Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 156

Θέμα: Φρένα πανικού!

  1. #61
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δεν είσαι ο μοναδικός που έχει αυτή την άποψη. Πολλοί άλλοι αναβάτες χρησιμοποιούν την τεχνική που προτείνεις.

    Εγώ είμαι της σχολής "το ασφαλές μπορεί να είναι και γρήγορο".
    Πατώντας απότομα και δυνατά το μπροστινό, όπως γράφεις, θέλει εμπειρία και καλά στημένο μηχανάκι για να αποφύγεις το μπλοκάρισμα. Από την άλλη μεριά, με τη συνεχή εξάσκηση ο τρόπος που περιγράφω μπορεί να εφαρμοστεί εξαιρετικά γρήγορα.

    Αν διαβάσεις και τα υπόλοιπα μηνύματα θα καταλάβεις ίσως καλύτερα τι εννοώ.

    Aπο την στιγμη που μιλαμε για μπλοκαρισμα σε φρενα πανικου αρα μιλαμε και για οδηγο εκτος ελεγχου πλεον....

    Αρα.... Φαντασου ποσο ποιο δυσκολο ειναι να μιλαμε για μια διαδικασια σαν αυτη του αρχικου σου ποστ ( οσο συνηθεια και αν την εχουμε κανει.....!!!! )


    Συμφωνω απολυτος με την διαδικασια του jorgevaldano.....!!!!


    ( Χρησιμοτατο παντως το θρεντ που ανοιξες ... Συγχαρητηρια...)



  2. #62
    Θα επιμείνω λίγο ακόμα στην άποψή μου

    Με την έκφραση "φρένα πανικού", θέλω να τονίσω την αναγκαιότητα του γρήγορου αλλά και ασφαλές αποτελέσματος.

    Για να βοηθήσω λίγο (τον εαυτό μου) παραπάνω, θα σε ρωτήσω το εξής:

    Πατησίων. Ή Τσιμισκή ακόμα χειρότερα. Ή οποιαδήποτε τέλος πάντως συνηθισμένη ελληνικής πόλης λεωφόρος. Πηγαίνεις με 80 χιλιόμετρα. Ταξί σταματάει απότομα μπροστά σου στα 100 μέτρα. "Πανικοβάλλεσαι" και τσαρουχώνεις το μπροστινό.
    Στα πόσα μέτρα νομίζεις θα σταματήσεις;

    Το ίδιο σενάριο. Μόνο που τώρα πατάς το πίσω και σχεδόν ταυτόχρονα πιέζεις προοδευτικά το μπροστά. Θα σταματήσεις σε λιγότερα ή περισσότερα μέτρα σε σχέση με το πρώτο σενάριο;

    Αν μου απαντήσεις ότι θα πατήσεις πρώτα το μπροστά και μετά το πίσω θα σου ξανατονίσω ότι η "ζημιά" ήδη έχει γίνει. Ήδη επέτρεψες να υπερ-εκταθεί η πίσω ανάρτηση με τις γνωστές συνέπειες.
    Think faster than you ride

  3. #63
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Aπο την στιγμη που μιλαμε για μπλοκαρισμα σε φρενα πανικου αρα μιλαμε και για οδηγο εκτος ελεγχου πλεον.... Αρα.... Φαντασου ποσο ποιο δυσκολο ειναι να μιλαμε για μια διαδικασια σαν αυτη του αρχικου σου ποστ ( οσο συνηθεια και αν την εχουμε κανει.....!!!! ) ...
    Την τελευταια φορά που έκανα αυτό που περιέγραψε o jorge σερνόμουν για καμιά 40ρια μέτρα χωρίς ευτυχώς να βρω σε καποιο σταθερό σημείο και να θέλω συναρμολόγηση. Αντιθέτως, και πιθανώς εφόσον έχουμε και 10 εμπειρίες παραπάνω πλέον, προσπαθώ να μην φτάσω να φρενάρω με πανικό.. κι αν χρειαστεί πατάω ταυτόχρονα και τα 2 φρένα να ελάχιστη διαφορά χρονικά το πίσω πρώτα και μετά αφήνω το πίσω εντελώς. Δεν μιλάμε για φρένα πανικού όπου πάμε με 100+ και μας εμφανίζεται το γελάδι στα 50 μέτρα. Εκεί απλά σε κυρειύει ο πανικός.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Την τελευταια φορά που έκανα αυτό που περιέγραψε o jorge σερνόμουν για καμιά 40ρια μέτρα χωρίς ευτυχώς να βρω σε καποιο σταθερό σημείο και να θέλω συναρμολόγηση.
    Για να είμαι απόλυτα δίκαιος, οφείλω να ομολογήσω ότι τακάκια πίσω δεν έχω αλλάξει ποτέ στο μηχανάκι!
    Αλλά:

    Όταν οδηγώ σβέλτα αυτό συμβαίνει κυρίως στην πίστα. Δηλαδή αυξημένη πρόσφυση και αναρτήσεις κατάλληλα ρυθμισμένες για τις ακραίες δυνάμεις. Εκεί πραγματικά, η μεταφορά φορτίων είναι τόσο έντονη και απότομες οι αλλαγές στην γεωμετρία, που το πίσω φρένο δεν μπορεί να προσφέρει και πολλά.
    Στους συνήθης δρόμους που κινούμαστε, λόγω της μειωμένης πρόσφυσης, αν μεταβάλουμε τόσο απότομα τη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας μας ο μπροστινός τροχός είτε θα μπλοκάρει είτε θα γλιστρήσει, με τα γνωστά αποτελέσματα.
    Think faster than you ride

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο σενάριο. Μόνο που τώρα πατάς το πίσω και σχεδόν ταυτόχρονα πιέζεις προοδευτικά το μπροστά. Θα σταματήσεις σε λιγότερα ή περισσότερα μέτρα σε σχέση με το πρώτο σενάριο;
    1. δεν θα μάθουμε ποτέ την απάντηση ποιο φρενάρισμα είναι καλύτερο στο παραπάνω σενάριο, η εκτίμηση του καθενός μας διαφέρει και δεν επαληθεύεται

    2. ΔΕΝ έγραψα πως είμαι υπέρ του "τσαρουχώματος", κάθε άλλο. Είμαι υπέρ του δυνατού αλλά στιγμιαίου μπροστινού φρεναρίσματος, που θα κόψει πολύ την ταχύτητα, θα μου δώσει λίγο πολύτιμο χρόνο για να αποφασίσω την επόμενη κίνηση, και ΔΕΝ θα οδηγήσει σε μπλοκάρισμα ακριβώς γιατί ΔΕΝ είναι τσαρούχωμα, δηλαδή δεν είναι το δυνατό και διαρκές φρενάρισμα που σίγουρα θα οδηγήσει σε πτώση

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Είμαι υπέρ του δυνατού αλλά στιγμιαίου μπροστινού φρεναρίσματος, που θα κόψει πολύ την ταχύτητα, θα μου δώσει λίγο πολύτιμο χρόνο για να αποφασίσω την επόμενη κίνηση, και ΔΕΝ θα οδηγήσει σε μπλοκάρισμα ακριβώς γιατί ΔΕΝ είναι τσαρούχωμα
    Κατανοητό. Κι εφόσον δουλεύει και σε εξυπηρετεί, δεν υπάρχει λόγος να το χαλάσεις!

    Πάντως μπορούμε να δοκιμάζουμε πράγματα με σχετική ασφάλεια σε "εργαστηριακές συνθήκες" όπως στο χώμα που έγραψα παραπάνω. Εκεί μπορούμε πλέον να διαπιστώνουμε στην πράξη τι θα μας βοηθήσει περισσότερο.
    Think faster than you ride

  7. #67
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Για να είμαι απόλυτα δίκαιος, οφείλω να ομολογήσω ότι τακάκια πίσω δεν έχω αλλάξει ποτέ στο μηχανάκι! Αλλά: Όταν οδηγώ σβέλτα αυτό συμβαίνει κυρίως στην πίστα. Δηλαδή αυξημένη πρόσφυση και αναρτήσεις κατάλληλα ρυθμισμένες για τις ακραίες δυνάμεις. Εκεί πραγματικά, η μεταφορά φορτίων είναι τόσο έντονη και απότομες οι αλλαγές στην γεωμετρία, που το πίσω φρένο δεν μπορεί να προσφέρει και πολλά. Στους συνήθης δρόμους που κινούμαστε, λόγω της μειωμένης πρόσφυσης, αν μεταβάλουμε τόσο απότομα τη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας μας ο μπροστινός τροχός είτε θα μπλοκάρει είτε θα γλιστρήσει, με τα γνωστά αποτελέσματα.
    Κι εγώ δεν έχω αλλάξει ποτέ πίσω τακάκια σε κανένα μηχανάκι μου.. @Jorge : Τι σημαίνει δυνατό αλλά στιγμιαίο; Βάζεις την ανάρτηση μέσα στην ωφέλιμη περιοχή της και μετά την αφήνεις να εκτονωθεί και να βγει εκτός και το μηχανάκι σου να κάνει τραμπάλα; Νομίζω ότι μάλλον παραπάνω θα χρειαστείς για να φρενάρεις..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Δεν θα εκτονωθεί (πολύ τουλάχιστον) γιατί αμέσως μετά το δυνατό φρενάρισμα ακολουθεί ένα μέτριο, οπότε το φρενάρισμα συνεχίζεται, απλά όχι με την ίδια δύναμη. Το ηπιότερο φρενάρισμα σε δεύτερο χρόνο μας επιτρέπει και κάποια δυνατότητα ελιγμού, διαφορετικά με αρχικό ήπιο και τελικό δυνατό όπως λέει ο Blade, το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να φρενάρει πηγαίνοντας ευθεία, και συχνά πηγαίνοντας ευθεία καταλήγεις καρφί στο εμπόδιο αν το περιθώριο φρεναρίσματος εκ των πραγμάτων δεν επαρκεί

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    διαφορετικά με αρχικό ήπιο και τελικό δυνατό όπως λέει ο Blade, το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να φρενάρει πηγαίνοντας ευθεία, και συχνά πηγαίνοντας ευθεία καταλήγεις καρφί στο εμπόδιο αν το περιθώριο φρεναρίσματος εκ των πραγμάτων δεν επαρκεί
    Αυτό που περιέγραψα αφορά τρία στάδια και όχι δύο: απαλά - έντονα - απαλά. Και στα τρία στάδια, εφόσον ο τροχός κινείται η μηχανή μπορεί να ελιχθεί!

    Και πίστεψέ με... Άλλο ομαλό και άλλο αδύναμο φρενάρισμα!
    Think faster than you ride

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Όταν λέμε τη φράση «Φρένα πανικού», περιγράφουμε εν συντομία τη φράση «Φρένα υπό συνθήκες που θα μπορούσαν να προκαλέσουν πανικό» και όχι την «Φρένα ενώ μας έχει πιάσει πανικός».
    Ο πανικόβλητος όχι να φρενάρει δεν μπορεί, ούτε καν να κοιτάξει που πάει.

    Κατά τα άλλα, ακριβώς ότι γράφει ο Bladerunner, με την υποσημείωση πως σε όλα αυτά, προϋπόθεση είναι να μην έχουμε τα χέρια τεντωμένα σαν σε παρέλαση φρενάροντας, γιατί έτσι εμποδίζουμε και την - όποια - τάση αυτοδιόρθωσης της πορείας έχει το μηχανάκι. Αν αφήσουμε το τιμόνι να «αναπνεύσει», έχουμε καλύτερο φρενάρισμα ακόμα και αν δεν φρενάρουμε με την ιδανική σειρά.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αυτό που περιέγραψα αφορά τρία στάδια και όχι δύο: απαλά - έντονα - απαλά. Και στα τρία στάδια, εφόσον ο τροχός κινείται η μηχανή μπορεί να ελιχθεί!
    Εγώ τουλάχιστον, μοτό που φρενάρει δυνατά ΔΕΝ μπορώ να τη στρίψω χωρίς άμεσο κίνδυνο πτώσης. Με τίποτε όμως.

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Όταν λέμε τη φράση «Φρένα πανικού», περιγράφουμε εν συντομία τη φράση «Φρένα υπό συνθήκες που θα μπορούσαν να προκαλέσουν πανικό» και όχι την «Φρένα ενώ μας έχει πιάσει πανικός».
    Ακριβώς αυτό! Καλύτερα δε μπορούσα να το περιγράψω!
    Think faster than you ride

  13. #73
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Δεν θα εκτονωθεί (πολύ τουλάχιστον) γιατί αμέσως μετά το δυνατό φρενάρισμα ακολουθεί ένα μέτριο, οπότε το φρενάρισμα συνεχίζεται, απλά όχι με την ίδια δύναμη.
    + ... Το οτι .... Τα κμ εχουν πεσει αρκετα αρα εχει πεσει και η πιεση που ασκειται στο μπροστινο συστημα ....!!!

  14. #74
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κατανοητό. Κι εφόσον δουλεύει και σε εξυπηρετεί, δεν υπάρχει λόγος να το χαλάσεις!

    Πάντως μπορούμε να δοκιμάζουμε πράγματα με σχετική ασφάλεια σε "εργαστηριακές συνθήκες" όπως στο χώμα που έγραψα παραπάνω. Εκεί μπορούμε πλέον να διαπιστώνουμε στην πράξη τι θα μας βοηθήσει περισσότερο.

    Εχει διαφορες μεγαλες σχετικα με τα στρειτ.....

    Απο τις ανρτησεις ( που σου δινουν ενα μεγαλο υπερ στην αρχικη σφαλιαρα του φρενου που περιγραφει ο jorgevaldano ..

    μεχρι την σχεδον μηδενικη προσφυση που θα σου δωσει το πισω φρενο πατωντας το πρωτο ( οσο ελαφροποδαρος και να εισαι....)



  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εχει διαφορες μεγαλες σχετικα με τα στρειτ.....
    To γνωρίζω. Γι αυτό έγραψα στο χώμα με το καθημερινό μας μηχανάκι όμως. Ακριβώς για τη μειωμένη πρόσφυση. Αν φρενάρουμε καλά σε ολισθηρό οδόστρωμα θα φρενάρουμε άριστα όταν έχουμε υψηλά επίπεδα πρόσφυσης!

    Δε θα διαφωνήσω στο "πατάω μόνο μπροστινό", ούτε στο "πρώτα μπροστά μετά πίσω". Μπορεί να μη τα θεωρώ τόσο αποτελεσματικά, για τις συνηθισμένες συνθήκες, αλλά τουλάχιστον δεν τα θεωρώ επικίνδυνα.

    Διαφωνώ όμως με την απότομη ή βίαια πίεση του μπροστινού φρένου χωρίς προοδευτικότητα! Και ας χαλαρώσουμε την πίεση αμέσως μετά. Ο λόγος είναι εξαιρετικά απλός.

    Το πιρούνι δεν θα προλάβει να αποσβέσει αυτή την βίαιη μεταφορά φορτίου και θα κληθεί να την αντιμετωπίσει το μπροστινό ελαστικό. Θα μπλοκάρει! Θα διπλώσει! Θα μας πετάξει κάτω!

    Δεν το λέω με ειρωνεία ούτε θέλω να γίνω εριστικός, ειλικρινά. Αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιοι φρενάρουν πραγματικά δυνατά μ' αυτόν τον τρόπο και μένουν όρθιοι.
    Think faster than you ride

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φρένα..
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 14:49
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 23:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 12:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 01:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF