Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 78

Θέμα: Νέο μηχανάκι στο γκαράζ … Bandit 650 S ABS K8 – Εντυπώσεις

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η ισχύς είναι ίση με τη ροπή στις 5252 στροφές για όλους τους κινητήρες. Δεν έχει καμία σημασία το σημείο τομής.

    https://youtu.be/lt7iUBE3_AE
    Αν το κατάλαβα σωστά μετά από 20 προβολές,η ροπή και τα άλογα πρέπει να'ναι στην ίδια τιμή για να ισχύσει αυτό το ιδανικό σενάριο.Σε περίπτωση που διαφέρουν έστω και ελάχιστα αλλάζει αντίστοιχα και η τομή.Όχι;

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Βρε άνθρωποι του Θεού, η Ισχύς είναι ανάλογη της Ροπής*στροφές.

    Αντίστοιχα με τις μονάδες που μετράμε, αυτή η αναλογία, για κάποιες στροφές, συγκεκριμένες γίνεται 1, και το ΝΟΥΜΕΡΟ ισχύος και ροπής, βγαίνει, για τις μονάδες αυτές ξαναλέω, ίσο σαν νούμερο.

    Αν και το γράφημα έχει ΙΔΙΕΣ αποστάσεις στις μονάδες, δλδ το 1 από το 2 στην ροπή, έχει ίδια απόσταση από το 1 στο 2 στην ισχύ, τότε, και στο γράφημα ταυτίζεται το ίδιο σημείο.

    Αν αλλάξουμε μονάδες ή κάνουμε τον άξονα της ροπής ή τον άξονα της ισχύος πιο μαζεμένο ή πιο απλωμένο, αλλάζει και το σημείο στο γράφημα.


    Αν ας πούμε μετράμε σε kgm και ισχύ σε HP και έχουμε κανά hayabusa, δεν θα έχουν πουθενα επαφή, αν το 1 kgm από το 2 kgm απέχουν στο χαρτί όσο το 1hp από το 2hp. Αν πάλι το 1kgr από το 2kgr απέχει όσο το 10hp από το 20hp , ε θα βρήσκονται.

    Το τι κάνει ένα γράφημα ΣΤΟ χαρτί, αναλόγως το πως ορίζουμε εμείς αυθαίρετα ΤΟ χαρτί, δεν αλλάζει την πραγματικότητα του που αποδίδει καλύτερη οικονομία ένα μοτέρ σε ένα όχημα. Είναι σαν να περιμένεις επειδή κάποιος λέγεται ΡΑΒΑΝΗΣ στο επίθετο, ότι θα είναι ΓΛΥΚΟΣ στην πραγματικότητα.

    Λογική. Βάλτε λίγη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Εγώ έβγαλα άλλο συμπέρασμα.

    Θα πάρω ένα R6 (ή ένα άλλο 600άρι supersport μην τα χαλάσουμε στην μάρκα) και μια
    και η μέγιστη ροπήτου είναι στις 11000rpm θα πρέπει να πηγαίνω με 200Km/h περίπου με 6η για να κάνω οικονομίο.
    Θα το έχω υπόψιν μου σίγουρα

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παιδες είναι προφανές οτι ένα όχημα αν πάει αργά με σταθερό γκάζι πχ 100km στην ευθεία θα κάψει λιγότερο απο οτι αν πήγαινε κοντά στη μέγιστη ροπή του που σημαίνει οτι θα πηγαίνεις με περισσότερα km.

    Η ουσία βρίσκεται στο είδος της διαδρομής,πχ αν έχει κίνηση και προσπερνάς συνέχεια ή αν έχει ανηφόρες κλπ.Εκεί πρέπει να είσαι κάπου κοντά στη μέγιστη ροπή σου αλλιώς είσαι κρεμασμένος , ανοίγεις περισσότερο το γκάζι ---->καις περισσότερο.Νομίζω αυτό θέλουν να πουν τα παιδιά περι μέγιστης ροπής.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Μέγιστη ροπή είναι η περιοχή στροφών του κινητήρα στην οποία ο λόγος κατανάλωσης/απόδοσης είναι στο ιδανικό σημείο της καμπύλης. Από εκεί και πέρα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με την απόδοση. Όταν λοιπόν αλλάζεις ταχύτητες κοντά στην περιοχή αυτή ή και ταξιδεύεις σε εκείνη την περιοχή στροφών έχεις την ιδανικότερη κατανάλωση και εμβέλεια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μέγιστη ροπή είναι η περιοχή στροφών του κινητήρα στην οποία ο λόγος κατανάλωσης/απόδοσης είναι στο ιδανικό σημείο της καμπύλης. Από εκεί και πέρα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με την απόδοση. Όταν λοιπόν αλλάζεις ταχύτητες κοντά στην περιοχή αυτή ή και ταξιδεύεις σε εκείνη την περιοχή στροφών έχεις την ιδανικότερη κατανάλωση και εμβέλεια
    Οταν λέμε μέγιστη ροπή στις τόσες στροφές, εννοούμε ότι σ'αυτή την περιοχή στροφών ο κινητήρας αποδίδει την μεγαλύτερη τιμή του σε δύναμη τραβήγματος και ώθησης. Αυτό δεν θα πει ότι εκεί υπάρχει και η βέλτιστη κατανάλωση.
    Για να μην το βασανίζουμε άλλο, μια δοκιμή θα σας πείσει
    Γεμίστε το ντεπόζιτο της μηχανής μέχρι την τάπα και κάντε τουλάχιστον 5χλμ απόσταση (σε εθνική οδό προφανώς χωρίς φανάρια) οδηγώντας συνεχώς πάνω στο φάσμα της μέγιστης ροπής. Μετρήστε την κατανάλωση και μετά επαναλάβετε ακριβώς την ίδια διαδρομή, οδηγώντας στις μισές στροφές από πριν. Ξαναμετρήστε και βγάλτε τις διαφορές! Τόσο απλό, τόσο εύκολο, τόσο πραγματικό!

  7. #67
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Οταν λέμε μέγιστη ροπή στις τόσες στροφές, εννοούμε ότι σ'αυτή την περιοχή στροφών ο κινητήρας αποδίδει την μεγαλύτερη τιμή του σε δύναμη τραβήγματος και ώθησης. Αυτό δεν θα πει ότι εκεί υπάρχει και η βέλτιστη κατανάλωση.
    Για να μην το βασανίζουμε άλλο, μια δοκιμή θα σας πείσει
    Γεμίστε το ντεπόζιτο της μηχανής μέχρι την τάπα και κάντε τουλάχιστον 5χλμ απόσταση (σε εθνική οδό προφανώς χωρίς φανάρια) οδηγώντας συνεχώς πάνω στο φάσμα της μέγιστης ροπής. Μετρήστε την κατανάλωση και μετά επαναλάβετε ακριβώς την ίδια διαδρομή, οδηγώντας στις μισές στροφές από πριν. Ξαναμετρήστε και βγάλτε τις διαφορές! Τόσο απλό, τόσο εύκολο, τόσο πραγματικό!
    Ωραια τα λες, αλλα εχεις ξεχσσει τον παραγοντα "χρονο" στον συλλογισμο σου ....
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Οταν λέμε μέγιστη ροπή στις τόσες στροφές, εννοούμε ότι σ'αυτή την περιοχή στροφών ο κινητήρας αποδίδει την μεγαλύτερη τιμή του σε δύναμη τραβήγματος και ώθησης. Αυτό δεν θα πει ότι εκεί υπάρχει και η βέλτιστη κατανάλωση.
    Για να μην το βασανίζουμε άλλο, μια δοκιμή θα σας πείσει
    Γεμίστε το ντεπόζιτο της μηχανής μέχρι την τάπα και κάντε τουλάχιστον 5χλμ απόσταση (σε εθνική οδό προφανώς χωρίς φανάρια) οδηγώντας συνεχώς πάνω στο φάσμα της μέγιστης ροπής. Μετρήστε την κατανάλωση και μετά επαναλάβετε ακριβώς την ίδια διαδρομή, οδηγώντας στις μισές στροφές από πριν. Ξαναμετρήστε και βγάλτε τις διαφορές! Τόσο απλό, τόσο εύκολο, τόσο πραγματικό!
    Επειδή σε βλέπω να έχεις όρεξη για έρευνα ξεκίνησε με το παρακάτω και υπάρχουν άπειρα άρθρα για αυτό που ψάχνεις . https://x-engineer.org/automotive-en...sumption-bsfc/
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Επειδή σε βλέπω να έχεις όρεξη για έρευνα ξεκίνησε με το παρακάτω και υπάρχουν άπειρα άρθρα για αυτό που ψάχνεις . https://x-engineer.org/automotive-en...sumption-bsfc/
    Καλές οι έρευνες και οι μαθηματικοί τύποι. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση (που είναι σαφώς πιο σύνθετη) το επί τόπου πείραμα είναι το πραγματικό και το αδιάψευστο!

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Επειδή σε βλέπω να έχεις όρεξη για έρευνα ξεκίνησε με το παρακάτω και υπάρχουν άπειρα άρθρα για αυτό που ψάχνεις . https://x-engineer.org/automotive-en...sumption-bsfc/
    Ενδιαφερον το αρθρο, αλλα η μεγιστη αποδοτικοτητα ενος ΚΕΚ δε ξερω αν σημαινει αυτοματα και μεγιστη οικονομια στο ταξιδι.
    Εκανα και πριν μια σχετικη ερωτηση αλλα απαντηση δεν πηρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σχετικα με αυτο, το οτι ο κινητηρας ειναι πιο αποδοτικος σε καποιες στροφες σημαινει αυτοματα οτι ειναι και πιο οικονομικη η οδηγηση σε αυτες τις στροφες; Πχ ενα GSXR που εχει μεγιστη ροπη στις 10Κ στροφες θα ταξιδευει οικονομικα με 230χαω*;

    *ή όποια ταχυτητα εχει τελος παντων στις 10Κ με εκτη, το νουμερο τυχαιο
    Εμενα η κοινη (εμπειρικη) λογικη μου λεει οτι αποκλειεται μια μοτοσυκλετα να ταξιδευει οικονομικα σε ταχυτητες των 200+χαω. Νομιζω οτι ο λογος πρεπει να κρυβεται εδω.

    Note that the power needed to push an object through a fluid increases as the cube of the velocity. A car cruising on a highway at 50 mph (80 km/h) may require only 10 horsepower (7.5 kW) to overcome aerodynamic drag, but that same car at 100 mph (160 km/h) requires 80 hp (60 kW).
    Να σημειωσω οτι δεν εχω σχετικες σπουδες (management και μαγειρικη εχω σπουδασει στη ζωη μου), αλλα προσπαθω να εξηγησω αυτο που για μενα λεει η κοινη λογικη (οτι δλδ αποκλειεται μια μηχανη τα ταξιδευει οικονομικα με ταχυτητες ανω των 200χαω). Αν καποιος εχει καποιες παραπανω γνωσεις επι του αντικειμενου ας συνεισφερει.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Επειδή σε βλέπω να έχεις όρεξη για έρευνα ξεκίνησε με το παρακάτω και υπάρχουν άπειρα άρθρα για αυτό που ψάχνεις . https://x-engineer.org/automotive-en...sumption-bsfc/
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφερον το αρθρο, αλλα η μεγιστη αποδοτικοτητα ενος ΚΕΚ δε ξερω αν σημαινει αυτοματα και μεγιστη οικονομια στο ταξιδι.
    Εκανα και πριν μια σχετικη ερωτηση αλλα απαντηση δεν πηρα.



    Εμενα η κοινη (εμπειρικη) λογικη μου λεει οτι αποκλειεται μια μοτοσυκλετα να ταξιδευει οικονομικα σε ταχυτητες των 200+χαω. Νομιζω οτι ο λογος πρεπει να κρυβεται εδω.



    Να σημειωσω οτι δεν εχω σχετικες σπουδες (management και μαγειρικη εχω σπουδασει στη ζωη μου), αλλα προσπαθω να εξηγησω αυτο που για μενα λεει η κοινη λογικη (οτι δλδ αποκλειεται μια μηχανη τα ταξιδευει οικονομικα με ταχυτητες ανω των 200χαω). Αν καποιος εχει καποιες παραπανω γνωσεις επι του αντικειμενου ας συνεισφερει.
    Περίμενε να κάνουμε το πείραμα του από πάνω και θα σου απαντήσουμε
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #72
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Η μεγιστη ροπη στο αμαξι μου ειναι στις 4000 στροφες,που με 5η ταχυτητα ειναι 140 χλμ την ωρα.Αμα πηγαινω λοιπον 140 χλμ/ωρα στην εθνικη καιω 6-6,5 λιτρα /100 χλμ
    Αμα πηγαινω πηγαινω ομως με 2500 στροφες που ειναι 90 χλμ /ωρα καιω 4,5 λιτρα/100 χλμ.
    Ιδια αναλογια και στο ερ-5 .7000 στροφες με 6η μεγιστη ροπη 140 χλμ/ωρα 5,5 λιτρα/100, 4500 στροφες με 6η 90χλμ/ωρα 3,8 λιτρα/100.
    Αρα στην οικονομια στην πραγματικη ζωη παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο οπως η αντισταση του αερα.
    ΣΤΟΝ παγκο στο εργαστηριο ισως να ειναι η οικονομια στην μεγιστη ροπη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ειπα να το ψαξω μονος μου τελικα. Με λιγα λογια οικονομια=χαμηλες ταχυτητες κι αυτο γιατι απλα απο καποια ταχυτητα και πανω η αυξηση της αντιστασης του αερα ειναι τοσο μεγαλη που ακυρωνει την αντιστοιχη αυξηση της αποδοτικοτητας του κινητηρα και την αυξηση της ταχυτητας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled3.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	21,9 KB 
ID:	403869

    Βλεπουμε ποσο αποτομα ανεβαινει η κοκκινη καμπυλη (συνολικη αντισταση).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	15,4 KB 
ID:	403870

    Γι'αυτο το λογο στο παρακατω παραδειγμα η ισχυς που παραγει ο κινητηρας της μοτοσυκλετας πρεπει σχεδον να τριπλασιαστει (+190%) για να αυξηθει η ταχυτητα της μοτοσυκλετας κατα μολις 50% (απο τα 100 στα 150χαω).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled2.png 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	403871

    Οικονομια καυσιμου σε σχεση με την ταχυτητα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled4.png 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	27,8 KB 
ID:	403872

    Χωρίς εξαίρεση, όλες οι μοτοσικλέτες έχουν καλύτερη οικονομία καυσίμου όταν ταξιδεύουν με χαμηλότερες ταχύτητες. Η μέγιστη οικονομία καυσίμου τυπικά εμφανίζεται στα 30-35 μίλια / ώρα. Αυτή είναι προφανώς μια μη πρακτική και μη ασφαλής ταχύτητα για τον αυτοκινητόδρομο, αλλά το νόημα είναι ότι το πιο αργό είναι πάντα και καλύτερο όσον αφορά την οικονομία καυσίμου. Η οικονομία καυσίμου στα 70μαω είναι συνήθως περίπου 20% υψηλότερη από τα 80μαω.

    Tom Austin, Iron Butt Association Chief Technical Advisor
    Προφανως παραγοντες οπως κυβισμος, συστημα μεταδοσης, κλιμακωση κιβωτιου, αεροδυναμικος συντελεστης οπισθελκουσας, κοκ παιζουν κι αυτα το ρολο τους και δε μας επιτρεπουν να βγαλουμε μια ιδανικη ταχυτητα για ολα τα δικυκλα.

    Πηγες: 1 , 2 , 3, 4

    Αν κατι μου εχει ξεφυγει ή ειναι λαθος θα ηθελα φυσικα να το ακουσω. Το σχολιο αυτο δεν το εγραψα για να αποδειξω σε κανεναν κατι. Ειχα μια απορια και αφου δεν πηρα απαντηση αποφασισα να το ψαξω μονος μου. Σκεφτηκα λοιπον πως μπορει οσα βρηκα να ενδιαφερουν και καποιον αλλο.

  14. #74
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Ρε φιλε, η Gold Wing δεν ειναι μοτοσυκλετα
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Ρε φιλε, η Gold Wing δεν ειναι μοτοσυκλετα
    Ανήκει στην κατηγορία καναπές με ρόδες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Fazer S2 ABS - Suzuki Bandit 650 S ABS - Suzuki V-Strom 650 ABS
    από Nikitaz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 04:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF