Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: Στυλ οδήγησης και φθορά ελαστικών.

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    το γκάζι πρέπει να ανοίγει βαθμιαία ταυτόχρονα με το σήκωμα της μηχανής
    Διάβασε ξανά το post του sniper, ειδικά τη δεύτερη δική του παράγραφο.

    Άλλο το ανοίγω το γκάζι για να μην επιβραδύνω, και άλλο για να επιταχύνω
    Think faster than you ride

  2. #17
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Διάβασε ξανά το post του sniper, ειδικά τη δεύτερη δική του παράγραφο.

    Άλλο το ανοίγω το γκάζι για να μην επιβραδύνω, και άλλο για να επιταχύνω
    καλά τα λέει.
    αυτό που λέω ότι έχω δει, είναι ότι πάνε να επιταχύνουν κατά την έξοδο αλλά πριν η μηχανή αρχίσει να σηκώνεται ή ενώ προσπαθούν να πάρουν μεγαλύτερη κλίση.

  3. #18
    Λάθος τους. Όχι μόνο καταπονούν αναρτήσεις και ελαστικά, αλλά φλερτάρουν έντονα και με την πτώση.

    Δεν θα διαβάζουν τα σωστά forums φαίνεται.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 02/11/2012 στις 14:32. Αιτία: Πιο ολοκληρωμένη απάντηση
    Think faster than you ride

  4. #19
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    βλέπω πολλούς σε videos (κυρίως από αμερική όπου ο κάθε νουμπάς παίρνει τζίξερ) να ανοίγουν γκάζι στην έξοδο, έστω και ελάχιστα, ενώ προσπαθούν να πάρουν μεγαλύτερη κλίση για να σφίξουν τη γραμμή τους. και φυσικά τρώνε lowside ή στη χειρότερη highside. ....
    δώσε λινκ.

    δε νομίζω οτι τρώνε low.

    εδω που τα λέμε ουτε High πρεπει να τρώνε μόνο και μόνο γιατι ανοίγουν το γκάζι. Τρώνε πτώση γιατι το ανοίγουν παραπάνω απο όσο πρεπει δεδομένου της κλίσης μπορεί. Αλλά το γκάζι απο μόνο του (ακόμα και κατα τη προσπάθεια τους να πλαγιάσουν κ' άλλο) δεν είναι ο παράγοντας πτώσης.

  5. #20
    εγω πότε θα ξύσω γόνατο? Το avatar του/της PQC
    Εγγραφή
    20/01/2005
    Μηνύματα
    164

    Cool

    sniper 2. Τα φρένα στην είσοδο είναι τόσο σημαντικά όσο και το γκάζι στην έξοδο


    Επειδή είμαι νέος και σε ηλικία και σε εμπειρία, όταν μιλάς για φρένα στην είσοδο μιλάς για φρενάκι μέχρι το apex? Αν ναι το αναλύεις λίγο.
    Πολλοί λένε ότι το trail braking βοηθά την γεωμετρία ισχύει?
    Αν δείτε ένα μαύρο κόκκινο fazer 1000 να περνάει τάπα στην στροφή ξύνωντας μασπίεδες, αυτιά και γόνατα σίγουρα δεν είμαι εγώ

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PQC Προβολή μηνύματος
    sniper 2. Τα φρένα στην είσοδο είναι τόσο σημαντικά όσο και το γκάζι στην έξοδο


    Επειδή είμαι νέος και σε ηλικία και σε εμπειρία, όταν μιλάς για φρένα στην είσοδο μιλάς για φρενάκι μέχρι το apex? Αν ναι το αναλύεις λίγο.
    Πολλοί λένε ότι το trail braking βοηθά την γεωμετρία ισχύει?
    Oxi δεν μιλάει για φρένα μέχρι το apex. Στο apex είσαι τέρμα πλαγιασμένος, και συνήθως με τα φρένα έχουμε τελειώσει δώσουμε κλίση, εκτός και φρενάρει κάποιος με trail braking που δεν είναι και ότι ποιο σύνηθες και ασφαλές για χρήση εκτός πίστας. Αλλά ακόμα και στην πίστα υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που μπορούν να γίνουν για να πάει κάποιος γρηγορότερα απ΄το να φρενάρει με trail braking...

    To "βοηθάει" δεν ξέρω πως το εννοείς. Το trail braking είναι ουσιαστικά η προοδευτική μείωση του φρένου μέχρι το apex. Εφόσον η μοτό είναι στα (μπροστινά) φρένα έχει μειωθεί και η κάστερ, με αποτελεσμα η μοτό να έχει πιο ακραία γεωμετρία και να πλαγιάζει πιο εύκολα. Νομίζω οτι τέοια οφέλη μπορούν να τα αξιοποιήσουν μόνο αγωνιζόμενοι ή έμπειροι και γρήγοροι ιδιώτες, εφόσον η πτώση μπορεί να έρθει πολύ εύκολα από λάθο χειρισμό του trail braking.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #22
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    • H αλλαγή κλίσης ολοκληρώνεται όταν στην ουσία σταματάμε να πιέζουμε το εσωτερικό κλιπ-ον. Πιο απλά, όταν η μηχανή σταματήσει να αλλάζει κλίση.
      Κάποιοι ξεμπερδεύουν το γυροσκοπικό πολύ νωρίτερα από την κορυφή, κάποιοι άλλοι αργούν περισσότερο. Εξαρτάται από το σημείο εισόδου και την ταχύτητα εφαρμογής του γυροσκοπικού.


    • Σπάω το γκάζι από το τελείωμα της κλίσης ως την κορυφή, και μετά από αυτήν αρχίζω να ανοίγω δυνατά.


    • Σπρώχνω το κλιπόν μπροστά. Πιέζω μπροστά όχι κάτω.


    • Στοπ του γκαζιού, το σημείο εκείνο που δεν μπορείς να το ανοίξεις άλλο. Το τέρμα του.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ....
    Κατανοητά και σας ευχαριστώ και τους δύο.

    ΥΓ. Έτσι όπως το διάβασα το "στοπ", μόνο στο στοπ του γκαζιού δεν πήγε το μυαλό μου εκείνη την ώρα. Γι'αυτό κι απόρησα.

  8. #23
    εγω πότε θα ξύσω γόνατο? Το avatar του/της PQC
    Εγγραφή
    20/01/2005
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byr0n Προβολή μηνύματος
    Oxi δεν μιλάει για φρένα μέχρι το apex. Στο apex είσαι τέρμα πλαγιασμένος, και συνήθως με τα φρένα έχουμε τελειώσει δώσουμε κλίση, εκτός και φρενάρει κάποιος με trail braking που δεν είναι και ότι ποιο σύνηθες και ασφαλές για χρήση εκτός πίστας. Αλλά ακόμα και στην πίστα υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που μπορούν να γίνουν για να πάει κάποιος γρηγορότερα απ΄το να φρενάρει με trail braking...

    To "βοηθάει" δεν ξέρω πως το εννοείς. Το trail braking είναι ουσιαστικά η προοδευτική μείωση του φρένου μέχρι το apex. Εφόσον η μοτό είναι στα (μπροστινά) φρένα έχει μειωθεί και η κάστερ, με αποτελεσμα η μοτό να έχει πιο ακραία γεωμετρία και να πλαγιάζει πιο εύκολα. Νομίζω οτι τέοια οφέλη μπορούν να τα αξιοποιήσουν μόνο αγωνιζόμενοι ή έμπειροι και γρήγοροι ιδιώτες, εφόσον η πτώση μπορεί να έρθει πολύ εύκολα από λάθο χειρισμό του trail braking.

    Δεν το σκέφτομαι καν ακόμα, όπως είπες υπάρχουν πολλά πράγματα για βελτίωση πριν το trail braking. Η απορία μου είναι για την συμπλήρωση των θεωρητικών γνώσεων μου. Ευχαριστώ για την ανάλυση
    Αν δείτε ένα μαύρο κόκκινο fazer 1000 να περνάει τάπα στην στροφή ξύνωντας μασπίεδες, αυτιά και γόνατα σίγουρα δεν είμαι εγώ

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Επίσης, για τους νεότερους (σε ηλικία κι εμπειρία) αναβάτες που μας διαβάζουν, το να είσαι αργός αλλά σωστός τεχνικά στην πίστα (και τελικά στο δρόμο) δεν ειναι ντροπή - με την επιμονή και την προπόνηση θα μάθεις και θα φτάσεις σε κάποιο καλό επίπεδο, όσο καλός είναι ο καθένας (άλλωστε τα κάνουμε όλα αυτά για χόμπυ, δεν έχουμε ομάδες απο πίσω μας να πηγαίνουμε ν' αλλάζουμε δερματα, κράνη και μηχανάκια). Ντροπή είναι να κάνεις μαλακίες για να φτάσεις τους γρηγορότερους από εσένα και να βγαίνεις με το κεφάλ ισκυφτό και το μηχανάκι σου κομμάτια (και πιθανώς κάποιου άλλου που πήραμε στο λαιμό μας).[/B]
    +1000
    Η ζωή ξεκινάει στα 300 ! ! !

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CPANTELO
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    118
    Καταρχην το κεφαλαιο ρυθμιζω τις αναρτησεις μου δεν κλεινει ποτε μα ποτε!!!!

    Οσο βελτιωνεσαι και οι χρονοι κατεβαινουν χρειαζεται παντα να ρυθμιζεις κατι! Επισης λιγο να αλλαξει η θερμοκρασια παλι θα θελεις κατι , αλλαξες γομα παλι το ιδιο....που να αλλαξεις και μαρκα ελαστικων!!! Με λιγα λογια ειναι μια δυναμικη κατασταση που εχει να κανει με τον συνδυασμο πολλων πραγματων και πανω απ'όλα τον συμβιβασμο του αναβατη γιατι το τελειο απλα δεν υπαρχει....

    Στη συνεχεια το ανοιγμα του γκαζιου εστω και λιγο για να μειωσεις το φρενο απο τον κινητηρα ειναι το επομενο σταδιο....πριν απο αυτο προεχει να μαθεις να ανοιγεις γραμμικα το γκαζι παντα συμφωνα με την κλιση της μηχανης και της θεσης του σωματος σου....

    Και κατι τελευταιο , το γκαζι δεν ανοιγει τερμα οταν ειμαστε ορθιοι λογο περισσοτερου πελματος που ειναι στον δρομο αλλα πανω απ'όλα εχει να κανει με το βαρος που πιεζει το ελαστικο στην ασφαλτο κατασταση που αλλαζει εντελως οταν ειμαστε πλαγιασμενοι.....

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2012
    Μηνύματα
    11
    +1!!!!!!!!

  12. #27
    Όταν οδηγούμε στο δρόμο ποια είναι η καλύτερη κατάσταση που πρέπει να έχουν τα ελαστικά μας ? ΓΤ πολλές φορές αντικριζω μηχανές με πολλή ανομοιομορφη φθορά του πίσω ελαστικού
    (τετραγωνισμενο δλδ )?

  13. #28
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.486
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billydurex Προβολή μηνύματος
    Όταν οδηγούμε στο δρόμο ποια είναι η καλύτερη κατάσταση που πρέπει να έχουν τα ελαστικά μας ? ΓΤ πολλές φορές αντικριζω μηχανές με πολλή ανομοιομορφη φθορά του πίσω ελαστικού
    (τετραγωνισμενο δλδ )?
    στον δρόμο θέλουμε πιέσεις δρόμου.
    Η ανομοιόμορφη φθορά που λες γίνετε λόγω απότομων επιταχύνσεων, μπλοκαρίσματος του τροχού στα φρένα, burnout κλπ...

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    στον δρόμο θέλουμε πιέσεις δρόμου.
    Η ανομοιόμορφη φθορά που λες γίνετε λόγω απότομων επιταχύνσεων, μπλοκαρίσματος του τροχού στα φρένα, burnout κλπ...
    Για αυτό όσο μπορούμε να αποφευγουμε όλα τα παραπανω οι πιέσεις δρόμου χάρη πόσο ποιο πάνω είναι από τις πιέσεις πίστας ?
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  15. #30
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billydurex Προβολή μηνύματος
    Για αυτό όσο μπορούμε να αποφευγουμε όλα τα παραπανω οι πιέσεις δρόμου χάρη πόσο ποιο πάνω είναι από τις πιέσεις πίστας ?
    εξαρταται το λαστιχο και το μηχανακι αλλα για να εχεις μια εικονα σκεψου οτι στη πιστα δουλευω 31-29 (και ισως και πιο κατω καμια φορα) και στον δρομο 34-36 (και ισως και πιο πανω αν παταω μονο εθνικη,η αν ειμαι δικαβαλος).
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 16:56
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2009, 15:09
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 13:15
  4. Στύλ Οδήγησης
    από toyota στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 15:00
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF