Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Αντιδράσεις πανικού.

  1. #16
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Εγώ πάντως έχω δυσκολία να διαλέξω διεύθυνση όταν βλέπω κάποιον να έρχεται κατά πάνω μου , Λω να πάω δεξιά όπως πρέπει , αλλά βλέπω και αυτόν να πηγαίνει δεξιά (για μένα , αριστερά γι αυτόν) , να περάσω αντικανονικά από αριστερά του μιας και ήδη αυτός κινέιται δεξιά ... Μύλος σου λέω , το ίδιο παθαίνω και πεζός στο πεζοδρόμιο !!!! για δώσε κάνα τιπ !!!!
    Respect mah authoritah!!!!

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Το ποία είναι η σωστή διαδικασία φρεναρίσματος είναι θέμα περισσότερο προσωπικό (όποια κρίνει ο καθένας σε σχέση και με τη μηχανή του) παρά ένας κανόνας για όλους, για παράδειγμα είχα διαβάσει παλιά ένα άρθρο του Doohan που έλεγε πως φρενάρει πρώτα με το πίσω (εννοείτε με χρονική διαφορά ελαχιστότατη) και από τότε φρενάρω με τον ίδιο τρόπο επειδή έκρινα πως με βολεύει - η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά όμως είναι πως φρενάρω ΠΑΝΤΑ με αυτό τον τρόπο κι έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να πράξω διαφορετικά σε περίπτωση πανικού.
    Από επαγγελματίες αναβάτες έχω διαβάσει πως φρενάρουν ταυτόχρονα και με τα δύο φρένα, ενώ τα συνδυασμένα φρένα του Blackbird φρενάρουν διαφορετικά από τα αντίστοιχα του fjr που με τη σειρά τους το κάνουν διαφορετικά από τα bmw (τα οποία λόγω άλλου τύπου ανάρτησης δεν έχουν προτίμηση ποίο φρένο θα πατήσεις πρώτα), με λίγα λόγια όπως κρίνει ο καθένας οτι φρενάρει καλύτερα...
    Όσο αφορά την περίπτωση σύγκρουσης που λέει ο andgeo παραπάνω, ανάμεσα σε αυτά που προσέχω οδηγώντας είναι και το καλύτερο "χωράφι" για να "αγοράσω" αντί να συγκρουστώ.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andgeo Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως έχω δυσκολία να διαλέξω διεύθυνση όταν βλέπω κάποιον να έρχεται κατά πάνω μου
    Αν κι εκτός θέματος, είναι προφανές ότι σε ελιγμούς αποφυγής κινούμενων εμποδίων, ελισσόμαστε προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που κινείται το εμπόδιο. Αν το Ι.Χ. για παράδειγμα έρχεται από δεξιά, θα το αποφύγουμε από τη δεξιά μεριά και το αντίστροφα.

    Στο παρόν θέμα κουβεντιάζουμε για τις λανθασμένες επιλογές που κάνουμε όταν είμαστε σε κατάσταση πανικού και πώς μπορούμε να τις αποφύγουμε.
    Think faster than you ride

  4. #19
    Αν δεν χτυπησεις δεν μαθαινεις ποτε τιποτα. Μερικοι δεν μαθαινουν ουτε και τοτε. Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι πως το ενστικτο ειναι για τη ζουγκλα και για τις γκομενες. Οταν οδηγουμε μοτοσακο στο δρομο πρεπει να κυριαρχει η λογικη. Οταν εχεις περασει ξυνωντας χιλιες φορες εξω απ'το Στορκ ή οπου αλλου ή οταν περνας αερα τα στενα στα λιοσια επειδη ξερεις οτι δεν περναει κανεις απο εκει και τη χιλιοστη πρωτη σου πεταχτει καμια γιδα, νταλικα, κλπ, δεν προλαβαινεις ουτε ενστικτα ουτε τιποτα, το ενστικτο σου σε εχει ειδη οδηγησει λαθος.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinji Ikari Προβολή μηνύματος
    Αν δεν χτυπησεις δεν μαθαινεις ποτε τιποτα.
    Συνήθως είμαι πολύ προσεκτικός με τις εκφράσεις μου. Δεν θέλω να προϊδεάζω αρνητικά τον συνομιλητή μου, για να συνεχίσει να έχει "ανοικτό" το μυαλό του στη κουβέντα. Όπως προσπαθώ να κάνω κι εγώ.
    Αυτό όμως φίλε μου, είναι πολύ μεγάλη μπούρδα! Και επικίνδυνη ταυτόχρονα! Ξεκίνησε να λέγεται από παλαιούς συνήθως αναβάτες που έχουν σπάσει όλα τους τα κόκαλα λόγω της άγνοιάς τους. Και ζορίζονται όταν βλέπουν νεότερους να παίρνουν τη γνώση στο πιάτο.

    Μια χαρά μαθαίνεις χωρίς να χτυπήσεις!
    Think faster than you ride

  6. #21
    Δεν ενοω πως δεν μαθαινεις να οδηγας. Ενοω πως δεν μαθαινεις τι να κανεις οταν γινει μαλακια. Και λεω επισης πως δεν φτανει ουτε αυτο.
    Αυτα εχω καταλαβει εγω προσωπικα.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  7. #22
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    με το ψαλιδι θεριζουν!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2018, 18:02
  2. Φρένα πανικού!
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 155
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2014, 15:45
  3. Άρχισαν τα μέτρα.. υπό καθεστώς πανικού και πάλι.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2009, 18:46
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 09:54
  5. Προβλημα και αντιδρασεις....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF