Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: CB 400 προβλημα με καρμπυρατερ

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10
    PIPE το καλο συνεργειο δεν ανερει και οτι ο μαστορας θελει να σου πιασει τον Κολ@
    .σε κατι τετοια πατανε και τα μαστορια γιατι τοτε δεν θα ειχαν καθολου δουλεια .της φουσκες μου της ειχε δειξει κι ολας και οντως ηταν τρυπιες
    τωρα να πας να αλλαξεις δυο τρεις και να αφησεις μια το βλεπω μιση δουλεια...
    το μηχανακι ειναι εισαγωγης και το ειχα αγορασει με 5000 χλμ,πρωτη αδεια δικια μου.οποτε καταλαβενεις δεν ειναι για σαπισμα...

  2. #17
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daxon1 Προβολή μηνύματος
    PIPE το καλο συνεργειο δεν ανερει και οτι ο μαστορας θελει να σου πιασει τον Κολ@
    Διαφωνώ.
    Και κυρίως γιατί άλλο σου πιάνω τον κώλο, κι άλλο προσπαθώ να σε πιάσω κορόιδο. Είτε προσπαθώντας να σε ψαρέψω σε τρελές τιμές κι άμα τσιμπήσεις τσίμπησες, αν όχι τις κατεβάζω, είτε σου "πουλάω" βλάβες που το μηχανάκι δεν έχει για να "αγοράσεις" επισκευές που το μηχανάκι δε χρειάζεται.
    Για μένα ο καλός μάστορας πρέπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Εμένα κάτι τέτοιο δε μου το βγάζει αυτό.

    Από εκεί και πέρα δική σου είναι η απόφαση και μπορει όντως ο μάστοράς σου να είναι καλός στη δουλειά του και κακός από "ηθικής" πλευράς, κι εσύ σε αυτό να μη δίνεις τόση βαρύτητα όση δίνω εγώ. Και συμφωνώ ότι άμα θέλουν (όντως) άλλαγμα οι τρεις δεν αφήνεις τη μία, όπως επίσης κι ότι ούτε εγώ θα άφηνα το μηχανάκι μου να σαπίσει

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10
    PIPE οκ μπορει να λεμε το ιδιο με διαφορετικο υφος...αλλα συμφωνο και ετσι οπως το θετεις....
    τωρα αν υπαρχει καποια συμβουλη απο καποιον συνεργεια για ποιο χαμηλη τιμη η που θα διαθετη τα ανταλλακτικα
    σε ποιο προσιτη τιμη καλοδεχουμενο,αν και μαλλον οι τιμες αυτες ειναι φιξ...
    Τελευταία τροποποίηση από daxon1; 26/11/2012 στις 22:23.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Δεν είναι και πολύ πιθανό να χρειάζονται όλες οι μεμβράνες αλλαγή.

    Όταν λες το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά τι εννοείς; Δεν παίρνει εύκολα; Δεν κρατάει καλά ρελαντί; Ανεβάζει αργά; Ανεβάζει μέχρι πχ 8.000 στροφές και μετά κολάει;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10
    ναι στης μεγαλες στροφες κολαει, και 8.000 λες πολλα,απο της 5-6 μην σου πω, μετα ξανα δινει και παλι κολαει, σαν να εχεις μεινει ενα πραμα....

  6. #21
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Τρόμπα βενζίνης; τσεκαρισμένη;
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2012
    Μηνύματα
    10
    παντως η φουσκες που μου εδειξε ηταν τρυπιες .....και το μαστορι αυτο μου ειπε οτι φταιει...παντως οντως το καρμπυρατερ ηταν μεσα
    στην σκουρια χωματηλα τι να πω...και η μαλακια ειναι πως ειναι τοσο κοντο το σωληνακι που δεν μπορεις και να βαλεις ενα φιλτρο βενζινης..
    Τελευταία τροποποίηση από daxon1; 27/11/2012 στις 17:32.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2019
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα, δεν βρήκα κάπου αλλού κάτι παρόμοιο και πιο νέο. Είμαι κάτοχος CB400 99 (την έχω 7 μήνες) και έχω το εξής θέμα:
    Δύο μεμβράνες από το καρμπυρατέρ θέλουν αλλαγή και στο συνεργείο που το πηγαίνω μου είπαν ότι η 1 καινούργια έχει 150-160 €. Φυσικά δεν προτείνουν τις φθηνές τις κινέζικες με 30 €. Μου είπε να ψάξω σε ebay και στο car μήπως βρω κάτι. Δεν είδα κάποια λύση που το διάβασα, έχετε να μου προτείνετε κάτι; (μεταχειρισμένο, κινέζικο, να πάρω καινούργια)

    Υ.Γ. Την μηχανη την πάρκαρα όπως όλες τις άλλες φορές που την παρκάρω και πήγα δουλειά. Είχε βρέξει εκείνη την μέρα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και άλλες φορές έχει βραχεί η μηχανή). Αφού σχόλασα και πήγα να φύγω ο ήχος της μηχανής ήταν βραχνός (κατάλαβα την διαφορά γιατί τον ξέρω τον κανονικό ήχο) και όταν ξεκίνησα είχε χάσει την δύναμη της, δεν επιτάχυνε όπως πριν. Αυτό έμοιαζε πολύ με το όταν φτάνει στην ρεζέρβα (αρχίζει και "σβήνει") και πρέπει να γυρίσω τον κλασικό διακόπτη κάτω από το ρεζερβουάρ.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikoam Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, δεν βρήκα κάπου αλλού κάτι παρόμοιο και πιο νέο. Είμαι κάτοχος CB400 99 (την έχω 7 μήνες) και έχω το εξής θέμα:
    Δύο μεμβράνες από το καρμπυρατέρ θέλουν αλλαγή και στο συνεργείο που το πηγαίνω μου είπαν ότι η 1 καινούργια έχει 150-160 €. Φυσικά δεν προτείνουν τις φθηνές τις κινέζικες με 30 €. Μου είπε να ψάξω σε ebay και στο car μήπως βρω κάτι. Δεν είδα κάποια λύση που το διάβασα, έχετε να μου προτείνετε κάτι; (μεταχειρισμένο, κινέζικο, να πάρω καινούργια)

    Υ.Γ. Την μηχανη την πάρκαρα όπως όλες τις άλλες φορές που την παρκάρω και πήγα δουλειά. Είχε βρέξει εκείνη την μέρα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και άλλες φορές έχει βραχεί η μηχανή). Αφού σχόλασα και πήγα να φύγω ο ήχος της μηχανής ήταν βραχνός (κατάλαβα την διαφορά γιατί τον ξέρω τον κανονικό ήχο) και όταν ξεκίνησα είχε χάσει την δύναμη της, δεν επιτάχυνε όπως πριν. Αυτό έμοιαζε πολύ με το όταν φτάνει στην ρεζέρβα (αρχίζει και "σβήνει") και πρέπει να γυρίσω τον κλασικό διακόπτη κάτω από το ρεζερβουάρ.

    Φιλος με transalp 650 εχει βαλει imitation και δεν ειχε προβλημα
    Δες εδω με 40 € κανεις την δουλεια σου
    https://www.car.gr/parts/view/107805...r400-nc23-nc29

    και εδω

    https://www.car.gr/parts/view/168392...-honda-cb400sf
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2019
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Φιλος με transalp 650 εχει βαλει imitation και δεν ειχε προβλημα
    Δες εδω με 40 € κανεις την δουλεια σου
    https://www.car.gr/parts/view/107805...r400-nc23-nc29

    και εδω

    https://www.car.gr/parts/view/168392...-honda-cb400sf


    Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιο πολύ φοβάμαι μην γίνει μεγαλύτερη ζημιά. Ή να τις βάλω και μετά να ξανα χαλάσουν (αλλά θα μου πεις το ίδιο ισχύει και για τις καινούριες).

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Να κανεις κατι παντως συντομα, γιατι οσο το δουλευεις με σκισμενες μεμβρανες, μολις πλησιαζεις τις ψηλες στροφες, λογω σκισμενων μεμβρανων δεν ανοιγουν τα slides ποτε, δεν μπαινει βενζινη, στεγνωνει το μιγμα, υπερθερμαινεται ο χωρος καυσης, κ καποια στιγμη, ή καποια βαλβιδα θα βαρεσει ή φλαντζα κεφαλης θα σκορπισει.

    Θα αντισταθει για λιγο καιρο στην καταρρευση γιατι ειναι honda, αν ηταν κανα kawasaki ας πουμε θα αρπαζε σχεδον αμεσως, αλλα τελικα θα γινει η ζημεια.

    Φτιαχτο σωστο
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2019
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Να κανεις κατι παντως συντομα, γιατι οσο το δουλευεις με σκισμενες μεμβρανες, μολις πλησιαζεις τις ψηλες στροφες, λογω σκισμενων μεμβρανων δεν ανοιγουν τα slides ποτε, δεν μπαινει βενζινη, στεγνωνει το μιγμα, υπερθερμαινεται ο χωρος καυσης, κ καποια στιγμη, ή καποια βαλβιδα θα βαρεσει ή φλαντζα κεφαλης θα σκορπισει.

    Θα αντισταθει για λιγο καιρο στην καταρρευση γιατι ειναι honda, αν ηταν κανα kawasaki ας πουμε θα αρπαζε σχεδον αμεσως, αλλα τελικα θα γινει η ζημεια.

    Φτιαχτο σωστο

    Μου είπαν για το ιμιτασιόν ότι δεν ταιριάζει ακριβώς με το μανίσιο. Θα ψάξω κανένα μεταχειρισμένο πρώτα και μετά θα δω για ιμιτασιόν. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Φτιαχτο σωστο
    Καπου ειχα μια φωτο με "επισκευασμενο" καρμπ με σακουλα σουπερ-μαρκετ (τοτε δεν τις χρεωναν..) για να καταφερει να κατεβει απο το βουνο..
    (το οποιο δουλευε κανονικοτατα για κανα-δυο μηνες μετα μεχρι να βρεθει καινουρια μεμβρανη...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Φιλος με transalp 650 εχει βαλει imitation και δεν ειχε προβλημα
    Δες εδω με 40 € κανεις την δουλεια σου
    https://www.car.gr/parts/view/107805...r400-nc23-nc29

    και εδω

    https://www.car.gr/parts/view/168392...-honda-cb400sf
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Καπου ειχα μια φωτο με "επισκευασμενο" καρμπ με σακουλα σουπερ-μαρκετ (τοτε δεν τις χρεωναν..) για να καταφερει να κατεβει απο το βουνο..
    (το οποιο δουλευε κανονικοτατα για κανα-δυο μηνες μετα μεχρι να βρεθει καινουρια μεμβρανη...)
    Και αυτά από σακούλα πρέπει να είναι
    https://www.aliexpress.com/item/4PCS...AbTest=ae803_5

    https://www.aliexpress.com/item/4pcs...42491b19dc&s=p
    Αρκεί να διαβάσει κάποιος τις αξιολογήσεις από κάτω πριν αγοράσει τις Κινεζιές. Αν δεν μπορουσα να αποφύγω την απομίμιση στο θέμα του διαφράγματος θα προτιμούσα μια επώνυμη εταιρία https://www.car.gr/parts/view/605115...-japan?lang=en.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 06/06/2019 στις 15:45.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με συγχρονισμο καρπυρατερ σε bandit 400
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 13:17
  2. Πρόβλημα με καρμπυρατέρ
    από Highsider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 11:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 18:59
  4. Πρόβλημα με καρμπυρατερ
    από Stayrozzz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 05:15
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 11:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF