Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Βοηθεια για χειμερινο εξοπλισμο!

  1. #1
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329

    Question Βοηθεια για χειμερινο εξοπλισμο!

    Καλησπέρα σας,

    Ο αδερφός μου ψάχνει να αναβαθμίσει τον εξοπλίσμό του.
    Έχει ένα μπουφαν Clover cordura 1/2, αλλά θέλει 3/4 γιατί δεν τον καλύπτει αρκετά στο κρύο.
    Επίσης θέλει να αντικαταστήσει και τα γάντια με κάποια αρκετά ζεστα. (λογικα όχι δέρμα μιας και δεν είναι ότι πιο ζεστο)
    Το ποσό που σκέφτεται να διαθέσει είναι εως 300€ για το μπουφαν και καμμια 80€ για τα γάντια.
    Υπόψιν ότι κάνουμε συχνα αγορες απο internet οπότε αν υπάρχει στην Ελλάδα για δοκιμή το αγοράζουμε κ απο εξω...

    Ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη!

    Σπύρος
    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

  2. #2
    αβε....

    σε ότι αφορά στο μπουφάν, εγώ θα δώσω τις εξής συμβουλές (τα έχω ξαναπεί και θα γίνω γραφικός)....

    α.σχετικά με την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης.....
    δεν είναι ανάγκη να είναι γκόρετεξ.... καλή, χρυσή αλλά ακριβή, την στιγμή που και με άλλες μεμβράνες μπορείς να κάνεις την δουλειά σου... βάλε κατά νου οτι για δυνατές βροχές, συνίσταται η χρήση εξωτερικού αδιάβροχου.... και πάλι κερδισμένος θα βγεις

    β. σχετικά με τις μεμβράνες αδιαβροχοποίησης και την θερμική επενδυση
    να είναι και τα δύο αφαιρούμενα.... δεν μπορείς να φανταστείς πόσο διευκολύνει το καλοκαίρι (και όχι μόνο)

    γ. το μπουφάν να σου δίνει την δυνατότητα να εισέρχεται αερας..... ελλάδα ζούμε, καταλαβαίνεις φαντάζομαι

    δ. μην εστιασεις απαραίτητα σε πασίγνωστες φίρμες.... κακά τα ψέματα, η ποιότητα κάποιων έχει πέσει (το όνομα μετράει ακόμα), οι ανταγωνιστές έχουν ανέβει... στα πανάκριβα μόνο θα βρεις διαφορές (και πάλι, κατ εμέ παίζεται)

    από κει και πέρα, το ποιο μπουφάν ή γάντι είναι ζεστό ή όχι έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το κρύο.... δεν ξέρω το ρόλο που παίζει το υλικό της θερμικής επένδυσης οπότε και θα πρέπει (ίσως) να το ψάξεις λίγο....

    ελπίζω να βοήθησα....

  3. #3
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αβε....

    σε ότι αφορά στο μπουφάν, εγώ θα δώσω τις εξής συμβουλές (τα έχω ξαναπεί και θα γίνω γραφικός)....

    α.σχετικά με την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης.....
    δεν είναι ανάγκη να είναι γκόρετεξ.... καλή, χρυσή αλλά ακριβή, την στιγμή που και με άλλες μεμβράνες μπορείς να κάνεις την δουλειά σου... βάλε κατά νου οτι για δυνατές βροχές, συνίσταται η χρήση εξωτερικού αδιάβροχου.... και πάλι κερδισμένος θα βγεις

    β. σχετικά με τις μεμβράνες αδιαβροχοποίησης και την θερμική επενδυση
    να είναι και τα δύο αφαιρούμενα.... δεν μπορείς να φανταστείς πόσο διευκολύνει το καλοκαίρι (και όχι μόνο)

    γ. το μπουφάν να σου δίνει την δυνατότητα να εισέρχεται αερας..... ελλάδα ζούμε, καταλαβαίνεις φαντάζομαι

    δ. μην εστιασεις απαραίτητα σε πασίγνωστες φίρμες.... κακά τα ψέματα, η ποιότητα κάποιων έχει πέσει (το όνομα μετράει ακόμα), οι ανταγωνιστές έχουν ανέβει... στα πανάκριβα μόνο θα βρεις διαφορές (και πάλι, κατ εμέ παίζεται)

    από κει και πέρα, το ποιο μπουφάν ή γάντι είναι ζεστό ή όχι έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το κρύο.... δεν ξέρω το ρόλο που παίζει το υλικό της θερμικής επένδυσης οπότε και θα πρέπει (ίσως) να το ψάξεις λίγο....

    ελπίζω να βοήθησα....
    Δεν ήξερα ότι και η μεμβρανη αδιαβροχοποίησης μπορει να βγαίνει!! Αυτό είναι όντως πολύ εξυπηρετικό για το καθάρισμα. Όσο για την θερμική, το θεωρώ δεδομένο ότι θα βγαίνει.
    Δεν είναι το πρωτο μπουφαν που αφοράζουμε στην οικογένεια και επειδή την έχουμε πατήσει με κάποιες λεπτομερειες πρακτικού επιπέδου που βγήκαν στην πορεία, γι'αυτο πάω να μειώσω τον παραγοντα λάθος απο τις γνώμες όλων μας!

    Θενξ για το χρόνο σου!!
    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipis Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερα ότι και η μεμβρανη αδιαβροχοποίησης μπορει να βγαίνει!! Αυτό είναι όντως πολύ εξυπηρετικό για το καθάρισμα.
    μπορεί με το ανάλογο κόστος βεβαίως βεβαίως (πιο ακριβά τα μπουφάν)

    και ναι, εξυπηρετεί αφάνταστα στο πλύσιμο....

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    μπουφαν με αποσπομενη μεμβρανη αδιαβροχοποιησης:

    revit cayenne
    spidi ergo 05
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF