επόμενα μέτρα που θα έχεις φάει τη λακούβα ή το μπάλωμα το μηχανάκι ακόμα πίσω δεν θα έχει "σταθεροποιηθεί". Ειδικά δε αν το φας το μπάλωμα ή την λακούβα καθώς ανοίγεις το γκάζι, τότε φλερτάρεις με το high.

    Αυτό που θεωρητικά φαντάζει σωστό είναι να μαλακώσουμε τις προφορτίσεις(άλλωστε το sag δεν είναι ένα φιξ νούμερο αλλά ένα εύρος), το οποίο βέβαια με τη σειρά του ίσως χρειαστεί κάποιες μικρορυθμίσεις στις αποσβέσεις. Στην πράξη βέβαια, στα Μέγαρα, σε μηχανή αγωνιζόμενου στα Στοκ 1000, διαπιστώσαμε ότι το πολύ sag πίσω αναστάτωνε το μηχανάκι στα μπαλώματα υπό επιτάχυνση και αναγκαστήκαμε να το μαζέψουμε. Οπότε ίσως και όσο κατεβαίνει και ο ρυθμός να χρειάζονται διορθωτικές μικρορυθμίσεις και όχι ριζικές αλλαγές
    +Antonisss

    είναι τόση απλή η λειτουργία της ανάρτησης που εάν κάτσεις και σκεφτείς τι κάνει και πως λειτουργεί και το τι θες να πάρεις
    αυτόματα το κάστρο που σου φαίνεται απόρθητο πέφτει σαν χάρτινος πύργος.
    Απλά σκεφτείτε τη λειτουργία της ανάρτησης με το τι κάνουν οι αποσβέσεις, ρυθμίστε - οδηγείστε και δοκιμάστε το τι και πως.
    Εάν το παλέψετε στο μυαλό σας να κατανοήσετε και να εφαρμόσετε τότε πραγματικά θα εκπλαγείτε το πόσο εύκολα ρυθμίζεται.

    Άλλωστε ανθρώπινο μυαλό την έφτιαξε με κάποια λογική, συγκεκριμένη σειρά και εφαρμογή.
    Βουτήξτε μέσα στο τρόπο λειτουργίας και κατανοήστε αυτό το φανταστικό εξάρτημα της μηχανής σας


    *κλείνοντας και ένα συμπέρασμα:
    Μία σωστά ρυθμισμένη ανάρτηση στον τρόπο οδήγησης του κάθε οδηγού έχει έναν και μοναδικό αντίπαλο
    την κακή ψυχολογία του οδηγού που θα ευθύνεται για το πόσο κουμπωμένα και φοβισμένα θα οδηγήσει
    τη μηχανή του προκαλώντας προβλήματα που με τις ίδιες ρυθμίσεις την προηγούμενη μέρα πετούσε
    και φαίνεται και στην οδήγησή του και πολλές φορές και στα ελαστικά....
    Τελευταία τροποποίηση από nktR; 05/11/2012 στις 14:09.

  11. #41
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nktR Προβολή μηνύματος
    +Antonisss

    είναι τόση απλή η λειτουργία της ανάρτησης που εάν κάτσεις και σκεφτείς τι κάνει και πως λειτουργεί και το τι θες να πάρεις
    αυτόματα το κάστρο που σου φαίνεται απόρθητο πέφτει σαν χάρτινος πύργος.
    ....
    Μπορείς να επεκταθείς λίγο σ' αυτό;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #42
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να επεκταθείς λίγο σ' αυτό;
    ρε Νικόλα είσαι απίστευτος με μια σου πρόταση με έριξες στα γόνατα

    αυτό ακριβώς λέω: σκεφτείτε

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nktR Προβολή μηνύματος

    είναι τόση απλή η λειτουργία της ανάρτησης που εάν κάτσεις και σκεφτείς τι κάνει και πως λειτουργεί και το τι θες να πάρεις
    αυτόματα το κάστρο που σου φαίνεται απόρθητο πέφτει σαν χάρτινος πύργος.
    Απλά σκεφτείτε τη λειτουργία της ανάρτησης με το τι κάνουν οι αποσβέσεις, ρυθμίστε - οδηγείστε και δοκιμάστε το τι και πως.
    Εάν το παλέψετε στο μυαλό σας να κατανοήσετε και να εφαρμόσετε τότε πραγματικά θα εκπλαγείτε το πόσο εύκολα ρυθμίζεται.

    Άλλωστε ανθρώπινο μυαλό την έφτιαξε με κάποια λογική, συγκεκριμένη σειρά και εφαρμογή.
    Βουτήξτε μέσα στο τρόπο λειτουργίας και κατανοήστε αυτό το φανταστικό εξάρτημα της μηχανής σας
    το θέμα είναι να κατανοήσει ο κάθε οδηγός τη λειτουργία της ανάρτησης και να πειραματιστεί πάνω σε αυτό ώστε να γνωρίζει ο ίδιος αυτό το "μύθο".
    Το να σου πει κάποιος και να σου ρυθμίσει τη μηχανή δεν λέει κάτι εάν εσύ ο ίδιος που έχεις απαιτήσεις από τη μοτό σου δεν κατανοήσεις τη λειτουργία της και το τι θες από αυτήν να κάνει, γιατί εάν δεν έχεις απαιτήσεις από τη μοτό σου είναι ήδη σχεδιασμένη να σε καλύψει για την νορμάλ της χρήση.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nktR Προβολή μηνύματος
    είναι τόση απλή η λειτουργία της ανάρτησης
    Αφού το λέει και ο γέρων Σασπένσιος.

  14. #44
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αφού το λέει και ο γέρων Σασπένσιος.
    πολύ καλό το θέμα του oldman τώρα το είδα και πρόλαβα και διάβασα μέχρι την πρώτη σελίδα και τα γράφει όπως πρέπει να είναι

    τώρα επειδή το θέμα που γράφουμε είναι για Σέρρες και Μέγαρα βάσει των δεδομένων που έχω καταφέρει και έχω βγάλει είναι τα εξής με γενικό προσδιορισμό:
    Μέγαρα (λόγω ανωμαλιών) λίγο πιο γρήγορη επαναφορά αλλά όχι πιο γρήγορη συμπίεση, ανάλογα με την οδήγηση και το ρυθμό του αναβάτη (λόγω πολλών φρένων{σε πολλές περιπτώσεις+10 με 20 ml σε κάθε καλάμι εάν τερματίζει το μπροστινό})

    Σέρρες πιο αργή επαναφορά και συμπίεση πάλι αναλόγως το ρυθμό και το που δουλεύει το μπροστινό με τα ανάλογα φρένα.
    Όλα αυτά σε συνάρτηση το πως βγαίνει το λάστιχο και τι θερμοκρασία ανεβάζουν *

    Οι διαφορές της ρύθμισης από πίστα σε πίστα είναι μικρές μέχρι +2 κλικ για μπροστινά που έχουν revalving ή κάποια από τα ελάχιστα μοντέλα που δουλεύουν σωστά


    *Ιδιαίτερη Προσοχή ειδικά στα αγωνιστικά Dunlop για τη σωστή επιλογή γόμας επειδή δουλεύουν με θερμοκρασίες γιατί το λάστιχο καταστρέφεται.
    Είναι πολύ καλό λάστιχο αλλά και πολύ ευαίσθητο=με λίγα λόγια δεν είναι για trackday είναι μόνο και μόνο για αγωνιζόμενους και αγώνα ή και για κάποιους οδηγούς που ανοίγουν πραγματικά το γκάζι και δουλεύει !!! Εάν δεν ανοίγεις γκάζι θερμοκρασία λειτουργίας δεν πιάνει, γλυστράει και καταστρέφεται.
    Τελευταία τροποποίηση από nktR; 05/11/2012 στις 16:58.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nktR Προβολή μηνύματος
    πολύ καλό το θέμα του oldman τώρα το είδα και πρόλαβα και διάβασα μέχρι την πρώτη σελίδα και τα γράφει όπως πρέπει να είναι

    τώρα επειδή το θέμα που γράφουμε είναι για Σέρρες και Μέγαρα βάσει των δεδομένων που έχω καταφέρει και έχω βγάλει είναι τα εξής με γενικό προσδιορισμό:
    Μέγαρα (λόγω ανωμαλιών) λίγο πιο γρήγορη επαναφορά αλλά όχι πιο γρήγορη συμπίεση, ανάλογα με την οδήγηση και το ρυθμό του αναβάτη (λόγω πολλών φρένων{σε πολλές περιπτώσεις+10 με 20 ml σε κάθε καλάμι εάν τερματίζει το μπροστινό})

    Σέρρες πιο αργή επαναφορά και συμπίεση πάλι αναλόγως το ρυθμό και το που δουλεύει το μπροστινό με τα ανάλογα φρένα.
    Όλα αυτά σε συνάρτηση το πως βγαίνει το λάστιχο και τι θερμοκρασία ανεβάζουν *

    Οι διαφορές της ρύθμισης από πίστα σε πίστα είναι μικρές μέχρι +2 κλικ για μπροστινά που έχουν revalving ή κάποια από τα ελάχιστα μοντέλα που δουλεύουν σωστά


    *Ιδιαίτερη Προσοχή ειδικά στα αγωνιστικά Dunlop για τη σωστή επιλογή γόμας επειδή δουλεύουν με θερμοκρασίες γιατί το λάστιχο καταστρέφεται.
    Είναι πολύ καλό λάστιχο αλλά και πολύ ευαίσθητο=με λίγα λόγια δεν είναι για trackday είναι μόνο και μόνο για αγωνιζόμενους και αγώνα ή και για κάποιους οδηγούς που ανοίγουν πραγματικά το γκάζι και δουλεύει !!! Εάν δεν ανοίγεις γκάζι θερμοκρασία λειτουργίας δεν πιάνει, γλυστράει και καταστρέφεται.
    Συμφωνώ σε όλα και ειδικά για τα λάστιχα.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 17:48
  2. Πιστα Σερρων Σαββατοκυριακο.....(7-8 Μαιου)
    από gmakris στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 16:22
  3. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF