Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 125

Θέμα: California Superbike School REPORT

  1. #1

    California Superbike School REPORT + PHOTOS

    California Superbike School - Report (Photos σε λίγες μέρες)
    -------------------------------------------------

    Θα ξεκινήσω με τα λίγα και χιλιοειπωμένα.

    Μπράβο στους εκπαιδευτές που κυριολεκτικά λιώσανε να κυνηγάνε τον κάθε μαθητή τους για να τον κάνουν καλύτερο. Πραγματικά τα άτομα στο τέλος της Κυριακής είχαν φτάσει στα όριο των φυσικών αντοχών τους.

    Κάθε εκπαιδευτής έχει 2-3 μαθητές από κάθε Level. Eίναι όσοι χρειάζεται ώστε να μπορεί να τους παρακολουθεί σωστά όλους σε ΚΑΘΕ session.

    Η οργάνωση άριστη μέχρι του σημείου που μπήκε στην όλη υπόθεση το γεγονό ότι είμαστε Ελληνες..Θα εξηγήσω παρακάτω


    Εκανα το πρώτο και δεύτερο επίπεδο , Σαββατο και Κυριακή..Προσωπικά δεν είχα αποφασίσει αν θα έπρεπε να κάνω και το δεύτερο επίπεδο στο καπάκι της επόμενη μέρα. το αποφάσισα όμως στο τέλος της πρώτης.

    Το πρώτο επίπεδο μου φάνηκε εύπεπτο και αυτό το κατάλαβα όταν έκανα με επιτυχία την κάθε άσκηση από τις συνολικά 5 του κάθε επιπέδου.

    Θεωρητικά λίγα ήταν τα πράγματα που δεν γνώριζα..Στο πρακτικό όμως μέρος κύριοι αλλάζουν τα πράγματα...Διότι ελάχιστες είναι η φορές που δοκμάζουμε και εξασκούμε τα σωστά πράγματα με τη σωστή σειρά και με τον σωστό ΤΡΟΠΟ....

    Αν και έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα "γρήγορα" , έχω μπει αρκετές φορές σε πίστα και γενικά τέλος πάντων το αντικείμενο το έχω μέσα στη καρδιά μου και το μυαλό μου, παρόλλα αυτά όμως είπα στον εαυτό μου ότι πρέπει να κάνω ΜΟΝΟ αυτό για το οποίο ήρθα..Απλό θα μου πείτε..Οχι κύριοι..

    Η μαλακία που έδέρνε κάποιους τους εκανε να πληρώσουν 250 ευρώ όχι για μαθήματα αλλά για ένα track day ..

    Κάνοντας λοιπόν την πρώτη μέρα μια μια αυτά που ήξερα κατά βάσην αλλά με περισσότερη σιγουριά πλέον κατάφερα, κάθε ένα πράγμα να το βάζω στο μυαλό μου σαν να αρχίσει να λειτουργεί σαν αντανακλαστικό πλέον και όχι κάτι που πρέπει να κάνω όταν έχω τη διάθεση μόνο

    Για να το κάνω αυτό παράτησα στην άκρη το αν βγάζω σωστά το σώμα μου ή ξύνω γόνατο...

    Οπου χρειαζόταν δεν πάταγα ΠΟΤΕ φρένο και έβγαλα τα μαθήματα με 1-2 ταχύτητες...

    Αποτέλεσμα 1ης ημέρας; Να πηγαίνω με 1 ταχύτητα στην πίστα πιο γρήγορα από πριν και το μαρσπιε του RR να είναι ελαφρωμένο αρκετά...Το γόνατο πλέον ακουμπούσε άσφαλτο ΚΑΙ φαίρινγκ..πιο πριν δεν υπήρχε λόγος....

    Τελευταία άσκηση της 1ης ημέρας ήταν εισαγωγική στο επίπεδο ΙΙ και αφορούσε με το που κοιτάμε...

    Αυτό ήταν και το πρώτο σημείο που άργησα κάποιους γύρους να κάνω...

    Τελειώνοντας αποφάσισα να κάνω και το 2ο επίπεδο την επόμενη μέρα.Σωστά αποφάσια

    Η δεύτερη ημέρα αποκάλυψε πολλά πράγματα.... θίγοντας εγωισμούς..Σε αρκετές ασκήσεις δεν υπήρχε σινιάλο εκπαιδευτή γιατί απλά δεν μπορεί να ξέρει εσύ τι κοιτάς ακριβώς και αν συνηδητοποιημένα κάνεις αυτό που πρέπει ή νομίζεις ότι είσαι ο γαμάω επειδή ξύνεις και απλά γυρνάς μέσα στη πίστα.....

    Τέλος 2ης ημέρας με βρήκε να είμαι ένας άλλος εντελώς οδηγός από ότι ήμουν πριν..περισσότερο όχι λόγω γνώσεων ,αλλά συνηδητοποιημένων αντδράσεων πλεόν, που μου αποδείχτηκαν ότι είναι οι σωστές...

    Δε λέω ότι πρέπει όλοι μας να το κάνουμε, λέω ότι έπρεπε να είναι υποχρεωτικό από το κράτος ΟΛΟΙ να περνούν από αυτά τα σχολεία..

    ευελπιστώ τον Οκτώβρη να κάνω το level 3...

    @Και ας πάμε στα αρνητικά...

    2 Αρνητικά

    1) Οι μαλάκες

    2) Οι οργανωτές είναι Ελληνες και κατ επέκταση μαλθακοί...

    Οι μαλάκες λοιπόν ήταν παρών στις εκδηλώσεις.Εδιναν συμβουλές για το τι πρέπει να κάνεις για να είσαι γρήγορος..Προτείναν σε καθηγητές να κυνηγηθούν λίγο γιατί είναι πολλοί αργοί οι υπόλοιποι.Πεταγόντουσαν σαν τις πούτσες μέσα στο μάθημα όχι για ρωτήσουν κάτι αλλά για να που στους άλλους κάτι για να τους "βοηθήσουν" όταν στην ουσία αυτά που έλεγαν ήταν λάθος δόγματα επιδαύρου και Μπράλου ..

    Το χειρότερο όμως που κάνανε αυτοί οι μαλάκες ήταν μέσα στην πίστα..

    Στην πίστα ο μαλάκας αδιαφορεί για τα προσπεράσματα..Περνάει τον εντελώς αρχάριο ,που με γουρλωμένα μάτια προσπαθεί να αποφασίσει πως θα κρατήσει σταθερό το γκάζι στην επόμενη στροφη, αμέσως πριν την στροφή ..Δεν μπορεί να περιμένει ο τρόμπας 10 δευτερόλεπτα να τον περάσει στην ευθεία..Θα χαλάσει το γυρολόγιο ο βλάκας..

    Και φυσικά που λόγος για μια ταχύτητα και χωρίς φρένα...Ο γρήγορος βλάκας του περισσέυουν τα 250 ευρώ και τα δίνει για να έρθει να δει..τι λένε αυτοί οι μαλάκες εκεί μέσα και το έχουν κάνει βούκινο..Μολις έρχονται και ανακαλύπτουν ότι τα ξέρουν όλα, είναι τόσο βλάκες που δεν σκέπτονται ότι κάτι άλλο πρέπει να διορθώσουν για να γίνουν καλύτεροι, αποφασίζουν να κάνουν track day τα μαθήματα...

    Οι κανόνες λένε προσπεράσματα σε ευθεία και απόσταση 3 μέτρα από αυτόν που προσπερνάς..

    Προσπεράσματα πάνω στη στροφή , προσπεράσματα στο μισό μέτρο...

    Και η αποκορύφωση είμαι μετά την Κ1 στα δεξιά έχει έρθει ο εκπαιδευτής στα αριστερά 2 μέτρα και είναι έτοιμος να μου κάνει σινιαλο..και Ο μαλάκας περνάει ανάμεσα για να μπει ωραία στο εσάκι....Τον συγκεκριμένο βλάκα τον έδωσα 2-3 φορές και έμαθα ότι και άλλοι είχαν παράπονα..Ποτέ δε βγήκε μαύρη σημαία για αυτόν ..μάλον επειδη είναι γνωστός του Μ...

    Αν η Ιωάννα διαβάζει ,να σκεφτεί σοβαρά να λένε λιγότερα λόγια από πλευρας τους και να κάνουν περισσότερα..Εγώ είδα παιδιά που οι εν λόγω βλάκες ήταν οι αιτία να μην πάρουν αυτό που έπρεπε να πάρουν από τα μαθήματα..Και το μόνο που είδα από τους οργανωτές ήταν ανοχή και ότι την δεύτερη μέρα ήταν πιο αυστηροί..

    Ζητάμε όλοι αυτά τα μαθήματα να γίνονται για όλους...τα ποτελέσματα θα είναι για όλους όμως αυτά που του αναλογούν;; Τρέχουμε σε Ευρώπες κλπ..Να μαζευτούμε πρέπει και να γίνουμε Ε Π Α Γ Γ Ε Λ Μ Α Τ Ι Ε Σ...

    ΕΠΑΓΓΕΛΑΜΤΙΕΣ Μαθητές και όχι βλάκες

    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ Διοργανωτές...


    Αυτά...
    .H

  2. #2
    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο EARTH.

    Μ@Λ@ΚΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ......

    ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΝΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΡΟΦΗ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΙ, ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΕ ΝΟΡΜΑΛ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ.

    ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ ΑΡΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ Η ΕΥΘΕΙΑ (ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ) ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΟ ΓΚΑΖΙ.(ΕΝΤΑΞΙ ΒΡΕ ΦΙΛΕ, ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ,1000 ΛΥΒΙΚΑ ΕΧΕΙΣ).

    ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ, ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΝ ΟΣΟ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  3. #3
    ο ελληνας θα ειναι <<ελληνας >> παντα. οτι και να του κανεις. το γιατι η ιωαννα δεν τον εβγαλε εξω με μαυρη σημαια δεν ξερω. ξερω οτι σε τετοια θεματα ειναι κερβερος. εχωκανει μια φορα το πρωτο λεβελ 2 φωρες το δευτερο και 3 το τριτο. εχω δει να πεταει εξω στεγνα μαλακες που που το πεζαν οδηγαρες και μας εβαζαν σε κηνδηνο. αλοστε δεν ειναι κηνδηνος μονο για εμας τους μαθητες ειναι και για τους εκπεδευτες κυνδηνος. μαλιστα στης σερρες ενας τυπος εκανε μαλακια και ο δυονησης ο εκπεδευτης τον περασε για να του κανει παρατηρηση και να δει το τι νουμερο εχει να τον αναφερη στην ιωαννα. ειχε εκνευριστη τοσο απο αυτο που εκανε που του εδυχνε νευριασμενος οτι ειναι μαλακας και πρεπει να βγη εξω. οπως ηταν γυρισμενος πισο και του εκανε νοιματα δεν προσεξε οτι η μοτο του εβγενε σιγα σιγα απο την πιστα πατησε στην ακρη τις πιστας και στο χομα και στην προσπαθεια του να προλαβη να γυριση και να πιαση το τιμονηο μπροστηνος του τροχος μαγκοσε αναμεσα στο μπετο και το χωμα και τον οδηγησε πανω στα κερμπ που εκει που αρχηζουν ειναι ενα σκαλι απο το χωμα 20 ποντους. κοπανισε και εσπασε η ζαντα και τσακιστηκε σπαζοντας κληδα και πολλα αλλα. και ολλα αυτα για να προστατευση τους αλλους μαθητες απο τον μαλακα.
    σε γενικες γραμες ειμαι ευχαριστημενος απο τα μαθηματα και γιαυτο αντι να δοσο 50 ευρω η 80 ευρω να μπω σε ελευθερα τρακ ντευ προτημο να δοσω 250 και να επαναλαβω το μαθημα με ασφαλεια και με την καθοδηγηση εμπειρων εκπεδευτων που θα με βελτιωσουν ακομα περισοτερο.

  4. #4
    Συμφωνώ γιαγιά..

    Για την ιστορία να σου πω ότι Τον Διονύση είχα εκπαιδευτή,γαμώ τα παιδιά και με βοήθησε πολύ..

    Μου είπε για το περιστατικό με τις Σέρρες χωρίς να μου πει ότι ήταν με μαθητή αλλά μου είπε ότι αυτή η πτώση του στοίχισε όσον αφορά την συμπεριφορά του μέσα στην πίστα...

    Και εγώ για την Ιωάννα την ίδια γνώμη έχω , όλα τα παιδιά ήταν άψογα σε έλεγχο εξοπλισμού κλπ...

    Οτι είπα το είπα για να μπορέσουμε να γίνουμε καλύτεροι...
    .H

  5. #5
    καμια φωτογραφία παίζει;
    OMG!

  6. #6
    AΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ RAPID ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΧΙ.

    ΥΠΗΡΧΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΑΓΟΡΑ ΦΩΤΟ.ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΠΟΣΤΑΡΟΥΜΕ (ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΑΣ )
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  7. #7
    Μέσα στη βδομάδα, θα πάρουμε φωτό από τον Στέλιο (φωτογράφος) και φυσικά θα ανεβάσουμε....
    .H

  8. #8
    Το νου σας Ρεμάλια!!! Το avatar του/της RapidShade
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    635
    Με το που θα τις πάρουμε θα ανεβάσουμε.

    Earthdog, τελικά δεν τα είπαμε ρε μαν!!!
    Κρίμα. Ελπίζω να γίνει σύντομα...!

    Αντε ρε καλημέρα!

    ΥΓ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
    Υ.Γ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

    The more I learn,
    the less I understand...

    RapidShade

    --------------------------------
    Where is my R1?... ;(

  9. #9
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Εγώ έχω κλείσει για 15 Οκτώβρη. Εάν δω ότι υπάρχει ανοχή σε μ@λ@κίες, χαλαρά φεύγω επιτόπου και ζητάω τα λεφτά μου πίσω.
    Triple 1050


  10. #10
    Γιατί να χαλάσεις τη ζαχαρένια σου;

    τα ξεκαθαρίζουμε από την αρχή όταν θα κλείσουμε και θα δούμε..

    για ποιο level θα πας;;;
    .H

  11. #11
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EarthDog
    Γιατί να χαλάσεις τη ζαχαρένια σου;

    τα ξεκαθαρίζουμε από την αρχή όταν θα κλείσουμε και θα δούμε..

    για ποιο level θα πας;;;
    1 & 2 έχω κλείσει και εννοείται ότι θα το ξεκαθαρίσω στην Ιωάννα.
    Θα δώσω 500? για να μάθω πέντε πραγματα. Εάν είναι να μαλακιστεί το ζήτημα πηγαίνω Σέρρες για τρεις μέρες με τα ίδια λεφτά και κάνω και την πλάκα μου.
    Triple 1050


  12. #12
    Το νου σας Ρεμάλια!!! Το avatar του/της RapidShade
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    635
    Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
    1 & 2 έχω κλείσει και εννοείται ότι θα το ξεκαθαρίσω στην Ιωάννα.
    Θα δώσω 500? για να μάθω πέντε πραγματα. Εάν είναι να μαλακιστεί το ζήτημα πηγαίνω Σέρρες για τρεις μέρες με τα ίδια λεφτά και κάνω και την πλάκα μου.
    Καλά μην το τραβάτε από τα μαλλιά το θέμα
    παίδες...είπαμε ότι έγιναν και μαλακίες αλλά
    από κει και πέρα, πιστεύω ότι ήταν σε λογικό
    βαθμό, δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο έντονο
    το φαινόμενο ώστε να σε εμποδίσει να κάνεις
    τη δουλειά για την οποια ΕΣΥ πήγες, τώρα
    αν οι άλλοι δεν κάνουν αυτό για το οποίο
    πλήρωσαν και το παίζουν γληγορούληδες,
    ...

    :a12: :a12:

    Αυτά, σου εύχομαι να το διασκεδάσεις
    και να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς
    από αυτά που έχουν να σου δώσουν οι
    τύποι!

    Καλά να μαστε και να μπορούμε!!!

    ΥΓ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
    Υ.Γ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

    The more I learn,
    the less I understand...

    RapidShade

    --------------------------------
    Where is my R1?... ;(

  13. #13
    1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_dsc0889.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	23690
    .H

  14. #14
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_dsc2649.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	23692
    .H

  15. #15
    ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_dsc2419.jpg 
Προβολές:	375 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	23694
    .H

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. California Superbike School=απαραδεκτοι
    από Akira στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 12:38
  2. California Superbike School Ελληνικο site !!!!!
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2005, 14:13
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 12:33
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 18:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF