Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: BMW F 650gs 2001

  1. #16
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για τα πιο παλαιά μοντέλα, αλλά το δικό μου είναι ιταλικό (delorto) κ ως γνωστόν... κάθε τι ιταλικό "χάνει"
    Dell'orto νομίζω είχε το Funduro, το GS πρέπει να έχει ή Hella ή Bosch

  2. #17
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Dell'orto νομίζω είχε το Funduro, το GS πρέπει να έχει ή Hella ή Bosch
    Τα παιδιά έχουν τo μονόμπουζο, δεν ξέρω τι έχουν, αλλά στο δικό μου το δίμπουζο έχω αυτό :Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φ10.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	276280

    Η φωτό είναι μετά από καθαρισμό
    Φύγαμε...

  3. #18
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Τα παιδιά έχουν τo μονόμπουζο, δεν ξέρω τι έχουν, αλλά στο δικό μου το δίμπουζο έχω αυτό :Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φ10.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	276280

    Η φωτό είναι μετά από καθαρισμό
    Λάθος μου, εγώ αναφερόμουνα στη μονάδα ΒΜS

  4. #19
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Λάθος μου, εγώ αναφερόμουνα στη μονάδα ΒΜS

    Αυτή είναι Bosch

  5. #20
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Αυτή είναι Bosch
    Γιαυτό έγραψα ότι δεν είναι Dell'orto αλλά ή Hella ή Βosch...Αν δεν κάνω λάθος όμως μάλλον, Hella είναι η BMS...αλλά για να το λες εσύ μάλλον κάνω λάθος
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 09/12/2012 στις 01:01.

  6. #21
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Γιαυτό έγραψα ότι δεν είναι Dell'orto αλλά ή Hella ή Βosch...Αν δεν κάνω λάθος όmως μάλλον, Hella είναι η BMS...αλλά για να το λες εσύ μάλλον κάνω λάθος

    Τελικά έχεις δίκιο. Με βάση αυτό : http://faq.f650.com/GSFAQs/FuelInjectionFAQ.htm#BMS-C2

    Hella λοιπόν!

  7. #22
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Τελικά έχεις δίκιο. Με βάση αυτό : http://faq.f650.com/GSFAQs/FuelInjectionFAQ.htm#BMS-C2

    Hella λοιπόν!
    ...κι εγώ εκεί έψαχνα τώρα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hella_ecu_backRobertB.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	35,5 KB 
ID:	276281

  8. #23
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Λοιπόν παιδιά επειδή αφιέρωσα πολύ χρόνο και απο χθές λύθηκε η μηχανή σε πολλά σημεία ξανα δέθηκε για να κάνω καμιά δοκιμή πως πάει κτλ. Έγινε καθαρισμός στο inj ήταν χάλια, το γκάζι κάποιος γκατζόλος και βλάκας συν της άλλης το είχε βάλει λάθος. Δηλαδή εκεί που δένει το γραναζάκι του γκαζιού στη μανέτα έχει βελάκι που λέει ποια είναι η θέση που τερματίζει, αυτός που το έλυσε αφενώς είχε περάσει τα καλώδια του διακόπτη απο πάνω αφετέρου το γραναζάκι ήταν τελειώς λάθος με αποτέλεσμα να τερματίζει το γκάζι χωρίς να έχει τελειώσει η πεταλούδα.



    Εαν τό έχετε λύσει θα καταλαβατε τι θέλω να πω.
    Το clutch switch βρίσκεται στο αριστερό grid όπως το έχει, το πήρα λοιπόν στο χέρι το μέτρησα και είναι χαλασμένο, επίσης βλέπεις ότι όταν βραχυκυκλώσεις τα καλώδια η μηχανή πέρνει μπροστα κανονικά με πρώτη μέσα (με ανεβασμένο το stand διότι εκει´έχει άλλο switch).

    Θα ρωτήσω τη BMW πόσο έχει αυτό, αλλά εαν έχει κανείς κάποιο link για μεταχςιρισμένο ας μου το στείλει, δεν αξίζει το κόπο για καινούργιο είναι μια βλακεία πολύ minor ένα microswitch είναι που στα ηλεκτρονικά το βρίσκεις με 5 euro και η BMW θα το έχει 50. Αλλά δεν ταιριάζουν οι βόλτες στου εμπορίου είναι μικρότερα.


    Τώρα εκει´ που θέλω λίγο βοήθεια είναι εαν έχει κάποιος την ίδια μηχανή και μπορεί να το δεί θα διευκολύνει τη κατάσταση ανοίγοντας λοιπόν την τάπα του λαδιού την κοιτάω απο κάτω και βλέπω να έχει κάνει μια άσπρη κρούστα σαν κρέμα σα σαπούνι κάτι῎῎῎῎και όσοι γνωρίζουν αυτό δεν είναι καλό γιατί σημαίνει ότι πάμε για βλάτζα .......αλλά το περίεργο είναι ότι βγάζοντας τα λάδια δεν βλέπω ίχνος νερού..... είναι καθαρά.

    Και κόλησα τι είναι αυτό ?

    Από την άλλη η μηχανή μετά το καθαρισμό του inj και αλλαγή λαδιών μπουζί κτλ πάει πολύ καλύτερα. Τώρα βέβαια θα πρέπει να κάνω μερικά χλμ και να βγάλω τα μπουζί ξανά για να καταλάβω τι παίζει. Η ερώτηση λοιπόν είναι εξής επειδή αυτή εκ των πραγμάτων έχει αναθυμιάσεις αρκετές είναι κάτι φυσιολογικό αυτό, το έχει δει και κάποιος άλλος. Είναι πάντως εύκολο εαν έχεις gs να το δεις ανοίγεις την τάπα και την γυρνάς για να δεις εαν έχει κάνει λευκή κρούστα απο κάτω εαν είναι καθαρή σημαίνει κακα μαντάτα.
    Δεν ξέρω και έχω κολλήσει.

  9. #24
    Από την άλλη η μηχανή μετά το καθαρισμό του inj και αλλαγή λαδιών μπουζί κτλ πάει πολύ καλύτερα. Τώρα βέβαια θα πρέπει να κάνω μερικά χλμ και να βγάλω τα μπουζί ξανά για να καταλάβω τι παίζει. Η ερώτηση λοιπόν είναι εξής επειδή αυτή εκ των πραγμάτων έχει αναθυμιάσεις αρκετές είναι κάτι φυσιολογικό αυτό, το έχει δει και κάποιος άλλος. Είναι πάντως εύκολο εαν έχεις gs να το δεις ανοίγεις την τάπα και την γυρνάς για να δεις εαν έχει κάνει λευκή κρούστα απο κάτω εαν είναι καθαρή σημαίνει κακα μαντάτα.
    Δεν ξέρω και έχω κολλήσει. [/QUOTE]

    Χαχαχαχα οχι φιλε μου ειναι απολυτα φυσιολογικο και ειδικα με κρυο και υγρο καιρο ειναι συνηθισμενο φαινομενο ...το μηχανακι σου ειναι σκυλαρος,,,,,,,,,,, καλοριζικο και καλοταξιδο!!!!
    :a44:

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/11/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλησπερα σε ολους!!!
    Εχω κιεγω ενα 650 GS ,και εχω το εξης με το σανζμαν....
    Ενω εχω δευτερα και πηγαινω αργα κανει σαν να πηδαει (η βγαινει ας πουμε...)
    Τι μπορει να συμβαινει θεωρητικα?
    Ευχαριστω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. bmw f 650gs 2001 λαδια
    από RocknRollas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2013, 11:42
  2. bmw f 650gs 2001 ηλεκτρικα?
    από RocknRollas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2013, 13:22
  3. Εξάτμιση Remus για BMW F650GS Dakar (2001)
    από Blancfang στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2009, 20:16
  4. Bmw F 650gs οποιος ξέρει βοήθεια
    από vasilisgeo72 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2009, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF