Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Οδήγηση μοτοσυκλέτας με fairing από απειρο οδηγό.

  1. #1

    Οδήγηση μοτοσυκλέτας με fairing από απειρο οδηγό.

    Καλησπέρα καβαλάρηδες.

    Είμαι άπειρος οδηγός, οι περισσότεροι που με ξέρουν αν με ξέρουν θα με έχουν δει να ψάχνω για συμβουλές αγοράς εξοπλισμού εδώ στο forum. Έχω αγοράσει μια Yamaha Fz6 S2 το γυμνό του 2008 τον περασμένο ιουνιο και πριν απο αυτήν δεν ειχα καμια καμία εμπειρία με μηχανή πέρα απο το GSR600 (απίσης γυμνό) της σχολής οδήγησης. Ουτε καν με 50ράκι. Μετά απο ενα 6μηνο συμβίωσης με την μηχανή αυτή και λόγω οτι έχω παρέες ψημένους μηχανόβιους μπορώ να πώ οτι εχω μπει σε καλό δρόμο για να μάθω σωστά.

    Τις προάλλες πηγαμε για Uphill σε ενα πολύ ομορφο μέρος που συνηθίζουμε να πηγαίνουμε με τους φιλους μηχανόβιους με μπόλικες στροφές και αρκετά πλαγιάσματα. Σε κάποιο σημείο μου προτεινε ένας απο τους φίλους ο οποίος έχει μια Kawasaki ZX-9R να παρω την δική του μηχανή να δω διαφορές στην συμπεριφορά και τον τρόπο οδηγησης. Ανεβαίνω λοιπόν επάνω, βαζω μπροστά και περιτό να σας πω οτι εκανα 3! μέτρα πριν βγώ απο τον δρόμο!
    Τι πήγε στραβά; πολλά! καταρχάς το τιμονι είχε διαφορετική κλίση απο το δικό μου και δεν μπορούσα να καταλάβω πως να το πιάσω. Δεύτερον το Fairing με μπέρδευε διότι έχω συνηθήσει να βλέπω το τιμόνι και το φανάρι να γυρίζουν μαζί και το fairing που παραμένει σταθερό με αποσυντόνισε εντελώς. επειτα επειδή ειμαι και 1,87 σε ύψος η θέση οδήγησης της SS μηχανής που φάνηκε άβολη.

    Το θέμα ειναι οτι αργότερα (αυριο μεθαύριο που λεμε) θα ήθελα να παρω μια Supersport μηχανή. Μου αρέσουν σαν Design αλλά αν είναι να πάθω πολιτισμικό ΣΟΚ απο την αλλαγή...το ξανασκέφτομαι.

    Ηθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου αυτην μαζί σας και πολύ θα ήθελα να ακουσω τις τοποθετήσεις σας επι του θέματος καθώς και αν το αντιμετώπισε και κάποιος απο εσάς αυτό το πρόβλημα
    The R is for Respect.

  2. #2
    Το γεγονός ότι το φανάρι παραμένει σταθερό όταν στρίβεις το τιμόνι, το συνηθίζεις από τη 2η βόλτα κιόλας.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η απουσία τιμονιού. Το ΖΧ, όπως όλα τα ss, έχει κλιπόν. Υπάρχει μια σχετική μανούρα μέχρι να μάθεις πώς πρέπει να κάθεσαι αλλά αν ψαχτείς, πάλι βρίσκεις άκρη!
    Τώρα για το ύψος σου, αν μάθεις να κάθεσαι σωστά, δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Το θέμα ειναι οτι αργότερα (αυριο μεθαύριο που λεμε) θα ήθελα να παρω μια Supersport μηχανή. Μου αρέσουν σαν Design αλλά αν είναι να πάθω πολιτισμικό ΣΟΚ απο την αλλαγή...το ξανασκέφτομαι.
    Αν αργότερα (αύριο μεθαύριο που λες) πάρεις supersport τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. Οι έξι μήνες που οδηγάς δεν είναι και πολλοί. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, απολάμβανε το μηχανάκι σου όσο μπορείς, και έχε τα μάτια και αυτιά σου ανοικτά. Αν κάνεις μάλιστα και κάποιο σχολείο θα είναι ακόμα καλύτερα.
    Think faster than you ride

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Δεύτερον το Fairing με μπέρδευε διότι έχω συνηθήσει να βλέπω το τιμόνι και το φανάρι να γυρίζουν μαζί και το fairing που παραμένει σταθερό με αποσυντόνισε εντελώς.
    Αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να σε απασχολήσει.
    Το γεγονός πως όταν οδηγείς βλέπεις το φανάρι να στρίβει μαζί με το τιμόνι και η οδήγηση μηχανής με fairing σε αποσυντονίζει, υποδηλώνει την απειρία σου. Όταν σταματήσεις "να κοιτάς τη ρόδα σου" θα συνειδητοποιήσεις πως δεν έχει καμία διαφορά αν το φανάρι εδράζεται στο τιμόνι ή στο πλαίσιο.

    Μείνε με το Fazer προς το παρόν κι αργότερα πας σε κάτι πιο "απόλυτο"...


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Μου θύμισες τη δική μου πρώτη βόλτα με supersport, ένα Aprilia RS50, όντας πιτσιρικάς και συνηθισμένος να οδηγώ παπί (FX125 είχα τότε ή το chally.. δεν θυμάμαι). Έπαθα πλάκα με τη θέση οδήγησης, το ότι το fairing ήταν σταθερό με αποσυντόνιζε και δεν μπορούσα να στρίψω! Πάλευα κυριολεκτικά στα πρώτα μέτρα. Τελικά, όλα είναι θέμα συνήθειας και εξάσκησης. Μετά από 2-3 βόλτες με το RSάκι, δεν μπορούσα να ξανακοιτάξω παπί με λαχτάρα.

    Συμβουλή δική μου είναι, πριν πάρεις supersport κι αφού είσαι τυχερός κι έχεις καλούς φίλους που σου δανείζουν τα μηχανάκια τους, πάρε μερικές βόλτες κάποιο supersport όπως το ZX, ώστε να συνηθίσεις, να μάθεις να οδηγείς SS και να δεις αν σ' αρέσει τελικά το είδος. Το συχνότερο φαινόμενο, είναι κάποιος να την πατάει με την εμφάνιση ενός SS, να το αγοράζει και να το μετανιώνει στο πρώτο 3μηνο, επειδή δεν του ταιριάζει σαν αναβάτη. Είναι ωραία, συμφωνώ, αλλά πάνω απ' όλα παίζει ρόλο η χρήση που θες να κάνεις με το κάθε μηχανάκι κι όχι πιο φαίνεται πιο "αγωνιάρικο" αραγμένο στην καφετέρια. Το fazer που έχεις, δε, είναι λατρεμένο μηχανάκι που μπορεί να σου μάθει πολλά. Εμπιστεύσου το, οδήγησέ το πολύ να το ευχαριστηθείς και αργότερα αποφασίζεις (μετά τις κατάλληλες δοκιμές) αν θες να πάρεις κάτι άλλο και τι θα είναι αυτό.

    Καλά χιλιόμετρα!

  6. #6
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Ήθελα να σημειώσω οτι δεν σκοπεύω σύντομα να αλλάξω το fazer μιας και το έχω όπως ειπα μόλις 6 μήνες που το αγόρασα και οτι γενικώς δεν κοιτάω ποτέ το τιμόνι της μηχανής μου αλλά σε αυτήν που ανέβηκα δεν ξέρω γιατί καρφώθηκε το μάτι μου εκεί. Ισως γιατί γενικώς δεν βολευόμουν και προσπαθούσα να δω πως να το κουμαντάρω.

    Πιο πολύ ζορίστηκα με το fairing παντως για να ειμαι ειλικρινής.

    Στην τελική ρε παιδιά θελω να ρωτήσω πόσο διαφορά έχει η οδήγηση ενός street σαν το fazer με ένα SS? οσο στριβεις το τιμόνι στο ένα το στρίβεις και στο άλλο; όσο πλαγιάζει το ένα σχεδόν πλαγιάζει και το άλλο; οι μανέτες γιατί έχουν κλίση στο SS και όχι στο Street; Τι αλλάζει με αυτό;
    The R is for Respect.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Στην τελική ρε παιδιά θελω να ρωτήσω πόσο διαφορά έχει η οδήγηση ενός street σαν το fazer με ένα SS? οσο στριβεις το τιμόνι στο ένα το στρίβεις και στο άλλο;

    Στο ένα στριβεις (λιγο) το τιμονι, στο αλλο δεν υπαρχει τιμονι να στριψεις. Εχει αρκετες διαφορες (όχι χαώδεις, αλλα έχει), που δεν έχει και πολύ νοημα να τις μαθεις τωρα που εχεις λιγα χιλιόμετρα. Πιο πολύ θα σε μπερδεψει. Παρ' ολα αυτα, στο σεξιον του μοτο που είμαστε, υπάρχουν πολλα αρθρα σχετικα, διαβασέ τα. Επίσης, βαλε στο προγραμμα ενα σχολείο (0-300 ή CSS)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    επειδή ειμαι και 1,87 σε ύψος η θέση οδήγησης της SS μηχανής που φάνηκε άβολη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos19 Προβολή μηνύματος
    Τώρα για το ύψος σου, αν μάθεις να κάθεσαι σωστά, δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα.
    Τα SS είναι για να βολεύουν τους κοντούς..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jorge_lorenzo_dani_pedrosa_and_valentino_rossi_zXm7z.jpg 
Προβολές:	450 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	274988

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    μην προσπαθεις να μπερδευτεις χωρις λογο
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    μην προσπαθεις να μπερδευτεις χωρις λογο
    "μιλάς με γρίφους γέροντα"
    The R is for Respect.

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    "μιλάς με γρίφους γέροντα"
    εννοω οτι δεν εχεις λογο να ψαχτεις με ςς αλλουνου οταν δεν κατεχεις ακομα το δικο σου μηχανακι και πολυ περισσοτερο οταν η εμπειρια σου ειναι μηδαμινη.δουλεψε λιγο πανω στο δικο σου και αργοτερα βλεπεις τι θα σε προβληματισει πανω σε ενα σουπερσπορ.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Στην τελική ρε παιδιά θελω να ρωτήσω πόσο διαφορά έχει η οδήγηση ενός street σαν το fazer με ένα SS? οσο στριβεις το τιμόνι στο ένα το στρίβεις και στο άλλο; όσο πλαγιάζει το ένα σχεδόν πλαγιάζει και το άλλο; οι μανέτες γιατί έχουν κλίση στο SS και όχι στο Street; Τι αλλάζει με αυτό;
    H διαφορά ειναι οτι στο φειζερ καθεσαι με ορθιο τον κορμο ενω στο σουπερσπορ σκυμμένο ριχνοντας πολύ βάρος στα χέρια που κουράζει αν το κοντέρ ειναι κατω απο 100 λογω μειωμένου αέρα. Ως προς την μετακίνηση του τιμονιού ειναι το ίδιο αλλά στο σουπερσπορ επειδή υπάρχει κλιπόν έχεις μεγάλη ακρίβεια στις δυναμεις που ασκείς στο τιμόνι και κατ επέκταση ταχύτερη αλλαγή κατεύθυνσης γιατι δεν στρευλώνει οπως στο φειζερ που το τιμονι καθεται σε καβαλέτα.Και ως προς τις κλίσεις το φειζερ βάζει περιορισμούς γιατί βρίσκει ευκολα μαρσπιέ σε κλίση που το σουπερσπορ γελάει.Και μια αλλη διαφορά ειναι οτι ο αέρας στο φέιζερ πέφτει στα ποδια χαλώντας την αεροδυναμική και τήν διάθεση για μεγάλες ταχύτητες. Βεβαια τωρα με την ακριβή βενζίνη υποθέτω και τα σουπερσπορ δεν τρέχουν.

  13. #13
    The R is for Respect.

  14. #14
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    !!!! φιλε μου πρωτη φορα το ακουω αυτο! δεν οδηγαμε κοιτωντας τα οργανα και τη ροδα αλλα μπροστα μας το δρομο τα εμποδια τη στροφη! τους αλλους οδηγους κλπ! δε φταιει ουτε το φερινγκ ουτε τα κλιπ ονς για αυτο! τουλαχιστον εισαι ανοιχτος στο να ακους και εχεις και παρεα με μηχανες αρα θα κανεις περισσοτερα χιλιομετρα.
    Εχω το ΖΧ9 και ειναι ενα απο τα τελευταια σσ (και ολα τα εως 2003 μοντελα) που ειναι ''ανετο'' , τα επομενα ειναι πιο επιθετικα στη θεση οδηγησης πιο απολυτα σε πολλα πραγματα ( φρενα κλπ ) . Κοιτα να δουλεψεις με τη μοτοσυκλετα σου στο που κοιτας *(κοιταμε εκει που θελουμε να παμε γενικος και αοριστος κανονας) και αργοτερα το ψαχνεις .. το φερινγκ σε βοηθα ειδικα στην εθνικη στον αερα (και αυτο ειναι μεγαλο κεφαλαιο αλλα σε αλλα θεματα απο αυτα που νομιζεις οπως πχ ο σωματοτυπος σου και η θεση οδηγησης για το που θα σε ''χτυπα'' ο αερας -ωμους μετωπο κλπ-) σιγουρα οχι για το αν θα βλεπεις τη ροδα!η ροδα δεν ειναι καρφωμενη στο φερινγκ!και ολα τα τιμονια πανε δεξια αριστερα!(το ξερω οτι προφανως το ξερεις σχημα λογου πιο πολυ ηταν). Καλους δρομους
    Τελευταία τροποποίηση από EVI; 27/11/2012 στις 22:16.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  15. #15
    Όπως προανέφερα, στην δική μου μηχανή δεν κοιτάω ουτε την ρόδα ούτε το τιμονι αλλά κοιτάς δεν κοιτάς, αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχει κίνηση μπροστά σου όπως αντιλαμβάνεσαι οτι δεν υπάρχει κίνηση όταν η μηχανή έχει fairing. Νιώθω δηλαδή οτι θα στρίψω το τιμόνι και δεν θα στρίψει η μηχανή επειδή στο μυαλό μου ειναι αλληλένδετα το "στροφή και κίνηση". Αυτό με κάνει να νιώθω άβολα και καταλήγω τελικά να κοιτάω το τιμονι ακριβώς επειδή με προβληματίζει και νιωθω οτι κάτι δεν πάει καλά. Τώρα βέβαια καταλαβαίνω οτι είναι θέμα εμπειρίας και συνήθειας...
    The R is for Respect.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2005, 02:16
  2. Eιδοποιήσεις με email από το forum
    από stako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2005, 11:43
  3. Με Πιστωτικη Απο Ιντερνετ???
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 15:33
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 16:25
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF