Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Μεταφορά μηχανής σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    4

    Question Μεταφορά μηχανής σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης

    Καλησπέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα .

    Έχω μια ερώτηση να κάνω μιας και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα . Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει να μεταφερθεί μια μηχανή με πλοίο ( αν σας ενδιαφέρει 110 κιλά για το 50άρι ή 160 κιλά για την 250άρα ) στην Κύπρο , από τον Πειραιά στην Λεμεσό . Δικαιούμαι το μείνω για 6 μήνες με τις πινακίδες της ελληνικές , ή τις κυπριακές αντίστοιχα . Δεν έχω καμία ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει !

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    4
    Κανένας δεν γνωρίζει βρε παιδιά ;

  3. #3
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    γύρω στα 300 ευρόπουλα (για μεγάλες μηχανές). Το βάρος δεν νομίζω να παίζει ρόλο.

    για κοίτα εδώ: http://salamisinternational.com/new/...d=13&Itemid=81

    Αν δεν βρείς άκρη στείλε π.μ. να σου πω αναλυτικές λεπτομέριες.
    WHO RUNS THE SHOW

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manwlis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα .

    Έχω μια ερώτηση να κάνω μιας και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα . Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει να μεταφερθεί μια μηχανή με πλοίο ( αν σας ενδιαφέρει 110 κιλά για το 50άρι ή 160 κιλά για την 250άρα ) στην Κύπρο , από τον Πειραιά στην Λεμεσό . Δικαιούμαι το μείνω για 6 μήνες με τις πινακίδες της ελληνικές , ή τις κυπριακές αντίστοιχα . Δεν έχω καμία ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει !

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
    Όπως είπε και ο από πάνω φίλος γύρω στα 300 ευρώ. Αν δε βρεις άκρη στείλε π.μ. να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες. Όταν θα έρθεις θα πάρεις προσωρινή άδεια για έξι μήνες (μην ξεχάσεις την πράσινη κάρτα πριν να φύγεις) από το τελωνείο. Αν θέλεις να μείνεις παραπάνω πρέπει να βγάλεις κυπριακές πινακίδες, πράγμα πανέυκολο, με συνολικό κόστος όχι πάνω από 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Αρχικά όταν έρθεις θα χρειαστείς εκτελωνιστή. Αργότερα όταν και αν αποφασίσεις να βγάλεις κυπριακές πινακίδες, μπορείς να βγάλεις γρήγορα και με κόστος όχι πάνω από 80 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Κάνεις αίτηση στο τελωνείο και εγκρίνεται χωρίς να πληρώσεις φόρο, σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία για τη μεταφορά κατοικίας κοινοτικού πολίτη. Σε αυτό το τελευταίο στάδιο μην τυχόν μπλέξεις με εκτελωνιστή, θα σου φάει πολλά λεφτά χωρίς λόγο.

    Συνοπτικά για να μπορέσεις να κάνεις το δεύτερο πρέπει να αποδεικνύεις την κατοχή και χρήση της μοτο στην Ελλάδα τα τελευταία 2 χρόνια (ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας), την διακοπή της όποιας δραστηριότητας είχες εκεί και την μόνιμη εγκατάσταση σου στην Κύπρο.

    Καλώς να ορίσεις και ότι θες στείλε π.μ.

    Α, και πουσαι πάντα από τα αριστερά.

Παρόμοια θέματα

  1. Προστασία μηχανής σε γκαράζ
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 09:52
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2010, 12:23
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 23:12
  4. Δέσιμο μηχανης σε φερρυ
    από dragonteo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2008, 12:01
  5. Η νέα γλώσσα της Ευρωπαικής Ένωσης
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2007, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF