Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ημερομηνία κατασκευής κράνους Nolan / X-Lite....γνωρίζει κανείς;;;

  1. #1
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149

    Ημερομηνία κατασκευής κράνους Nolan / X-Lite....γνωρίζει κανείς;;;

    Μόλις παρέλαβα ένα κράνος X-lite από ebay και έχω μια υποψία ότι πρόκειται για αρκετά παλιό μοντέλο.

    Έψαξα να βρω ημερομηνία κατασκευής επάνω στο κράνος αλλά δεν τα κατάφερα.

    Μετά από αναζήτηση στο ιντερνετ έμαθα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία (Nolangroup) "κωδικοποιεί" την ημερομηνία παραγωγής
    στα ψηφία που αναγράφονται επάνω στο λουράκι.

    Το δικό μου συγκεκριμένα αναγράφει E3 052490/J - 004240.

    Ο πωλητής δυστυχώς δεν ξέρει να μου πει διότι προέρχονται από στοκ.
    Ισχυρίζεται πάντως ότι η πενταετής εγγύηση ξεκινάει από την ημερομηνία αγοράς και όχι παραγωγής, άρα είμαι καλυμένος.

    Έστειλα email σε μια διεύθυνση της Nolan που βρήκα στην κεντρική τους σελίδα αλλά δεν φαντάζομαι να απαντήσουν.

    Μήπως ξέρει κανείς κάτι παραπάνω να με βγάλει από την απορία;;;;

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Translatoras Προβολή μηνύματος
    Μόλις παρέλαβα ένα κράνος X-lite από ebay και έχω μια υποψία ότι πρόκειται για αρκετά παλιό μοντέλο.

    Έψαξα να βρω ημερομηνία κατασκευής επάνω στο κράνος αλλά δεν τα κατάφερα.

    Μετά από αναζήτηση στο ιντερνετ έμαθα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία (Nolangroup) "κωδικοποιεί" την ημερομηνία παραγωγής
    στα ψηφία που αναγράφονται επάνω στο λουράκι.

    Το δικό μου συγκεκριμένα αναγράφει E3 052490/J - 004240.

    Ο πωλητής δυστυχώς δεν ξέρει να μου πει διότι προέρχονται από στοκ.
    Ισχυρίζεται πάντως ότι η πενταετής εγγύηση ξεκινάει από την ημερομηνία αγοράς και όχι παραγωγής, άρα είμαι καλυμένος.

    Έστειλα email σε μια διεύθυνση της Nolan που βρήκα στην κεντρική τους σελίδα αλλά δεν φαντάζομαι να απαντήσουν.

    Μήπως ξέρει κανείς κάτι παραπάνω να με βγάλει από την απορία;;;;
    http://www.nolan.it/images/istruzioni/GuidaUso_en.pdf

    ρίξε μία ματιά εδώ στο τέλος. Μόνο απο την ίδια τη nolan θα βγάλεις άκρη για την ημερομηνία παραγωγής
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  3. #3
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149


    Ευχαριστώ φίλε.

    Θα περιμένω τότε τη μαμά Nolan.

  4. #4
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Θαύμα, θαύμα.

    Η μαμά Nolan απάντησε (και γρήγορα μάλιστα) και είπε ότι το κράνος φτιάχτηκε Φεβρουάριο του 2009.

    Κοντά 4 χρόνια δηλαδή......

    Αν δεν ήταν τα μεταφορικά στη μέση (30 ευρώ με ΕΛΤΑ για αξία κράνους 110€) θα το έστελνα πίσω.

    Τεσπά..........

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Η Νolan είναι από τις σοβαρές εταιρείες και είναι σίγουρο πως θα σου απαντούσε άμεσα. Εν τάχει τώρα, εάν και το θέμα έχει ξαναματασυζητηθεί σχετικά με την ημερομηνία λήξης των κρανών, πρόσφατα είχα συζήτηση με έμπορο που φέρνει κράνη και δουλεύει πολύ Nolan και ΧLite και μου είπε ότι όλα αυτά με τις πενταετίες και τις εγγυήσεις είναι κυρίως για να σε αναγκάζουν να αγοράζεις καινούριο πιο συχνά από ότι θα το έκανες. Για την πενταετία που αναφέρεις, για τα Nolan και τα XLite συγκεκριμένα, μου είπε ότι η εταιρεία αναφέρει πως καλό είναι μετά από 5 χρόνια ΧΡΗΣΗΣ να το αντικαταστείς για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο και να είναι όλοι ευχαριστημένοι...εταιρεία, εισαγωγείς, πωλητές, πελάτες. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η πενταετία δεν είναι από την ημερομηνία κατασκευής, εάν ήταν έτσι, όπως μου είπε κατά λέξη, "εγώ έπρεπε αυτή τη στιγμή να διώξω τη μισή αποθήκη πίσω σαν ακατάλληλα κράνη". Έχω ένα ακριβό cevlar κράνος της Xlite το οποίο το έχω 6 χρόνια και το φοράω μόνο σε ταξίδια, πάντα στη θήκη του, δεν έχει πέσει ποτέ, δεν έχει γρατζουνιά πάνω. Εεε, αυτό το κράνος μου είπε με τη συντήρηση που του κάνω και τον τρόπο που έχει χρησιμοποιηθεί μπορώ άνετα να το φορέσω και 1-2 χρόνια ακόμα. Από την άλλη σκέψου ένα κράνος αγορασμένο του κουτιού, να χρησιμοποιείται κάθε μέρα, να το τρώει ο ήλιος με τις ώρες, να το χρησιμοποιείς το καλοκαίρι με τα αλάτια από τη θάλασσα, να έχει φάει και καμιά δυό τούμπες στατικές...είμαι σίγουρος πως θα είναι σε χειρότερη κατάσταση από ένα κράνος 4 ή 5 ετών που χρησιμοποιείται περιστασιακά και συντηρείται ευλαβικά. Εν κατακλείδι λοιπόν, η γνώμη μου είναι πως απόλαυσε το κρανάκι σου, να είναι αγρατζούνιστο και αχρείαστο και άσε την ημερομηνία λήξης και την ωρίμανση για γιαούρτια, γάλατα και κονιάκ.

  6. #6
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Με έφτιαξες τη μέρα.........

    πάω να του περάσω τη BT2 και βουρ στον πατσά..............

    Φχαριστώ......

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Η Νolan είναι από τις σοβαρές εταιρείες και είναι σίγουρο πως θα σου απαντούσε άμεσα. Εν τάχει τώρα, εάν και το θέμα έχει ξαναματασυζητηθεί σχετικά με την ημερομηνία λήξης των κρανών, πρόσφατα είχα συζήτηση με έμπορο που φέρνει κράνη και δουλεύει πολύ Nolan και ΧLite και μου είπε ότι όλα αυτά με τις πενταετίες και τις εγγυήσεις είναι κυρίως για να σε αναγκάζουν να αγοράζεις καινούριο πιο συχνά από ότι θα το έκανες. Για την πενταετία που αναφέρεις, για τα Nolan και τα XLite συγκεκριμένα, μου είπε ότι η εταιρεία αναφέρει πως καλό είναι μετά από 5 χρόνια ΧΡΗΣΗΣ να το αντικαταστείς για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο και να είναι όλοι ευχαριστημένοι...εταιρεία, εισαγωγείς, πωλητές, πελάτες. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η πενταετία δεν είναι από την ημερομηνία κατασκευής, εάν ήταν έτσι, όπως μου είπε κατά λέξη, "εγώ έπρεπε αυτή τη στιγμή να διώξω τη μισή αποθήκη πίσω σαν ακατάλληλα κράνη". Έχω ένα ακριβό cevlar κράνος της Xlite το οποίο το έχω 6 χρόνια και το φοράω μόνο σε ταξίδια, πάντα στη θήκη του, δεν έχει πέσει ποτέ, δεν έχει γρατζουνιά πάνω. Εεε, αυτό το κράνος μου είπε με τη συντήρηση που του κάνω και τον τρόπο που έχει χρησιμοποιηθεί μπορώ άνετα να το φορέσω και 1-2 χρόνια ακόμα. Από την άλλη σκέψου ένα κράνος αγορασμένο του κουτιού, να χρησιμοποιείται κάθε μέρα, να το τρώει ο ήλιος με τις ώρες, να το χρησιμοποιείς το καλοκαίρι με τα αλάτια από τη θάλασσα, να έχει φάει και καμιά δυό τούμπες στατικές...είμαι σίγουρος πως θα είναι σε χειρότερη κατάσταση από ένα κράνος 4 ή 5 ετών που χρησιμοποιείται περιστασιακά και συντηρείται ευλαβικά. Εν κατακλείδι λοιπόν, η γνώμη μου είναι πως απόλαυσε το κρανάκι σου, να είναι αγρατζούνιστο και αχρείαστο και άσε την ημερομηνία λήξης και την ωρίμανση για γιαούρτια, γάλατα και κονιάκ.
    Εδώ σηκώνει μεγάλη κουβέντα δυστυχώς. Η φθορά του κράνους δεν προέρχεται μόνο από την χρήση αλλά και από την ηλικία του (το κακό είναι πως η φθορά λόγω ηλικίας δεν είναι εμφανής). Τα κράνη ως γνωστόν είναι κατασκευασμένα από συνθετικά υλικά (fiberglass, carbon, θερμοπλαστικό κλπ) τα οποία με την πάροδο του χρόνου πολυμερίζονται και χάνουν τα χαρακτηριστικά για τα οποία επιλέχθηκαν, ως κατάλληλα για να προστατεύουν το κεφάλι μας. Σαφέστατα και η χρήση επιβαρύνει την "ηλικιακή" φθορά, καθώς οι καιρικές συνθήκες και οι ρύποι επιταχύνουν το γήρας...αλλά το κράνος γερνάει ακόμα και αν το έχουμε μέσα στο κουτί του, αναπαυμένο στην σακούλα του, και μακριά από "κακοτοπιές". Προσωπικά εγώ, ένα κράνος πενταετίας δεν θα το αγόραζα ποτέ. Και αρχή μου είναι να αγοράζω ότι πιο πρόσφατο κυκλοφορεί από την εταιρία που επιλέγω, και να το αντικαθιστώ μετά την 3ετία, όσο καλά και αν το έχω συντηρήσει
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  8. #8
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Νομιζω οτι ενα σημαντικο μερος του κρανους, το οποιο ειναι η επενδυση ή "μαξιλαρακια" οπως τα λενε καποιοι, θα υποχωρησει λογω χρησης πριν γινει οτιδηποτε αλλο.
    Οποτε μετα απο αυτο χανουμε το 50% της προστασιας...αν δειτε κατι τετοιο ηρθε η ωρα για αλλαγη. Επενδυσης ή κρανους.
    Αυτη ειναι η ληξη του κρανους....

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωριζει κανεις ...............
    από Transalper_696 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 21:34
  2. Adventure R1200GS γνωριζει κανεις???
    από oxygen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2004, 10:35
  3. Γνωρίζει κανείς τι σημαινει ο όρος SAG στις αναρτήσεις;
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2004, 19:15
  4. Μήπως γνωρίζει κανείς?
    από sas στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 12:55
  5. Γνωρίζει Κανείς
    από dimi750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF