Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Fzs600 ή Xt660x????

  1. #1

    Post Fzs600 ή Xt660x????

    Καλησπερα! ενδιαφερομαι για την αγορα μιας μηχανης. Εχω εμπειρια απο μηχανες αλλα οχι ακι πολυ μεγαλη. Γνωριζω να οδηγω αλλα δεν με λετε και πιλοτο! Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μηχανακια.. Μη μου πειτε οτι ειναι εντελως διαφορετικα.. Το ξερω!! απλα μου αρεσουν και τα δυο παρα πολυ. Κλινω ομως προς το ΧΤ. Θεωρω πως τα 90+ αλογακια του fazer ειναι πολλα για οχι ακι τοσο εμπειρο οδηγο. Βεβαια μου αρεσει και το ΧΤ πιο πολυ.. Ειδικα και με ενα ζευγαρι aftermarket εξατμισεις το μηχανακι γινεται κουκλι! Θελω την μηχανη και για κανα ταξιδι. Χαλαρα πραγματα. 130 με 140χλμ την ωρα. Το xtακι αν το παω χαλαρα βαραει μια θεσσαλονικη η θα φτασει με την οδικη???? Τελος πια απο τις δυο μου προτεινετε και απο θεμα αξιοπιστιας αλλα και απο θεμα προσωπικης αποψης και εμπειριων!

    Ευχαριστω!

  2. #2
    fazer δαγκωτο...........

  3. #3

    Re: Fzs600 ή Xt660x????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dreamer_19
    Καλησπερα! ενδιαφερομαι για την αγορα μιας μηχανης. Εχω εμπειρια απο μηχανες αλλα οχι ακι πολυ μεγαλη. Γνωριζω να οδηγω αλλα δεν με λετε και πιλοτο! Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μηχανακια.. Μη μου πειτε οτι ειναι εντελως διαφορετικα.. Το ξερω!! απλα μου αρεσουν και τα δυο παρα πολυ. Κλινω ομως προς το ΧΤ. Θεωρω πως τα 90+ αλογακια του fazer ειναι πολλα για οχι ακι τοσο εμπειρο οδηγο. Βεβαια μου αρεσει και το ΧΤ πιο πολυ.. Ειδικα και με ενα ζευγαρι aftermarket εξατμισεις το μηχανακι γινεται κουκλι! Θελω την μηχανη και για κανα ταξιδι. Χαλαρα πραγματα. 130 με 140χλμ την ωρα. Το xtακι αν το παω χαλαρα βαραει μια θεσσαλονικη η θα φτασει με την οδικη???? Τελος πια απο τις δυο μου προτεινετε και απο θεμα αξιοπιστιας αλλα και απο θεμα προσωπικης αποψης και εμπειριων!

    Ευχαριστω!
    απο θεμα αξιοπιστιας ειναι πολυ αξιοπιστα και τα δυο...

    απο κει και περα αν θες να πηγαινεις θεσσαλονικη σιγουρα το fazer ειναι πιο ανετο και πιο κοντα σε τετοια χρηση απ'οτι το xt...

    αν κρινεις ομως απο μονος σου οτι τα 90+ αλογα του fazer σου πεφτουν πολλα τοτε δεν το συζηταμε, παρε το xt που μπορει να μην ταξιδευει σαν το fazer αλλα ταιριαζει πιο πολυ στις οδηγικες σου εμπειριες και σου αρεσει κιολας...

    Υ.Γ. fazer δεν ειχα ποτε αλλα εχω οδηγησει και xt ειχα παλιοτερα...

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    επειδή ΧΤ έχω και είναι η πρώτη μου μηχανή (δεν μετράω τα παπιά και σκούτερ),
    θα σου πω να πας στο Fazer με φόρα!
    ωραίο το ΧΤακι δε λέω,ειδικά για μες την πόλη συμπεριφέρεται σαν μεγάλο παπί(εννοώντας εύχρηστο,ευλύγιστο,δε ρουφάει πολύ)
    αλλά στο εκτός θα σε κουράσει.τουλάχιστον εμένα με κουράζει αρκετά.
    δεν λέω ότι δε θα σε πάει εκεί που θες,αλλά όσο να'ναι θα σε κουράσει πολύ περισσότερο απο όσο το άλλο.

    τώρα όσο για τα 90 πουλάρια που σε προβληματίζουν,έχω να πω πως όλα στο μυαλό σου είναι.
    αν εσύ έχεις το μυαλό εκεί που πρέπει τότε μόνο χρήσιμα θα τα βρεις,και όχι τρομακτικά.

    καλές αγορές!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros

    τώρα όσο για τα 90 πουλάρια που σε προβληματίζουν,έχω να πω πως όλα στο μυαλό σου είναι.
    αν εσύ έχεις το μυαλό εκεί που πρέπει τότε μόνο χρήσιμα θα τα βρεις,και όχι τρομακτικά.

    ολο το νοημα ειναι εδω.........σωστοοοοοοοος.

  6. #6
    Το ΧΤ660 το γούσταρα κι εγώ πάρα πολύ να το αγοράσω για πρώτη μηχανή. Αλλά ήταν και είναι το μόνο που δεν έχω οδηγήσει ακόμη. Τελικά εδώ και 21μήνες έχω το Fazer και έκανα πάρα πολύ καλά, από όλες τις απόψεις. Μόνον χώμα δεν πάει και δεν έχει τόση άνεση να ανεβοκατεβαίνει πεζοδρόμια. Το μόνο που θέλει σαν πρώτη μηχανή είναι να το μάθεις όσο το έχεις και να μην βιαστείς.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  7. #7
    Δαγκωτο στο Fazer. Ειχα και τα δυο και εχω κανει Δραμα - Αθηνα, με το Fazer μετα απο μια ωρα ξεκουρασης μολις εφτασα στην Αθηνα πηγα για καφε ενω με το XTX κατευθειαν για υπνο τοσο πολυ κουραση ειχα, ακομα λογω οτι ειναι μονοκυλινδρο(χτχ) εχει πολλους κραδασμους, θα νομιζεις οτι χειριζεσαι κομπρεσερ.


    avatar17404_2.gif

  8. #8
    παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! αναφερομαι στο μοντελο χωρις ψεκασμο που δεν φοραει τον κινητηρα του R6. Νομιζω 02-03. Οχι αυτο με τις εξατμισεις κατω απο την ουρα. Επισης ξεχασα να αναφερω πως το θελω μεταχειρισμενω. Πια ειναι η τιμη του fazer πανω κατω απο μαγαζι ομως. οχι απο ιδιωτη.. Το ξερω οτι λεω μ@λ@κιες αλλα εμπιστευομαι πιο πολυ τα μαγαζια.. Εχεις καπου να απευθυνθεις βρε αδερφε!! Η χρηση του δεν θα ειναι αποκλειστικα ταξιδι! Κυριως ταξιδακια και μικρες εξορμισεις με συνεπιβατη!

    Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!

  9. #9
    Εχω ακουσει οτι το παλιο μοντελο ειναι πιο φιλικο στον χρηστη απο το καινουργιο και πιο γεματο χαμηλα.Για ταξιδια ανω των 200χλμ δεν ειναι οτι καλυτερο ειδικα με συνεπιβατη.Η ενεργητικη ασφαλεια που σου προσφερουν τα 90+ αλογα τα 2πλα δισκοφρενα και το στησιμο μιας street μοτοσυκλετας δεν συγκρινονται με του ΧΤ.Απο εκει και περα εχει πιο πολλα εξοδα συντηρησης απο το μονοκυλινδρο και ρουφαει λιγο περισοτερο οσο το δουλευεις μεσαιες κ χαμηλες.Απο την αλλη δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα ακους τα πραγματα για τους 90+ ιππους αφου αποδιδονται πολυ ψηλα,εκει που δεν πας συνεχεια...Μεσα στην πολη ΧΤ εξω απο την πολη Fazer..Και τα 2 μαζι εξαρταται..Αμα κανεις 2-3 ταξιδακια εδω γυρω παρε το ΧΤ.Αμα ειναι να ανεβοκατεβαινεις Θεσ/νικη παρε το Fazer και ας μην ειναι οσο βολικο οσο το ΧΤ μεσα στην πολη(χωρις να ειναι δυσκινητο μεσα σε αυτην)..Οτι και να παρεις σου ευχομαι να το χαρεις και παντα ορθιος

    Edit--->Τιμες γυρω στα 4.5-5 ειναι καλες για ενα Fazer 02-03 σε καλη κατασταση..

  10. #10
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282

    Edit--->Τιμες γυρω στα 4.5-5 ειναι καλες για ενα Fazer 02-03 σε καλη κατασταση..
    Πολλα λες, 3 με 3.5 ειναι καλα. Με 4-4.5 παιρνεις απο 04 και πανω
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  11. #11
    Καλό το xt!!Πάει παντού αλλά είναι μονοκύλινδρο .... το fazer για μεγάλες διαδρομές είναι πολύ πιο βολικό!!!! Άμα το θες για καθημερινή χρήση το xt είναι πιο βολικό ...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή πίσω φωτιστικού και εξατμίσεις για Xt660x (περιέχει φώτο)
    από akfo7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 13:25
  2. Xt660x ή Fz6 600;
    από Πατρινός στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 16:12
  3. Yamaha Xt660x ή Xt660r
    από Πατρινός στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 02:30
  4. FAZER FZ6 Vs FZS600
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2004, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF