Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 156

Θέμα: Φρένα πανικού!

  1. #136
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byr0n Προβολή μηνύματος
    Θα έλεγα οτι στην προσπάθεια να υποστηρίξει τη θεωρία του, χάνει τα points.
    Ουσιαστικά αυτό που λέει ο jorgevaldano είναι πως κάθε προσπάθεια «εκπαίδευσης» του ένστικτου της αυτοσυντήρησης, είναι μάταια. Λανθασμένο (από πολλές πλευρές) επιχείρημα.
    δεν ξέρω.

    και γιατί να μην εφαρμόζει τη θεωρία σε κάθε φρενάρισμα; έτσι ώστε να γίνει συνήθεια και το μόνο πράγμα που ξέρει;

    ίσως γιατί την έμαθε λάθος και είναι δύσκολο να αλλάξει, αλλά αυτά δεν γίνονται σε μια μέρα.

    κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας, είμαστε όλοι μας εκπαιδευόμενοι. κι εγώ παλιά έκανα μαλακίες και επίτηδες για να βρω τον σωστό τρόπο, δεν περίμενα να μου σκάσει κάρο στη στροφή. σε άλλες περιπτώσεις έμαθα πέφτοντας, ε και; εμένα στα @@ μου, το ίδιο και εσάς. :a16:

    Και βασικά δεν αμφισβητεί τα (πιθανά) πλεονέκτήματα της μεθόδου, αλλά την δυνατότητα εφαρμογής της.
    ε απλά ανεβείτε στις μηχανές και παίξτε

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    αυτό ισχύει κυρίως για τα αυτοκίνητα.
    Δεν εξετάζουμε τα αυτοκίνητα σε αυτό το θέμα, τα αυτοκίνητα πλέον έχουν όλα ABS οπότε μπορείς να τσαρουχώνεις και να κάνεις και τη προσευχή σου άνετα.
    Για μοτοσυκλέτες λέω, και εκεί είναι που η τεχνική απαιτείται να είναι ίδια.

    Τα αυτοκίνητα δρόμου με τα αυτοκίνητα πίστας έχουν δραματικές διαφορές. Τα μεν έχουν ABS ενώ τα δε συνήθως όχι, τα μεν χρησιμοποιούν μόνο την πρόσφυση του ελαστικού και τα δε και την αυξημένη κατακόρυφη αεροδυναμική πίεση.
    Έτσι, μπορείς να πεις πως το φρενάρισμα με ένα αυτοκίνητο στην πίστα ή το δρόμο είναι διαφορετικό, γιατί έχεις ένα διαφορετικά κατασκευασμένο όχημα.

    Αντίθετα, αν εξαιρέσεις τα ακριβότερα υλικά, η σχεδίαση στο μηχανάκι του Lorenzo είναι ίδια με αυτή των δικών μας. Δίσκοι μπροστά χωρίς ABS, τηλεσκοπικό πηρούνι, προοδευτικό μοχλικό στην πίσω ανάρτηση και καμία αεροδυναμική βοήθεια για την πρόσφυση.
    Εγώ εσύ και ο Lorenzo έχουμε το ίδιο μηχανάκι () όσον αφορά βασικές αρχές σχεδίασης και κινούμαστε και οι δύο σε άσφαλτο, οπότε και για τους δύο ο βέλτιστος τρόπος να φρενάρουμε είναι κοινός, πού είναι το παράξενο σε αυτή την αρχή;

    Επίσης, δεν έχει νόημα να λέμε «είναι δύσκολο να προσαρμόσεις...», «καλά αλλά πάνω στον πανικό σου...», δεν εξετάζουμε τι μπορούμε αλλά τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης.

    @ Bladerunner, έπρεπε να είχες κάνει τον τίτλο «φρενάρισμα έκτακτης ανάγκης». Με τον πανικό μπλέξαμε τ' αυγά και τα πασχάλια...

    Όσον αφορά το τι κάνουμε όταν είμαστε σε πανικό, απλά μαλακίες κάνουμε.
    Προσωπικό παράδειγμα:
    -Πάω να βγώ από το πάρκινγκ που έχω το μηχανάκι. Επειδή η ράμπα είναι κάθετη στο διάδρομο όπου κινούμαι βγαίνοντας, για να αποφύγω τη μανούβρα της ράμπας συνηθίζω να παίρνω λίγη φόρα (λίγη λέμε!!), να μπλοκάρω το πίσω και να γυρίζω το μηχανάκι κάθετα στο διάδρομο. Κάτω έχει μωσαϊκό, οπότε δεν θέλει ταχύτητα όλο αυτό, 10 χλμ/ώρα είναι αρκετά.
    Το έχω κάνει ένα κάρο φορές από το 2004 που έχω το μηχανάκι εκεί.
    Μια από αυτές τις φορές λοιπόν πέρυσι, πήρα ένα ελάχιστο παραπάνω φόρα. Μη φανταστείς, αντί 10 χλμ πήγα με 12 και βρέθηκα ένα μέτρο κοντύτερα.
    Και πανικοβλήθηκα, γιατί δεν το περίμενα. Ξέρεις τι έκανα; Μάντεψε:
    • Πάτησα φρένο όπως το περιγράφουμε (πίσω, 3 στάδια μπροστά)
    • Πάτησα απότομα μπροστινό
    • Έκοψα γκάζι

    Αμ δε, τίποτα από όλα αυτά Πάτησα συμπλέκτη ( ; ) μαζί με το πίσω φρένο και έφυγα πάνω στον τοίχο με το πλάϊ.
    Ούτε κίνδυνος υπήρχε, ούτε γρήγορα πήγαινα, ούτε τίποτα έπαθα (πόναγε το γόνατο για 3-4 ώρες), γιατί τότε πανικοβλήθηκα εκεί ενώ σε πολύ πιο επικίνδυνες καταστάσεις στο δρόμο έχω αντιδράσει αλλιώς;
    Ο ίδιος είμαι και στο πάρκινγκ και στο δρόμο και στην πίστα (όταν είχα λεφτά γιατί τώρα...@@) και είτε χάλια είτε καλά, το ίδιο ξέρω να φρενάρω.
    Αυτό που άλλαξε στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το ότι ήμουν εντελώς αφηρημένος. Στο δρόμο κυκλοφορείς υποψιασμένος, περιμένεις να σου 'ρθει από κάπου.

    Το παράδειγμα είναι απλά για να δείξω πως στον πραγματικό πανικό ότι και να ξέρεις δεν μετράει, ενεργείς κατά τύχη. Υπό πίεση όμως (που είναι και η περίπτωση που περιγράφεται), η εξάσκηση σε βοηθά να κρατήσεις την ψυχραιμία σου λίγο παραπάνω και απλά να αποφασίσεις αυτό που εκπαίδευες τον εαυτό σου λίγο πιο άμεσα.
    Από αυτή την άποψη ναι, οι συνήθειες μπορούν ν' αλλάξουν και οι ενστικτώδεις αντιδράσεις να μειωθούν (όχι να εξαφανιστούν, άνθρωποι είμαστε όχι ρομπότ).
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  3. #138
    αμήχανο μέλος Το avatar του/της koufou
    Εγγραφή
    25/12/2011
    Μηνύματα
    140
    πολυ καλο και κατατοπιστικοτατο το Thread. Εχω την εξης απορια σχετικα με την μεταφορα του βαρους απο πισω προς τα εμπρος οταν ξεκινα το φρεναρισμα πανικου. Αντι να πατησουμε το πισω μερικα κλασματα του δευτερολεπτου πιο νωρις απο το μπροστινο, δεν μπορουμε απλα να κλεισουμε το γκαζι μερικα κλασματα του δευτερολεπτου πιο νωρις και μετα να πατησουμε και τα 2 φρενα προοδευτικα (με αναλογια 70-30 για παραδειγμα)? Στην ουσια οταν κλεινουμε το γκαζι το μηχανακι επιβραδυνει με τον κινητηρα σωστα? αυτο δεν βοηθα στην μεταφορα του βαρους απο τον πισω τροχο στον εμπρος?

    Μην με παρεξηγησετε για τυχον μαλακιες που μπορει να ρωταω απλα η εμπηρεια μου στον δρομο ειναι σχεδον μηδαμινη και προσπαθω διαβαζοντας να εξασκησω τον εγκεφαλο μου για να μην ειμαι τελειως απροετοιμαστος οταν θα βγω εκει εξω

    Ταχύτητα για ζωή

  4. #139
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koufou Προβολή μηνύματος
    πολυ καλο και κατατοπιστικοτατο το Thread. Εχω την εξης απορια σχετικα με την μεταφορα του βαρους απο πισω προς τα εμπρος οταν ξεκινα το φρεναρισμα πανικου. Αντι να πατησουμε το πισω μερικα κλασματα του δευτερολεπτου πιο νωρις απο το μπροστινο, δεν μπορουμε απλα να κλεισουμε το γκαζι μερικα κλασματα του δευτερολεπτου πιο νωρις και μετα να πατησουμε και τα 2 φρενα προοδευτικα (με αναλογια 70-30 για παραδειγμα)? Στην ουσια οταν κλεινουμε το γκαζι το μηχανακι επιβραδυνει με τον κινητηρα σωστα? αυτο δεν βοηθα στην μεταφορα του βαρους απο τον πισω τροχο στον εμπρος?

    Μην με παρεξηγησετε για τυχον μαλακιες που μπορει να ρωταω απλα η εμπηρεια μου στον δρομο ειναι σχεδον μηδαμινη και προσπαθω διαβαζοντας να εξασκησω τον εγκεφαλο μου για να μην ειμαι τελειως απροετοιμαστος οταν θα βγω εκει εξω

    με μπερδεψες.οταν πατας φρενο ουτως η αλλως δεν κλεινεις το γκαζι?δλδ πατας φρενο και εχεις και ανοιχτο γκαζι ταυτοχρονα? (οι αγωνιαρηδες να κλωσησουν τα αυγα τους λιγακι παρακαλω μην αρχισουμε τα τρειλμπρεικινγκ και τα προοδευτικα ανοιγματα γκαζιου με πισω φρενο στις 57,4 μοιρες κλιση και χεστουμε!! ).
    αυτα τα 70-30/64,3-35,7 κλπ αναλογιες εμενα με προβληματιζουν λιγακι.δλδ πως θα πετυχω ακριβως την αναλογια?και αν δεν την πετυχω ακριβως τι θα γινει?θα πεσω,θα με γραψουν στο πρωτο μπλοκο,θα με γραψουν στις εφημεριδες?
    στην ουσια οταν κλεινουμε το γκαζι το μηχανακι επιβραδυνει με το μοτερ αλλα επειδηΣ αν καβαλας διχρονο θα αρχισεις σε αυτη τη περιπτωση το ''οταν παιρνω φορα,κι ο θεος ο ιδιος δε με σταματα'' καλο θα ηταν να μη βασιζεσαι στο ''μηχανοφρενο''.αλλα επειδη σε γενικες γραμμες συμβαινει αυτο που λες,ναι ΚΑΙ το μηχανοφρενο οπως και οποιαδηποτε αλλη δυναμη που φρεναρει τη μοτοσυκλετα (ο τοιχος,η μπετοβεργα,τα διαφορα θαυματα κλπ) βοηθουν τη μεταφορα φορτιου στο μπροστινο συστημα.το θεμα ειναι να καταφερουμε τα φορτια αυτα να μπορει το μπροστινο συστημα μας να τα διαχειριστει.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #140
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ..
    αυτα τα 70-30/64,3-35,7 κλπ αναλογιες εμενα με προβληματιζουν λιγακι.δλδ πως θα πετυχω ακριβως την αναλογια?και αν δεν την πετυχω ακριβως τι θα γινει?θα πεσω,θα με γραψουν στο πρωτο μπλοκο,θα με γραψουν στις εφημεριδες?
    στην ουσια οταν κλεινουμε το γκαζι το μηχανακι επιβραδυνει με το μοτερ αλλα επειδηΣ αν καβαλας διχρονο θα αρχισεις σε αυτη τη περιπτωση το ''οταν παιρνω φορα,κι ο θεος ο ιδιος δε με σταματα'' καλο θα ηταν να μη βασιζεσαι στο ''μηχανοφρενο''.αλλα επειδη σε γενικες γραμμες συμβαινει αυτο που λες,ναι ΚΑΙ το μηχανοφρενο οπως και οποιαδηποτε αλλη δυναμη που φρεναρει τη μοτοσυκλετα (ο τοιχος,η μπετοβεργα,τα διαφορα θαυματα κλπ) βοηθουν τη μεταφορα φορτιου στο μπροστινο συστημα.το θεμα ειναι να καταφερουμε τα φορτια αυτα να μπορει το μπροστινο συστημα μας να τα διαχειριστει.

    1. Όπως έγραψε και παραπάνω ο blade, όταν πατάς φρένα και μπροστά και πίσω, λόγω κατασκευής των φρένων η πέδηση είναι 70-30.
    2. Ξεχάστε τα μηχανόφρενα. Έχουν την τάση να σου κάνουν τον πίσω να γλυστράει σαν χέλι και αρκετά μηχανάκια είχαν κι έχουν ξανά μονόδρομους συμπλέκτες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #141
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    1. Όπως έγραψε και παραπάνω ο blade, όταν πατάς φρένα και μπροστά και πίσω, λόγω κατασκευής των φρένων η πέδηση είναι 70-30.
    2. Ξεχάστε τα μηχανόφρενα. Έχουν την τάση να σου κάνουν τον πίσω να γλυστράει σαν χέλι και αρκετά μηχανάκια είχαν κι έχουν ξανά μονόδρομους συμπλέκτες.
    1.ξαναδιαβασε τι λεει ο μπλειντ
    2.νομιζω λεμε το ιδιο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #142
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    2. Ξεχάστε τα μηχανόφρενα. Έχουν την τάση να σου κάνουν τον πίσω να γλυστράει σαν χέλι και αρκετά μηχανάκια είχαν κι έχουν ξανά μονόδρομους συμπλέκτες.
    Ο μονόδρομος δεν "αναλαμβάνει δράση" μόνο όταν πάει να μπλοκάρει ο πίσω τροχός ώστε να τον αποτρέψει? Σε κατέβασμα από 6η στις 12.000rpm σε 3η που λέει ο λόγος, η δουλειά του μόνοδρομου είναι να μην επιτρέψει να προκληθεί το, αναμενόμενο κατα τα άλλα, μπλοκάρισμα του πίσω. (αυτό δε συνεπάγεται ότι δεν υπάρχει μηχανόφρενο. Απλά ότι υπάρχει μέχρι το σημείο εκείνο που θα προκαλούσε μπλοκάρισμα). Σωστά?

    Εγώ αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει περί μονόδρομου.
    Εκτός κι αν αυτή είναι η θεωρητική προσέγγιση και το "τι καλά που θα'τανε", ενώ στην πραγματικότητα ο μονόδρομος αναιρεί κάθε είδους μηχανόφρενο και το όλο "φρενάρει μεν-δεν μπλοκάρει δε" είναι απλά αρλούμπες.

  8. #143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    αυτα τα 70-30/64,3-35,7 κλπ αναλογιες εμενα με προβληματιζουν λιγακι.δλδ πως θα πετυχω ακριβως την αναλογια?και αν δεν την πετυχω ακριβως τι θα γινει?θα πεσω,θα με γραψουν στο πρωτο μπλοκο,θα με γραψουν στις εφημεριδες?
    ...
    Εμείς δεν μοιράζουμε τίποτα! Ούτε τηρούμε κάποια αναλογία! Η μοτοσυκλέτα από μόνη της είναι έτσι σχεδιασμένη (γεωμετρία, κατανομή μαζών), ώστε όταν εξασκούμε και στα δύο φρένα την ίδια πίεση, το μπροστινό (δυο δισκόπλακες, τετραπίστονες δαγκάνες) θα συνεισφέρει το 70% πχ και το πίσω (μια δισκόπλακα με δαγκάνα της πλάκας) το υπόλοιπο 30% στο φρενάρισμα.
    Think faster than you ride

  9. #144
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ο μονόδρομος δεν "αναλαμβάνει δράση" μόνο όταν πάει να μπλοκάρει ο πίσω τροχός ώστε να τον αποτρέψει? Σε κατέβασμα από 6η στις 12.000rpm σε 3η που λέει ο λόγος, η δουλειά του μόνοδρομου είναι να μην επιτρέψει να προκληθεί το, αναμενόμενο κατα τα άλλα, μπλοκάρισμα του πίσω. (αυτό δε συνεπάγεται ότι δεν υπάρχει μηχανόφρενο. Απλά ότι υπάρχει μέχρι το σημείο εκείνο που θα προκαλούσε μπλοκάρισμα). Σωστά?

    Εγώ αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει περί μονόδρομου.
    Εκτός κι αν αυτή είναι η θεωρητική προσέγγιση και το "τι καλά που θα'τανε", ενώ στην πραγματικότητα ο μονόδρομος αναιρεί κάθε είδους μηχανόφρενο και το όλο "φρενάρει μεν-δεν μπλοκάρει δε" είναι απλά αρλούμπες.
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία με μονόδρομο συμπλέκτη. Συμπλέκτη από δίχρονο που έχω εμπειρία, είναι απλά φρικιαστική η αίσθηση της πρωτης φοράς που κατεβάζεις 2-3 ταχύτητες και το μηχανάκι συνεχίζει ακάθεκτο.

    @trooper : Είμαι πολύ άρρωστος για να σου παω κοντρα σήμερα, αλλά ξαναδιάβασε εσύ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #145
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ...

    @trooper : Είμαι πολύ άρρωστος για να σου παω κοντρα σήμερα, αλλά ξαναδιάβασε εσύ.
    περαστικα ρε.το βαλε παραπανω ο δημητρης ξανα.απλα παρελειψες το ''οταν εξασκουμε και στα δυο φρενα την ιδια πιεση'' και αυτο ηθελα να επισημανω τοσο στον koufou οσο και σε εσενα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #146
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    κατεβάζεις 2-3 ταχύτητες και το μηχανάκι συνεχίζει ακάθεκτο.
    Παναγία.... Ελπίζω το μονόδρομο να τον έφτιαξαν με άλλη λογική πάντως και να λειτουργεί αναλόγως

    Περαστικά κι από μένα (ζεστά τσαγάκια είναι απλά έχουν κάνει αφρό από το τσούγκρισμα)

  12. #147
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    τελευταια εριξα μια ματια στο θεμα..μπορει να το εχουν ξαναγραψει...αλλα θα το πω!
    ωραιες οι οδηγιες δεν λεω...κ πολυ χρησιμες!!!
    ΑΛΛΑ!
    αν κοκκαλωσει το μπροστινο τζιπ
    ε...
    κ ψιλοχαζευεις....
    τι λιγο μπροστα κ λιγο πισω κ κατεβασματα????
    προσωπικα εκανα τα παρακατω βηματα:

    1. χεστηκα,
    2. τσαρουχωσα το μπροστινο.
    3. η μουρη μπρουμουτιασε με μια κληση δεξια.
    4. νιωθω ενα καλο χτυπημα στο αριστερο γονατο μου απο το πλαισιο της μηχανης.
    5. σκεφτομαι "μαλακα θα ξαναπεσεις!!!"
    6. αφηνω φρενο.
    7. την κανω σαν βρεγμενη γατα απο τα δεξια!

    ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

  13. #148
    νασας πω τι επαθα εγω που δεν ειμαι και σουπεροδηγος.βαρης κορωπιου ταχυτητα 40 χλμ αναμεσα απο αυτοκινητα που κοινιοντουσαν .ο τυπος 2 αμαξια μπροστα παταει φρενα πανικου ο πισω του για να αποφυγει συγκρουση αλαξει πορεια ενδιαφεεσα των δυο ρευματων .παταω μονο μπροστινο δεν μπλοκαρει σταματαειτο μπροστινο.το πισω κανει εντο.το αποτελεσμα πτωση χωρις συνεπεις.
    πετρος

  14. #149
    ουτεπου καταλαβα πως σηκωθηκεη ουρα.
    πετρος

  15. #150
    ABS.... για αυτό το φτιάξανε.... άντε το πολύ πολύ να ακουμπίσεις κάπου με πολύ λίγα χιλιόμετρα. Όπιος έχει πάρει καινούρια μηχανή μετά το 2005-2006 χωρίς ABS απλά είναι άξιος της μοίρας του σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Εμένα με έχει σώσει από κάτι χαζοχύμες σε οδοστρώματα γυαλί

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φρένα..
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 13:49
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 22:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 11:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF