Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 156 από 156

Θέμα: Φρένα πανικού!

  1. #151
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    abs +cbs
    την εχω καταβρει
    πτνα honda.....

  2. #152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    abs +cbs
    την εχω καταβρει
    πτνα honda.....
    εχω οδηγησει abs .αλλα οχι c-abs .δεν τρελαθηκα απο το σταματημα παντως
    σιγουρα καλο ειναι να εχεις.το c-abs πρεπει να ειναι τοπ.
    πετρος

  3. #153
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Μια δυο φορές σε φρένο πανικού απλά με έσωσε, μεγάλη εφεύρεση

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αν και πιστεύω ότι το έχουμε εξαντλήσει.
    Διάβασα το θρεντ και έχω κάποιες σκόρπιες απορίες.

    1) Πως βελτιώνει κάποιος το φρενάρισμά του; Εννοώ πως μειώνει την απόσταση ακινητοποιήσης, πως φτιάχνει την ικανότητα να παραμένει χαλαρός όταν πιέζει το μηχανάκι στο δικό του όριο και πως διατηρεί (βασικότατο) τη δυνατότητα ελιγμού υπό φρενάρισμα (ας πούμε σε ευθεία). Με τι τρόπους και συνθήκες το δοκιμάζει και πως ελέγχει την πρόοδο;

    2) Είναι συχνό ή όχι το φαινόμενο, να υπάρχει πραγματικά χρόνος/χώρος φρεναρίσματος, αλλά ο οδηγός να μην το ξέρει; Μιλάμε για ένα μέσο οδηγό. Το ρωτώ γιατί μου έχει τυχεί σε ανυποψίαστο χρόνο να δοκιμάζω (μόνος) στο δρόμο τα φρένα οριακά, δηλ. χωρίς την πίεση του πανικού, διαπιστώνοντας ότι ούτε ο τροχός μπόκαρε, ούτε το μηχανάκι κουνιόταν και μια χαρά χαλαρός σταμάτησα και πολύ νωρίς (με τα δικά μου κριτήρια). Σκέφτομαι τις φορές που έχω πανικοβληθεί και διαπιστώνω ότι "μάλλον" είχα περιθώριο, απλά δεν το έβλεπα.

    3) Σε φρενάρισμα υπό κλίση (όχι οριακή αλλά πάντως με κλίση) το μηχανάκι σηκώνεται. Σωστά; Πως διατηρούμε την πορεία που θέλουμε (δηλαδή την πορεία στη στροφή) φρενάροντας; Περισσότερο countersteering, περισσότερο σώμα εκτός μηχανής; Δε ρωτώ στα πλαίσια αγωνιστικής οδήγησης, μιλάμε για καθημερινά πράγματα

  5. #155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    Διάβασα το θρεντ και έχω κάποιες σκόρπιες απορίες.


    Έχουν απαντηθεί οι περισσότερες ερωτήσεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    1) Πως βελτιώνει κάποιος το φρενάρισμά του;
    Ποστ νο. 32 "(...)Η εξάσκηση σε ολισθηρό έδαφος όπως το χώμα, επειδή και να μπλοκάρει λίγο το μπροστά θα ολισθήσει παρά θα διπλώσει*, είναι μια πολύ καλή αρχή(...)"



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    2) Είναι συχνό ή όχι το φαινόμενο, να υπάρχει πραγματικά χρόνος/χώρος φρεναρίσματος, αλλά ο οδηγός να μην το ξέρει;
    Νο. 14 "Το μηχανάκι φρενάρει σε μικρότερο χρόνο από αυτόν που χρειάζεται ο εγκέφαλος για να αντιληφθεί ότι μειώσαμε ταχύτητα σε ασφαλή επίπεδα."


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    3) Σε φρενάρισμα υπό κλίση (όχι οριακή αλλά πάντως με κλίση) το μηχανάκι σηκώνεται. Σωστά; Πως διατηρούμε την πορεία που θέλουμε (δηλαδή την πορεία στη στροφή) φρενάροντας;
    Νο. 14 "(...)Στη σπάνια περίπτωση που δεν υπάρχει περιθώριο να σηκώσουμε το μηχανάκι(...)"

    Δεν θέλω να αναλύσω περισσότερο πώς αντιμετωπίζεται το φαινόμενο "σηκώματος." Προτιμώ, στο παρόν, την επικέντρωση στην ...πρόληψη.

    Με συγχωρείς για την απλή παράθεση των links, αλλά δεν υπάρχει λόγος πιστεύω να ξανα-γράφουμε τα ίδια.
    Think faster than you ride

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Έχουν απαντηθεί οι περισσότερες ερωτήσεις.



    Ποστ νο. 32 "(...)Η εξάσκηση σε ολισθηρό έδαφος όπως το χώμα, επειδή και να μπλοκάρει λίγο το μπροστά θα ολισθήσει παρά θα διπλώσει*, είναι μια πολύ καλή αρχή(...)"





    Νο. 14 "Το μηχανάκι φρενάρει σε μικρότερο χρόνο από αυτόν που χρειάζεται ο εγκέφαλος για να αντιληφθεί ότι μειώσαμε ταχύτητα σε ασφαλή επίπεδα."




    Νο. 14 "(...)Στη σπάνια περίπτωση που δεν υπάρχει περιθώριο να σηκώσουμε το μηχανάκι(...)"

    Δεν θέλω να αναλύσω περισσότερο πώς αντιμετωπίζεται το φαινόμενο "σηκώματος." Προτιμώ, στο παρόν, την επικέντρωση στην ...πρόληψη.

    Με συγχωρείς για την απλή παράθεση των links, αλλά δεν υπάρχει λόγος πιστεύω να ξανα-γράφουμε τα ίδια.
    οκ, ήθελε περισσότερο μελέτη...
    ( το χωμάτινο που να το βρεις για να μάθεις...τεσπά)

    θενκς

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. Φρένα..
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 13:49
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 22:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 11:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF