Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: sirial ellinikis pragmatikotitas

  1. #1
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346

    sirial ellinikis pragmatikotitas

    prwtagonistes: i omorfi kai o malakas...

    12.00 vradi sabatou ti kala paw stin patisiwn kai ksafnika me to pou allazw reuma - vriskomai twra entelos deksia me 50 km/h - vlepw sta 5 metra enan mayroforemeno tipako...
    frena frena ole... entaksi tin glitwnw skeftomai, prolabainei na perasei... alla ela pou den perpatage to zwo...sernotan...
    sto antithto reuma kai ksapla egw na koitaw ena autokinito na petaei kolo apo ta frena... kamia 10ria metra mprosta i mixani kai o tipos ksapla...

    ...
    sinerxetai o malakas (25 xronon peripou) kai gia 20 lepta mexri na erthei to asthenoforo milagame... ti legame?

    -ti egine re paidia
    -kapoios se xtipise me mixani file
    -poio mouni re?
    -egw re megale
    -giati re file? ti sou ekana?
    -ti ti mou ekanes re papara.... pernas ton dromo me kokkino kai makria apo diabasi..
    -a ... kala mwre, eixa piei merika potirakia... ante ta leme
    -pou pas re... exeis xtipisei... exeis aimata
    -giati exw aimata?
    -ti giati re? se xtipisa me tin mixani..
    -giati re mouni...
    -ti giati re? twra den sou eipa
    -ti mou eipes?
    - pernages ton dromo me kokkino
    -a ... kala mwre, eixa piei merika potirakia... ante ta leme
    -pou pas re... exeis xtipisei... exeis aimata
    -giati exw aimata?
    [....]

    2000euro zimies... sto 3 minwn cbr (i omorfi)
    kai mou exei kanei kai minisi giati tou spasan leei 2 dontia

    to megalo gamoto einai oti an tixei na xtipisw kapoion pezo kai den me dei kaneis.... ftaiw den ftaiw, tha to skeftw na meinw.

    yg1. me mikri tahitita apo ekei pou den to perimeneis sou erxetai...
    an den foraga kranos den tha sikonomoun ...

    yg2.to kranos pou kerdisa stin pita egine mpotes, krani exw 3... psemata... twra exw 2 :P. euxaristw gia to dwro prwta olous esas kai epeita tin -poutana- tin tixi mou...

    prosoxi oloi mages giati opos eipe kai enas apo tin moto-parea mou... "exoume ginei polloi kai kathe toso trexoume sta nosokomeia"

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Έχε υπόψιν σου...

    ότι πλέον ο πεζός με ηλικία από 18 έως 65 ο οποίος δεν κινείται σε διάβαση αλλά χύμα στον δρόμο όταν προκαλέσει ατύχημα ΠΛΗΡΩΝΕΙ! Είτε έχει χτυπήσει είτε όχι.

    Η νομοθεσία είναι σχετικά καινούργια (αν θυμάμαι καλά πέρυσι βγήκε ή κάτι τέτοιο) επειδή είχε παρατηρηθεί ότι οι πεζοί πέρναγαν δρόμους χύμα ή κινιόντουσαν πάνω σε δρόμο ανέμελοι με αποτέλεσμα να προκαλούν ατυχήματα ιδιαίτερα σε μοτοσυκλετιστές.Π.χ προσπερνάς λεωφορείο και τσουπ σου πετάγεται πεζός τον βλέπεις και προσπαθώντας να τον αποφύγεις πέφτεις ή τον χτυπάς κι όλας.Εν ολίγοις οι πεζοί πλέον και με νόμο υποχρεωούνται να κινιούνται ΜΟΝΟ σε πεζοδρόμια και να περνάνε απέναντι μόνο από διαβάσεις ή έστω σε φανάρι την ώρα που αυτό έχει το πράσινο για τους πεζούς αναμένο.Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι παράνομοι και εφόσον προκαλέσουν ατύχημα πληρώνουν το θύμα και όλες τις υλικές ζημιές που προκάλεσε.Εξαίρεση οι ηλικίες κάτω των 18 ετών και πάνω των 65 ετών οι οποίες θεωρούνται ότι κατά κάποιο τρόπο δεν έχουν σώας τας φρένας δηλαδή είτε πιτσιρικάδες είτε γέροι οπότε χρείζουν ειδικής μεταχείρισης.Για τις ηλικίες δεν είμαι 100% σίγουρος.Αν θυμάμαι σε αυτές παίζει.Αλλά αξίζει να το ψάξετε!

    Εννοείται ότι χρειάζεται παρουσία αστυνομίας για να καταγράψει το συμβάν.Εκτός και αν σας υπογράψει ο πεζός μια υπεύθυνη δήλωση του Ν.105 με τα πλήρη στοιχεία του ότι προκάλεσε εκείνος το ατύχημα.Αλλά όπως και να έχει καλύτερα η Αστυνομία.

    Αν μπορεί κάποιος να το ψάξει καλύτερα και να βάλει περισσότερες λεπτομέρειες ακόμα καλύτερα!

    Ειδικά στην περίπτωση σου που ήταν και πιωμένος θα σε πλήρωνε σίγουρα.

  3. #3

    shit happens

    Ψάξε λίγο το θέμα, ρώτα και κανένα δικηγόρο. Δεν έχω ακούσει για τις τελευταίες εξελίξεις στην σχετική νομοθεσία που αναφέρει ο bikersonly, ίσως και να έχει δίκιο. Πάντως από παρόμοια εμπειρία που είχα πριν 6 περίπου χρόνια και η οποία έφτασε στα δικαστήρια, μου έχει μείνει η ρήση του συνηγόρου μου: "Η μόνη περίπτωση να χτυπήσεις πεζό και να μην τον πληρώσεις είναι αν σου πέσει από τον ουρανό" (τάδε έφη γνωστός δικηγόρος του χώρου, έχων διατελέσει πρόεδρος και νομικός σύμβουλος της ΜΟΤ.Ο.Ε.).
    Τελικά, αθωώθηκα ως προς την ποινική δίωξη που μου άσκησε το θύμα (ο Θεός να το κάνει θύμα), ωστόσο εισέπραξε από την ασφάλειά μου το ποσόν των 700.000 μεταλλικών δραχμών για 3 ράμματα στο φρύδι.
    Τα μηχανάκια μας να 'ναι καλά.
    Εμείς διορθωνόμαστε!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Κάποτε έπρεπε ρε παιδιά να ισχύσει και αυτό!

    Γιατί δεν αντέχω να βλέπω τον Μαλάκα πεζό όταν είμαι σε άδειο δρόμο να θέλει να περάσει απέναντι χωρίς να είναι σε διάβαση και ενώ βλέπει ότι πίσω μου και για μεγάλη απόσταση δεν υπάρχει ψυχή να περνάει κολλητά από δίπλα μου!

  5. #5
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    έτσι πρέπει να ναι τα πράγματα εξάλλου ο κοκ ισχύει για όλους πεζούς και οδηγούς.
    Αν θυμάσται πριν 1-2 χρόνια είχε αρχίσει μια ιστορία να κόβουν πρόστιμα σε πεζούς που περνούσαν χύμα το δρόμο σε κεντρικά σημεία, αλλά και πάλι τότε (οι δημοσιογράφοι κυρίως) είχαν αντιμετωπίσει το θέμα επιφανειακά και αντί να καταλάβει κανείς την ουσία του θέματος λέγανε για εισπαρκτικά μέτρα κλπ κλπ

  6. #6
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346

    kana dikigoro

    to psaxnw re paidia...

    oi dikigoroi mou lene oti eiparxei pithanotita na dikaiwthw - an pesw se dikasti pou den misei tis moto - alla kai na parw ta lefta mou - an to prezoni exei periousia...... -

    alla den to analambanei kanenas dikigoros... forto ergasias exoun (leme twra).
    kserei kanenas kanenan kalo dikigoro ???

  7. #7
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Για ρώτα στο συνηγορο του πολίτη....

    Μην τον αφήσεις ήσυχο το μαλάκα!!! (τον πεζό)
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Πάντως παιδιά μόλις γύρισα από τα "θεωρητικά μαθήματα οδήγησης" και ρώτησα και μου επανέλαβαν το γνωστό πως "ο πεζός έχει πάντα προταιρεότητα και ότι και να γίνει την πληρώνεις"!

    Κάπως άδικο μου φαίνεται...
    Αλλά δεν είναι το μόνο...

    Ψάξτο και ενημέρωσε για να ξέρουμε!

  9. #9
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346

    Re: shit happens

    Αρχικά δημιουργήθηκε από fastheo
    Πάντως από παρόμοια εμπειρία που είχα πριν 6 περίπου χρόνια και η οποία έφτασε στα δικαστήρια, μου έχει μείνει η ρήση του συνηγόρου μου: "Η μόνη περίπτωση να χτυπήσεις πεζό και να μην τον πληρώσεις είναι αν σου πέσει από τον ουρανό"
    xtes pernaga apo tin plateia kipselis kai ena sinergio eftiaxne ta kalwdia twn trolei me to klassiko auto fortigaki pou exei to anipsomeno mpalkonaki -pos skata legetai-

    e... tin wra pou pernaga apo kato...o tipos pou itan sto mpolkonaki glistrise kai paraligo na pesei...
    to katalaba giati akousa fwnes kai stamatisa na dw, afou eixa perasei ...
    toulaxiston tha me plirwne...

Παρόμοια θέματα

  1. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 11:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF