Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 78

Θέμα: Νέο μηχανάκι στο γκαράζ … Bandit 650 S ABS K8 – Εντυπώσεις

  1. #16
    Φιλε καλοταξιδο!!!!!!!!!!

  2. #17
    Να σημειώσω ότι παρόλο που το βάρος της είναι μεγάλο η μηχανή είναι καλά ζυγισμένη και το κέντρο βάρους της είναι πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα το βάρος της να φαίνεται κυρίως στα χαρτιά και όχι στην πράξη.

    Οπότε κατά τη γνώμη μου το βάρος της δεν πρέπει να είναι ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά της.

    Ένα απλό παράδειγμα : Αν προσπαθήσετε να σπρώξετε το bandit σε επίπεδο δρόμο για να παρκάρετε ενώ δε είστε πάνω στη μηχανή είναι σαφώς ευκολότερο από το να δοκιμάζατε το ίδιο ακριβώς πράγμα με ένα vstrom.

    Μοναδικό σημείο που χρειάζεται λίγο προσοχή σχετικά με το βάρος είναι να μην γύρει υπερβολικά από την αντίθετη κατεύθυνση από την οποία στέκεστε ενώ δεν είστε πάνω στη μηχανή γιατί δύσκολα θα την κρατήσετε.

  3. #18
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZauZ Προβολή μηνύματος
    Οπότε κατά τη γνώμη μου το βάρος της δεν πρέπει να είναι ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά της.
    Σε καμμία περίπτωση..
    Το βάρος της δεν το καταλαβαίνεις ιδιαίτερα, πόσο μάλλον εν κινήση.. + οτι κάνεις και πιό άνετα ταξιδάκια!
    Απλά το ανέφερα επειδή η δική μου μηχανή (CBR 1100ΧΧ) είναι στα ίδια κιλά και για πολλούς θεωρείται μια πολύ βαριά μηχανή!!
    Ήταν και ο λόγος που παραξενεύτηκα όταν είδα το ίδιο βάρος στα 650cc.. διαφορετική φιλοσοφία μοτοσυκλέτας θα μου πείς..
    Όπως και να'χει.. αγόρασες μια καλή μηχανή που σίγουρα θα σου προσφέρει ωραίες διαδρομές!

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZauZ Προβολή μηνύματος

    Οπότε κατά τη γνώμη μου το βάρος της δεν πρέπει να είναι ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά της.
    Eγώ διαφωνώ. Το bandit είναι καλό γι αυτό που είναι, ενα φτηνό μηχανάκι που τα κάνει όλα και συμφέρει, αλλα είναι υπερβολικά βαρύ.

    Ειδικά αν το πας να το σπρώξεις όπως περιγράφεις ειναι θεόβαρο. Ολοι οι μηχανοκοίο που εχουν βαλει Bandit στο μαγαζί τους και το μπαζο-βγάζουν βάστημάνε.

    Ο κουμπαρος μου που καβάλησε αλλο μηχανάκι μετα απο το Bandit του, το πρώτο που είπε ηταν οτι το αλλο εχει και όπισθεν.
    ΟΚ, οταν τσουλάει το μηχανακι το κρύβει το βάρος του, όπως σχεδόν όλα αλλωστε, αλλά το βάρος φαίνεται και στην κινηση με λιγα χιλιόμετρα και στις διηθήσεις και στο φρενάρισμα και παντού.
    Θα μπορούσε να ειναι 25 κιλά ελαφρύτερο, αν ηταν 15 κιλα ελαφρύτερο δεν θα το θεωρούσα πρόβλημα, αλλά τωρα το θεωρώ.
    Επίσης αν το ζυγίσεις ειναι πολύ βαρύτερο απ όσο λέει η Suzuki. Με σχάρα και λιγη βενζίνη το 650 χωρίς ABS ειναι 245 κιλά.....
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 13/12/2012 στις 14:12.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    μήπως όμως αν ήταν ελαφρύτερο δεν θα το χαρακτηρίζατε πλέον τιμιο μηχανάκι γιατί θα ήταν και ακριβότερο????

    για μένα, το θέμα βάρους ειναι ΚΑΙ ψυχολογικο.....

    1.74 υψος - 70 κιλά εγώ - 275 κιλά μοτό σπίκινγκ.....

  6. #21
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Το δικο μου που ειναι το 600 του 04 δεν εχει υδροψυξη με αποτελεσμα να ειναι 15-20 κιλα ελαφρυτερο... αλλα νομιζω μικρη λεπτομερεια...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μήπως όμως αν ήταν ελαφρύτερο δεν θα το χαρακτηρίζατε πλέον τιμιο μηχανάκι γιατί θα ήταν και ακριβότερο????

    για μένα, το θέμα βάρους ειναι ΚΑΙ ψυχολογικο.....

    1.74 υψος - 70 κιλά εγώ - 275 κιλά μοτό σπίκινγκ.....
    245 κιλά μηχανάκι με σκάρτους 80 ίππους, είναι σαν να γυρνάμε πίσω στο GS750 του 1976...

    Δεν το θάβω απλά λεω τα πράγματα όπως είναι. Και το βάρος είναι λογος για να μην το παρει κάποιος κατ ατην γνώμη μου, γιατί δεν ειναι απλά βαρύ η λίγο πιο βαρύ απο τα άλλα της κατηγορίας.
    Ειναι αρκετά βαρύτερο απο οποιοδήποτε άλλο, βασικά το 650 εχει σχεδόν το ίδιο βάρος με το 1250.

    Να σημειώσω οτι τα 245 κιλά σε ζυγαριά μετρήθηκαν με εξάτμιση Τιατανίου και οχι τον θερμοσίφωνα...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Το δικο μου που ειναι το 600 του 04 δεν εχει υδροψυξη με αποτελεσμα να ειναι 15-20 κιλα ελαφρυτερο... αλλα νομιζω μικρη λεπτομερεια...
    Αυτα τα κιλά κανουν την διαφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    245 κιλά μηχανάκι με σκάρτους 80 ίππους, είναι σαν να γυρνάμε πίσω στο GS750 του 1976...

    ................
    ναι, αν το πάρεις βάσει αριθμών η πρόοδος είναι μηδαμινή...

    αν όμως τα πάρεις στα χέρια σου τα μηχανάκια και τα συγκρίνεις, φαντάζομαι θα δεις (όχι μόνο εσύ) τεράστια προοδο....

    επίσης φαντάζομαι (το ξαναλέω) οτι η σουτζούκι μπορεί να το βελτιώσει και (ας πούμε) να παρει και +20 αλογα να χάσει και -20 κιλά... όμως τότε το κόστος κτήσης θα εκτοξευόταν και επιπλέον, με αυτά τα νέα χαρακτηριστικά μαλλον θα έπρεπε να γίνουν και άλλες αλλαγές (αναρτήσεις, φρένα???) οπότε μοιραία (ίσως) θα γινόταν ασύμφορο τόσο για παραγωγή όσο και για αγορά....

    προσωπικά πιστεύω οτι στην κατηγορία του (βάσει και τιμής αγοράς) είναι ίσως η καλύτερη επιλογή παρά το γεγονός οτι είναι βαρύ είναι (ονομαστικά) αδύναμο κλπ κλπ...

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ναι, αν το πάρεις βάσει αριθμών η πρόοδος είναι μηδαμινή...

    αν όμως τα πάρεις στα χέρια σου τα μηχανάκια και τα συγκρίνεις, φαντάζομαι θα δεις (όχι μόνο εσύ) τεράστια προοδο....

    επίσης φαντάζομαι (το ξαναλέω) οτι η σουτζούκι μπορεί να το βελτιώσει και (ας πούμε) να παρει και +20 αλογα να χάσει και -20 κιλά... όμως τότε το κόστος κτήσης θα εκτοξευόταν και επιπλέον, με αυτά τα νέα χαρακτηριστικά μαλλον θα έπρεπε να γίνουν και άλλες αλλαγές (αναρτήσεις, φρένα???) οπότε μοιραία (ίσως) θα γινόταν ασύμφορο τόσο για παραγωγή όσο και για αγορά....

    προσωπικά πιστεύω οτι στην κατηγορία του (βάσει και τιμής αγοράς) είναι ίσως η καλύτερη επιλογή παρά το γεγονός οτι είναι βαρύ είναι (ονομαστικά) αδύναμο κλπ κλπ...

    Είμαι σίγουρος οτι δεν το έχεις πιάσει στα χέρια σου να το τσουλήσεις γι αυτό επιμένεις. Βρες ενα και τσούλα το και μετα πες μου.

    Δεν θα το πιστευεις!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Είμαι σίγουρος οτι δεν το έχεις πιάσει στα χέρια σου να το τσουλήσεις γι αυτό επιμένεις. Βρες ενα και τσούλα το και μετα πες μου.

    Δεν θα το πιστευεις!
    με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω έτσι από απορία και θα γράψω

  12. #27
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    http://www.mototriti.gr/data/news/pr...89040_4477.asp

    Καπως ετσι τα λεει και εδω... Τωρα ειδα οτι το νεο μοντελο ειναι 247 κιλα!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  13. #28
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    "Αεροελαιοψυκτοι" , εχουμε το καλυτερο εργαλειο μακραν.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #29
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    "Αεροελαιοψυκτοι" , εχουμε το καλυτερο εργαλειο μακραν.

    προσέχουμε για να έχουμε!...

  15. #30
    Για μενα, το μεγαλο αναρτωμενο Βαρος σε συνδυασμο με την μαλακη ρυθμιση των αναρτησεων και τα διπλα πισω (cb 1.3), σιδερωνουν καθε ανωμαλια στον δρομο και προσφερουν πολυ καλη σταθεροτητα και αργες αντιδρασεις που ειναι ζητουμενο στην κατηγορια.
    Βεβαια στα μεσαιου κυβισμου "βαρια", για να εχεις την απαραιτητη ροπη να κινεισαι σβελτα με τοσο βαρος, χρειαζεται να δοθει εμφαση στις χαμηλομεσαιες οποτε προκυπτει και η σχετικα χαμηλη μεγιστη τιμη ιπποδυναμης.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Fazer S2 ABS - Suzuki Bandit 650 S ABS - Suzuki V-Strom 650 ABS
    από Nikitaz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 04:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF