Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αγόρασα ένα καινούργιο Honda PCX 150, τι πρέπει να προσέξω?

  1. #1

    Αγόρασα ένα καινούργιο Honda PCX 150, τι πρέπει να προσέξω?

    Καλησπέρα!
    Αγόρασα ένα υπέροχο Honda PCX 150 και είμαι πολύ χάρουμενος από την άνεση του, το αποθηκευτικό του χώρο, την ταχύτητα του και πάνω απ'όλα την οικονομική κατανάλωση βενζίνης.

    Όμως επειδή είμαι αρχάριος με τα μηχανάκια ακούω διάφορα και δεν ξέρω τι να προσέξω και τι.
    Οι απορίες μου είναι οι εξής:

    1) Στρώσιμο:
    α) πόσα χλμ, β) μέχρι τι ταχύτητα μπορώ να τρέξω, γ) μπορώ να πάρω δικάβαλο?
    2) Ζέσταμα:
    α) ναι ή όχι, β) εάν ναι, πόση ώρα

    Όσο για το στρώσιμο μου έχουν πει οι μισοί: Έως 1000, έως 60 το πολύ, και δεν μπορώ να πάρω δικάβαλο και αν δεν κάνω μπορεί να μου βγάλει μακροχρόνια κάποια ζημιά ή να χαλάσουν κάτι φλάτζες. Άλλοι μου λένε ότι δεν χρειάζεται, απλά να αποφεύγω απότομα γκαζόματα και ναι ότι μπορώ να πάρω δικάβαλο και ότι δεν πρόκειται να πάθω τίποτα.

    2)Για το ζέσταμα μου λένε καλό είναι να κάνω για να μην μου βγάλει κάποια βλάβη και άλλοι μου λένε ότι το ζέσταμα ήταν μόνο για μηχανάκια με καμπιλατέρ ώστε να μην σβήνουν και από την στιγμή που έχω injection δεν χρειάζεται.

    Εγώ τώρα τι να πιστέψω...?

    Τα βιβλιαράκια δεν λένε τίποτα συγκεκριμένο...
    Sure!

  2. #2
    Στρώσιμο 1000, περιμένεις να κάνει check πριν το βάλεις μπροστά, να μην ζορίζεται με δεύτερο άτομο, ανηφόρες και όχι τελικιάσματα. Κάνεις το πρώτο service και σιγά-σιγά το ανοίγεις.
    Μην το τελικιάζεις και στρωμένο να είναι γιατί θα έχεις γρήγορη φθορά στις μπίλιες του φυγοκεντρικού.
    Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Όσο για το ζέσταμα? απλά το check και όλα οκ?
    Sure!

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    το ζεσταμα δεν εχει να κανει με καρμπυρατερ κλπ.αλλα με τα μεταλλα του κινητηρα.να το αφηνεις να ζεσταινεται τωρα που μπαινει σιγα σιγα ο χειμωνας.και αυτο δεν ισχυει μονο στο στρωσιμο..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ε και αν εχει πολυ κρυο μην το αφηνεις να δουλεψει πολυ στο idle stop για να μην κουραζεις την μπαταρια του....

    Εχω το 125 και εκτος απο λαδακι ανα 3000κμ (απο προσωπικη επιλογη) δεν θελει κατι ιδιαιτερο....

    Εγω απλα δεν το αφηνω να σβηνει στο φαναρι οταν ο καιρος ειναι πολυ κρυος τα πρωινα.

    Καθε πρωι αφηνε το να δουλεψει καναδυο λεπτα και μην το τσαρουχωνεις μεχρι να ζεσταθει..... αν ισχυει οτι και για τα υπολοιπα μηχανακια δηλαδη....

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 19:35
  2. Honda Varadero 1000 - Τι πρεπει να προσεξω ?
    από sunnymtx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 10:52
  3. Τι πρεπει να προσεξω?
    από kseni στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 12:06
  4. Τι πρεπει να κανω για.....
    από emankov στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 09:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF