Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ξαφνικα σβησηματα κινητηρα...δεν κραταει ρελαντι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163

    Ξαφνικα σβησηματα κινητηρα...δεν κραταει ρελαντι

    Καλησπερα παιδια. Εχω το DL 650 με 27.000χλμ. Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα στην οδηγηση μεσα στην πολη και οταν η μηχανη ειναι ζεστη, σε ανυποπτο χρονο και οχι παντα, την στιγμη που κατεβαζω ταχυτητα απο 2η σε 1η και παταω συμπλεκτη ο κινητηρας σβηνει.
    Οταν δουλευει στο ρελαντι πχ σε φαναρια και η θερμοκρασια ειναι στις 3 γραμμες ξαφνικα απο τις 1400 στροφες πεφτει στις 900 περιπου και μετα απο 10 δευτερολεπτα η μηχανη σβηνει παλλη.
    Οταν την βαζω μπροστα το πρωι κρυα παιρνει αμεσως, οι στροφες ανεβενουνε στις 1500 για λιγα δευτερολεπτα, μετα πεφτουνε στις 1100, και στην πορεια οταν ζεσταθει η μηχανη σταθεροποιουντε στις 1400 περιπου αλλα οχι παντα. Πολλες φορες πεζουνε μεταξυ 1100 με 1400μ στροφες.
    Οσο περναει ο καιρος τα σβησηματα γινονται ολο και ποιο συχνα. Το πηγα σε μαστορα και αλαξαμε μπουζι και σωληνακια υποπιεσης που ηταν λιγο φθαρμενα. Απο χθες που το πηρα και μεχρι σημερα το βραδυ σε μικρες κοντινες βολτες μεσα στην πολη με μικρη ταχυτητα δεν παρουσιασε καποιο προβλημα. Πριν απο λιγο το εβγαλα περιφεριακο, το πατησα μεχρι 150 και το μηχανακι ανοιγε κανονικα χωρις κανενα προβλημα. Οταν ομως ξαναμπηκα στην πολη και κατεβασα ρυθμους, στο πρωτο φαναρι με ξαναρχησε τα ιδια, δηλαδη απο 1400 στροφες κατεβενε στις 900 με τασεις να σβησει και αν δεν βοηθουσα με το γκαζι η εβαζα πρωτη να ξεκηνησω εσβηνε. Επισης οταν το εδινα με νεκρα μια γκαζια αντι να σταματισει στις 1400 στροφες επεφτε παλλη στις 900 με την ιδια καταληξη. Σημερα χειροτερεψαν τα πραματα και μου το εκανε ποιο εντονα.
    Να σημειωσω οτι πριν μια βδομαδα γυρνοντας απο Δραμα στην εγνατια με ανοιξε το FI στο καντραν οταν ομως σταματησα εσβησα και ξαναξεκηνησα δεν μου ξαναναψε μεχρι και σημερα. Δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο.
    Να σημειωσω οτι η μηχανη δεν μου παρουσιασε καθολου μεχρι τωρα σκασιματα στις ψιλες στροφες και ταχυτητες, δηλαδη ανοιγει κανονικα τουλαχιστον μεχρι τα 170 που την εχω πατησει μεχρι σημερα.
    Απο αλλα ποστ που διαβασα για tps μου μυριζεται!
    Αν νομιζετε πως συμβαινει κατι αλλο βηθηστε με βρε παιδια για να εχω μια ιδεα τι μπορει να ειναι γιατι με επεσε η ψυχολογια και δεν σηκωνετε με τιποτα μαζι με το "αλλο"!

  2. #2
    tps κοιταξατε?

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    tps κοιταξατε?
    +600

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Οχι δεν το κειταξα φιλε μου αλλα ολες οι ενδιξεις διχνουν tps. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    28
    Δες αυτό το ποστ(2-3 πιο κάτω) "Μπουκωμα,διακοπές μετά από βροχή." και δοκίμασε καθαριστικό για τον ψεκασμό. (πουλάνε τα βενζινάδικα) .

  6. #6
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Η μπαταρία σου τι λέει για όλα αυτά?Μήπως πρόσφατα είχε μείνει εντελώς και την ξαναφόρτισες?Δοκίμασε με τον μηχανικό σου και μία άλλη μπαταρία να δείς πώς θα πάει.
    Keep spamming!!!:a13:

  7. #7
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    to dl einai to vstrom?
    kai emena svinei sinexeia de dino simasia.prepei na krata relanti diladi?
    kai molis emeina apo mpataria pali.o synagermos tha ftaiei logika.
    ama vreite ti einai ..kai an to dl einai vstrom rixte mia apantisi k edo.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DUKASII Προβολή μηνύματος
    to dl einai to vstrom?
    ...
    kai an to dl einai vstrom rixte mia apantisi k edo.
    http://www.suzuki.gr/motos/model.php?cat=61

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Η μπαταρια αλαχτικε πριν 3 μηνες. Λοιπον παιδια η ιστορια εχει και συνεχεια. Το πηγα σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο στη Θεσσαλονικη και αφου το βαλανε στον εγκεφαλο μου ειπανε οτι χρειαζεται αντλια βενζινης. Τους εξηγησα οτι η μηχανη μου σβηνει μονο στα φαναρια οταν παταω συμπλεκτη να κατεβασω ταχυτητα να σταματησω η εκει που εχει κανονικο ρελαντι με νεκρα σε ανυποπτο χρονο κατεβαζει στροφες και σβηνει. Ουτε στα ψηλα εχω προβλημα ουτε σφηριζει η αντλια και εχω την υποψια για tps.
    Αυτοι μου ειπανε οτι στον εγκεφαλο δεν εδειξε tps και σκειζανε τα ρουχα τους οτι ειναι αντλια. Μαλιστα την μετρησανε και στο πιεσομετρο και εδιξε μειωμενη αποδοση.
    Ε λεω δεν μπορει αυτο θα ειναι. Τελος παντον μου αλαξανε αντλια εσταξα 540 ευρω και πηρα το μηχανακι σημερα. Για κανα 2ωρο η μηχανη λειτουργουσε καλα αλλα μετα ξαναρχησε τα ιδια σβησηματα. Δεν ξερω αν επεσα σε απατεωνες οι ασχετους γιατι το μαγαζι ειναι γνωστο εξουσιοδοτημενο της suzuki στη Θεσσαλονικη. Αυριο θα ξαναπαω και με αγριες διαθεσεις. Εχω μαζι μου και την παλια αντλια. Αφου δεν ληθηκε το προβλημα θα διεκδικησω τα χρηματα μου πησω, να μου βαλουνε την παλια αντλια που ειχα και να μου λησουνε το προβλημα εφοσον δεν ληθηκε με αλαγη αντλιας. Εχει κανεις ιδιεα πως μπορω να κινηθω για να μην μου πιασουν τον κωλο? Την απαντηση τους την ξερω απο τωρα.
    - Ξερεις ητανε και η αντλια αλλα εχεις και αλλο προβλημα-

  10. #10
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pattaya boy Προβολή μηνύματος
    Η μπαταρια αλαχτικε πριν 3 μηνες. Λοιπον παιδια η ιστορια εχει και συνεχεια. Το πηγα σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο στη Θεσσαλονικη και αφου το βαλανε στον εγκεφαλο μου ειπανε οτι χρειαζεται αντλια βενζινης. Τους εξηγησα οτι η μηχανη μου σβηνει μονο στα φαναρια οταν παταω συμπλεκτη να κατεβασω ταχυτητα να σταματησω η εκει που εχει κανονικο ρελαντι με νεκρα σε ανυποπτο χρονο κατεβαζει στροφες και σβηνει. Ουτε στα ψηλα εχω προβλημα ουτε σφηριζει η αντλια και εχω την υποψια για tps.
    Αυτοι μου ειπανε οτι στον εγκεφαλο δεν εδειξε tps και σκειζανε τα ρουχα τους οτι ειναι αντλια. Μαλιστα την μετρησανε και στο πιεσομετρο και εδιξε μειωμενη αποδοση.
    Ε λεω δεν μπορει αυτο θα ειναι. Τελος παντον μου αλαξανε αντλια εσταξα 540 ευρω και πηρα το μηχανακι σημερα. Για κανα 2ωρο η μηχανη λειτουργουσε καλα αλλα μετα ξαναρχησε τα ιδια σβησηματα. Δεν ξερω αν επεσα σε απατεωνες οι ασχετους γιατι το μαγαζι ειναι γνωστο εξουσιοδοτημενο της suzuki στη Θεσσαλονικη. Αυριο θα ξαναπαω και με αγριες διαθεσεις. Εχω μαζι μου και την παλια αντλια. Αφου δεν ληθηκε το προβλημα θα διεκδικησω τα χρηματα μου πησω, να μου βαλουνε την παλια αντλια που ειχα και να μου λησουνε το προβλημα εφοσον δεν ληθηκε με αλαγη αντλιας. Εχει κανεις ιδιεα πως μπορω να κινηθω για να μην μου πιασουν τον κωλο? Την απαντηση τους την ξερω απο τωρα.
    - Ξερεις ητανε και η αντλια αλλα εχεις και αλλο προβλημα-
    AYTO ME THN ANTLIA VENZINHS POYLAEI POLY PANTOS.KAI EMENA PHGAN NA MOY XREOSOYN MIA OTAN DEN ANEVAZE PANO APO TIS 5000 STROFES ALLA EGO APLA TO AFHSA NA MEINEI APO VENZINH KAI EVALA FRESKIA VOYNOY VIOLOGIKH KAI OLA ROLOI.
    an kai exoyne ena themataki me tis antlies venz. ta dl..
    edo tin akoys na doyleyei otan to vazeis mprosta kai nomizeis oti kati exei kollisei..

  11. #11
    Στις ψηλές στροφές καταλαβαίνεις ευκολα αν είναι τρόμπα βενζίνης, μετά τις 5,500 η μηχανή θα κομπιάζει κατα διαστήματα, θα υπάρχει ανάγκη για περισσότερο καυσιμο και επειδή το ενα απο τα δυο μοτεράκια εχει καεί δεν θα μπορεί να δίνει την απαιτούμενη βενζίνη.

    Αν σου σβήνει στις χαμηλές οπως λες πιο πολύ μου παει για tps,μπουζί,φίλτρο αέρα,κακό μίγμα.

    Στα vstrom δεν πρέπει να αφήνουμε να πηγαίνει ο δείκτης της βενζίνης χαμηλά, διότι η ιδια η βενζίνη ψύχει την αντλία, αν αφήνεις πολλές φορές να πηγαίνει η μηχανή σου ρεζέρβα είναι πολύ πιθανό πράγματι να εχεις θέμα με την αντλία.

    Αν είσαι εντος εγγύησης (2 χρόνια) είναι υποχρεωμένοι να στην αλλάξουν στην αντιπροσωπεία ασχέτος αν εχεις κάνει εκει τα service.

    Αν είσαι εκτος εγγύησης ετοιμάσου να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη αφου την τρόμπα βενζίνης του DL η Suzuki την πουλάει στα 550€ !!!

    *Αν δεν εχεις ή δεν θέλεις να δώσεις 550€ πρέπει να ψαχτείς για κάποια αυτοκινήτου που να ταιριάζει και να εχει τις ιδιες τιμές πίεσης. Αν θυμάμαι καλά στα dl euro 2 μοντέλα ταίριαζε τρόμπα απο mitsubishi οπου κόστιζε γύρω στα 220€
    Τελευταία τροποποίηση από venumis; 15/12/2012 στις 22:36.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    2
    εχω τ ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε gsr600 μήπως βγάλαμε ακρη στο θεμα σβησιματα;; ευχαριστω

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Φίλε ξεκινά απ τα μπουζί σου για να δεις σε τι επίπεδα είναι η τροφοδοσία γιατί βλέπω να σου αλλάζουν τρόμπα και σένα.
    Αν το χρώμα των μπουζί είναι καλό έλεγξε το tps.

    Πες μας και αν έχεις κάνει τίποτα μετατροπές.
    Πχ άλλα μπουζι, φίλτρα, χάρτες κτλ.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    2
    Δεν εχω μετατροπές.. θα δω γ μεταχειρισμένο tps αρχικά μήπως είναι εκεί τ πρόβλημα

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Κοίταξες τα μπουζί να δεις πως είναι το μείγμα σου?
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν κρατάει ρελαντί, yamaha R6
    από angel_f στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2009, 21:31
  2. Dakar - Δεν κρατάει ρελαντί
    από mike1821 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2006, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF