Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: ασταρώματα...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111

    ασταρώματα...

    Καλησπέρα,
    Πρόκειται να βάψω σκελετό μετά από αμμοβολή. Δεν υπάρχουν κολλήσεις, στόκοι κτλ. δεν ενδιαφέρομαι να γίνει η επιφάνεια λεία γιατί ο σκελετός καλύπτεται με πλαστικά και δεν φαίνεται καθόλου. Με ενδιαφέρει κυρίως η ανθεκτικότητα στη σκουριά και γενικότερα ένα ποιοτικό βάψιμο να αντέξει κάποια χρόνια.
    Λέω να χρησιμοποιήσω προϊόντα body, ποιο αστάρι προτείνεται γιατί έχω μπερδευτεί (κάθε πωλητής λέει τα δικά του);
    Δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά μιας και δεν έχω ξαναβάψει με τέτοια χρώματα παρά μόνο με τα κοινά ακριλικά.
    Ευχαριστώ.

    Φιλικά, Γιώργος.
    Τελευταία τροποποίηση από MikeG; 31/10/2012 στις 16:50.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Πιστευω το καλυτερο που εχεις να κανεις, τουλαχιστον για το σκελετο, ειναι ηλεκτροστατικη. Δεν ειναι κομματι που ειναι ευκολο να βαφτει οποιαδηποτε στιγμη... Και κατι τελευταιο!!! Μη νομιζεις οτι η ηλεκτροστατικη θα σου βγει πολυ ακριβοτερα.... Παραδειγμα: εβαψα και εκανα αμμοβολη πλαισιο ψαλιδι υποπλαισιο μπουκαλες τιμονι και ζαντες και μου πηγε 150€....

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Μένω Χανιά, δε νομίζω οτι κάνει κανένας εδώ ηλεκτροστατικές,αλλά και να κάνει θα είναι "χτύπος" φαντάζομαι.
    Μόνο για το πλαίσιο για βάψιμο (όχι ηλεκτροστατική) ζητάνε 150euro και για αμμοβολή 70 περίπου.Οπότε σκεφτόμουν να το βάψω μόνος μου και έτσι να μου στιχίσει περίπου 150 βάψιμο και αμμοβολή μαζί.
    Εσύ stef88x πού έκανες αυτή τη δουλειά να δω μήπως και μπορώ-συμφέρει να το στήλω στον "δικό" σου μιας και έιναι καλή η τιμή.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Θεσσαλονικη φιλε μου

  5. #5
    για 70-100 ευρω δεν νομιζω οτι αξιζει να μην κανεις ηλεκτροστατικη...μιλαμε για σκελετο..τι μεταλλο ειναι ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    [QUOTE=stef88x;2252333]Θεσσαλονικη φιλε μου[/QUOTE

    Χμμ... λίγο μακριά...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    70 απο εδώ, 20 απο 'κει 5 από πάρα εκεί κοντεύω να φτάσω την αξία του καινούριου μοντέλου.
    και δεν είναι και κλασικό να πείς οτι δεν τα υπολογίζω. Το μηχανάκι θα το κυκλοφορώ καθημερινά απλά θέλω να κάνω δουλειά που να μη μου σκουριάσει μεσα σε λιγα χρόνια.
    Ο σκελετός είναι σίδερο..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Κανε παντως μια ερωτηση δε χανεις τιποτα. Τι μηχανακι ειναι???

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    crypton r του 2000.
    Συμβουλές για τον συμβατικό τρόπο βαψίματος;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    καλο τριψιμο, ασταρωμα, βαψιμο με βαφη μονης η διπλης. Επειδη λιγο τα μπερδευω η μια εχει και βερνικι μεσα οποτε ριχνεις ενα χερι και τελειωνεις(νομιζω ειναι η διπλης αυτη) και η αλλη ειναι το βασικο χρωμα και μετα απο πανω ριχνεις ξεχωριστα το βερνικι. Η δευτερη ειναι καλυτερη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    αυτά τα ξέρω (το μονής είναι που έχει μέσα το βερνίκι).
    Αλλά όπως λέω στην αρχή με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα για τα αστάρια. Το χρώμα θα είναι σίγουρα μονής και απλό μαύρο.
    Απλά δε ξέρω ποιο αστάρι να χρησιμοποιήσω, άλλοι μου λένε το zinc fil άλλοι 5:1 , άλλοι 3:1 και άλλοι εποξικό,
    Αν δε κάνω λάθος το μόνο που ξέρω είναι οτι η διαφορά του 5.1 απ το 3.1 είναι το πόσο "γεμίζει" το μέταλο. Εμένα όπως είπα δε με ενδιαφέρει η επιφάνεια να ειναι λεία και όμορφη εκτός κ αν κερδίζω κάτι άλλο αν χρησιμοποιήσω 5.1, για το zinc και το εποξικό δε ξέρω πιες οι διαφορές, Για βοϊθήστε λίγο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Aν δεν σε ενδιαφερει η επιφανεια,μπορεις να ριξεις ενα 5:1 της body,και κατευθειαν επανω χρωμα mobilac.
    Η επιφανεια σου θα βγει σαν πορτοκαλι,ομως το κιλο το χρωμα εχει περιπου 10 ευρω και ειναι πολυ καλης αντοχης.
    Εφοσον δε φαινεται δεν θα παθει τιποτα για καμποσα χρονια.
    Αν θελεις πιο καλο αποτελεσμα μπορεις να τριψεις το ασταρι με 600 νερου και μετα χρωμα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    δηλαδή στο 5.1 μπορώ να βάψω χρώμα και χωρίς να τρίψω ενω στο 3.1 δεν μπορώ, ή απλα με το 5.1 θα έχω πιο τραχιά επιφάνεια;
    με ενδιαφέρει να μη χρειάζεται πολύ τρίψιμο το αστάρι γιατί έχει δύσκολα σημεία ο σκελετός και δε θα είναι εύκολο το τρίψιμό του .
    Το mobilac απο μία αναζήτηση που έκανα μου θυμίζει χρώμα για κάγκελα,αλλά δε το ξέρω και ούτε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ , κάνει για σκελετό;
    Για δώστε μια καλή ενημέρωση για τα αστάρια και τις χρήσεις τους.
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    To 5:1 ειναι πιο παχυ και καλυπτει μεγαλυτερες ατελειες απο το 3:1.
    Το mobilak ειναι χρωμα για σιδερα με καλη αποδοση σε σχεση με την τιμη του.
    Αν φαινοταν ο σκελετος,θα σου ελεγα να βαλεις μονης,εφοσον ομως δε φαινεται δεν υπαρχει προβλημα.
    Βεβαια οτι θελεις κανεις. Εγω εχω βαψει με μομπιλακ τον σκελετο απο το ΚΜΧ μου ,με τον τροπο που σου ειπα,χωρις τριψιμο.
    Δεν βγηκε τελεια επιφανεια,ομως για τη χρηση που το θελω ειναι μια χαρα.
    Το προβλημα του μομπιλακ ,ειναι οτι χανει σχετικα γρηγορα τη γιαλαδα του,ομως απο αντοχη δεν εχει προβλημα.
    Το βαψιμο χωρις τριψιμο γινεται κατευθειαν μετα το ασταρι. Υγρο επι υγρου.

  15. #15
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Ρε μαστόρια γνώστες της φανοποιείας δεν φτιάχνεται έναν οδηγό με διάφορα tips και φωτό από δουλειές σας (δεν μιλάω για τον Γέροντα του Νότου αυτός το έχει κάνει επιστήμη ηλεκτρική) για εμάς τους άσχετους να έχουμε ένα μπούσουλα στα μπογιαντίσματα ?
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF