Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 78

Θέμα: Νέο μηχανάκι στο γκαράζ … Bandit 650 S ABS K8 – Εντυπώσεις

  1. #46
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Κατά κανόνα, εκεί που βγάζει την μέγιστη ροπή.
    Αν δεν κανω λαθος εκει που τεμνεται η ισχυς με την ροπη του ειναι το ''καλυτερο'' σημειο.

    H banditαρα δεν καταλαβαινει τιποτα...μεχρι κ τα 140-150 καιει παρα πολυ λιγο σε ταξιδι.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κανω λαθος εκει που τεμνεται η ισχυς με την ροπη του ειναι το ''καλυτερο'' σημειο.
    Η ισχύς είναι ίση με τη ροπή στις 5252 στροφές για όλους τους κινητήρες. Δεν έχει καμία σημασία το σημείο τομής.

    https://youtu.be/lt7iUBE3_AE

  3. #48
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η ισχύς είναι ίση με τη ροπή στις 5252 στροφές για όλους τους κινητήρες. Δεν έχει καμία σημασία το σημείο τομής.

    https://youtu.be/lt7iUBE3_AE
    Δεν το γνωριζω αν ειναι σε ολους τους κινητηρες εκει αλλα τουλαχιστον στην δικη μου δυναμομετρηση ειναι μετα τις 6400...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC0041112121.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	80,1 KB 
ID:	403744
    Ride(s) the wind of change...

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν το γνωριζω αν ειναι σε ολους τους κινητηρες εκει αλλα τουλαχιστον στην δικη μου δυναμομετρηση ειναι μετα τις 6400...
    Μην επιμένεις. Δες το βίντεο, είναι απλά μαθηματικά.

    Αν πας μάλιστα στο ~4:50 θα καταλάβεις γιατί στη δική σου δυναμομέτρηση είναι σε άλλες στροφές. Είναι επειδή υπάρχει διαφορετικός άξονας y για ροπή και ισχύ στο γράφημά σου. Στον ίδιο μάστορα όλα τα μηχανάκια θα έχουν σημείο τομής εκεί ακριβώς.

  5. #50
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κανω λαθος εκει που τεμνεται η ισχυς με την ροπη του ειναι το ''καλυτερο'' σημειο.
    Κάνεις λάθος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η ισχύς είναι ίση με τη ροπή στις 5252 στροφές για όλους τους κινητήρες. Δεν έχει καμία σημασία το σημείο τομής.

    https://youtu.be/lt7iUBE3_AE
    sorry αλλά δεν το έχεις πιάσει καθόλου το θέμα.
    Oι 5252 στροφές είναι απλά το σημείο τομής σε ενα διάγραμμα ροπής ισχύος μόνο όταν χρησιμοποιείς συγκεκριμένες μονάδες και κλίμακες και συγκεκριμένα όταν μετράς ροπή σε lb ft (λιμπρόποδα) και χρησιμοποιείς standard κλίμακα στο διάγραμμα.

    Το οτι ασχέτως ταχύτητας κίνησης ο κινητήρας ειναι πιο αποδοτικός στις στροφές που έχει την μέγιστη ροπή του είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα πάντως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    sorry αλλά δεν το έχεις πιάσει καθόλου το θέμα.
    Oι 5252 στροφές είναι απλά το σημείο τομής σε ενα διάγραμμα ροπής ισχύος μόνο όταν χρησιμοποιείς συγκεκριμένες μονάδες και κλίμακες και συγκεκριμένα όταν μετράς ροπή σε lb ft (λιμπρόποδα) και χρησιμοποιείς standard κλίμακα στο διάγραμμα.
    Δες #49.

    Για να μην μπαινουμε σε συζητηση τυπου "Τελεγονος", το νοημα ειναι οτι το σημειο τομης των δυο σε ενα γραφημα δεν εχει να κανει σε τιποτα με τα χαρακτηριστικα ενος μοτερ. Και αρα δεν εχει καμια αξια στο θεμα οικονομικης οδηγησης.


    edit:
    Το οτι ασχέτως ταχύτητας κίνησης ο κινητήρας ειναι πιο αποδοτικός στις στροφές που έχει την μέγιστη ροπή του είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα πάντως.
    Σχετικα με αυτο, το οτι ο κινητηρας ειναι πιο αποδοτικος σε καποιες στροφες σημαινει αυτοματα οτι ειναι και πιο οικονομικη η οδηγηση σε αυτες τις στροφες; Πχ ενα GSXR που εχει μεγιστη ροπη στις 10Κ στροφες θα ταξιδευει οικονομικα με 230χαω*;

    *ή όποια ταχυτητα εχει τελος παντων στις 10Κ με εκτη, το νουμερο τυχαιο
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 15/02/2019 στις 12:18.

  7. #52
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κάνεις λάθος.


    Περιμενα το σχολιο σου για να το επιβεβαιωσω...

    Κ εγω στο peak της ροπης οδηγω το αμαξι (τουλαχιστον στην εθνικη) για οικονομια.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #53
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η ισχύς είναι ίση με τη ροπή στις 5252 στροφές για όλους τους κινητήρες. Δεν έχει καμία σημασία το σημείο τομής.

    https://youtu.be/lt7iUBE3_AE
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μην επιμένεις. Δες το βίντεο, είναι απλά μαθηματικά.

    Αν πας μάλιστα στο ~4:50 θα καταλάβεις γιατί στη δική σου δυναμομέτρηση είναι σε άλλες στροφές. Είναι επειδή υπάρχει διαφορετικός άξονας y για ροπή και ισχύ στο γράφημά σου. Στον ίδιο μάστορα όλα τα μηχανάκια θα έχουν σημείο τομής εκεί ακριβώς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δες #49.

    Για να μην μπαινουμε σε συζητηση τυπου "Τελεγονος", το νοημα ειναι οτι το σημειο τομης των δυο σε ενα γραφημα δεν εχει να κανει σε τιποτα με τα χαρακτηριστικα ενος μοτερ. Και αρα δεν εχει καμια αξια στο θεμα οικονομικης οδηγησης.
    Δεν θα μπώ σε καμμια συζήτηση, αν και περίμενα πως θα είσαι πιο ελαστικός σε μια συζήτηση για κάτι που δεν γνωρίζεις καλά.
    Αυτό το 'Η ισχύς είναι ίση με τη ροπή στις 5252 στροφές για όλους τους κινητήρες.' που έγραψες είναι τόσο πολύ λάθος που δεν μου δίνει περιθώρια να το συνεχίσω.

    Το μόνο σωστό που έγραψες ειναι οτι το σημείο τομής δεν λέει τίποτα απολύτως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #54
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος


    Περιμενα το σχολιο σου για να το επιβεβαιωσω...

    Κ εγω στο peak της ροπης οδηγω το αμαξι (τουλαχιστον στην εθνικη) για οικονομια.
    Και καλά κάνεις.
    Εγώ δυσκολεύομαι να το κάνω με το αμάξι καθώς έχω σταθερή ροπή απο 1750 μέχρι και 5500.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν θα μπώ σε καμμια συζήτηση, αν και περίμενα πως θα είσαι πιο ελαστικός σε μια συζήτηση για κάτι που δεν γνωρίζεις καλά.
    Αυτό το 'Η ισχύς είναι ίση με τη ροπή στις 5252 στροφές για όλους τους κινητήρες.' που έγραψες είναι τόσο πολύ λάθος που δεν μου δίνει περιθώρια να το συνεχίσω.

    Το μόνο σωστό που έγραψες ειναι οτι το σημείο τομής δεν λέει τίποτα απολύτως.
    Ρε συ Αρη, αν αλλαξεις τους αξονες (μοναδα μετρησης ή κλιμακα) λογικο δεν ειναι οτι θα αλλαξει το σημειο τομης; Το νοημα για τη συζητηση ειναι στο 5252 ή στο οτι δεν εχει σημασια το σημειο τομης;

    Αν θες απαντησε μου και στο edit που εκανα πιο πανω.

  11. #56
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μην επιμένεις. Δες το βίντεο, είναι απλά μαθηματικά.

    Αν πας μάλιστα στο ~4:50 θα καταλάβεις γιατί στη δική σου δυναμομέτρηση είναι σε άλλες στροφές. Είναι επειδή υπάρχει διαφορετικός άξονας y για ροπή και ισχύ στο γράφημά σου. Στον ίδιο μάστορα όλα τα μηχανάκια θα έχουν σημείο τομής εκεί ακριβώς.
    Δεν νομιζω οτι επεμενα καπου...απλα μια διαπιστωση εκανα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και καλά κάνεις.
    Εγώ δυσκολεύομαι να το κάνω με το αμάξι καθώς έχω σταθερή ροπή απο 1750 μέχρι και 5500.
    Φορτηγο?

    Eτσι για την κουβεντα παντως στις 6-6500 κανω οικονομικοτερο ταξιδι απ οτι στις 9000 ( ).
    Κατω απο τις 6000 δεν εχω δοκιμασει να ταξιδεψω ποτε.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και καλά κάνεις.
    Εγώ δυσκολεύομαι να το κάνω με το αμάξι καθώς έχω σταθερή ροπή απο 1750 μέχρι και 5500.
    Αυτό δεν ισχύει ακριβώς
    Μιλάς για τούρμπο κινητήρα ο οποίος όταν εσύ πατάς ίσα ίσα το γκάζι για να πάς σταθερά με 2.000 στροφές προφανώς και δεν ανεβάζει τέρμα πιέσεις για να πιάσεις τέρμα ροπή.

    Αν ξεσυνδέσεις το τούρμπο με κάποιο τρόπο (νομίζω είναι πολύ εύκολο και μέσω εγκεφάλου) και κάνεις δυναμομέτρηση τότε θα βρείς αυτό που λέμε

  13. #58
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν ισχύει ακριβώς
    Μιλάς για τούρμπο κινητήρα ο οποίος όταν εσύ πατάς ίσα ίσα το γκάζι για να πάς σταθερά με 2.000 στροφές προφανώς και δεν ανεβάζει τέρμα πιέσεις για να πιάσεις τέρμα ροπή.

    Αν ξεσυνδέσεις το τούρμπο με κάποιο τρόπο (νομίζω είναι πολύ εύκολο και μέσω εγκεφάλου) και κάνεις δυναμομέτρηση τότε θα βρείς αυτό που λέμε
    Ναι οκ, άλλος dyno expert μας έτυχε πάλι σήμερα.
    Αν θέλεις μπορείς να αποσυνδέσεις εσυ το turbο σε δικό σου αμάξι 'μέσω εγκεφάλου' και να κάνεις μετρήσεις μετά με εναν ψόφιο πλέον ατμοσφαιρικό κινητήρα με χαμηλή συμπιεση να δω τι συμπέρασμα θα βγάλεις.

    sorry για το ύφος αλλά τέτοια και άλλα πολλά διαγράμματα έφτιαχνα πριν 30 χρόνια κανοντας πειράματα σε δυναμόμετρο με κινητήρα μεταβλητης συμπίεση και είμαι λίγο ευαίσθητος.

    Over and out απο μένα στο thread.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ναι οκ, άλλος dyno expert μας έτυχε πάλι σήμερα.
    Αν θέλεις μπορείς να αποσυνδέσεις εσυ το turbο σε δικό σου αμάξι 'μέσω εγκεφάλου' και να κάνεις μετρήσεις μετά με εναν ψόφιο πλέον ατμοσφαιρικό κινητήρα με χαμηλή συμπιεση να δω τι συμπέρασμα θα βγάλεις.

    sorry για το ύφος αλλά τέτοια και άλλα πολλά διαγράμματα έφτιαχνα πριν 30 χρόνια κανοντας πειράματα σε δυναμόμετρο με κινητήρα μεταβλητης συμπίεση και είμαι λίγο ευαίσθητος.

    Over and out απο μένα στο thread.
    Ο-Μ-G!
    Αφού γνωρίζεις τότε γιατί πετάς μπούρδες?

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Με εργοστασιακά γρανάζια το Βandit 650 sa k8, στις 5.100στρ/λ με 6η δείχνει 100χλμ/ω στο κοντέρ.
    Ενα καλοσυντηρημένο Bandit οδηγώντας το για αρκετά χιλιόμετρα χωρίς στάσεις και αλλάζοντας ταχύτητα στο κιβώτιο από 3.000-5.000στρ/λ μπορείτε να πετύχετε κατανάλωση ως και κάτω από 5λ/100.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Fazer S2 ABS - Suzuki Bandit 650 S ABS - Suzuki V-Strom 650 ABS
    από Nikitaz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 04:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF