Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 156

Θέμα: Φρένα πανικού!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Μια μικρη λεπτομερεια που ισως βοηθησει το πολυ καλογραμμενο θεμα σου
    Εαν μεταφερουμε το σωμα μας οσο πιο πισω μπορουμε στην μοτοσυκλετα ακομα και με μπλοκαρισμενο το εμπρος φρενο η μοτοσυκλετα θα μας παει σερνοντας ευθεια χωρις να πεσουμε
    οσοι εχουν δοκιμασει σε χωμα το εχουν επιβεβαιωση.Ποτε ομως μπλοκαρισμενο το πισω τοτε απλα δεν εχουμε τιμονι και ελεγχο στο που παει η μοτοσυκλετα.
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    [....]Μερικές φορές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι μπορεί να βρεθούν σε τόσο οριακές συνθήκες,
    Πήγαινε καμια βόλτα με τον μπλέιντ και θα καταλάβεις
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #18
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Και τέλος, οι κάτοχοι ABS (και πόσο μάλλον και CBS), απλά τσαρουχώνουν και προσεύχονται...

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ...να σταματήσεις πριν φτάσεις στο στόχο -> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=111296

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Ωραίο θέμα, να προσθέσω το προφανές:

    Όσο καλοί και να γίνουμε στο φρενάρισμα πανικού, πάντα υπάρχει η περίπτωση απλά να μη μας παίρνει. Να μην έχουμε χώρο για ελιγμό, πρόσφυση, χρόνο για φρενάρισμα κτλ κτλ.
    Οπότε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε, είναι να προσπαθούμε να παρατηρούμε όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα στο δρόμο μπας και δεν χρειαστεί να φρενάρουμε έτσι.
    Ε, και στη Θηβών στο κάτω κάτω ας πηγαίνουμε και λίγο πιο αργά, ο τσακισμένος εγωισμός (του να σε πουν κότα) πονάει λιγότερο από τα τσακισμένα παΐδια.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #21
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    [...]
    Σημείωση:
    Το μηχανάκι φρενάρει σε μικρότερο χρόνο από αυτόν που χρειάζεται ο εγκέφαλος για να αντιληφθεί ότι μειώσαμε ταχύτητα σε ασφαλή επίπεδα.
    "
    Μεγάλη κουβέντα αυτή!
    Give me fuel, Give me fire

  7. #22
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Εγώ πάλι με το φτωχό μου το μυαλό όμως αναρωτιέμαι γιατί να χρησιμοποιήσω σε περίπτωση φρεναρίσματος πανικού, πρώτα στιγμιαία πίσω φρένο και ύστερα μπροστινό; Εφ όσον το ζητούμενο είναι ΑΜΕΣΗ ακινητοποίηση και την άμεση επιβράδυνση για αυτό το λόγο μας τη δίνει κατά κύριο λόγο το μπροστινό φρένο, τότε σε περίπτωση που θα έχω φρενάρισμα πανικού και χρησιμοποιήσω πρώτα το πίσω αν συνυπολογίσω και το χρόνο αντίδρασης που χρειάζομαι, δε θα έχω χάσει ήδη πολύτιμα μέτρα μέχρι την πλήρη ακινητοποίηση; Πιέζοντας το μπροστινό η μεταφορά βάρους μπροστά δεν προκαλεί καλύτερη πρόσφυση στο μπροστινό ελαστικό; Το πίσω φρένο δεν προσφέρει έτσι κι αλλιώς δυνατότητα άμεσης επιβράδυνης διότι αποτελείται από ένα μόνο δισκόφρενο και συνήθως μονοπίστονη δαγκάνα. Το δοκίμασα ξανά σήμερα πολλές φορές και είδα ότι πατώντας αποφασιστικά το μπροστινό και σε κλάσματα δευτερολέπτου το πίσω είχα καλύτερη επιβράδυνση.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    [...] Πιέζοντας το μπροστινό η μεταφορά βάρους μπροστά δεν προκαλεί καλύτερη πρόσφυση στο μπροστινό ελαστικό; [...]
    Ακριβώς το αναποδο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι με το φτωχό μου το μυαλό όμως αναρωτιέμαι γιατί να χρησιμοποιήσω σε περίπτωση φρεναρίσματος πανικού, πρώτα στιγμιαία πίσω φρένο και ύστερα μπροστινό; Εφ όσον το ζητούμενο είναι ΑΜΕΣΗ ακινητοποίηση και την άμεση επιβράδυνση για αυτό το λόγο μας τη δίνει κατά κύριο λόγο το μπροστινό φρένο, τότε σε περίπτωση που θα έχω φρενάρισμα πανικού και χρησιμοποιήσω πρώτα το πίσω αν συνυπολογίσω και το χρόνο αντίδρασης που χρειάζομαι, δε θα έχω χάσει ήδη πολύτιμα μέτρα μέχρι την πλήρη ακινητοποίηση; .
    Συμφωνώ.
    Νομίζω ότι στο αρχικό ποστ υπάρχει μια σύγχυση ανάμεσα στο ΔΥΝΑΤΟ φρενάρισμα και το φρενάρισμα ΠΑΝΙΚΟΥ.
    Το δυνατό φρενάρισμα στην πίστα μπορείς να το προγραμματίσεις και να πατήσης πρώτα το πισινό φρένο.
    Στο φρενάρισμα ΠΑΝΙΚΟΥ όμως, όπως πολύ σωστά γράφει ο μπλέιντ, έχουμε το ένα δάκτυλο στη μανέτα για να μη χάσουμε χρόνο.
    Ποιό το όφελος αν είναι φρενάρουμε πρώτα με το πίσω;
    Τελευταία τροποποίηση από nikonian; 21/11/2012 στις 08:44.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Πιέζοντας το μπροστινό η μεταφορά βάρους μπροστά δεν προκαλεί καλύτερη πρόσφυση στο μπροστινό ελαστικό;
    Μέχρι ένα σημείο όμως. Κάποια στιγμή το "βάρος" θα κλειδώσει την ανάρτηση και το ελαστικό θα μπλοκάρει. Πιέζοντας πρώτα το πίσω για μερικά κλάσματα δευτερολέπτου πριν το μπροστινό, φροντίζεις να γίνει ομαλότερα αυτή η μεταφορά βάρους και το μηχανάκι θα ελέγχεται καλύτερα.

    Αν έχεις εξοικειωθεί τόσο καλά με τα φρένα σου και μπορείς να φρενάρεις με ασφάλεια μόνο με το μπροστινό, σαφώς και δεν είναι λάθος!
    Think faster than you ride

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι στο αρχικό ποστ υπάρχει μια σύγχηση ανάμεσα στο ΔΥΝΑΤΟ φρενάρισμα και το φρενάρισμα ΠΑΝΙΚΟΥ.
    Πανικοβάλλομαι εξαιρετικά σπάνια, αλλά τις ελάχιστες φορές που έχει συμβεί δε θυμάμαι να έχω φρενάρει δυνατότερα...
    Με την εξάσκηση έρχεται η συνήθεια. Σε καταστάσεις πανικού εφαρμόζουμε αυτά που έχουμε συνηθίσει.
    Think faster than you ride

  12. #27
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Καλημερα
    Μια ερωτηση:

    Τι ειναι αυτο που ανα περίπτωση (πολύ) δυνατου φρεναρίσματος διαφοροποιεί το αν θα μπλοκάρει ο μπροστινός τροχος με αποτέλεσμα να το χάσουμε και να πέσουμε, ή το αν θα σηκωθεί η ουρά στον αέρα (εντο) με τον μπροσινο τροχο να συνεχιζει να επιβραδυνει;;;

    Η προσφυση; (Ποιοτητα ελαστικων, ασφαλτου κλπ)
    Οι αναρτησεις;
    Ο τροπος που θα γινει το δυνατο φρεναρισμα;

    Για να το πω και πιο απλα, παντα απορουσα πώς κανουν εντο χωρις να τους μπλοκαρει ο μπροστινος και να πεφτουν κατω σαν τα σκατα. Ε εδω το ιδιο ρωταω αλλα με το ενδιαφερον μου να εντοπιζεται στο φρεναρισμα κι οχι στο πώς γινεται το εντο

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Καλημερα
    Μια ερωτηση:

    Τι ειναι αυτο που ανα περίπτωση (πολύ) δυνατου φρεναρίσματος διαφοροποιεί το αν θα μπλοκάρει ο μπροστινός τροχος με αποτέλεσμα να το χάσουμε και να πέσουμε, ή το αν θα σηκωθεί η ουρά στον αέρα (εντο) με τον μπροσινο τροχο να συνεχιζει να επιβραδυνει;;;

    Η προσφυση; (Ποιοτητα ελαστικων, ασφαλτου κλπ)
    Οι αναρτησεις;
    Ο τροπος που θα γινει το δυνατο φρεναρισμα;
    Κυρίως το τρίτο. Αν επιμείνεις με το μπροστινό, εκμεταλλευτείς κατάλληλα την διαθέσιμη πρόσφυση και το βοηθήσεις και λίγο*, μια χαρά θα σηκωθεί η ουρά. Κι αναλόγως της φόρας την κρατάς στον αέρα μέχρι να βγει η φωτογραφία ή να σε δουν όλοι από την καφετέρια.

    *Σιγά μη σου πω με λεπτομέρειες
    Think faster than you ride

  14. #29
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    *Σιγά μη σου πω με λεπτομέρειες
    Δασκαλος να σου πετυχει

    Για να μην παρεξηγηθω το θεμα μου ηταν (οπως ειναι και στην καθημερινοτητα μου σαν αναβατης) η αντιληψη του οριου της προσφυσης του μπροστινου σε ενα φρεναρισμα (και ποιοι ειναι οι παραγοντες που την επηρεαζουν την προσφυση οπως προανεφερα) οπως και το πώς φρεναρω στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο αν χρειαστει χωρις να μπλοκαρει.

    Οχι στο πώς κανουμε εντο.:a12:

  15. #30
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς το αναποδο
    Tότε ρε συ γιατί προσπαθούμε να τηρούμε τις αναλογίες 70-75% μπροστά 30-25% πίσω όταν φρενάρουμε; Αν δε μεταφέρω ένα μέρος του βάρους μπροστά -όχι όλο για να μη μπλοκάρει το μπροστινό- πως θα φρενάρω αποτελεσματικα;
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φρένα..
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 13:49
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 22:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 11:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF