Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αντιδράσεις πανικού.

  1. #1

    Αντιδράσεις πανικού.






    Πολλές φορές κατά την οδήγηση της μοτοσυκλέτας έχουμε βρεθεί σε καταστάσεις απειλητικές για τη σωματική μας ακεραιότητα. Πλησιάζουμε τη στροφή πιο γρήγορα από ότι θα θέλαμε, κάποιο εμπόδιο βρέθηκε ξαφνικά μπροστά μας, κλπ.

    Ο πανικός μας κυριεύει και αντιδρούμε ανακλαστικά για να επιβιώσουμε. Αυτές οι αντιδράσεις, οι αντιδράσεις πανικού ή επιβίωσης αν θέλετε είναι 99.99% των περιπτώσεων προς τη λάθος κατεύθυνση.


    Μπορούμε να επέμβουμε σ΄αυτή τη διαδικασία; Μπορούμε να εκπαιδεύσουμε τον εαυτό μας να μην ενδίδει στις υπαγορεύσεις του πανικού του;
    Συνημμένο 274935

    Συνεχίζεται η κουβέντα από εδώ...

    Όταν ο πανικός μας υπαγορεύει να πιέσουμε βίαια τη μανέτα του φρένου για να αποφύγουμε ένα εμπόδιο, μπορούμε να τον τιθασεύσουμε και να φρενάρουμε πιο προοδευτικά;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Ζητάς από τον αναβάτη που ΗΔΗ του έχει πάει η ψυχή στην Κούτρουλη και η αδρεναλίνη του βγαίνει από τα αυτιά, να τιθασεύσει το νούμερο ΕΝΑ ένστικτο της αυτοσυντήρησης και να φρενάρει πρώτα με το πίσω, μετά ΑΠΑΛΑ με το μπροστινό, και μόνο στο τρίτο στάδιο να φρενάρει δυνατά με το μπροστινό. Πολύ χλωμό να είναι ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΟ αυτό το πλάνο.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 23/11/2012 στις 12:16.
    Think faster than you ride

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    να τιθασεύσει το νούμερο ΕΝΑ ένστικτο της αυτοσυντήρησης
    Αυτό είναι και το ζητούμενο. Με την εξάσκηση να κάνεις κτήμα σου τη ΣΩΣΤΗ αντίδραση και όχι τη ΛΑΘΟΣ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο να αλλάξεις τον ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΗ τρόπο με τον οποίο αντιδράς, μιλάμε για υπερνίκηση της ίδιας της ανθρώπινης φύσης. Αντίθετα είναι αρκετά πιο εύκολο και βατό να αλλάξεις από το "τσαρουχώνω" στο "τσιμπάω δυνατά και αμέσως μετά αφήνω".

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο να αλλάξεις τον ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΗ τρόπο με τον οποίο αντιδράς, μιλάμε για υπερνίκηση της ίδιας της ανθρώπινης φύσης. Αντίθετα είναι αρκετά πιο εύκολο και βατό να αλλάξεις από το "τσαρουχώνω" στο "τσιμπάω δυνατά και αμέσως μετά αφήνω".
    Ήδη έχεις αλλάξει το έστικτό σου πηγαίνοντας το σώμα σου με εξωφρενικές ταχύτητες άνω των 20Km/h. Τι σε κάνει να πιστεύεις τόσο
    σίγουρα ότι δεν μπορείς να αλλάξεις και αυτό το ένστικτο;

    Κάποιος να ανοίξει το φιλοσοφικό παράρτημα του θρεντ, εγώ βαριέμαι τώρα.

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο να αλλάξεις τον ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΗ τρόπο με τον οποίο αντιδράς, μιλάμε για υπερνίκηση της ίδιας της ανθρώπινης φύσης. Αντίθετα είναι αρκετά πιο εύκολο και βατό να αλλάξεις από το "τσαρουχώνω" στο "τσιμπάω δυνατά και αμέσως μετά αφήνω".
    Δεν έχεις ιδέα πόσο λάθος είσαι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Ναι μπορούμε. Με συνεχόμενη εκπαίδευση του εαυτού μας. Ξανά και ξανά και ξανά και ΞΑΝΑ! Και μόλις το έχουμε ξανά και ξανά. Θα εκπλαγούμε πόσο εύκολα θα μας έρθει η σωστή αντίδραση. Παράδειγμα οι αθλητές πολεμικών τεχνών. Αν δείτε ένα τσούκι να έρχεται να σας σκορπίσει το κρανίο, ενστικτωδώς θα το φάτε και θα πείτε στον Αγ. Πέτρο "Μιλάς με γρίφους γέροντα". Οι εκπαιδευμένοι αθλητές θα στείλουν τον άλλο να υποβάλει τα σέβη του.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ήδη έχεις αλλάξει το έστικτό σου πηγαίνοντας το σώμα σου με εξωφρενικές ταχύτητες άνω των 20Km/h.
    Φίλε ΤΙ ΛΕΣ;;;;

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Φίλε ΤΙ ΛΕΣ;;;;
    λεει οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι εκπαιδευμενος να πηγαινει μεχρι την ταχυτητα που μπορει το σωμα να αναπτυξει.απο κει και πανω ολα ειναι εξω απο το ενστικτο σου.οπως λοιπον προγραμματισες τον εγκεφαλο σου να μπορει να διαχειριστει τα 100χλμ (για παραδειγμα) ετσι μπορεις να εκπαιδευσεις τον εγκεφαλο σου να διχειριζεται και αλλα ενστικτα.
    και πολυ σωστα λεει.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Όπως νομίζεις φίλε μου.

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Άντε για να περάσει πιο εποικοδομητικά το απόγευμα...

    Για να μπορέσουμε να θεραπεύσουμε κάτι, θα πρέπει πρώτα να είμαστε ικανοί να αναγνωρίσουμε τα συμπτώματα, και κατόπιν να βρούμε την αιτία.

    Ποιά λάθη -συμπτώματα- έχετε παρατηρήσει να κάνετε σε καταστάσεις δύσκολες;
    Για παράδειγμα, όταν αντιμετωπίζετε ξαφνικά ένα σταματημένο αυτοκίνητο ακριβώς στην κορυφή της στροφής (Βόρεια Εύβοια Ιούνιος 1992), ενώ πάτε σβέλτα;
    Ποιες είναι οι άμεσες αντιδράσεις που μας υπαγορεύει ο τρόμος μας; Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fear.jpg 
Προβολές:	441 
Μέγεθος:	11,9 KB 
ID:	274944

    Προφανώς σφιγγόμαστε όσο δεν πάει άλλο, καρφώνουμε το βλέμμα στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου, κλείνουμε το γκάζι, γραπώνουμε τα φρένα και λέμε προσευχές...
    Έχει τύχει και στα καλύτερα παιδιά κι ας μη το παραδέχονται.

    Κάνουμε δηλαδή ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που πρέπει για να τη γλυτώσουμε.
    Να σηκώσουμε το μηχανάκι μειώνοντας προοδευτικά την ταχύτητά μας, κι επίσης να ψάχνουμε με το βλέμμα μας οδούς διαφυγής.

    Άλλο παράδειγμα:
    Οδηγούμε σβέλτα σε μια επαρχιακή διαδρομή και αντιλαμβανόμαστε ότι η επόμενη στροφή μας πλησιάζει με ιδιαίτερα επικίνδυνα χιλιόμετρα. (Π.Ε. Αθηνών - Λαμίας Πάσχα 1990). Τι κάνουμε λόγω του πανικού μας; Αρχίζουμε να πλαγιάζουμε το μηχανάκι πολύ πιο νωρίς και κλεινόμαστε εσωτερικά, κοιτώντας το χωράφι μπαριέρα κλπ. Είμαστε λοιπόν για πολλή ώρα πλαγιασμένοι και με μεγάλη κλίση, και ...φαντάζεστε τη συνέχεια.

    Ενώ τι θα έπρεπε; Μειώνουμε ταχύτητα όσο προλαβαίνουμε και στρίβουμε όσο πιο βαθιά και απότομα μας επιτρέπουν οι συνθήκες, έχοντας το βλέμμα μας καρφωμένο στην έξοδο. Με αυτό τον τρόπο θα πλαγιάσουμε λιγότερο και για λιγότερη ώρα. Θα έχουμε δηλαδή περισσότερη διαθέσιμη πρόσφυση.

    Το να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τις λάθος κινήσεις είναι το πρώτο και ιδιαίτερα σημαντικό βήμα. Πρέπει να θέλουμε να μάθουμε.

    Κατόπιν, μπορούμε μέσα από τη διαρκή εφαρμογή των σωστών τεχνικών, π.χ. πάντα μα πάντα κοιτάω εκεί που θέλω να πάω, να έχουμε έτοιμες τις ρουτίνες αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών.
    Think faster than you ride

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τις λάθος κινήσεις είναι το πρώτο και ιδιαίτερα σημαντικό βήμα. Πρέπει να θέλουμε να μάθουμε.
    Αυτό είναι το δεύτερο βήμα.

    Το πρώτο είναι να παραδεχτούμε πως δεν ξέρουμε αρκετά.
    Πρώτα δέχεσαι πως κάτι κάνεις λάθος, μετά ψάχνεις να δεις τι είναι αυτό και έπειτα αποφασίζεις εάν είναι τόσο σημαντικό ώστε να προσπαθήσεις να μάθεις κάτι άλλο.

    Αυτός που ξέρει δεν μαθαίνει, διδάσκει.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο να αλλάξεις τον ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΗ τρόπο με τον οποίο αντιδράς, μιλάμε για υπερνίκηση της ίδιας της ανθρώπινης φύσης. Αντίθετα είναι αρκετά πιο εύκολο και βατό να αλλάξεις από το "τσαρουχώνω" στο "τσιμπάω δυνατά και αμέσως μετά αφήνω".
    ΑΡΚΕΤΑ δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο,μιλάω εκ πείρας.
    Όντας συνηθισμένος 20 χρόνια στο πίσω ταμπούρο (!) του KLR 600 που έπρεπε να το τσαρουχώνω για να πω ότι επιβραδύνει,βρέθηκα ξαφνικά με ένα ΧΤΧ που στο 1/4 της πίεσης μπλοκάριζε τον τροχό και έσερνε.
    Έπρεπε λοιπόν να αναθεωρήσω τον τρόπο φρεναρίσματος.
    Άδειος δρόμος -πάνω κάτω συνεχώς-συνέχεια φρεναρίσματα,πιο πολύ το πίσω,πιο πολύ το μπρος,συνδυασμό και των 2 στο 30/70-τελικά άλλαξα περπατησιά προς το καλύτερο.

  14. #14
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ποιά λάθη -συμπτώματα- έχετε παρατηρήσει να κάνετε σε καταστάσεις δύσκολες;
    όταν ήμουν φοιτητής.

    πάω για μάθημα με το VT250F και είμαι στη θηβών, στο φανάρι με την ιερά οδό. ανάβει πράσινο, ξεκινάω 1η: 12, 2η: 10, 3η... μπροστά μου στα 10 μέτρα, εκεί που στα δεξιά της θηβών πηγαίνοντας προς πειραιά έχει κάτι τράπεζες, μια κυρία κατεβαίνει το πεζοδρόμιο και αρχίζει να διασχίζει τον δρόμο αφηρημένη, κοιτώντας κάτι χαρτιά και βιβλιάρια που κρατούσε. 16" μπροστινός τροχός, κάτι λιγότερο από τσαρούχωμα θα είχαμε γίνει μπίλιες. πατάω πίσω ταμπούρο και αρχίζω να γλυστράω, κατεβάζω πόδι, ταυτόχρονα και για λίγο το μπροστινό, σχεδόν ανεβαίνω στο ντεπόζιτο και όταν πήρε λίγη κλίση το αμολάω και οπως ισιώνει περνάω από μπροστά της, της παίρνω τα χέρια με τον ώμο μου και της σκορπίζονται όλα τα χαρτιά στον δρόμο. εγώ σταμάτησα 20 μέτρα παρακάτω, η καρδιά μου χτυπούσε με 200 bpm. γύρισα να κυττάξω και την είδα να μαζεύει τα χαρτιά της και να μη μου ρίχνει ούτε μια ματιά, ήταν σαν όνειρο.
    Τελευταία τροποποίηση από kostas777; 24/11/2012 στις 01:01.

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ποιά λάθη -συμπτώματα- έχετε παρατηρήσει να κάνετε σε καταστάσεις δύσκολες;
    Γενικότερα μιλώντας, κι όχι αναφερόμενος σε συγκεκριμένο περιστατικό, σε σχετικά έντονα και ψιλοαπρόσμενα φρένα (όχι απαραίτητα φρένα πανικού ή απίστευτα τρομακτικές καταστάσεις) παρατηρώ καθώς φρενάρω ότι το σώμα μου έχει (και παίρνει κατά την όλη διάρκεια που θα κρατήσει το φρενάρισμα) παράξενες στάσεις. Το χειρότερο είναι ότι τα @@ μου γίνονται το μοναδικό πράγμα ανάμεσα σε μένα και το ντεπόζιτο-αρχή σέλας
    Απ'όσο έχω καταλάβει, ο λόγος που συμβαίνει αυτό (και το πρώτο και το δεύτερο) είναι το ότι δεν έχω αρκετά σφιγμένα τα πόδια μου στο ντεπόζιτο. Το τιμόνι δεν το ζορίζω. Ίσως οδηγάω πιο χαλαρός απ'ότι θα έπρεπε. Αποτέλεσμα, όταν έρχεται η ώρα να πρέπει να συγκρατήσουν τα πόδια μου το υπόλοιπο σώμα μου που λόγω των φρένων έχει την τάση να φύγει μπροστά, είναι πλέον αργά για να τα σφίξω μιας και ήδη έχω βρεθεί σχετικά εκτός σωστής στάσης.
    Το έχω προσπαθήσει να έχω μονίμως σφιγμένα τα πόδια μου στο ντεπόζιτο αλλά μετά από κάμποση ώρα είτε παρατηρώ ότι έχω ξεχαστεί κι έχουν ψιλοχαλαρώσει πάλι, είτε ακόμα κι αν δεν ξεχαστώ, με κουράζει υπερβολικά από ένα σημείο και μετά.
    Θέλω να πάρω και supersport, δεν κοιτάω τα χάλια μου λέω εγώ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2018, 18:02
  2. Φρένα πανικού!
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 155
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2014, 15:45
  3. Άρχισαν τα μέτρα.. υπό καθεστώς πανικού και πάλι.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2009, 18:46
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 09:54
  5. Προβλημα και αντιδρασεις....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF