Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 62

Θέμα: Μεγάλα ταξίδια με μοτοσικλέτα

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Καταπληκτικη αναλυση ενός εμπειρου αναβατη από ότι φαινεται αλλα στο μονο που διαφωνω στα γραφομενα είναι ότι ταξιδι πας με ότι να ειναι..ειχα το φιλο μου το δημο που στα νιατα του πηγαινε Αθηνα -θεσσαλονικη σε 12 ωρες με 50αρι παπι αλλα για να το κανει καποιος κατι τετοιο ή πολύ ευρωτευμενος είναι ,οποτε πραγματικα δεν τον νοιαζει η κακουχια και το ρισκο ή αγαπάει υπερβολικα την περιπετεια και δεν κολωνει πουθενα..

    Σε νορμαλ καταστασεις όμως περα από την καλη παρεα και το σχεδιασμο ενός ταξιδιού γνωμη μου ότι χρειαζεται μηχανη που να νιώθεις ανετος, προστατευμενος και με επιδοσεις σε εθνικη απέναντι σε όλα τα καιρικα φαινομενα...και γνωμη μου τουλαχιστο σε ον καταστασεις τα εχεγγυα για ένα μακρινο καλο ταξιδι από μηχανολογικης πλευρας στο παρεχουν μονο τα μαστόδοντα...( fjr, stx1300, bmw1200kt, gtr1400 κ.λ.π)..γνωμη μου βεβαια..

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παντως οι μεγαλοι ταξιδευτες τα ταξιδια τους τα κανουν με μεσαια κυβικα.Απο 500 εως 800 συνηθως και αν ειναι δυνατο με μηχανες οχι τελευταιας τεχνολογιας.

    Φυσικα ειναι προσωπικη αποψη του καθενος,αλλα θεωρω περιτα τα βαρια κυβικα, για μεγαλα ταξιδια.Εκτος και αν καποιος βιαζεται να τελειωσει το ταξιδι και να γυρισει στο σπιτακι του.

  3. #48
    F800GS ολοκληρωσε το road of bones και eastern BAM με στοκ σχεδον τα παντα, αλουμινενιες βαλιτσες και εντελως απειρο αναβατη. Και χωρις ζημια. Και ηταν ηδη πολλα χιλιομετρα στα "σταν" πριν παει εκει. Οποτε αν θελεις, μπορεις με οτιδηποτε...

    Απλα με τα βαρια μεγαλα, αυξανεις την κουραση και ταλαιπωρια στα πολυ σκληρα χωματινα κομματια.

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Ηρεμα παιδες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ηρεμα παιδες.
    ρε boss πως την εχουνε δει ορισμενοι εδω μεσα,γραψε ταξιδιωτικο λεει ο αλλος για να εχεις θεση εδω μεσα αλλιως δεν εισαι χρησιμος στο σαιτ...και κρατα τις συμβουλες για τον εαυτο σου λεει...βλεπεις πουθενα να εδωσα συμβουλες??

  6. #51
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    ρε boss πως την εχουνε δει ορισμενοι εδω μεσα,γραψε ταξιδιωτικο λεει ο αλλος για να εχεις θεση εδω μεσα αλλιως δεν εισαι χρησιμος στο σαιτ...και κρατα τις συμβουλες για τον εαυτο σου λεει...βλεπεις πουθενα να εδωσα συμβουλες??

    Να μιλάμε απλά λίγο πιο όμορφα λέω εγώ. Δε νομίζω ότι αυτό που έγραψε ο Γιώργος εννοούσε αυτό που γράφεις εσύ. Σε παρακαλώ, τα θέματα που έχουν σχέση με ταξιδιωτικά είναι μέχρι στιγμής καθαρά, αμόλυντα από την καθημερινή μ@λ@κί@ που συμβαίνει στην Ελλάδα και εννοώ όλοι να τσακώνονται με όλους.

    Καλωσήρθες από μένα & μπορείς να συμμετέχεις όπως γουστάρεις είτε με ή χωρίς ταξιδιωτικό. Εξάλλου ότι κάνουμε το κάνουμε για τη πάρτη μας και όταν γράφουμε εδώ μέσα το κάνουμε για να μοιραστούμε πληροφορίες αλλά και τη χαρά μας. Αν κάποιος το κάνει για να επιδειχθεί αργά ή γρήγορα θα λακίσει.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Να μιλάμε απλά λίγο πιο όμορφα λέω εγώ. Δε νομίζω ότι αυτό που έγραψε ο Γιώργος εννοούσε αυτό που γράφεις εσύ. Σε παρακαλώ, τα θέματα που έχουν σχέση με ταξιδιωτικά είναι μέχρι στιγμής καθαρά, αμόλυντα από την καθημερινή μ@λ@κί@ που συμβαίνει στην Ελλάδα και εννοώ όλοι να τσακώνονται με όλους.

    Καλωσήρθες από μένα & μπορείς να συμμετέχεις όπως γουστάρεις είτε με ή χωρίς ταξιδιωτικό. Εξάλλου ότι κάνουμε το κάνουμε για τη πάρτη μας και όταν γράφουμε εδώ μέσα το κάνουμε για να μοιραστούμε πληροφορίες αλλά και τη χαρά μας. Αν κάποιος το κάνει για να επιδειχθεί αργά ή γρήγορα θα λακίσει.
    ναι αγορι μου οκ...σορυ για την γλωσα,εσυ μου ειπες να μιλαμε πιο ομορφα οκ το δεχομε,πες και στον αλλο να μιλαει σωστα και οχι με υφακι,και οχι μονο στον αλλον αλλα σε ολους οσους το κανουν...εκτος αν επιτρεπετα εδωστο σαιτ το υφακι και η ειρωνεια και απαγορευεται η λεξη μαλακας...πολυ υποκριτικο...καλως σε βρηκα...τελος απο εμενα για το θεμα...

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    για καποιους ολα αυτα ειναι λογος να μην πανε ταξιδη...αμα ειναι για να παω ταξιδη να οργανωνο κανα χρονο πριν,να κοψω το καπνισμα,να παω σε διατροφολογο..χεσε μεσα στο ταξιδη...το ταξιδη ειναι παιρνω το πορτοφολι μου και εφυγα...για εμενα...
    Εξαρτάται και σε τι λημέρια γυρίζεις. Για Ευρώπη πχ αν το προτοφόλι σου είναι αρκετά παχύ νομίζω ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερος προγραμματισμός. Αν ομως ο χρόνος είναι περιορισμένος σε σχέση με τα μέρη που θέλεις να επισκεφτείς τότε πρέπει να έχεις και κάποιο πλάνο.
    Σε περίπτωση τώρα που μιλάμε για μέρη πιο παρθένα τουριστικά από την ευρώπη, όσο παχύ και να είναι το πορτοφόλι σου, στον προορισμό σου δεν πρόκειται να φτάσεις ποτέ. Και αν φτάσεις θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες για τις οποίες δε θα είσαι προετοιμασμένος με ότι συνεπάγεται αυτό.

    Ο Κτήνος και ο Άκης μίλησαν για την ομορφιά της προετοιμασίας. Προφανώς το να τρέχεις στις πρεσβείες για βίζες κτλ δεν είναι καθόλου όμορφο, αλλά το να ψάχνεις πληροφορίες για τα μέρη απ' τα οποία θα περάσεις, για τα έθιμα και τις ιδιαιτερότητες των τόπων και των ανθρώπων που θα επισκεφθείς, σε συνδυασμό με την ανυπομονησία που σε πιάνει όσο πλησιάζουν οι μέρες, έχει κάποια ομορφιά.

    Ακομα και οι μικρές θυσίες που μπορεί να απαιτεί ένα ταξίδι δεν είναι καθόλου δυσάρεστες. Είναι ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην επιτυχή πραγματοποίηση είτε αυτό σημαίνει καλύτερη υγεία - φυσική κατάσταση κτλ, είτε περισσότερα χρήματα = περισσότερες μέρες ή άνεση.

    Εγώ μια φορά ξεκίνησα παίρνοντας μόνο το πορτοφόλι μου αλλά είχα ξεχάσει μια κουφάλα που είχα και με ταλαιπώρησε στο μισό ταξίδι.

    Μην άγχεσαι, συζήτηση κάνουμε. Κανένας δε στη λέει, ίσα ίσα πετάμε τη σκούφια μας για διαφορετικές από τις δικές μας, απόψεις.

    Όπως επίσης για καινούριες αναρτήσεις στο χώρο των ταξιδιωτικών και νέα μέλη με μπόλικα χλμ και εμπειρίες για να μοιραστούν.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Παντως οι μεγαλοι ταξιδευτες τα ταξιδια τους τα κανουν με μεσαια κυβικα.Απο 500 εως 800 συνηθως και αν ειναι δυνατο με μηχανες οχι τελευταιας τεχνολογιας.

    Φυσικα ειναι προσωπικη αποψη του καθενος,αλλα θεωρω περιτα τα βαρια κυβικα, για μεγαλα ταξιδια.Εκτος και αν καποιος βιαζεται να τελειωσει το ταξιδι και να γυρισει στο σπιτακι του.
    Συμφωνω μαζι σου αν εισαι ταξιδευτης που θελεις να πας παντου..απο τις ερημους του μαροκο μεχρι το καυκασο...εκει ναι..οχι μονο χρειαζεσαι λαιτ μηχανη αλλα και εξαιρετικες μηχανολογικες γνωσεις για να δινεις λυσεις...εγω προσωπικα μιλουσα για ταξιδια σε ευρωπη και μονο, στους εξαισιους δρομους της αλλα και με τισ δυσκολες καιρικες συνθηκες..

    Κατοχος 1000ριου ο ιδιος ψιλουποφερω σε μικρα ταξιδια στην εθνικη περνωντας απο τα μεγαρα με 8 μποφορ, φαντασου να σ ε πιασει χαλαζι, ανεμος και βροχη σε ιταλικους δρομους και εσυ να εισαι με ελαφρια μηχανη..προσωπικα δεν θα το ηθελα με τιποτα...

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Τι διαφορά έχει αν η βροχή και το χαλάζι σε πιάσει στη Λαμία ή στην Ιταλία? Και στις δύο περιπτώσεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σταματήσεις. Οι εξαιρετικά δυσμενείς καιρικές συνθήκες δεν διαρκούν πολύ. Ειδικά όταν είσαι σε ταξίδι! Όταν ταξιδεύεις δεν σε κυνηγά κανένας, ούτε σε περιμένει. Δεν βρίσκεσαι στο δρόμο για δουλειά ούτε έχεις δώσει κάποιο ραντεβού. Οπότε τέτοιες συνθήκες αντιμετωπίζονται πιο εύκολα όταν εισαι Ιταλία.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τι διαφορά έχει αν η βροχή και το χαλάζι σε πιάσει στη Λαμία ή στην Ιταλία? Και στις δύο περιπτώσεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σταματήσεις. Οι εξαιρετικά δυσμενείς καιρικές συνθήκες δεν διαρκούν πολύ. Ειδικά όταν είσαι σε ταξίδι! Όταν ταξιδεύεις δεν σε κυνηγά κανένας, ούτε σε περιμένει. Δεν βρίσκεσαι στο δρόμο για δουλειά ούτε έχεις δώσει κάποιο ραντεβού. Οπότε τέτοιες συνθήκες αντιμετωπίζονται πιο εύκολα όταν εισαι Ιταλία.
    Μαζι σου.Σταματας σε ενα ιταλικο ταβερνακι με ωραιο κρασι και γινεσαι ........

  12. #57
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μαζι σου.Σταματας σε ενα ιταλικο ταβερνακι με ωραιο κρασι και γινεσαι ........
    ...ταβλα!!!!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2007
    Μηνύματα
    29
    Ο κάθε ένας το ταξίδι το εκ λαμβάνει με διαφορετικό τρόπο και αυτο ειναι το φυσιολογικό...
    Αλλος του ερχεται ιδέα και σε δέκα μερες εχει φύγει, άλλος το προετοιμάζει χρόνια, αλλος πάει για διασκέδαση και για τη παρέα και αλλος
    φευγει για να γνωρίσει νέους τόπους. Καποιος μπορεί να ξεκινήσει και τα χρήματα να ειναι μετρημένα μεχρι τελευταιο ευρώ και αλλος
    νιώθει καλα να εχει παραπάνω...ολα ειναι σχετικά και αποδεκτά, αλιμονο εαν ήταν ολοι ιδιοι με κλωνοποιημένες συμπεριφορές.
    Προσωπικά πιστευω οτι το ταξίδι πέρα απο τα τοσα που εχει να σου προσφέρει αυτο καθε αυτο (τοπια, γνωριμίες,εμπειρίες,γνωσεις,διασκέδαση και πολλα αλλα..),
    το βασικότερο που σου δίνει, ειναι η ευκαιρία να βρείς αυτο που ψάχνει η ψυχούλα σου, αυτό που ψάχνουν ολοι... την αγάπη, την ευτυχία και τη γαλήνη μέσα τους...

    Τον περασμένο Ιούλιο εφυγα και γω για την προσωπική μου αναζήτηση και πραγματικά μετα απο 2 μήνες ταξίδι και αλλους 6 σε βαθυ στοχασμό, εχω να πώ οτι νιώθω πολυ
    τυχερός που κατάφερα να κανω αυτο το ταξίδι μα συνάμα νιώθω τοσο γεμάτος και τόσο κοντά στο δικό μου παράδεισο ψυχής που δεν έχω καμία αλλη αναγκή για να φύγω ξανά!
    Ο κόσμος ολος ειναι μέσα μας, αν κλεισουμε τα μάτια μας και τα αυτια μας για λίγο θα τον δούμε και θα τον ακούσουμε.Το ταξίδι ίσως να ειναι για πολλούς (όπως και για εμένα)
    ενα βοηθητικό μονοπάτι πού ΙΣΩΣ σε οδηγήσει "ΕΚΕΙ", αν και τις πιο πολλές φορές χάνεσαι στη διαδρομή... Φιλικά πάντα και με πολύ αγάπη. Γιώργος.

    https://el-gr.facebook.com/fromthesouth2north

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Φιλε Γιωργο Αφρικανε,αν εχεις γράψει κάπου ταξιδιωτικο θα ηθελα να το διαβάσω...!
    Αν οχι,ευκαιρια να το γράψεις...Οι φωτογραφίες που ειδα στο λινκ που παρέθεσες ειναι φανταστικές!

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2007
    Μηνύματα
    29
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Κωστα. Δε θα γράψω ταξιδιωτικό ημερολόγιο, νομίζω οτι το live που εγραφα εν κινήση ειναι αρκετό
    για το περίγραμμα του ταξιδιου και μια γενική εικόνα.
    Παντως -οπως γράφω και στη σελίδα- ειμαι διαθέσιμος για οποιον χρειαστει το κάτι παραπάνω, με μεγάλη μου χαρα...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έλληνας αναβάτης θα κάνει τον γύρο του κόσμου με μοτοσικλέτα
    από blackrose στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2011, 22:10
  2. Σχετικά με μακρυνά Ονοφάδικα ταξίδια
    από XR 600 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2007, 01:26
  3. Μοιραία σύγκρουση περιπολικού με μοτοσικλέτα
    από Zid στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 13:46
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 23:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF