Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 156

Θέμα: Φρένα πανικού!

  1. #121
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    .... Λυπάμαι, αλλά τεκμηρίωση ότι το σύστημα "πιέζω αμέσως βίαια τη μανέτα του φρένου" είναι αποτελεσματικότερο, δεν έχω 'δει. Το ότι μπορείτε να το κάνετε και να μένετε αλώβητοι, μπορεί να σημαίνει ένα σωρό άλλα πράγματα. Απόδειξη δεν είναι.
    Κατά το αμόλατα και μπες... Κάποιες φορές δουλεύει. Σε όσους δεν δούλεψε, δεν ειναι κοντά μας να το εξηγήσουν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κατά το αμόλατα και μπες...
    Κι όμως. Αυτό μπορώ να το αποδείξω!


    Σημείωση:
    Το μηχανάκι φρενάρει σε μικρότερο χρόνο από αυτόν που χρειάζεται ο εγκέφαλος για να αντιληφθεί ότι μειώσαμε ταχύτητα σε ασφαλή επίπεδα.
    Think faster than you ride

  3. #123
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το ότι μπορείτε να το κάνετε και να μένετε αλώβητοι, μπορεί να σημαίνει ένα σωρό άλλα πράγματα. Απόδειξη δεν είναι.
    Σορρυ .. Αλλα για εμενα ( η οποιον αλλον χρησιμοποιει.... τον οποιο τροπο ) στο περιβαλλον ,και με το οποιον τροπο μπορει να κινουμε το οτι μενω αλωβητος ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη και τιποτα δεν μπορει να το αντικαταστησει.....!!!!


    Το ιδιο θα πρεπει να ισχυει και για εσενα και για ολους μας !!!!!!:


    beer:

  4. #124
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δεν πεταω μπαλακια.τα κραταω στο παντελονι μου

    ωραια το δοκιμασες και τι?το δοκιμασες με σημαδια σε μια αλανα η βγηκες το πρωι απο το σπιτι και εκανες κατι στο περιπου απο αυτα που ειπε ο μπλειντ δεν μετρησες μετρα φρεναρισματος και απλα ειπες ''μπααα μαλακιες.εγω ειμαι ονοφας 200 χρονια και με μια διασηση στη πλατη τι να μου πουνε τα γατακια του μοτο'' και εφτασες στο γραφειο?
    δεν θες παπι?με το τζιξερ και χωρις μπαταρια αμα γουσταρεις

    εχεις καμια αδεια ρε η σου τις εκοψε η γυναικα σου?μη κλεβω κι εκκλησιες...




    Ποια ειναι τα γατακια του μοτο.....???

    Πως μπορει να μου κοψει τις αδειες η γυναικα μου...????

    Τι ρολο επεαιξε η διασηση στην πλατη μου..???

    Ποσα Αναπαντητα ερωτηματα μπορουν να προκυψουν απο μια διαφωνια...????

    Καποιος να καθαρισει γιατι οντως ηταν ενα ωραιο θρεντ...???



  5. #125
    Κώστα, (Κώστας δεν είναι; ), το ότι εσύ φρενάρεις απότομα και μένεις όρθιος μπορεί επίσης (εκτός από το ότι ίσως έχεις δίκιο), να σημαίνει ότι έχεις καλύτερο μηχανάκι, έχεις καλύτερα αντανακλαστικά στην απώλεια ελέγχου, μπορεί επίσης να σημαίνει ότι νομίζεις πως φρενάρεις δυνατά. Αν με πιστέψεις ότι δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα και το σκεφτείς ψύχραιμα, θα συμφωνήσεις πως τα παραπάνω είναι κι αυτά πιθανά.

    Το πως οδηγούμε και τι αντιλαμβανόμαστε κάθε φορά είναι σχετικό. Το πώς όμως αντιδρά το μηχανάκι είναι αντικειμενικά προσδιορισμένο. Μπορείς να "καλουπώσεις" την άποψή σου στο πλαίσιο σχεδίασης της μοτοσυκλέτας; Μπορείς να μου αποδείξεις ότι ο μπροστινός τροχός θα αντέξει όλο αυτό το φορτίο χωρίς τη συμμετοχή της ανάρτησης; Διότι η ανάρτηση φίλε μου δεν θα δουλέψει αποτελεσματικά με τόσο απότομη μεταφορά φορτίου! Και αυτό είναι δεδομένο!

    Οι μπύρες εννοούνται... Κι από κοντά με την πρώτη ευκαιρία.
    Think faster than you ride

  6. #126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Καποιος να καθαρισει γιατι οντως ηταν ενα ωραιο θρεντ...???
    Μέσα στα ίδια χιουμοριστικά μηνύματα υπάρχουν και ουσιαστικά πράγματα γραμμένα... Ας το κρατήσουμε καθαρό από 'δω και πέρα.

    Αν και πιστεύω ότι το έχουμε εξαντλήσει.
    Think faster than you ride

  7. #127
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ποια ειναι τα γατακια του μοτο.....???

    Πως μπορει να μου κοψει τις αδειες η γυναικα μου...????

    Τι ρολο επεαιξε η διασηση στην πλατη μου..???

    Ποσα Αναπαντητα ερωτηματα μπορουν να προκυψουν απο μια διαφωνια...????

    Καποιος να καθαρισει γιατι οντως ηταν ενα ωραιο θρεντ...???


    χανεις επικινδυνα το χιουμορ σου κωστα....ωραιο ηταν το θρεντ μεχρι που αρχισε το καροτοπεταγμα.μενω ορθιος αρα το κανω καλα.ελεος!



    και για να δεις οτι μπαζει πανταχωθεν το επιχειρημα, ο βαζελος επαιξε τελικο κυπελου με τον αγιαξ.ομαδαρα ε?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #128
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κώστα, (Κώστας δεν είναι; ), το ότι εσύ φρενάρεις απότομα και μένεις όρθιος μπορεί επίσης (εκτός από το ότι ίσως έχεις δίκιο), να σημαίνει ότι έχεις καλύτερο μηχανάκι, έχεις καλύτερα αντανακλαστικά στην απώλεια ελέγχου, μπορεί επίσης να σημαίνει ότι νομίζεις πως φρενάρεις δυνατά. Αν με πιστέψεις ότι δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα και το σκεφτείς ψύχραιμα, θα συμφωνήσεις πως τα παραπάνω είναι κι αυτά πιθανά.

    Το πως οδηγούμε και τι αντιλαμβανόμαστε κάθε φορά είναι σχετικό. Το πώς όμως αντιδρά το μηχανάκι είναι αντικειμενικά προσδιορισμένο. Μπορείς να "καλουπώσεις" την άποψή σου στο πλαίσιο σχεδίασης της μοτοσυκλέτας; Μπορείς να μου αποδείξεις ότι ο μπροστινός τροχός θα αντέξει όλο αυτό το φορτίο χωρίς τη συμμετοχή της ανάρτησης; Διότι η ανάρτηση φίλε μου δεν θα δουλέψει αποτελεσματικά με τόσο απότομη μεταφορά φορτίου! Και αυτό είναι δεδομένο!

    Οι μπύρες εννοούνται... Κι από κοντά με την πρώτη ευκαιρία.

    Προς θεου .... Τιποτα προσωπικα δεν πηρα......!!!


    Αλλα οπως ειπε και ο τρουπης παραπανω απο πληκτρολογιο δεν γινετε τιποτα ( χωρια που τα μισα ειναι βεβαιο οτι θα ειναι παρεξηγημενα... )

    Ηδη τα συγχαρητηρια μου για το θρεντ ( ασχετως της διαφωνιας μας ) τα εχεις παρει !!!


    Για τις με την πρωτη ευκαιρια...!!!!!!



  9. #129
    Μέλος Το avatar του/της Isi
    Εγγραφή
    19/09/2012
    Μηνύματα
    99
    Είπα να συμπληρώσω λίγο το θέμα με την οπτική του άπειρου αναβάτη.
    Καθώς οδηγώ μικρό χρονικό διάστημα και μετά από πολυετή μετακίνηση με ποδήλατο διαπίστωσα τα εξής σχετικά με το απότομο φρενάρισμα.
    Την πρώτη φορά που αναγκάστηκα να φρενάρω απότομα .... τα χέρια μου μάγκωσαν και τις δύο μανέτες ...ο μπροστινός τροχός κλείδωσε φυσικά και μόλις ακινητοποιήθηκε η μηχανή ....τις "πέταξα" ....βαθιά κάμψη ανάρτησης και απότομη επαναφορά λόγω αδράνειας ....πόδια που δεν πατάνε παρα μόνο στις μύτες και ΜΠΟΥΜ .... Έκτοτε (για την ακρίβεια μετά απο 3πλή επανάληψη του σκηνικού) , δυστυχώς κατέληξα να επαναλαμβάνω ένα νέο λάθος προς αποφυγή της πτώσης που προκαλούσε το παλιό μου λάθος ... Αποκλειστική σχεδόν χρήση του πίσω φρένου .... και στην καλύτερη περίπτωση 2-3 οκτάρια μέχρι την ανάκτηση ισορροπίας ,αν υπάρχει χώρος....ειδάλλως ....μπουμ ξανά.
    Δίδαγμα και σκοπός απάντησης .... Ο παθών δεν είναι απαραιτήτως μαθών .... Μη δοκιμάζεις τί θα λειτουργήσει πειραματιζόμενος (το διάβασα κι αυτό). Εκπαιδεύσου από κάποιον που ξέρει ...και εξάσκησε το ....
    ΥΓ : αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιον που κάνει σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης εντός Αθηνών ...θα με γλίτωνε απο τα κακώς εκπαιδευμένα αντανακλαστικά μου.
    Pinky: Gee, Brain. What are we going to do tonight?
    The Brain: The same thing we do every night, Pinky. Try to take over the world.

  10. #130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δεν μπορω ρπμ να κρατηθω!!!!!!!!!!!!!!!!
    Προσπάθησε περισσότερο.

    Isi...

    Υπάρχουν σχολές στην Αθήνα. Με λίγο ψάξιμο ακόμα και μέσα σ' αυτό το forum θα τις βρεις.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 23/11/2012 στις 14:32.
    Think faster than you ride

  11. #131
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    .... Εκπαιδεύσου από κάποιον που ξέρει ...και εξάσκησε το ....
    οπως βλεπεις ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ!!!!

    ΘΑΥΜΑ-ΘΑΥΜΑ!!!!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    Είπα να συμπληρώσω λίγο το θέμα με την οπτική του άπειρου αναβάτη.
    Καθώς οδηγώ μικρό χρονικό διάστημα και μετά από πολυετή μετακίνηση με ποδήλατο διαπίστωσα τα εξής σχετικά με το απότομο φρενάρισμα.
    Την πρώτη φορά που αναγκάστηκα να φρενάρω απότομα .... τα χέρια μου μάγκωσαν και τις δύο μανέτες ...ο μπροστινός τροχός κλείδωσε φυσικά και μόλις ακινητοποιήθηκε η μηχανή ....τις "πέταξα" ....βαθιά κάμψη ανάρτησης και απότομη επαναφορά λόγω αδράνειας ....πόδια που δεν πατάνε παρα μόνο στις μύτες και ΜΠΟΥΜ .... Έκτοτε (για την ακρίβεια μετά απο 3πλή επανάληψη του σκηνικού) , δυστυχώς κατέληξα να επαναλαμβάνω ένα νέο λάθος προς αποφυγή της πτώσης που προκαλούσε το παλιό μου λάθος ... Αποκλειστική σχεδόν χρήση του πίσω φρένου .... και στην καλύτερη περίπτωση 2-3 οκτάρια μέχρι την ανάκτηση ισορροπίας ,αν υπάρχει χώρος....ειδάλλως ....μπουμ ξανά.
    Δίδαγμα και σκοπός απάντησης .... Ο παθών δεν είναι απαραιτήτως μαθών .... Μη δοκιμάζεις τί θα λειτουργήσει πειραματιζόμενος (το διάβασα κι αυτό). Εκπαιδεύσου από κάποιον που ξέρει ...και εξάσκησε το ....
    ΥΓ : αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιον που κάνει σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης εντός Αθηνών ...θα με γλίτωνε απο τα κακώς εκπαιδευμένα αντανακλαστικά μου.
    Αν τα Αγγλικά σου βρίσκονται σε καλό επίπεδο, θα σου πρότεινα ως πρώτη κίνηση να προμηθευτείς και να διαβάσεις το βιβλίο του Keith Code, "Twist of the wrist". Το 1ο τεύχος είναι αρκετό για να σε βάλει σε μια διαδικασία ανάλυσης του τι κάνεις οδηγώντας τη μοτοσυκλέτα σου και τι θέλεις να βελτιώσεις-αλλάξεις εντελώς.
    Μη σε απασχολεί πως σε αυτά τα μαθήματα χρησιμοποιείται περιβάλλον πίστας, η συμπεριφορά και οι αντιδράσεις της μοτοσυκλέτας είναι ίδιες ανεξάρτητα από το αν κινείσαι σε ανοιχτή άγνωστη διαδρομή ή γνωστή κλειστή. Όλα ένα κομμάτι άσφαλτος είναι.
    Θα σου έγραφα από που το είχα πάρει εγώ κάποτε, αλλά δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί διαφήμιση. Με ένα γκούγκλισμα πιστεύω θα το βρεις εύκολα.

    Όχι, ένα βιβλίο δεν σου μαθαίνει να οδηγείς αυτόματα, μπορεί όμως να σου μάθει τον τρόπο να δεις λίγο πιο «απ' έξω» τον τρόπο που οδηγείς.

    Μετά, αφού έχεις μια ιδέα για το τι θέλεις να πετύχεις, μπορείς να ακολουθήσεις και κάποια μαθήματα, όπως αναφέρει και ο Bladerunner με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα βρεις αρκετά για το θέμα.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #133
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Επίσης, δεν υπάρχει διαφορά στην τεχνική φρεναρίσματος ανάμεσα στο δρόμο και την πίστα. Φρενάρουμε με τον ίδιο τρόπο, η ένταση έχει διαφορά. Οι ρυθμίσεις των αναρτήσεων στην πίστα, το προβλέψιμο της διαδρομής οι οδοί διαφυγής και η αυξημένη πρόσφυση μας επιτρέπουν και λίγο πιο «λάθος» φρενάρισμα.
    αυτό ισχύει κυρίως για τα αυτοκίνητα. πάντως σίγουρα υπάρχει κάποια χρονική στιγμή που συμβαίνει η κορύφωση της πίεσης στο φρένο και κάποιοι το κάνουν στην αρχή του φρεναρίσματος, κάποιοι άλλοι προς το τέλος, ανεξαρτήτως οχήματος, προκειμένου να επιβραδύνουν σε περίπτωση ανάγκης. το ποιό είναι σωστό και ποιό λάθος, η γνώμη μου είναι ότι εξαρτάται από τις συνθήκες και τον σκοπό του φρεναρίσματος.

    Τέλος πάντων, μεγάλα παιδιά είμαστε οι περισσότεροι, ο καθένας φρενάρει όπως τον βολεύει. Αν κάποιον τον βολεύει μια ακολουθία κινήσεων καλύτερα από αυτή, τότε καλύτερα να ακολουθεί το δικό του τρόπο.
    το πράγμα είναι απλό νομίζω. αν πατήσουμε μόνο το πίσω φρένο ελαφρά χωρίς να μπλοκάρουμε τον τροχό, η μηχανή κάνει μοχλό με το ψαλίδι και τον πίσω τροχό και τείνει να περιστραφεί και να συμπιέσει τον εμπρός τροχό. αλλά επειδή έχουμε ανάρτηση, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κλείνει το ψαλίδι και συνεπώς να κάθεται ολόκληρη η μηχανή. αν πατήσουμε πρώτα μπροστινό, τότε θα ξεκινήσει να κάνει μοχλό με το μπροστινό και να ελαφραίνει πίσω. οπότε μετά αν πατήσουμε το πίσω φρένο, ο πίσω τροχός θα μπλοκάρει απότομα και δεν θα μπορεί να κάνει μοχλό, η μηχανή δεν θα κάτσει και όλο το βάρος θα πέσει στο μπροστινό.

  14. #134
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι δυνατόν να είναι ΕΞΙΣΟΥ ασφαλές με το δικό σου φρενάρισμα... είναι πιο δραστικό γιατί ΠΡΕΠΕΙ να είναι και κατά συνέπεια είναι και πιο ριψοκίνδυνο. Προτιμώ να ρισκάρω πτώση παρά σύγκρουση.

    Επίσης η δικιά σου διαδικασία αντιβαίνει στο αυτόματο ανθρώπινο ένστικτο. Ζητάς από τον αναβάτη που ΗΔΗ του έχει πάει η ψυχή στην Κούτρουλη και η αδρεναλίνη του βγαίνει από τα αυτιά, να τιθασεύσει το νούμερο ΕΝΑ ένστικτο της αυτοσυντήρησης και να φρενάρει πρώτα με το πίσω, μετά ΑΠΑΛΑ με το μπροστινό, και μόνο στο τρίτο στάδιο να φρενάρει δυνατά με το μπροστινό. Πολύ χλωμό να είναι ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΟ αυτό το πλάνο.
    μπορώ να πω ότι έχεις ένα point.

    μου έχει συμβεί μερικές φορές, ευτυχώς όχι πολλές, απλά να μην υπάρχει περιθώριο φρεναρίσματος. σε σώζουν μόνο εμπειρία και γρήγορα αντανακλαστικά. άρα το κάνεις λάθος εκείνη τη στιγμή. ίσως και επίτηδες λάθος για να μπλοκάρεις τον τροχό και να τη ρίξεις.

    σε αυτές τις περιπτώσεις, το μόνο που μένει είναι το εξής:

    «πάτερ ημών γαμώτ
    ο εν τοις ουρανοιιιιις γαμωτ, γαμωτττττττ... ουφ »

  15. #135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    μπορώ να πω ότι έχεις ένα point.
    Θα έλεγα οτι στην προσπάθεια να υποστηρίξει τη θεωρία του, χάνει τα points.
    Ουσιαστικά αυτό που λέει ο jorgevaldano είναι πως κάθε προσπάθεια «εκπαίδευσης» του ένστικτου της αυτοσυντήρησης, είναι μάταια. Λανθασμένο (από πολλές πλευρές) επιχείρημα.

    Και βασικά δεν αμφισβητεί τα (πιθανά) πλεονέκτήματα της μεθόδου, αλλά την δυνατότητα εφαρμογής της.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φρένα..
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 13:49
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 22:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 11:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF