Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: CB 400 προβλημα με καρμπυρατερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10

    CB 400 προβλημα με καρμπυρατερ

    χαιρετηζω την κοινοτητα,και σας ευχομαι καλες βολτες,υπαρχει προβλημα με της τσιμουχες λαστιχακια του καρμπυρατερ
    το εχω παει σε συνεργειο και μετα απο καθαρισμα καρμπυρατερ μου ανακοινωσε το προβλημα,το θεμα ειναι οτι για να
    παρεις καινουργια απο την honda μου ειπε συνολικα θα παει για τα 4 γυρω στα 900 ευρω ψαξαμε στα μεταχειρο
    και ειναι σε πιο αθλια κατασταση λογο ακινησιας,,το μηχανακι ειναι το super four version s' 400'
    Τελευταία τροποποίηση από daxon1; 25/11/2012 στις 14:02.

  2. #2
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daxon1 Προβολή μηνύματος
    τσιμουχες λαστιχακια του καρμπυρατερ......για τα 4 γυρω στα 900 ευρω

    Ξεκαθάρισε λίγο για πιο ανταλλακτικό μιλάμε, λαστιχένιες εισαγωγές; ο-rings; μεμβράνες υποπίεσης; όλα;
    Πριν το πας για "καθαρισμό" υπήρχε το πρόβλημα;
    Give me fuel, Give me fire

  3. #3
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Ξεκαθάρισε λίγο για πιο ανταλλακτικό μιλάμε, λαστιχένιες εισαγωγές; ο-rings; μεμβράνες υποπίεσης; όλα;
    Πριν το πας για "καθαρισμό" υπήρχε το πρόβλημα;
    Πάει στο "πονηρό" το μυαλό σου?

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10
    ναι παιδια ειχε προβλημα,ειχε μαζεψει πολυ σκουπιδι,γιατι το αφηνα με λιγη βενζινη,το αποτελεσμα ηταν να μπουκωνει σε μεγαλες στροφες ,και μετα να ξανα ρχετε στα ισια του,(χρηστο αν δεν κανω λαθος στο nickname σου)εδω με πιανεις αδιαβαστο μου της εδειξε που ηταν καμενες αλλα δεν ξερω να το κατανομασο...

  5. #5
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    τα 900 ευρώ είναι πάρα πολλά
    αν ψάχνεις εισαγωγές δες εδώ http://www.ebay.com/itm/CARB-INSULAT...item2c68ba5207

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10
    mankam σε ευχαριστω θα παω αυριο απο το συνεργειο να μου διευκρινηση τι θελει,πως λεγετε,και γιατι μου ειπε αυτος 900 ευρω;;;(δηλ,300 η μια επι 4)

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daxon1 Προβολή μηνύματος
    mankam σε ευχαριστω θα παω αυριο απο το συνεργειο να μου διευκρινηση τι θελει,πως λεγετε,και γιατι μου ειπε αυτος 900 ευρω;;;(δηλ,300 η μια επι 4)
    Γιατί αυτός δε θα τα πάρει από ebay. Αλλά και πάλι μου ακούγονται υπερβολικά τα 900. Κι ολόκληρα τα καρμπυρατέρ μέσω αντιπροσωπείας να θέλει να σου παραγγείλει, πολλά μου ακούγονται.

    Εγώ έχω φάει τρελή δαγκωνιά (κανά 600άρι-800άρι ευρά) από μηχανικό που μου έλεγε ότι έχουν θέμα τα καρμπυρατέρ μου (cb400 sf κι εγώ). Τα έσκασα μέσα στην άγνοιά μου, στο μηχανάκι δεν άλλαξε απολύτως τίποτα (αλλά το έμαθα μετά από κανά 3μηνο που το πήγα σε άλλο μηχανικό) ούτε μεμβράνες, ούτε βελόνες, ούτε πευκοβελόνες, τα'κλαψα κι αυτά και τα επόμενα που έπρεπε να δώσω για να έρθει το μηχανάκι στα ίσα του στον καινούριο μηχανικό (ευτυχώς λιγότερα) και έστρωσα χαρακτήρα. (θα έπρεπε βέβαια να στρώνει κι εκείνος μούρη μετά το τσαλάκωμα που θα είχε υποστεί αλλά με συγκράτησαν).

    Δε λέω ότι η περίπτωσή σου είναι ίδια με τη δική μου. Απλά έχε λίγο το νου σου γιατί το θέμα των καρμπυρατέρ στα CB-δάκια είναι λίγο μη σου τύχει (μιας και είναι από τα λίγα που μπορούν να σου τύχουν εδώ που τα λέμε λόγω αξιοπιστίας της μηχανής), γιατί αν σου τύχει κινδυνεύεις να σε πιασοκωλιάσουν.

  8. #8
    Επισης, καποια στιγμη πρεπει να τελειωνει η καραμελα με τα σκουπιδακια λογω λιγης βενζινης...

  9. #9
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Πάει στο "πονηρό" το μυαλό σου?

    Όταν ο άλλος τις προάλλες πλήρωσε καινούργια ηλεκτρονική για να κάνει δοκιμές ο "μάστορας" είναι λογικό να μην πιστεύεις την κάθε ιστορία. Δεν ξέρω τιμές του super four αλλά για το "παρόμοιο" CB-1 οι εισαγωγές δεν έχουν πάνω από €10 έκαστη και οι μεμβράνες έχουν το πολύ 120 έκαστη (113.5 σε γνωστό site). Και σετάκι με o-ring, τσιμούχα στο λεκανάκι κτλ €18 για το κάθε carb.

    Σύνολο βαριά 600.
    ΠΟΣΟ παραπάνω να έχουν για το SF; (ΑΝ υποθέσουμε ότι τα θέλει όλα)
    Give me fuel, Give me fire

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Επισης, καποια στιγμη πρεπει να τελειωνει η καραμελα με τα σκουπιδακια λογω λιγης βενζινης...
    Συφωνώ.
    Δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος αν όντως μακροπρόθεσμα μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο το να το έχεις το μηχανάκι συνέχεια στο αμήν από βενζίνες και να του βάζεις ένα πεντάευρω λες και είναι παπί κάθε φορά που περνάς από βενζινάδικο, αλλά όντως έχει πιπιληθεί τόσο πολύ η καραμέλα "μάστορα έκλασε η μηχανή" "εμ, σκουπιδάκια στα καρμπ λόγω λίγης βενζίνης" που θα έπρεπε να έχει λιώσει προ πολλού.
    Σε λίγο θα ξεπεράσει σε αριθμό και τις φορές που έχει ειπωθεί το:
    -Αχ ρε μάνα πονάει το κεφάλι μου.
    -Ιιιιιι!!!! Ματιασμένος θα'σαι γιόκα μου! :a31:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    ΠΟΣΟ παραπάνω να έχουν για το SF;
    Δεν ξέρω. Δε νομίζω να έχουν παραπάνω και δεν ξέρω αν τα χρειάζεται και όλα. Βέβαια αφού η μερίδα του λέοντος των χρημάτων πάει για τις μεμβράνες, άμα αυτές θέλουν αλλαγή κατ'εμέ δίνεις και τα υπόλοιπα "ψιλά" να πάρεις και όλα τα άλλα που προανέφερες (που όλα μαζί κάνουν όσο μισή μεμβράνη) να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, όσο μπορείς τουλάχιστον, ότι έχεις πλέον καινούρια καρμπυρατέρ και θα τη βγάλει το μηχανάκι καμιά 20αριά χρόνια ακόμα.
    Το πρόβλημα είναι ότι αν δε σκαμπάζεις από μαστοριλίκια να έχεις μια κάποια εμπειρία ή δεν είσαι "μηχανικός" έστω "ερασιτέχνης", αναγκαστικά λόγω της άγνοιας που σε διακατέχει, ό,τι πει ο μάστορας είναι κανόνας. Σαν τους γιατρούς ένα πράμα. Εγχείρηση? Εγχείρηση! Απλά εκεί σου είναι πιο εύκολο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
    The easy way or the hard way βρες μηχανικό που να βάζεις το χέρι σου στη φωτιά πώς ό,τι σου λέει είναι το αυτό. Αλλιώς τα τρεχάματα, μικρά ή μεγάλα, δύσκολα θα τα γλιτώσεις.

  11. #11
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Ρε παιδιά τι καθάρισμα και αλλαγές; Αφου οι μαστόροι στο 99,999% των επισκευών περιλαμβάνει μόνο ...ξεμάτιασμα....Τα κάρμπ στο Χόρνετ με 70000 κμ δεν έχουν καθαριστεί ποτέ.ΠΟΤΕ! Ούτε διαφορά στο άρπαγμα,κατανάλωση,αρρυθμίες,κλπ κλπ...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10
    λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες
    μου ανεφερε οτι θελουν αλλαγη οι φουσκες(απο το καρμπυρατερ)και οτι εχει 80 ευρω η μια,με εργατικα τα υπολογιζω γυρω στα 300 και πανω....
    μου εδειξε μια φουσκα που ειχε προχειρη απο αλλο μηχανακι,αλλα ρε παιδια δεν μου φενεται με το ματι κι ολας να εχει αυτη η μ@λακια 80 ευρω...
    τι να πω αν μου βρει κανεις πιο φτηνα γιατι δεν σκαμπαζω και απο ιντερνετ,καλοδεχουμενο...ευχαριστω και παλι για της απαντησεις σας
    το συνεργειο βεβαια μου ειπε οτι δεν αξιζει να της αλλαξω γιατι δεν συμφερει το μηχανακι βεβαια δεν δουλευει σωστα και εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση
    τι να κανω;;

  13. #13
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daxon1 Προβολή μηνύματος
    λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες
    μου ανεφερε οτι θελουν αλλαγη οι φουσκες(απο το καρμπυρατερ)και οτι εχει 80 ευρω η μια,με εργατικα τα υπολογιζω γυρω στα 300 και πανω....
    μου εδειξε μια φουσκα που ειχε προχειρη απο αλλο μηχανακι,αλλα ρε παιδια δεν μου φενεται με το ματι κι ολας να εχει αυτη η μ@λακια 80 ευρω...
    τι να πω αν μου βρει κανεις πιο φτηνα γιατι δεν σκαμπαζω και απο ιντερνετ,καλοδεχουμενο...ευχαριστω και παλι για της απαντησεις σας
    το συνεργειο βεβαια μου ειπε οτι δεν αξιζει να της αλλαξω γιατι δεν συμφερει το μηχανακι βεβαια δεν δουλευει σωστα και εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση
    τι να κανω;;
    Αν έχουν πρόβλημα (σκισμένες κλπ)θα πρέπει να το δεις κιόλας,όχι άντε άλλαχτες...και ναι 80€ το κομμάτι είναι πολλά,ακόμα και αν έχουν τόσο (που θα έχουν....)αν πιάνουν τα χέρια σου λύσε τη τετράδα-δεν είναι και καμιά επιστήμη-λύσε τα κάρμπ και κάνε μια επιθεώρηση αν όντως είναι αυτή η φθορά.Αν όντως είναι σκισμένες (όλες λίγο απίθανο) ψάξε στα μεταχείρω.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daxon1 Προβολή μηνύματος
    λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες
    Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δεν πολυπάνε παρέα αυτά τα δύο αδερφέ...

    Σκέψου το λίγο και μόνος σου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daxon1 Προβολή μηνύματος
    το συνεργειο βεβαια μου ειπε οτι δεν αξιζει να της αλλαξω γιατι δεν συμφερει το μηχανακι βεβαια δεν δουλευει σωστα και εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση
    τι να κανω;;
    Το αν συμφέρει ή όχι εσύ θα το κρίνεις. Έχεις κι άλλη μηχανή και το cb το κρατάς από χόμπι? Αν, ναι τότε άσ'το και σε μια αποθήκη να σαπίσει.
    Αν όμως είναι η μοναδική σου μηχανή και σκοπεύεις να την κρατήσεις και να την έχεις να τη χαίρεσαι, τότε κατ'εμέ φρόντισε να δουλεύει σωστά και να είναι όπως πρέπει για να μακροημερεύσει. Κι ας την πήρες 1.000 ευρώ κι ας χρειάζονται 900 (αν χρειάζονται πραγματικά) για τα καρμπυρατέρ.
    ΥΓ. Αυτό δε σημαίνει ακουμπάω με κλειστά μάτια ό,τι πει ο "μάστορας" γιατί θέλω να έχω σωστή τη μηχανή. Πρώτα σιγουρευόμαστε ότι όντως χρειάζεται ό,τι υποτίθεται πως χρειάζεται...

  15. #15
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daxon1 Προβολή μηνύματος
    λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες

    Κοίτα κάτι ωραία πράγματα... :a37:


    1/3 της τιμής έτσι απλά. Αν ήταν άλλος και τα είχε δώσει εξαρχής θα είχαμε και πρόωρα Χριστούγεννα;

    Πάντως τόσο έχουν οι (γνήσιες) μεμβράνες, μη σου πω ότι μου φαίνεται και χαμηλή η τιμή που σου έδωσε. Αλλά μετά από όλα αυτά μπορείς να εμπιστευτείς ότι πράγματι χρειάζεται μεμβράνες; Ή ότι τις χρειάζεται όλες;
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με συγχρονισμο καρπυρατερ σε bandit 400
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 12:17
  2. Πρόβλημα με καρμπυρατέρ
    από Highsider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 10:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 17:59
  4. Πρόβλημα με καρμπυρατερ
    από Stayrozzz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 04:15
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF