Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Εμπειρια απο τακακια Ferodo ST?

  1. #1

    Εμπειρια απο τακακια Ferodo ST?

    Αλλαξα τακακια στο cb1300 μου, και ενω παντα βαζω γνησια, βρηκα σε πολυ καλη τιμη και ειπα να δοκιμασω τα ferodo ST. υποτιθεται πως ειναι sintered για τουριστικη χρηση..
    Απο τη στιγμη που τα εβαλα μεχρι και τωρα μετα απο 2000± χλμ τα οποια περιειχαν στρωσιμο και ομαλα φρεναρισματα στην αρχη, εως και πιεση αρκετη σε ορεινο, το φρενο εχει χασει την προοδευτικοτητα του και μπλοκαρει πολυ ευκολοτερα απο πριν, τα φρενα σφυριζουν συνεχεια και κατα την ελευθερη κινηση, και κατα το φρεναρισμα, οι δισκοι εχουν αρχισει να "αγριευουν" απο εκει που ηταν γυαλιστεροι, και γενικα εχω μια αισθηση οτι εχω βαλει τακακια απο σκετο χαλυβα...
    Το περιεργο ειναι οτι σε RSV φιλου που τα βαλαμε μαζι, δεν εχει αυτα τα συμπτωματα..
    Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια? Ειμαι στο τσακ να τα βγαλω...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Το σφυριγμα προερχεται απο τον συντονισμο που γινεται πατωντας το φρένο, προτεινω να βαλεις γρασο χαλκου αναμεσα στο τακακι και εκει που παταει το εμβολο, πρωτα ομως να καθαρισεις καλα το εμβολο για να εχει καλη επαναφορα!

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Το σφυριγμα προερχεται απο τον συντονισμο που γινεται πατωντας το φρένο, προτεινω να βαλεις γρασο χαλκου αναμεσα στο τακακι και εκει που παταει το εμβολο, πρωτα ομως να καθαρισεις καλα το εμβολο για να εχει καλη επαναφορα!
    Γρασσο χαλκου δεν εβαλα ειναι η αληθεια αλλα δεν χρειαστηκε ποτε γιαυτο.Θα το δοκιμασω.. Τα εμβολα ειναι πεντακαθαρα, οπως και ολοκληρες οι δαγκανες μεσα-εξω παντου...

  4. #4
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    εβαλα στο FMX φετος μετα απο 2 φορες που ειχα βαλει τα γνησια Nissin Honda, τα οποια ειναι μεταλλικα και αυτα.

    Ειναι φουλ μεταλο.

    Τα + ειναι

    Αποδοση σε χλμ σε σχεση με τα νορμαλ, εχουν 3 μπορει και 4 φορες περισοτερη ζωη, τα εμπρος.

    Το πισω τα ιδια με τα νορμαλ.

    Δεν τραβανε ζορι στα πολλα φρενα.

    Το δισκο δεν τον εχουν χαλασει σε προφιλ, δηλαδη κοτλε-σαγρε.


    Τα -

    Δεν εχουν αποδοση αμεση στο φρενο, θελουν να ερθουν σε θερμοκρασια.

    Δεν εχουν την ιδια αισθηση στην μανετα φρενου, το εχω παντα στο ποιο χαλαρο στον ρυθμιστη, για να εχω καλητερη αισθηση απο το αποτομο

    δαγκωμα.


    Για Brembo RC πηγαινα, μιας και ειναι οτι καλητερο σε αισθηση ή για Ferodo CP 911 (παλια ονομασια) του 211 η του CP1 στο σημερα, αλλα δεν εχει για την δικια μου δαγκανα εδω Ελλαδα.

    Τωρα εχεις και βαρια μηχανη σε σχεση με την δικια μου, ισως και να θελεις και αλαγη υγρων φρενων γιατι μπορει να εχουν βρασει.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Αλλαξα τακακια στο cb1300 μου, και ενω παντα βαζω γνησια, βρηκα σε πολυ καλη τιμη και ειπα να δοκιμασω τα ferodo ST. υποτιθεται πως ειναι sintered για τουριστικη χρηση..
    Απο τη στιγμη που τα εβαλα μεχρι και τωρα μετα απο 2000± χλμ τα οποια περιειχαν στρωσιμο και ομαλα φρεναρισματα στην αρχη, εως και πιεση αρκετη σε ορεινο, το φρενο εχει χασει την προοδευτικοτητα του και μπλοκαρει πολυ ευκολοτερα απο πριν, τα φρενα σφυριζουν συνεχεια και κατα την ελευθερη κινηση, και κατα το φρεναρισμα, οι δισκοι εχουν αρχισει να "αγριευουν" απο εκει που ηταν γυαλιστεροι, και γενικα εχω μια αισθηση οτι εχω βαλει τακακια απο σκετο χαλυβα...
    Το περιεργο ειναι οτι σε RSV φιλου που τα βαλαμε μαζι, δεν εχει αυτα τα συμπτωματα..
    Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια? Ειμαι στο τσακ να τα βγαλω...
    Τα τακάκια που πήρες ΔΕΝ είναι για τουριστική χρήση, το αντίθετο συμβαίνει!

    Από εδω
    http://www.braketech.com/index.php?o...=86&Itemid=104
    Ideally suited for the Track-Day enthusiast!
    Ειναι τακάκια για ειδική χρήση και λογικά δεν δουλευουν σωστά αν δεν ζεσταθούν πρώτα. Αν κάνεις ενα δύο δυνατα φρεναρίσματα από πολλά χλμ, μετα θα πρέπει να δαγκώνουν πολύ γερά, αλλά ισως και να μην εχουν και πολύ προοδευτικότητα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    προοδευτικοτητα δεν εχουν, ειναι αποτομο δαγκωμα.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τα τακάκια που πήρες ΔΕΝ είναι για τουριστική χρήση, το αντίθετο συμβαίνει!

    Από εδω
    http://www.braketech.com/index.php?o...=86&Itemid=104
    Ideally suited for the Track-Day enthusiast!
    Ειναι τακάκια για ειδική χρήση και λογικά δεν δουλευουν σωστά αν δεν ζεσταθούν πρώτα. Αν κάνεις ενα δύο δυνατα φρεναρίσματα από πολλά χλμ, μετα θα πρέπει να δαγκώνουν πολύ γερά, αλλά ισως και να μην εχουν και πολύ προοδευτικότητα.
    Απο εδω τα πηρα και ειναι αυτα ακριβως

    http://makinaparts.com/lang-en/honda...0-cbr900-.html

    ST series (Sport-Touring)


  8. #8
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    αν οδηγας με αργες ταχυτητες, ουτε 100χλμ πρεπει να αλαξεις τακακι.

    Το εγραψα και εγω θελουν ζεσταμα, μετα απο 2-3 φρενα δουλευουν.

    Το ειχα παθει καποτε με EBC HH, που οντως δεν δουλευανε καθολου καλα σε χαμηλες ταχυτητες.

    Δεν ειχαν καλη αισθηση.

    Οταν αλαξα σε Ferodo CP911 τοτε....ηταν η μερα με την νυχτα, αλλα διαφορεριτη φιλοσοφια.

    Μαλλον η Platinum σειρα να ειναι καλητερη, η να πας παλι στο νορμαλ OEM τακακι.

    Δες και εδω συγκριτικο.


    http://www.ca-cycleworks.com/shop/ca...rake_pads.html
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 07/11/2012 στις 21:42.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Απο εδω τα πηρα και ειναι αυτα ακριβως

    http://makinaparts.com/lang-en/honda...0-cbr900-.html

    ST series (Sport-Touring)

    Δεν έχεις δίκιο φίλε μου.
    Το ST δεν σημαίνει Sport Touring αλλά SinTered (μεταλλικο).
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  10. #10
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Για νορμάλ χρήση, χρειάζεσαι τα Platinum...

  11. #11
    Βρηκα τελικα official σε τι υλικο αντιστοιχει ο καθε κωδικος..Υποτιθεται οτι ειναι τα τριτα σκληροτερα σε μια κλιμακα με 7..Στην πραξη, τα σκληροτατα EBC που βαζω στο zx10 δειχνουν ναναι πιο μαλακα...:/
    ST: SinterGrip Road
    STAC: Array Cooling ST
    P: Platinum
    AG: Argento
    CP211: CP 211
    XRAC: Array Cooling XR
    SG: SinterGrip Off-Road
    PRP: Polished Rotor Pads

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για Τακάκια Ferodo Platinum
    από DgCbrF4i στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2012, 19:36
  2. Εμπειρία από Aprilia RX 50
    από ortzos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2010, 01:16
  3. εμπειρία απο Hjc Hq1 Carbon ΚΡΑΝΟΣ
    από TATAR στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2007, 07:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF