Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 156

Θέμα: Φρένα πανικού!

  1. #91
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Δυστυχώς δεν μπορώ να συνεισφέρω στη συζήτηση αλλά έχοντας διαβάσει πολύ προσεκτικά όλα τα παραπάνω, δε γίνεται να μη συγχαρώ τον Bladerunner (και τους υπόλοιπους που έβαλαν το λιθαράκι τους) για το τόσο εποικοδομητικό topic.
    Για να μαθαίνουμε και κάτι εμείς οι κουλοί.

  2. #92
    Ένα πολύ ωραίο που θυμήθηκα για να κλείσω* το θέμα από τη μεριά μου, ο Freddie Spencer λέει στους μαθητές του "Fast riders have slow hands", (Οι γρήγοροι αναβάτες έχουν αργά χέρια), αναφερόμενος στον τρόπο φρεναρίσματος.

    "The three-time world champion doesn't snatch at the brake lever; he squeezes it like the trigger of a gun, and releases it just as gently."

    Αυτό έγραψε ο Brian Catterson, δημοσιογράφος του ειδικού τύπου που παρακολούθησε δύο φορές το σχολείο του "fast Eddie"

    *Ό,τι είχα να γράψω το έκανα. Πιστεύω αναλύθηκαν όσο μπορούσαν οι διαφορετικές απόψεις. Αν υπάρχουν συγκεκριμένες απορίες που δεν έχουν ήδη απαντηθεί, ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ.
    Think faster than you ride

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ένα πολύ ωραίο που θυμήθηκα για να κλείσω* το θέμα από τη μεριά μου, ο Freddie Spencer λέει στους μαθητές του "Fast riders have slow hands"
    Χωρίς ίσως να το συνειδητοποιήσεις, έχεις περάσει από το "φρένα πανικού στους δημόσιους δρόμους" στο "φρένα αγωνιστικής οδήγησης πίστας".

    Δεν νομίζω πως θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου σχετικά με την ανάγκη προοδευτικού φρεναρίσματος στην πίστα, κι ας μην έχει μπεί πίστα ποτέ.

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω πως θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου σχετικά με την ανάγκη προοδευτικού φρεναρίσματος στην πίστα, κι ας μην έχει μπεί πίστα ποτέ.
    Αυτό είναι κάτι καινούργιο, οπότε θα το σχολιάσω...

    Εφόσον συμφωνείς ότι το προοδευτικό φρενάρισμα είναι πιο χρήσιμο στην πίστα από ότι στο δρόμο, απάντησέ μου σε παρακαλώ ...ποια τεχνική θεωρείς ότι χρειάζεται τη μεγαλύτερη διαθέσιμη πρόσφυση για να είναι αποτελεσματική; Τα απότομα φρένα ή τα προοδευτικά; Ποια τεχνική είναι πιο "φιλική" με τι αναρτήσεις; Τα απότομα ή τα προοδευτικά;

    Εφόσον απαντήσεις στα παραπάνω, σκέψου και απάντησε και σ΄αυτά:

    Που έχουμε περισσότερη πρόσφυση; Στην πίστα ή στο δρόμο; Ποιες αναρτήσεις μπορούν να διαχειριστούν μεγαλύτερες δυνάμεις; Εκείνες που είναι ρυθμισμένες για πίστα ή εκείνες για δρόμο;
    Think faster than you ride

  5. #95
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Το πίσω φρένο μπλοκάρει επειδή λόγω της μεταφοράς βάρους(φορτίου)μπροστά,μειώνεται η δύναμη που πιέζει τον πίσω τροχό στο έδαφος!
    Δεν έχει να κάνει χέρι ή πόδι,το ίδιο παρατηρείται και σε ποδήλατα όπου το πίσω φρένο ελέγχεται απ'το χέρι!........
    οκ. οτι πεις.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Οι απαντήσεις που δίνεις σ' αυτές τις ερωτήσεις είναι αυτές που δίνω κι εγώ. Ωστόσο ο παράγοντας που σε όλη αυτή την κουβέντα δεν λαμβάνεις υπόψη είναι πως στα φρένα πανικού πρέπει ΑΜΕΣΑ/ΤΩΡΑ να σταματήσουμε. Αν δείξεις σε έμπειρο μηχανόβιο τη δικιά σου διαδικασία και τον ρωτήσεις να μαντέψει ποιά ήταν η αρχική ερώτηση, θα σου πεί "μάλλον του ζήτησαν να ορίσει το σωστό ασφαλές φρενάρισμα", και ΟΧΙ το ΑΜΕΣΟ/ΕΠΕΙΓΟΝ φρενάρισμα τη στιγμή που π.χ. η προπορευόμενη κυρά-Κομπρέσα είδε στα δεξιά γύφτο με φτηνά καρπούζια και κοκκάλωσε το αμάξι.

  7. #97
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Χωρίς ίσως να το συνειδητοποιήσεις, έχεις περάσει από το "φρένα πανικού στους δημόσιους δρόμους" στο "φρένα αγωνιστικής οδήγησης πίστας".
    Επειδή κατά πώς φαίνεται το όποιο πρόβλημα το δημιουργεί ο τίτλος, αν άλλαζε σε "πώς φρενάρουμε αποτελεσματικά", ή "φρένα έκτακτης ανάγκης", ή "φρένα για κάθε περίσταση", ή "όχι φρένα ότι κι ότι αλλά φρένα φαρίνα γιώτη" θα διορθωνόταν το ζήτημα?

    Ο blade είπε κάτι από το πρώτο του κιόλας ποστ που ίσως δεν αναλύθηκε όσο θα έπρεπε στην πορεία και πέρασε λίγο στα ψιλά:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Γιατί όμως αυτός ο τίτλος; Γιατί "φρένα πανικού" και όχι απλά φρένα;
    Να σου πω γιατί: Όσο πιο αργά πηγαίνεις τόσο πιο εύκολη είναι η διαδικασία του φρεναρίσματος. Όσο περισσότερο χρόνο για επιβράδυνση έχεις στη διάθεσή σου, τόσο πιο απλά είναι τα πράγματα. Πιέζεις ελαφρώς τη μανέτα, πατάς λίγο και το πίσω, ε... κάποια στιγμή θα σταματήσεις!

    Τι γίνεται όμως στην αντίθετη περίπτωση; Όταν τα χιλιόμετρα είναι πολλά; Όταν ο χρόνος είναι περιορισμένος; Όταν αρχίζεις και πανικοβάλλεσαι;
    Κατ' αρχάς οφείλεις να ομολογήσεις ότι έκανες μαλακία. Όχι μόνο έτρεχες αλλά χάζευες κι από πάνω! Έτσι έχεις περιορίσει στο ελάχιστο τον χρόνο που σου απομένει να διορθώσεις την κατάσταση και να μη καταλήξεις στο απέναντι χαντάκι ή χαλκομανία στο τρακτέρ που λέγαμε!
    Αφ'ενός ξεκαθαρίζει κάτι από την πρώτη παράγραφο που παρέθεσα. Άμα πηγαίνεις με το πάσο σου, και τσιγάρο να κάνεις που λέει ο λόγος και να το φουμάρεις με το δεξί και να πατήσεις τη μανέτα με το αριστερό :a12: Κάποια στιγμή θα σταματήσεις όπως λέει κι ο ίδιος. Απλό και κατανοητό.

    Από εκεί κι έπειτα, στη δεύτερη παράγραφο (και σε όσα λέει από εκεί και μέχρι το τέλος του ποστ του), αν αφήσουμε απ'έξω τις κόκκινες λέξεις, διαφέρει κάπου αυτό που λέει είτε πρόκειται να εφαρμοστεί σε συνθήκες δρόμου είτε σε συνθήκες πίστας? Μιλάει για περιορισμένους χρόνους αντίδρασης λόγω των πολλών χιλιομέτρων (στην πίστα γιατί πας κομμάτια επίτηδες, στο δρόμο γιατί έκανες τη μαλακία να πας κομμάτια). Και στις δύο περιπτώσεις είναι κοινό τουλάχιστον ένα πράγμα. Ο χρόνος (με όοοολα όσα συνεπάγεται αυτό) να αντιδράσεις. Στο δρόμο αυτό μπορεί να μεταφράζεται ως φρένα έκτακτης ανάγκης (μιας και δεν είναι καθημερινότητα όλων μας να πηγαίνουμε μαλλιά ή να είμαστε απρόσεχτοι ή μπλα μπλα) και στην πίστα να μεταφράζεται ως φρένα ρουτίνας.

    Εγώ αυτό που είχα καταλάβει από την αρχή του thread ήταν ότι ο blade μας μετέφερε τις γνώσεις του (σύνθετο και πολύτιμο μείγμα πολλών εμπειριών από οδήγηση και στην πίστα αλλά και στο δρόμο) γύρω από το πώς θα σταματήσει το μηχανάκι μας πιο αποτελεσμάτικά σε μία περίπτωση ανάγκης, απ'ότι αν εφαρμόζαμε αυτά που εφαρμόζουμε μέχρι σήμερα οι περισσότεροι από εμάς.

    Τώρα πού είναι το περίεργο σε όλο αυτό, γιατί υπάρχει αυτή η σύγχυση για το αν αυτή η τεχνική είναι αγωνιστικής οδήγησης πίστας κι όχι δρόμου, γιατί να διαφέρει το "φρενάρω αποτελεσματικά για να μειώσω εγκαίρως την ταχύτητά μου για να μπω στη στροφή ξύνοντας αφτιά" με το "φρενάρω αποτελεσματικά για να μειώσω εγκαίρως την ταχύτητά μου για να μη σκάσω πάνω στην νταλίκα", ομολογώ πως δεν το καταλαβαίνω. Κι αν έπρεπε να κάνω μια υπόθεση, θα έβαζα τα λεφτά μου στο ότι ίσως κάποιοι στάθηκαν λίγο παραπάνω απ'ότι έπρεπε στον τίτλο και στη λέξη "πανικός".

    Τόσα νογάω, τόσα κατάλαβα. Μπορεί εγώ να μην έχω πιάσει το νόημα. Τι να πω.
    Αυτά από μένα. Πάω να φρενάρω

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Αν δείξεις σε έμπειρο μηχανόβιο τη δικιά σου διαδικασία και τον ρωτήσεις να μαντέψει ποιά ήταν η αρχική ερώτηση, θα σου πεί "μάλλον του ζήτησαν να ορίσει το σωστό ασφαλές φρενάρισμα", και ΟΧΙ το ΑΜΕΣΟ/ΕΠΕΙΓΟΝ φρενάρισμα
    Θέλεις δηλαδή να μου πεις ότι το "άμεσο/επείγον" δεν είναι ασφαλές; Ότι υπάρχει περίπτωση να πέσεις από μπλοκάρισμα π.χ;
    Think faster than you ride

  9. #99
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    (...)
    Κάποιος διαβάζει προσεκτικά! Κρίμα που δε διαφωνείς. Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον!
    Think faster than you ride

  10. #100
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Θέλεις δηλαδή να μου πεις ότι το "άμεσο/επείγον" δεν είναι ασφαλές; Ότι υπάρχει περίπτωση να πέσεις από μπλοκάρισμα π.χ;
    αλλαξε ρε δημητρη τον τιτλο σε ''οχι φρενα οτι κι οτι αλλα φρενα φαρινα γιωτη'' που μου αρεσε κιολας γιατι κατα πως βλεπω τα παιδια εχουν μπερδευτει απο τον τιτλο.

    υ.γ.στον πανικο δεν παταω φρενα.ανοιγω γκαζι!γιατι μπορει να μη το σωσουμε αλλα αν μη τι αλλο θα το κανουμε θεαματικο!!!! (κλοπιραιτ απο ντιμντοκ)
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    αλλαξε ρε δημητρη τον τιτλο σε ''οχι φρενα οτι κι οτι αλλα φρενα φαρινα γιωτη'' που μου αρεσε κιολας γιατι κατα πως βλεπω τα παιδια εχουν μπερδευτει απο τον τιτλο.
    Γι αυτό γράφτηκαν όλα τα υπόλοιπα. Για να ξεμπερδευτούμε... Άσε που κάποιοι το κατάλαβαν ακριβώς. Θέλεις να μπερδέψουμε αυτούς τώρα;
    Think faster than you ride

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Θέλεις δηλαδή να μου πεις ότι το "άμεσο/επείγον" δεν είναι ασφαλές; Ότι υπάρχει περίπτωση να πέσεις από μπλοκάρισμα π.χ;
    Δεν είναι δυνατόν να είναι ΕΞΙΣΟΥ ασφαλές με το δικό σου φρενάρισμα... είναι πιο δραστικό γιατί ΠΡΕΠΕΙ να είναι και κατά συνέπεια είναι και πιο ριψοκίνδυνο. Προτιμώ να ρισκάρω πτώση παρά σύγκρουση.

    Επίσης η δικιά σου διαδικασία αντιβαίνει στο αυτόματο ανθρώπινο ένστικτο. Ζητάς από τον αναβάτη που ΗΔΗ του έχει πάει η ψυχή στην Κούτρουλη και η αδρεναλίνη του βγαίνει από τα αυτιά, να τιθασεύσει το νούμερο ΕΝΑ ένστικτο της αυτοσυντήρησης και να φρενάρει πρώτα με το πίσω, μετά ΑΠΑΛΑ με το μπροστινό, και μόνο στο τρίτο στάδιο να φρενάρει δυνατά με το μπροστινό. Πολύ χλωμό να είναι ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΟ αυτό το πλάνο.

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Ρε παιδιά, τι φρένα για πίστα και για δρόμο...τα φρένα είναι φρένα όπου κι αν είσαι.

    Από τη στιγμή που έχουμε
    • κοινό όχημα (μοτοσυκλέτα)
    • κοινό πεδίο εφαρμογής (άσφαλτος)
    • κοινό οδηγό (εμάς)
    • κοινό στόχο (μείωση της ταχύτητας στο μέγιστο ρυθμό και την ελάχιστη απόσταση) έστω και για διαφορετικούς λόγους


    Τί είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύετε πως ο δρόμος θέλει άλλη τεχνική από την πίστα;
    Το καλύτερο φρενάρισμα θέλεις και για να γράψεις γυρολόγιο και για να μην πέσεις στο τρακτέρ που μπήκε κάθετα.
    Δεν έχει καμία διαφορά.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  14. #104
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    ... Προτιμώ να ρισκάρω πτώση παρά σύγκρουση...
    το ενα δεν αναιρει το αλλο
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #105
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    ...Κούτρουλη....
    μπηκα google maps αλλα δεν βρηκα που ειναι αυτο.βαζεις εναν χαρτη?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φρένα..
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 13:49
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 22:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 11:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF