Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: BMW F 650gs 2001

  1. #1
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19

    BMW F 650gs 2001

    Παιδιά για χαρά πήρα ένα BMW F650gs μεταχειρισμένο απο ιδώτη και όχι απο μάντρα αλλά θέλω λίγο τη βοήθεια σας. Η μηχανή είναι σε σχετικά καλή κατάσταση εν σχέση με αυτές που έβλεπα στους μαντράδες. H μηχανή έχει 36.000χλμ πραγματικά τουλάχιστον αλλά αυτό που δεν μου αρέσει και είμαι πολύ επιφυλακτικός είναι ότι οι ταχύτητες είναι πάρα πολύ σκληρές όπως μου είπε το παλικάρι που την πήρα ότι έχει αλάξει δίσκο και φαίνεται και στο βιβλίο του service. Πιθανόν να παίζει κάτι ότι δεν το έχουν ρυθμίσει δεν ξέρω.
    Όταν η μηχανή κινηθεί και ζεσταθεί δουλεύει πολύ καλύτερα βέβαια σίγουρα όμως πρέπει να το δω το πρόβλημα. Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι μάλλον δεν μου δουλεύουν τα θέρμ grips, πως δουλεύουν αυτά ξέρει κανείς, ηλεκτρικά, έχουν κάποια αντίσταση μέσα τι παίζει.
    Κάθε βοήθεια δεκτή.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Με 36.000χλμ και άλλαξε κιόλας δίσκους;;; To ότι τα χλμ είναι πραγματικά φαίνεται και από το service book; Βασικά δεν καταλαβαίνω, τί εννοείς όταν λες ότι οι ταχύτητες είναι σκληρές; Εάν είχες συνηθίσει σε αλλαγές ταχύτητας-βούτυρο σε άλλες μοτό, το σασμάν της GS θέλει κάποια συνήθεια, γενικά ας πούμε η εναλλαγή 1ης-2ας είναι αρκετά θορυβώδης. Μήπως είναι πολύ σφιγμένος ο συμπλέκτης; Λες κιόλας ότι άμα δουλέψει ώρα και ζεσταθεί ο κινητήρας δουλεύει καλύτερα... Ξέρεις μήπως με τί λάδια δουλεύει;
    Όσο για τα θερμαινόμενα γκρίπ τί εννοείς μάλλον δε δουλεύουν; Είτε δουλεύουν είτε δε δουλεύουν, μέση κατάσταση δεν υπάρχει... Πώς το εννοείς το μάλλον;

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    για το θέμα με τα grip πρέπει να κοιτάξεις αν λείπει η ασφάλειά τους από την ασφαλειοθήκη.

    βγάζεις τη σέλα και είναι στο δεξί μέρος ένα μικρό κουτάκι με κλιπς

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fuses650gs.PNG 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	276023


    7.5A




    το σασμαν είναι όντως πιο σκληρό από άλλες μηχανές ιδίως όταν η μηχανή δεν έχει ζεσταθεί.
    αυτό που σίγουρα πρέπει να δεις είναι αν έχει αλλάξει λάδι πρόσφατα και ποιο λάδι.

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δεν είναι πρόβλημα αυτό με το σασμάν. Έτσι είναι τα σασμάν της BMW. Μη το ψάνχεις καθόλου, απλά συνήθισε το. Αν δε κάνει φασαρία να ανησυχείς. Για να μαλακώσει λίγο, μπορείς να δοκιμάσεις άλλο λάδι, εγώ όταν είχα το μηχανάκι έβαζα το ημισυνθετικό της Castrol, φίλος βάζει τα ημισυνθετικά Torco και μου λέει ότι του έχει μαλακώσει το κιβώτιο.

    Τα θερμενόμενα : α) τσέκαρε ασφάλεια
    β) τσέκαρε διακόπτη
    γ) υπάρχει πιθανότητα κάποιος ατζαμής να προσπάθησε να αλλάξει τα grips και να έκοψε τα καλωδιάκια των αντιστάσεων που υπάρχουν από μέσα.


    Καλορίζικη!

  5. #5
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Ευχαριστώ παιδιἀ. Τα λάδια που είχε μέσα δεν ξέρω τι ήταν αλλά θα αλλαχτούν όλα τα υγρά και θα γίνει κανονικό service και απο ότι την είδε φίλος μηχανικός σήμερα το βράδυ σχετικός με BMW γιατί έτυχε να είναι γειτονας το σασμάν δεν έχει πρόβλημα γιατί έτσι δολεύουν όλα τα BMW F-G 650 στη πρώτη και δευτέρα φυσικά θα αλλάξει τα λάδια και όλα τα υπόλοιπα. Το μόνο πρόβλημα που είδε είναι όντως το δεξί grip δεν δουλεύει και έχουν περάσει το καλώδιο λάθος απο εκεί και πιθανόν να το έχει κόψει. Το αριστερό δούλεψε κανονικά αλλά στο δεξί μάλλον κάποιος καγκουρας πήγε να κάνει κάτι και τα έκοψε καλώδιο.
    Θα τη βάλουμε και στο διαγνωστικό να δούμε εαν θα βγάλει κάτι πάντως απο λειτουργία είναι μια χαρά. \
    ρε παιδιά μήμπως έχει κανείς το owner manual, το service manual το έχω κατεβάσει μια ματιά στο owner ήθελα να ρίξω.

  6. #6
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Μήμπως ξέρετε εαν το F650gs στη περίπτωση που σβήσει παίρνει μπροστά με ταχύτητα μέσα και φυσικά ανεβασμένο το stand. Γιατί το δικό μου δεν παίρνει με ταχύτητα πρέπει να βάλω νεκρά για να ξαναπάρει. Το είδα χθες το βράδυ στο γκαράζ αλλά να ξέρω εαν είναι βλάβη να το πω στο μηχανικό ή εαν είναι φυσιολογικό.

    Το owner manual το έχει κανείς?

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    TO owner manual εννοείς εάν το έχει κάποιος σε pdf ή το βιβλιαράκι; To να παίρνει μπροστά μόνο με νεκρά δεν είναι το φυσιολογικό; Για το stand φαντάζομαι εννοείς ότι δεν το έχεις ξεχασμένο επειδή δεν παίρνει μπροστά... Τί μηχανάκι είχες πρίν το BMW;

  8. #8
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jacson123 Προβολή μηνύματος
    Μήμπως ξέρετε εαν το F650gs στη περίπτωση που σβήσει παίρνει μπροστά με ταχύτητα μέσα και φυσικά ανεβασμένο το stand. Γιατί το δικό μου δεν παίρνει με ταχύτητα πρέπει να βάλω νεκρά για να ξαναπάρει. Το είδα χθες το βράδυ στο γκαράζ αλλά να ξέρω εαν είναι βλάβη να το πω στο μηχανικό ή εαν είναι φυσιολογικό.

    Το owner manual το έχει κανείς?
    Παίρνει μπροστά. (π.χ. 1η ταχύτητα μέσα, το συμπλέκτη πατημένο κ μίζα - εννοείται το πλαϊνό σταντ σηκωμένο).
    Φύγαμε...

  9. #9
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Φυσικά μιλάω για το stand σηκωμένο αλλά όντως δεν παίρνει μπροστά με πρώτη μέσα κάτι ηλεκτρικό είναι και το ψάχνουμε. Δεν είχα ευρωπαική μηχανή ποτέ και πριν απο αρκετά χρόνια ενα gsxr 400.
    Το owner manual θα ήθελα εαν κάποιος φίλος το έχει σε pdf.

  10. #10
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    http://faq.f650.com/main.html


    τσέκαρε αν ο διακόπτης που ενεργοποιείται με το stand είναι λειτουργικός ή έχει φρακάρει από τη βρώμα

  11. #11
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    http://faq.f650.com/main.html


    τσέκαρε αν ο διακόπτης που ενεργοποιείται με το stand είναι λειτουργικός ή έχει φρακάρει από τη βρώμα


    Ναι εκεί τα έχουμε λύσει και ψάχνουμε, θέλει και καθαρισμό στο inj και μια που τη βάλαμε κάτω θα δει τα δει όλα..... να δουμε θα ξαναχαλάσει μετά

  12. #12
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    http://faq.f650.com/main.html


    τσέκαρε αν ο διακόπτης που ενεργοποιείται με το stand είναι λειτουργικός ή έχει φρακάρει από τη βρώμα
    Δε θα' πρεπε να του σβήνει όταν έχει βάλει μπρος με νεκρά, σηκώσει το σταντ κ βάλει πρώτη ; Αν όχι συνέχεια θα έπρεπε να του'χει σβήσει κάποιες φορές για να πεις ότι θα ψάξει εκεί. Ίσως κάτι με το συμπλέκτη...

    @jacson123: να μας πεις τι έγινε...
    Φύγαμε...

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jacson123 Προβολή μηνύματος
    Ναι εκεί τα έχουμε λύσει και ψάχνουμε, θέλει και καθαρισμό στο inj και μια που τη βάλαμε κάτω θα δει τα δει όλα..... να δουμε θα ξαναχαλάσει μετά
    Ωχ, τι καθαρισμο στο injection θελει???

  14. #14
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Ωχ, τι καθαρισμο στο injection θελει???
    λόγω σχεδιασμού του συστήματος με την πεταλούδα, το συγκεκριμένο μοτέρ πάσχει από αναθυμιάσεις στο σύστημα εισαγωγής και στο injection....ειδικά αν ο καρπός στη μανέτα σπάει εύκολα.

    οπότε και θέλει σχετικά συχνά καθάρισμα

  15. #15
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    λόγω σχεδιασμού του συστήματος με την πεταλούδα, το συγκεκριμένο μοτέρ πάσχει από αναθυμιάσεις στο σύστημα εισαγωγής και στο injection....ειδικά αν ο καρπός στη μανέτα σπάει εύκολα.

    οπότε και θέλει σχετικά συχνά καθάρισμα
    Δεν ξέρω για τα πιο παλαιά μοντέλα, αλλά το δικό μου είναι ιταλικό (delorto) κ ως γνωστόν... κάθε τι ιταλικό "χάνει"
    Φύγαμε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bmw f 650gs 2001 λαδια
    από RocknRollas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2013, 10:42
  2. bmw f 650gs 2001 ηλεκτρικα?
    από RocknRollas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2013, 12:22
  3. Εξάτμιση Remus για BMW F650GS Dakar (2001)
    από Blancfang στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2009, 19:16
  4. Bmw F 650gs οποιος ξέρει βοήθεια
    από vasilisgeo72 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2009, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF