Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Πτώση κατά την αλλαγή κλίσης.

  1. #1

    Πτώση κατά την αλλαγή κλίσης.

    Άνοιξη έρχεται, τα trackdays θα πληθύνουν, το ίδιο και οι βόλτες. Ας ξεσκονίσουμε λίγο τις φόρμες μας...

    Κατά τη διάρκεια αλλαγής της κλίσης, όσο δηλαδή πιέζουμε το εσωτερικό άκρο του τιμονιού (ή τραβάμε το εξωτερικό), πόσο πιθανό είναι να χάσει κάποιος τροχός την πρόσφυσή του και να πέσουμε;
    Think faster than you ride

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Άνοιξη έρχεται, τα trackdays θα πληθύνουν, το ίδιο και οι βόλτες. Ας ξεσκονίσουμε λίγο τις φόρμες μας...

    Κατά τη διάρκεια αλλαγής της κλίσης, όσο δηλαδή πιέζουμε το εσωτερικό άκρο του τιμονιού (ή τραβάμε το εξωτερικό), πόσο πιθανό είναι να χάσει κάποιος τροχός την πρόσφυσή του και να πέσουμε;
    αν στην αλλαγή κλίσης, το κέντρο βάρους δεν έχει προλάβει να μετατοπιστεί αρκετά προς το επιθυμητό, είναι πιθανόν το τιμόνι να βιαστεί να στρίψει, πιο γρήγορα από το σώμα της μηχανής... Σαφώς παίζει ρόλο και αν είμαστε σε φάση επιτάχυνσης, επιβράδυνσης ή σχετικής αδράνειας...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Δυστυχώς είμαι ο πλέον ακατάλληλος αλλά μου αρέσουν αυτά τα τεστ, η λογική μου λέει ότι ο πίσω τροχός θα έχει μια τάση να γλιστρήσει προς την αντίθετη πλευρά από εκεί που πιέζουμε και να έχουμε ένα low side. Θα περιμένω απαντήσεις!

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Συγνωμη αλλα (ως κουλαδιον) δεν αντεληφθην.
    Οταν λες ποσο πιθανο τι εννοεις;; 47,2 % πχ;; Λογικα ειναι αποτελεσμα πολλων συνιστωσων το ποτε και αν θα χασει καποιος τροχος την προσφυση.
    Επισης (χωρις να το εχω μελετησει και τοσο) αλλαζωντας κλιση χρησιμοποιω πολυ περισσοτερο το σωμα μου και οχι τα χερια μου στο τιμονι.
    Ειναι σωστο αυτο;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Άνοιξη έρχεται, τα trackdays θα πληθύνουν, το ίδιο και οι βόλτες. Ας ξεσκονίσουμε λίγο τις φόρμες μας...

    Κατά τη διάρκεια αλλαγής της κλίσης, όσο δηλαδή πιέζουμε το εσωτερικό άκρο του τιμονιού (ή τραβάμε το εξωτερικό), πόσο πιθανό είναι να χάσει κάποιος τροχός την πρόσφυσή του και να πέσουμε;
    Πολύ πιθανό!

    Αλλά δεν βάζεις και τις άλλες παραμέτρους... σώμα, φρένα, δρόμος κλπ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    ...
    Επισης (χωρις να το εχω μελετησει και τοσο) αλλαζωντας κλιση χρησιμοποιω πολυ περισσοτερο το σωμα μου και οχι τα χερια μου στο τιμονι.
    Ειναι σωστο αυτο;;
    Λάθος. Ή τα εχεις μπερδεμένα εσύ. Διάβασε πάλι το section Tips&Tricks και ξαναέλα με τον κηδεμόνα σου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κατά τη διάρκεια αλλαγής της κλίσης, όσο δηλαδή πιέζουμε το εσωτερικό άκρο του τιμονιού (ή τραβάμε το εξωτερικό), πόσο πιθανό είναι να χάσει κάποιος τροχός την πρόσφυσή του και να πέσουμε;
    Εξαιρετικά απίθανο θα έλεγα εγώ...

  7. #7
    Tο γκαζι να εχετε ανοιχτο και ολα καλα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικά απίθανο θα έλεγα εγώ...
    Ναι, δεν εχει πέσει ποτέ κανενας έτσι...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Επειδή η φάση του γυροσκοπικου/αλλαγής κλίσης είναι και η μόνη στην οποία θεωρητικά δεν έχουμε φρένα, γκάζι η άλλη δύναμη που να προκαλεί ο αναβάτης πλην αυτής στο τιμόνι, είναι η μόνη φάση κατά την οποία η μοτοσικλέτα μπορεί να πέσει. Θεωρητικά επίσης, η φάση αυτή διαρκεί ελάχιστα, αν θυμάμαι καλά πολυ λιγότερο από δευτερόλεπτο για εναν προπονημενο οδηγό. Οπότε θεωρητικά μεν είναι επικίνδυνη, πρακτικά δύσκολα πεφτεις. Για οδηγούς στο δικό μας επίπεδο τουλάχιστον, με τις δικες μας αντιδράσεις.

  10. #10
    Να το ξανά τονίσω. Μας ενδιαφέρει το ενδεχόμενο πτώσης ΜΟΝΟ κατά τη διάρκεια του γυροσκοπικού. Αν θα πέσουμε αμέσως μετά δεν μας απασχολεί στο παρόν θέμα.

    Νίκο (Sniper), ξέρεις κάποιον που έχει πέσει κατά την εφαρμογή του γυροσκοπικού;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικά απίθανο θα έλεγα εγώ...
    Για ποιο λόγο;
    Think faster than you ride

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Να το ξανά τονίσω. Μας ενδιαφέρει το ενδεχόμενο πτώσης ΜΟΝΟ κατά τη διάρκεια του γυροσκοπικού. Αν θα πέσουμε αμέσως μετά δεν μας απασχολεί στο παρόν θέμα.
    Φίλε αυτά τα τονίζουν, έχουν κλείσει σπίτια από λάθος υποθέσεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Νίκο (Sniper), ξέρεις κάποιον που έχει πέσει κατά την εφαρμογή του γυροσκοπικού;




    ....
    Ξαναλέω, είναι πολλές οι παράμετροι.
    Μπήκες με παραπάνω φόρα;
    Eίσαι ακόμα στα φρένα;
    Ο μπροστινός είναι στον αέρα;

    Ξέρω πολλούς που έχουν πέσει εφαρμόζοντας διάφορες και πολλές άλλες τεχνικές... Ακόμα ξέρω και κάποιον που έκανε ένα Κ9 αλοιφή πέφτοντας σε ευθεία (Κ7 - Μέγαρα) και σε γύρο ζεστάματος....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Με μιά πρώτη σκέψη δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό επειδή αλλάζεις κλίση και ασκείς πίεση στο τιμόνι να πέσεις

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ξαναλέω, είναι πολλές οι παράμετροι.
    Ανεξάρτητα ταχύτητας της μοτοσυκλέτας, αδιάφορο το αν είμαστε στα φρένα ή όχι, την στιγμή που σπρώχνουμε το τιμόνι υπάρχει περίπτωση να πέσουμε;

    Αρκετοί αναβάτες φοβούνται να πλαγιάσουν γρήγορα το μηχανάκι τους επειδή ανησυχούν για πιθανό γλίστρημα. Είναι δικαιολογημένος ο φόβος τους; Η διαδικασία αλλαγής κλίσης ενέχει όντως τόσο μεγάλο κίνδυνο;
    Think faster than you ride

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ανεξάρτητα ταχύτητας της μοτοσυκλέτας, αδιάφορο το αν είμαστε στα φρένα ή όχι, την στιγμή που σπρώχνουμε το τιμόνι υπάρχει περίπτωση να πέσουμε;

    Αρκετοί αναβάτες φοβούνται να πλαγιάσουν γρήγορα το μηχανάκι τους επειδή ανησυχούν για πιθανό γλίστρημα. Είναι δικαιολογημένος ο φόβος τους; Η διαδικασία αλλαγής κλίσης ενέχει όντως τόσο μεγάλο κίνδυνο;
    Τώρα που το έθεσες έτσι, μου έχει τύχει να νιώσω γλύστριμα από πολύ απότομο πλάγιασμα επειδή (όπως νόμιζα) είχα κρύα λάστιχα. Παίζει κάτι τέτοιο; Το γκάζι ήταν ανοιχτό όμως οπότε παίζει μάλλον τον ρόλο του.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    στα bold θα σου απαντήσω πως ΟΧΙ.

    δεν ξέρω να σου πω αν έχεις σλικ σε βρόχη και τραβήξεις σφαλιάρα στο τιμόνι

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help! ...περιεργος θορυβος κατα την αποσυμπλεξη
    από low__rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2007, 18:40
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 02:51
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 23:14
  4. ΝΕΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ
    από drade στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 08:32
  5. ατάκες κατά την διάρκεια του σεξ
    από sevax στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 01:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF