Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 78

Θέμα: Νέο μηχανάκι στο γκαράζ … Bandit 650 S ABS K8 – Εντυπώσεις

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Οταν περασα απο το bandit 1250 στο tuono νομιζα οτι καβαλαω "μισο" μηχανακι.....

    Τα κιλα του bandit (ενω ειναι ενα εξαιρετικο μηχανακι γι αυτο που ειναι) ήταν για μενα παραγοντας που με αναγκασε να το πουλησω μετα απο 9 μηνες χανοντας 1500€......

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    καλοτάξιδο και καλόστριφτο, ωραίο το post μια μόνο λεπτομέρεια: αν είσαι η μένεις Κρήτη, μην το "τελικιάζεις" στις εκεί "εθνικές".....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZauZ Προβολή μηνύματος
    Κατανάλωση : Δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Ο δείκτης της βενζίνης μάλλον είναι ιδιαίτερα απαισιόδοξος (τουλάχιστον για τις 2 πρώτες μπάρες).

    Κλασικός δείκτης suzuki. Όταν θα γράψεις αρκετά χλμ δε θα χρειάζεται να βλέπεις το δείκτη

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    το μηχανακι ειναι βαρυ. συμφωνω. ομως οι χρηστες του δε το αγοραζουν για χρηση ss. οι περισοτεροι το συγκρινετε με διαφορετικης φιλοσοφιας και χρησης μηχανακια. οι ανταγωνιστες του bandit ειναι honda cbf , to yamaha diversion, to kawa erf. απο τα οποια αν και βαρυτερο ειναι ταχυτερο. εγω παντως δε εχω μετανιωσει για τη αποκτηση του.

    και κατι αλλο ...... στη τελευταια συναντηση σεμιναριο του χουντρα ηταν 3 bandit.... εκει φαινεται και η ΠΟΙΟΤΗΤΑ των κατοχων ....

  5. #35
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παιδιά μη το γυρίσουμε σε bandit vs all.....

    Παρακαλώ περιοριστείτε στις εντυπώσεις σας, τα υπόλοιπα σε άλλο θεματακι

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Aλλοι το λενε βαρυ,αλλοι το λενε αργο,αλλοι παλαιας τεχνολογιας,αλλοι οτι εμεινε πισω τεχνολογικα,αλλοι.... και παει λεγοντας.Εγω λεω οτι το πηρα για τους λογους που οι αλλοι δεν θα το προτιμουσανε.Ειναι μια απο τις τελευταιες ΜΗΧΑΝΕΣ με προσωπικοτητα.Οσοι την παιρνουνε ξερουνε γιατι το κανουνε.Δεν την αλλαζω με καμμια δηθεν μηχανη.Εχει τις αδυναμιες της και τις απολαμβανω.

  7. #37
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Aλλοι το λενε βαρυ,αλλοι το λενε αργο,αλλοι παλαιας τεχνολογιας,αλλοι οτι εμεινε πισω τεχνολογικα,αλλοι.... και παει λεγοντας.Εγω λεω οτι το πηρα για τους λογους που οι αλλοι δεν θα το προτιμουσανε.Ειναι μια απο τις τελευταιες ΜΗΧΑΝΕΣ με προσωπικοτητα.Οσοι την παιρνουνε ξερουνε γιατι το κανουνε.Δεν την αλλαζω με καμμια δηθεν μηχανη.Εχει τις αδυναμιες της και τις απολαμβανω.
    Σωστα τα λες... Σου αρεσει εσενα πρωτα απ'ολα & δεν σε ενδιαφερει η γνωμη των αλλων... Εξαλου εχει διαφορετικα γουστα ο καθενας!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  8. #38
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Όντως είναι βαρύ, ειδικά μετά το YBR, αλλά γρήγορα θα το συνηθίσεις! Εγώ έχω το στρογγυλοφάναρο αερόψυκτο του 2006, το οποίο πήρα μετά από ΧΤ600, και όταν το πρωτοοδήγησα μέσα στην πόλη μου φαινόταν σα φορτηγό! Σε 2-3 μήνες όμως το πήγαινα σαν παπί, όταν τσουλάει το βάρος εξαφανίζεται εντελώς! Πρόσεξε μόνο μη σου πέσει σε στάση (εγώ το είχα αράξει για λίγο σαν ηλίθιος σε κάτι χώματα όταν ταξίδευα κι έφυγε κάτω από τη μεριά του πλαϊνού σταντ, δεν έπαθε τίποτα, αλλά μετά 2 άτομα κοψομεσιατήκαμε να το σηκώσουμε), διότι εκεί θα το καταλάβεις το βάρος για τα καλά!
    Επίσης, όποτε τύχει να παρκάρεις σε ανηφοροκατήφορο, να προσέχεις να το βάζεις με τον κώλο προς την κατωφέρεια, αλλιώς θα φτύσεις αίμα να το βγάλεις και να φύγεις!
    Κατά τα άλλα είναι πραγματικά εξαιρετικό και φιλικό μηχανάκι, και απίστευτα αξιόπιστο! Δεν έχει τις διαστημικές επιδόσεις που μπορεί να δίνουν κάποια άλλα ανταγωνιστικά της κατηγορίας, αλλά μπορείς να το οδηγήσεις και χαλαρά και με πολλά γκάζια (άνετα προσπερνάς δικάβαλος και καραφορτωμένος με έκτη όταν ταξιδεύεις) και θα σου χαρίσει άπειρα χιλιόμετρα αν το προσέξεις λιγάκι, δε ζητάει τίποτα!
    ...το νου σου!!

  9. #39
    Το μηχανάκι το έχω περίπου 6 μήνες και από αυτούς το κυκλοφορώ σχεδόν τους 5 και ειδικά τώρα που ο καιρός έχει φτιάξει καθημερινά. Τόσο για να πάω στη δουλειά όσο και για μικρά ταξιδάκια της τάξης των 60 - 120 χιλιομέτρων και άλλα τόσα πίσω.

    Συνεχίζω και χαίρομαι με την επιλογή μου. Είναι άνετο και γρήγορο στο δρόμο και το μοναδικό πράγμα που χρειάζεται προσοχή είναι το βάρος στις μανούβρες.

    Έφτασε και σιγά σιγά και η μέρα του για να κάνει το πρώτο του service (κοντά στα 6000χλμ) και λέω για πρώτο να το πάω στη suzuki και ας με τσιμπήσουν λιγάκι.

    Λάστιχα

    Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να αλλάξω λάστιχα γιατί φοράει ακόμα τα μαμά και είναι του 2009 και παρόλο που είναι σε άριστη κατάσταση και χωρίς πολλά χιλιόμετρα και όταν ζεσταθούν πατάνε, στρίβουν και φρενάρουν καλά δεν μπορώ να είμαι ήσυχος ότι δε θα με προδώσουν “ξαφνικά”.

    Ακόμα ψάχνομαι στο τι λάστιχο να βάλω το οποίο να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα και να μου βγάλει 12-15.000 χιλιόμετρα μέσα σε διάστημα τουλάχιστον 2 ετών με νορμάλ καθημερινή χρήση.

  10. #40
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    για τα λάστιχα εδώ

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Προς τους κατόχους του 650s, πόσες στροφές είναι οι ιδανικές για την πιο χαμηλή κατανάλωση χωρίς να ζορίζεται?
    Δηλαδή, την πιο οικονομική οδήγηση, στις πόσες στροφές, στη συγκεκριμένη μοτό, την επιτυγχάνεις?
    Ασχέτως χιλιομετρικής απόστασης (εννοείται όμως ότι μιλάμε για σταθερό γκάζι και 6η σχέση στο κιβώτιο) ...

  12. #42
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Με τις αυστηρές προϋποθέσεις που έθεσες, δηλαδή 6η ταχύτητα και σταθερή πορεία, πρακτικά ο βασικός παράγοντας που πρέπει να υπολογίσεις, είναι η αεροδυναμική τριβή. Επομένως, κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για ταχύτητες κάτω από 100 km/h.

    Βέβαια, αν βρεθείς σε ανηφόρα, ίσως η ροπή του Bandit με 6η και 90 km/h δεν επαρκεί και θα πρέπει να κατεβάσεις τουλάχιστον μία σχέση, για να μην ταλαιπωρείς τον κινητήρα και να μειώσεις λίγο την κατανάλωση.

    Γενικά για οικονομία στην κατανάλωση χρειάζεσαι λίγες, αλλά επαρκείς σε θέμα ροπής, στροφές και χαμηλή ωριαία ταχύτητα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με τις αυστηρές προϋποθέσεις που έθεσες, δηλαδή 6η ταχύτητα και σταθερή πορεία, πρακτικά ο βασικός παράγοντας που πρέπει να υπολογίσεις, είναι η αεροδυναμική τριβή. Επομένως, κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για ταχύτητες κάτω από 100 km/h.
    Για υπολόγισε μας εσύ την αεροδυναμική τριβή
    να καταλάβουμε κι εμείς οι άλλοι τι λες.

    υγ
    6η και σταθερό γκάζι είσαι πάνω από 100 στο μηχανάκι αρκετά
    ανανήψαντας

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    4000-5000 στροφες 6η και 140χλμ/ωρα εισαι κομπλε για εθνικη...χωρις πολλα ξεσπασματα (προσπερασεις κτλ) νομιζω βγαζει ανετα 280+ χλμ προτου χρειαστει ανεφοδιασμο...

    προσωπικα ακομα δεν ξερω, καθως δεν εχω ρισκαρει ή πιο σωστα δεν εχει χρειαστει...οταν συμπληρωνω στο ταξιδι 200 χλμ βασει του χιλιομετρητη αρχιζω να ψαχνω βενζιναδικο...

    δεν πολυασχολουμαι με την ενδειξη βενζινης...βεβαια δεν το εχω πολυ καιρο ακομα για να μαθω τα χουγια του.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Κατά κανόνα, εκεί που βγάζει την μέγιστη ροπή.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Fazer S2 ABS - Suzuki Bandit 650 S ABS - Suzuki V-Strom 650 ABS
    από Nikitaz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 03:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF