Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Πίστα Σερρών, Μεγάρων και ρυθμίσεις αναρτήσεων

  1. #1

    Πίστα Σερρών, Μεγάρων και ρυθμίσεις αναρτήσεων

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	megaramain.jpg 
Προβολές:	407 
Μέγεθος:	39,7 KB 
ID:	272757

    Όπως γνωρίζουμε, ο σκοπός των αναρτήσεων είναι να διατηρούν διαρκώς την επαφή των ελαστικών με το οδόστρωμα. Άρα, το τερέν όπου κινούμαστε επηρεάζει σημαντικά τη λειτουργία τους.

    Εφόσον ο τάπητας της πίστας των Σερρών έχει μικρή σχέση με εκείνον των Μεγάρων, ρυθμίζετε ανάλογα τις αναρτήσεις;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	serres.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	22,4 KB 
ID:	272761

    Με ποιο τρόπο;

    -Προς το γρήγορο (μαλακό);
    -Προς το αργό (σκληρό);
    -Δεν τις πειράζετε καθόλου;

    Γιατί;
    Think faster than you ride

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    ΑΝ συνεχιζα να μπαινω στα μεγαρα μαλλον θα ημουν προς το γρηγορο στα μεγαρα και προς το αργο στα ΤΙΜΗΜΕΝΑ γιατι στα μεγαρα εχω σαμαρακια,γιαπ κλπ αλλα τελικα ανεβαινω μονο στα ΤΙΜΗΜΕΝΑ οποτε δεν τις πειραζω καθολου.

    και πριν δεν τις πειραζα ως ασχετος που ειμαι.στον nktr πηγαινα και με φροντιζε, οπως και συνεχιζω να κανω
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Δημήτρη, αναφέρεσαι μόνο στις διαφορές ποιότητας ασφαλτοτάπητα ή και για τις διαφορές στη χάραξη της πίστας;

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη, αναφέρεσαι μόνο στις διαφορές ποιότητας ασφαλτοτάπητα ή και για τις διαφορές στη χάραξη της πίστας;
    Μόνο στη διαφορά ποιότητας.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Μόνο στη διαφορά ποιότητας.
    Ωραία...

    Ως input λοιπόν έχουμε πως τα Μέγαρα είναι πιο "bumpy" από τις Σέρρες που θεωρούμε "στρωμένο χαλί".
    Αυτό σημαίνει πως οι αναρτήσεις μας καλούνται να απορροφήσουν περισσότερες ή/και μεγαλύτερες ανωμαλίες στα Μέγαρα.

    Θεωρούμε πως από πλευράς καταλληλότητας (a.k.a. σκληρότητας) ελατηρίων και προφορτίσεις είμαστε εντάξει και δεν ασχολούμαστε, σωστά (1);

    Αυτά που μας μένουν είναι η απόσβεση συμπίεσης και η απόσβεση επαναφοράς, σωστά (2);

    Υπ' αυτό το πρίσμα, όπως λέει και ο φίλτατος TROOPER, θέλουμε πιο μαλακό setup στα Μέγαρα ούτως ώστε να αποσβένονται πιο γρήγορα οι ανωμαλίες (τόσο κατά τη συμπίεση όσο και την επαναφορά της ανάρτησης).

    Τούμπαλιν, στας Σέρρας δουλεύουμε πιο σκληρές ρυθμίσεις μιας και οι ανάγκες απόσβεσης είναι μικρότερες οπότε και οι αναρτήσεις μπορούν να δουλεύουν σε πιο αργούς ρυθμούς.

    Θα εμβαθύνουμε σε γρήγορες/αργές αποσβέσεις (3);
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 30/10/2012 στις 16:10.

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    θέλουμε πιο μαλακό setup στα Μέγαρα ούτως ώστε να αποσβένονται πιο γρήγορα οι ανωμαλίες (τόσο κατά τη συμπίεση όσο και την επαναφορά της ανάρτησης).
    Για σπάστα και ξαναρίχτα ρε μαγκίτη ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Για σπάστα και ξαναρίχτα ρε μαγκίτη ...
    Αστον, νομίζει ότι μιλάει για εντούρο...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη, αναφέρεσαι μόνο στις διαφορές ποιότητας ασφαλτοτάπητα ή και για τις διαφορές στη χάραξη της πίστας;
    Προηγουμένως απάντησα βιαστικά. Εφόσον γίνεται σύγκριση ανάμεσα στις δύο πίστες, και δεν είναι ακαδημαϊκή η κουβέντα, καλό είναι να λάβουμε υπόψη όλες τις παραμέτρους.
    Οπότε, και η χάραξη παίζει ρόλο!
    Think faster than you ride

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Εγώ έχω να πω πως κατέληξα σε πολύ μικρή αλλαγή στο πίσω αμορτισές και ομοίως και στο μπροστά. Επίσης λαμβάνοντας υπ'όψην ότι το πίσω είναι competition ενώ το μπροστά είναι στοκ νομίζω πως μπορεί να μην άλλαζα και τίποτα ή η αλλαγή να ήταν ακόμη μικρότερη αν μπροστά υπήρχε το ανάλογο αμορτισέρ και αυτό γιατί νομίζω πως στα φρένα το μπροστά επηρρεάζει το πίσω ειδικά στα Μέγαρα που έχουν απαιτήσεις σε αυτό τον τομέα!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω να πω πως κατέληξα σε πολύ μικρή αλλαγή στο πίσω αμορτισές και ομοίως και στο μπροστά.
    Αυτή η έστω μικρή αλλαγή, ήταν προς το σκληρότερο* ή μαλακότερο*;

    (*Το ελατήριο είναι αυτό που είναι. Ούτε σκληραίνει ούτε μαλακώνει. Αυτοί οι όροι χρησιμοποιούνται διεθνώς για να καταλαβαίνουμε όλοι τι λέμε.)
    Think faster than you ride

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Αν θυμάμαι καλά το είχα κάνει να επανέρχεται λίγο πιο αργά πίσω σε συνδιασμό με μικρή αλλαγή στην προφόρτιση (λιγότερο πιεσμένο).
    Στο μπροστά δε θυμάμαι γιατί κατέληξα εκεί μετά από πολύ ψάξιμο απλώς θυμάμαι ότι ήταν μικρή η αλλαγή από το αρχικό σημείο όπου ξεκίνησα να δοκιμάζω.
    Επίσης σε προπόνηση στις Σέρρες μετά τον αγώνα των Μεγάρων (επειδή βαριόμουν να τα επαναφέρω όπως τα είχα) δοκίμασα με τις ρυθμίσεις των Μεγάρων και νομίζω πως ίσως να ήταν και καλύτερα!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Επίσης να ληφθεί υπ'όψην πως συνήθως κάνω τις αλλαγές με βάση το πως νιώθω και όχι το χρόνο!!

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ στην θεωρία όπως την έγραψε ο Θωμάς, αν και υπάρχουν και μερικές λεπτομέρειες που σηκώνουν πολύ συζήτηση.

    Τα Μεγαρα εχουν πολλά σαμάρια, αλλαγές οδοστρώματος, κλπ που με πολύ σκληρές ρυθμίσεις μπορεί να σε στείλουν, μαλακώνουμε λοιπόν λίγο τις αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς, αν τις είχαμε ρυθμίσει για τις Σέρρες
    Αν εχουμε ρύθμιση για γρήγορη και αργή απόσβεση πίσω ( κι όμως έχουμε) μαλακώνουμε την γρήγορη.

    Αν εχουμε ρυθμίσει την μοτοσυκλέτα για χρήση δρόμου (και δεν εννοώ για την πόλη) τότε πιστευω οτι οι ρυθμίσεις για τα Μεγαρα είναι πολύ κοντά.

    Οι Σερρες απο την αλλη δεν ειναι χαλί, εχουν μερικά σαμαράκια και κυματισμούς τα οποία όμως περνάς με πολλά χιλιόμετρα σε σχέση με τα Μέγαρα, αλλά πιστευω οτι και πάλι ρυθμίζοντας την αργή απόσβεση λιγο πιο σφιχτή ειναι ΟΚ.
    Τα νεροφαγώμτα δεν υπάρχουν πιά, αλλά υπάρχουν κάποιες άλλες ατέλειες.

    Τωρα που ειχα παει με το R6 Σερρες δεν πείραξα τίποτα στις αναρτήσεις, δεν με απασχόλησαν καθόλου μια και ηταν ρυθμισμένες απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Ισως οι ρυθμίσεις να μην με βοηθούν οσο θα μπορούσαν αφού αυτός γυρναγε πιο γρήγορα, αλλά σε σχέση με αλλες μοτο που εχω καβαλήσει ηταν μαγεία.

    Εχει βέβαια τοπ αναρτησεις και αυτό φαίνεται, WP πίσω με αργή γρηγορη κκπ και cartridge Gubellini στο πηρούνι με δικό του λάδι 8ρι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Ξέρετε τι με προβληματίζει;

    Οι Σέρρες δεν έχουν τις ανωμαλίες των Μεγάρων. Επίσης δεν έχουν τις τρελές επιταχύνσεις ούτε τα πολλά φρένα (εκτός δυο στροφών). Με λίγα λόγια, οι δυνάμεις που έχουν να διαχειριστούν οι αναρτήσεις, προέρχονται κυρίως από την μεγαλύτερη ταχύτητα. Είναι αυτό αρκετό για να χρειάζονται σκληρότερες ρυθμίσεις;

    Ο menelaos46 έγραψε ότι "Επίσης σε προπόνηση στις Σέρρες μετά τον αγώνα των Μεγάρων (επειδή βαριόμουν να τα επαναφέρω όπως τα είχα) δοκίμασα με τις ρυθμίσεις των Μεγάρων και νομίζω πως ίσως να ήταν και καλύτερα!!!".

    Το ίδιο έχω διαπιστώσει κι εγώ. Με όχι τόσο σκληρές αναρτήσεις γυρνάω πιο γρήγορα και οι αντιδράσεις της μηχανής είναι πιο προβλέψιμες.

    Οι Σέρρες δεν έχουν τις ανωμαλίες των Μεγάρων. Επίσης δεν έχουν τις τρελές επιταχύνσεις ούτε τα πολλά φρένα (εκτός δυο στροφών). Οπότε, γιατί να θέλουν σκληρές ρυθμίσεις;
    Think faster than you ride

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    ε καλα δεν ειπαμε να τα κανεις μπετοβεργες τα αμορτισερ ρε συ.να μπορει να διαβασει στα φρενα της 1 και της 5 επανω το πραμα και να μπορεις να κανεις τις αλλαγες στο εσακι!για κανα κλικ + - μιλαμε τωρα.

    προσωπικα οταν δοκιμασα αντι για 5αρακι λαδι 10αρακι χωρις ριβαλβινγκ στο μπροστινο δεν θα ξεχασω την πανολεθρια εκεινου του σ/κ στις σερρες!!!!

    υ.γ.να διευκρινισουμε οτι μιλαμε παντα με ιδια ελαστικα ε
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 17:48
  2. Πιστα Σερρων Σαββατοκυριακο.....(7-8 Μαιου)
    από gmakris στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 16:22
  3. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF