Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Σωληνάκια φρένων: Galfer vs. HEL vs. ...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964

    Σωληνάκια φρένων: Galfer vs. HEL vs. ...

    Υπάρχει πιθανότητα στο επόμενο service να αλλάξω τα σωληνάκια των φρένων (και συμπλέκτη) στο VFR, μιας και θα μετρούν 7,5 χρόνια λειτουργίας.

    Λόγω πολυπλοκότητας του συστήματος πέδησης (βλ. C-ABS) το κόστος μόνο για τo kit των σωληνακίων σπάει το 300άρι οπότε σενάριο "try & error" θέλω να το αποφύγω . Για να μην βάλω την παράμετρο της εργασίας όπου θα πρέπει να λυθεί όλο το μηχανάκι...

    Για πείτε γνώμες για Galfer, HEL ή άλλα brands που βγάζουν σωληνάκια φρένων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Έχω δοκιμάσει Και Galfer και HEL.H παλιά σειρά galfer δεν είχε ανθεκτικά ρακόρ στη διάβρωση.Τα HEL αστέρια!

    Έχε υπ' όψη σου ότι αν θες τα HEL κατασκευάζονται εδώ,Ελλάδα σε ό,τι μήκος και διάταξη θες.Τα κάνει ο Μηναδάκης,χρησιμοποιεί εξοπλισμό της HEL UK(τσεκαρισμένο αυτό με μέιλ και απάντηση από Αγγλία).
    Πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση,απ'τους Έλληνες που αξίζει να δουλεύουν.

    ΥΓ:κανένα έννομο συμφέρον με το εν λόγω κατάστημα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Έχω δοκιμάσει Και Galfer και HEL.H παλιά σειρά galfer δεν είχε ανθεκτικά ρακόρ στη διάβρωση.Τα HEL αστέρια!

    Έχε υπ' όψη σου ότι αν θες τα HEL κατασκευάζονται εδώ,Ελλάδα σε ό,τι μήκος και διάταξη θες.Τα κάνει ο Μηναδάκης,χρησιμοποιεί εξοπλισμό της HEL UK(τσεκαρισμένο αυτό με μέιλ και απάντηση από Αγγλία).
    Πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση,απ'τους Έλληνες που αξίζει να δουλεύουν.

    ΥΓ:κανένα έννομο συμφέρον με το εν λόγω κατάστημα.
    Thanks for the infotip.

  4. #4
    Πάντως και τα fren tubo που φοράει το δικό μου έχουν σταθεί στο ύψος τους. Καθόλου σπογγώδη αίσθηση ακόμα και με βρασμένα ταλαιπωρημένα υγρά. Το πρόβλημα που είχα με τα προηγούμενα, κατασκευής με σωληνάκια του μέτρου και πρεσαρισμένα ρακόρ, μετά από έντονη καταπόνηση το δεξί ρακόρ δεν άντεξε κι άρχισε να χάνει υγρά. Άλλο ότι έτρεξα τελικά σε εκείνον τον αγώνα, κι επειδή δεν ζόριζα τα φρένα έκανα τον καλύτερό μου χρόνο.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πάντως και τα fren tubo που φοράει το δικό μου έχουν σταθεί στο ύψος τους. Καθόλου σπογγώδη αίσθηση ακόμα και με βρασμένα ταλαιπωρημένα υγρά. Το πρόβλημα που είχα με τα προηγούμενα, κατασκευής με σωληνάκια του μέτρου και πρεσαρισμένα ρακόρ, μετά από έντονη καταπόνηση το δεξί ρακόρ δεν άντεξε κι άρχισε να χάνει υγρά. Άλλο ότι έτρεξα τελικά σε εκείνον τον αγώνα, κι επειδή δεν ζόριζα τα φρένα έκανα τον καλύτερό μου χρόνο.
    Δυστυχώς η Fren Tubo δεν έχει στον κατάλογό της kit για το ABSάτο VFR.
    Thanks anyway Δημήτρη.

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Πρεσαριστά του μέτρου από γνώστη μάστορα μιας και η χρήση που θα κάνεις δεν θα είναι αγωνιστική. Το ότι τα σωληνάκια θα είναι του μέτρου δεν σημαίνει αυτόματα και κακής ποιότητας, κι εκεί έχεις επιλογές στην ποιότητα.
    Στο DRάκι μου που ανεβοκατεβαίνει Άγραφα αρκετές φορές το χρόνο και με σβέλτη χωμάτινη οδήγηση, τέτοια φοράω και δεν με προβλημάτισαν πουθενά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πρεσαριστά του μέτρου από γνώστη μάστορα μιας και η χρήση που θα κάνεις δεν θα είναι αγωνιστική. Το ότι τα σωληνάκια θα είναι του μέτρου δεν σημαίνει αυτόματα και κακής ποιότητας, κι εκεί έχεις επιλογές στην ποιότητα.
    Στο DRάκι μου που ανεβοκατεβαίνει Άγραφα αρκετές φορές το χρόνο και με σβέλτη χωμάτινη οδήγηση, τέτοια φοράω και δεν με προβλημάτισαν πουθενά.
    Το οποίο σημαίνει πως πρέπει να βγουν και τα 13 "μαμά" κομμάτια και να τα πάω για να φτιαχτούν τα καινούρια.
    Χλωμό σα σενάριο Βασίλη...

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Το οποίο σημαίνει πως πρέπει να βγουν και τα 13 "μαμά" κομμάτια και να τα πάω για να φτιαχτούν τα καινούρια.
    Χλωμό σα σενάριο Βασίλη...

    Αφού θα τα βγάλεις έτσι κι αλλιώς για να τ' αλλάξεις. Τα παίρνεις υπό μάλης, πας φτιάχνεις καινούρια κι επιστρέφεις για τοποθέτηση. Σίγουρα είναι πιο χρονοβόρο από το να πάρεις το σετάκι και να τοποθετήσεις αλλά έξτρα δουλειά δεν είναι (αν εξαιρέσεις τη μετάβασή σου στην πρέσα).
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Θωμά μια και εχει τόσα σωληνάκια και τόση πολυπλοκότητα το σύστημα πάρε όποια μάρκα απο τις καταξιωμένες έχει πλήρες κιτ για το δικό σου.
    Eγω αν τα έβαζα με σειρά προτίμησης θα ηταν :

    Goodridge που εχω παρει υψηλής απο το 1988 και ειναι ακόμα τζάμι.
    Lucas που έχει τεστ πίεσης του συγκεκριμμένου σωληνακίου υπογεγραμμένο μεσα στην συσκευασία.
    Venhil
    HEL
    Frentubo

    κλπ
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Θωμα,


    Τα Frentubo τα εχω βαλει, πολυ καλα, αλλα δεν εχει για το δικο σου...

    HEL εχω βαλει, αριστα, αλλα πηρα ετοιμο κιτ απο Αγγλια.

    Να βαλεις χωρις χρωμια ρακορ και carbon γιατι δεν αντεχουν,καθαρο κιτακι stainless steel.

    Goodridge εδω Ελλαδα, με καμια, μιας και εκανα διατριβη στην εξαερωση τρομπας και δαγκανας.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Το οποίο σημαίνει πως πρέπει να βγουν και τα 13 "μαμά" κομμάτια και να τα πάω για να φτιαχτούν τα καινούρια.
    Χλωμό σα σενάριο Βασίλη...
    13 κομμάτια;
    Tότε φίλε προτίμησε έτοιμο κιτ αν δε βαριέσαι να μετράς.

    Aπτην άλλη θα βγούν που θα βγούν,όπως λέει και ο vaska,οπότε μπορείς να κάνεις φτιαχτά.

    @sapila:venhill δε θα έβαζα ποτέ ξανά...

  12. #12
    Hel, με αυτά που έχω δει εγώ τα θεωρώ τα πιο αξιόπιστα. Μακριά από φτιαχτά, γιατί δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε κανέναν, πόσο μάλλον εσύ με τη βέφα που έχει τόσο πολύπλοκο σύστημα
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    8a dosis to 300ari xoris logo...dld pera apo mia mikri beltiosi stin ais8isi de 8a kerdisis kati simantiko kai ta lefta ine polla opote ksanaskepsoyto

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεών σας.
    Ξαναδιαβάζοντας το thread από την αρχή, φαίνεται πως η HEL είναι η πιο σωστή/αξιόπιστη επιλογή, μιας και για τα υπόλοιπα brands που έχουν kit για το VFR υπάρχει έστω και μια αρνητική εμπειρία (όχι μόνο εδώ).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    8a dosis to 300ari xoris logo...dld pera apo mia mikri beltiosi stin ais8isi de 8a kerdisis kati simantiko kai ta lefta ine polla opote ksanaskepsoyto
    Δεν το κάνω για να βελτιώσω ή να κερδίσω κάτι.
    Απλά στα πλαίσια της συντήρησης λέω να τ' αλλάξω.
    Το κόστος των "μαμά" λαστιχένιων είναι πολλαπλάσιο, π.χ. το καθένα από τα δύο σωληνάκια της πίσω δαγκάνας έχει πάνω από 100 Ευρώ.

  15. #15
    Κοίτα και προς spiegler , κορυφαίας ποιότητας αλλά μόνο από internet/ebay απ'όσο ξέρω...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cb1300 vs gsxr1400 vs xjr1300
    από adam13 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 21:16
  2. Rossi Vs Gibernau Vs Melandrin
    από latris mixanis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 00:29
  3. Χριστιανοσ Vs Μουσουλμανοσ Vs Εβραιοσ.
    από maintenance στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 22:26
  4. Peagaso Vs Kle500 Vs Klr650????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:53
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF