Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Μεγάλα ταξίδια με μοτοσικλέτα

  1. #31
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kles Προβολή μηνύματος
    Ένα transalp μου φαίνεται είναι η ιδανική περίπτωση για ταξιδάκια.
    Καίει αρκετά όμως...
    Τα υπόλοιπα κριτήρια τα πληρεί κατά 80-90%. Είναι καλή επιλογή.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2013
    Μηνύματα
    11
    Πολύ καλό !!!
    Θέλουμε κι άλλο...

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/02/2013
    Μηνύματα
    1
    Για εμένα όλα τα λεφτά είναι εδώ.

    Στο μακρύ ταξίδι με μοτοσικλέτα, ξεκινάς ήρεμος και επιστέφεις ευτυχής.
    Αν δε γίνει έτσι τότε κάτσε σπίτι

    Βαρκελώνη σου έρχομαι...

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της Balkan_express
    Εγγραφή
    06/05/2013
    Μηνύματα
    38
    Διαβασα σημερα το αρθρο σου και τις αποψεις των φιλων και θελω να σου δωσω συγχαρητηρια!
    Ειναι tutorial για τους ταξιδευτες ,νεους ή παλιους, και νομιζω πως αν καποιος το εμπλουτισει με επιπλεον λεπτομεριες θα μπορουσε να σταθει απο μονο του και ως σελιδα οδηγος...

    Και παλι μπραβο!
    ---ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ---

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Καλο ειναι πριν απο ενα μεγαλο ταξιδι να κανουμε διατασεις ,πιανομαστε λιγοτερο.Κατεβαινοντας το ιδιο, αποθεραπεια.
    Δεν υπαρχει χειροτερο απο το να ξυπνησεις το πρωι και να εισαι πιασμενος σε ολο σου το κορμι.Δεν βγαινει η επομενη μερα με τιποτε.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν εδώ δε θα σας πω για τον εξοπλισμό, τη μοτοσικλέτα και τις τεχνικές οδήγησης.
    Θεωρείται δεδομένο ότι ο εξοπλισμός είναι δοκιμασμένα αποδοτικός, η μοτοσικλέτα σε πολύ καλή λειτουργική κατάσταση, ενώ όποιος ξεκινάει ένα μεγάλο ταξίδι 5 πράγματα τα ξέρει.
    Αν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει, τότε το μακρινό ταξίδι σας, αρχίζει να μετρά πιθανότητες και αυτό είναι ακριβώς ότι δεν θέλουμε.
    Ξεκαθαρίζω ότι όταν λέω μεγάλο ταξίδι δεν μιλάω για Αθήνα Θεσσαλονίκη αλλά για πολλά χλμ και πολλές μέρες.

    Το να κάνεις ένα πραγματικά μεγάλο ταξίδι δεν είναι απλή υπόθεση και για να γίνει πρέπει πριν απ όλα να θες να πας .
    Εσύ να θες δηλαδή, για κάποιους λόγους που εσύ ξέρεις και για σένα είναι σημαντικοί.
    Το ταξίδι δεν γίνετε για να αποδείξεις τίποτε στους άλλους, ούτε για να ξεφύγεις από κάτι.
    Το ταξίδι γίνεται για να σε κάνει πιο πλούσιο σε εμπειρίες άνθρωπο. Για να καταλάβεις τον εαυτό σου και τον κόσμο γύρω σου. Για να νιώσεις όμορφα και να ισορροπήσεις σαν προσωπικότητα.

    Το πρώτο που πρέπει να οριστεί είναι ο προορισμός και το γιατί θέλω να πάω.
    Προσωπικά έχω βρει περιοδικά, εφημερίδες, ντοκιμαντέρ και βιβλία πολύ χρήσιμα.
    Άλλοι βλέπουν εικόνες ή ακούνε ιστορίες.
    Όλα καλά είναι.
    Μετά αρχίζει η εργασία στο σπίτι.
    Χάρτες, συλλογή πληροφοριών, ειδήσεις που αφορούν την περιοχή, έλεγχος του κλίματος κλπ κλπ.
    Όσα πιο πολλά ξέρεις τόσο καλλίτερα.
    Ταξιδιωτικά σε φόρουμ?
    Ναι μεν αλλά…
    Η υποκειμενική άποψη του κάθε ενός είναι σεβαστή αλλά δεν είναι και καθοριστική.
    Στο ταξίδι ο κάθε ένας από εμάς βλέπει «άλλο έργο».
    Αυτό συμβαίνει ανάλογα με τις εμπειρίες που διαθέτουμε, την ιδεολογία μας και γενικότερα από όλα όσα καθορίζουν την προσωπικότητα μας.
    Άρα?
    Το αν θα σου αρέσει ή όχι είναι μια δική σου υπόθεση.

    Συχνά οι χάρτες δείχνουν τρομακτικοί.
    Δεν μπορείς να διαβάσεις ούτε τι λένε, σε ξένες γλώσσες άγνωστες.
    Το έχω νοιώσει συχνά αυτό αλλά το αντιμετωπίζω πάντα με δυο τρόπους.
    Οργάνωση και χαμηλά το κεφάλι.
    Για την οργάνωση θα πούμε πολλά παρακάτω, οπότε ας μείνουνε στο χαμηλό προφίλ.
    Θυμήσου ότι εκεί που πας δεν σε κάλεσε κανένας. Μόνος σου πήγες και οφείλεις να σεβαστείς τα ήθη και τα έθιμα του τόπου. Οφείλεις να σεβαστείς τις αρχές, τους νόμους και γενικά να μη δώσεις ΚΑΝΕΝΑ απολύτως δικαίωμα.
    Η ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
    Αν βρεθείς με την ακριβή σου μοτοσικλέτα, σε μια περιοχή που βασιλεύει η φτώχια…
    ΕΧΑΣΕΣ και δε θα σου φταίει κανένας.
    Αν θες και καλά και σώνει να πας σ ένα τέτοιο μέρος, ανάλογα πρέπει να είσαι και να φερθείς.
    Κατανοητό?
    Κάποτε στη Γιουγκοσλαβία έτρωγα ψάρια (που ήταν πανφτηνά) αλλά ντράπηκα όταν είδα γύρω μου ότι οι άλλοι θαμώνες της ταβέρνας έπιναν ΝΕΡΟ. (και δε μιλάμε γα Αφρική)
    Συνοψίζοντας, η κοινωνική σου συμπεριφορά και η προσωπική σου υπόσταση θα καθορίσει και το ταξίδι σου.
    Ένα θέμα που λίγοι θα θίξουν είναι η φυσική σου κατάσταση.
    Οκ δε χρειάζεται να είσαι και πρωταθλητής ενόργανης αλλά να ξέρεις ότι όσο πιο καλά είσαι με το σώμα σου, τόσο πιο ξεκούραστος θα φτάσεις και πιο χαλαρός.
    Υπολόγισε ότι ένα μακρύ ταξίδι θα σου φέρει φυσική καταπόνηση.
    Μπύρες το βράδυ και ξενύχτι δεν πάνε μαζί.

    Δυο απλά κόλπα.
    Το κάπνισμα δε βοηθάει καθόλου. Δυσκολεύει τη κυκλοφορία του αίματος με ότι αυτό συνεπάγεται.
    (Μυϊκές φλεγμονές, κράμπες, πονοκεφάλους κλπ κλπ)
    ΑΝ προσθέσεις και την προβληματική αναπνευστική λειτουργία
    και τις στάσεις για τσιγάρο…
    Πέτα το ρημάδι!
    Αν δε μπορείς να γυμναστείς ή δεν θέλεις, ένας καλός διαιτολόγος μπορεί να σου κόψει πολλά κιλά, πράγμα που θα είναι ευεργετικό για τη μέση και το γόνατα.
    Όσο κι αν ακούγεται παράξενο Πιλάτες μπορούν να κάνουν περίπου όλοι.
    Ένα πράγμα που με βοήθησε πολύ στην πολύωρη οδήγηση ήταν το CSS. Όχι γιατί έγινα γρήγορος αλλά γιατί σταμάτησα να παλεύω με τη μοτοσυκλέτα εξοικονομώντας ενέργεια.
    Έμαθα και πολλά άλλα εκεί, που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια.
    για καποιους ολα αυτα ειναι λογος να μην πανε ταξιδη...αμα ειναι για να παω ταξιδη να οργανωνο κανα χρονο πριν,να κοψω το καπνισμα,να παω σε διατροφολογο..χεσε μεσα στο ταξιδη...το ταξιδη ειναι παιρνω το πορτοφολι μου και εφυγα...για εμενα...

  7. #37
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    για καποιους ολα αυτα ειναι λογος να μην πανε ταξιδη...αμα ειναι για να παω ταξιδη να οργανωνο κανα χρονο πριν,να κοψω το καπνισμα,να παω σε διατροφολογο..χεσε μεσα στο ταξιδη...το ταξιδη ειναι παιρνω το πορτοφολι μου και εφυγα...για εμενα...
    οπως το πες...για σενα...
    εγω πριν 1 χρονο και κατι ψιλα,διαβαζωντας και βλεπωντας ταξιδιωτικα,εκοψα το τσιγαρο,πηρα ενα κουμπαρα και -καλα να ειμαστε-φετος το καλοκαιρι θα παω ταξιδακι εξω.η μιση ομορφια ειναι η προετοιμασια.
    για μενα αν στερηθεις καποια πραγματα,εστω και τον τελευταιο καιρο,θα το απολαυσεις περισσοτερο.ετσι συμβαινει και με τα μηχανακια μου.αυτα που ζοριστηκα να παρω,τα εβλεπα διαφορετικα απο αυτα που απλα τα πηρα...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Εγω ειμαι με το νεον μελος.

    Εσυ ρε πριν ξεκινησεις για το ταξιδι, θα πεσεις κατω απο την πεινα.

    Αny way,πριν φυγεις περνα απο δω να σε ταισω κανα δυο μερες,να παρεις τα πανω σου και συνεχιζεις μετα.

  9. #39
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Εγω ειμαι με το νεον μελος.

    Εσυ ρε πριν ξεκινησεις για το ταξιδι, θα πεσεις κατω απο την πεινα.

    Αny way,πριν φυγεις περνα απο δω να σε ταισω κανα δυο μερες,να παρεις τα πανω σου και συνεχιζεις μετα.
    εσεις εκει οι ηπειρωτες εχετε φραγκα...μεχρι και γεφυρι θα ξαναφτιαξετε... (χιουμορακι,μην παρεξηγηθω).
    δεν ειπα να μην ξεμυτιζεις απτο σπιτι και να μετρας και το ευρω,αλλα το να κανεις υποχωρησεις για να βγει ενα μπατζετ που θα σου εξασφαλισει πχ τις βενζινες,ειναι θεμιτο και στην δικια μου περιπτωση αναγκαιο,αλλιως δεν θα μπορεσω ουτε μεχρι τα γιαννενα να φτασω!!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    οπως το πες...για σενα...
    εγω πριν 1 χρονο και κατι ψιλα,διαβαζωντας και βλεπωντας ταξιδιωτικα,εκοψα το τσιγαρο,πηρα ενα κουμπαρα και -καλα να ειμαστε-φετος το καλοκαιρι θα παω ταξιδακι εξω.η μιση ομορφια ειναι η προετοιμασια.
    για μενα αν στερηθεις καποια πραγματα,εστω και τον τελευταιο καιρο,θα το απολαυσεις περισσοτερο.ετσι συμβαινει και με τα μηχανακια μου.αυτα που ζοριστηκα να παρω,τα εβλεπα διαφορετικα απο αυτα που απλα τα πηρα...
    και εσυ οπως το πες για εσενα...δεν ειναι ολοι το ιδιο....ουτε ολοι πρεπει να κοψουν τσιγαρο και να αγορασουν κουμπαρα...κτλ...εγω παω ταξιδια για να εχω ολη την ομορφια στο ταξιδη και οχι να εχω φαει την μιση στην προετιμασια....εχεις ακουσει ποθ λεει καηκε στο ζεσταμα?

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Εγω ειμαι με το νεον μελος.

    Εσυ ρε πριν ξεκινησεις για το ταξιδι, θα πεσεις κατω απο την πεινα.

    Αny way,πριν φυγεις περνα απο δω να σε ταισω κανα δυο μερες,να παρεις τα πανω σου και συνεχιζεις μετα.
    νεος στο φορουμ,παλιος στο κουρμπετη...

  12. #42
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    και εσυ οπως το πες για εσενα...δεν ειναι ολοι το ιδιο....ουτε ολοι πρεπει να κοψουν τσιγαρο και να αγορασουν κουμπαρα...κτλ...εγω παω ταξιδια για να εχω ολη την ομορφια στο ταξιδη και οχι να εχω φαει την μιση στην προετιμασια....εχεις ακουσει ποθ λεει καηκε στο ζεσταμα?
    ναι,εννοειται για μενα
    δυστυχως με ενα μωβακι που παιρνω για μισθο,αν δεν κανω προετοιμασια μηνες πριν,δεν προκειται να γινει τπτ...(τοτε που εκοψα το τσιγαρο επαιρνα ακομα λιγοτερα αλλα τεσπα).
    οταν σχεδιαζεις ενα μεγαλο ταξιδι,εντος η εκτος ελλαδος,δεν εχει μια γλυκα να δεις που θα πας,που θα μεινεις,τι θα δεις;;;δεν εχει και αυτο την γλυκα του;;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    ναι,εννοειται για μενα
    δυστυχως με ενα μωβακι που παιρνω για μισθο,αν δεν κανω προετοιμασια μηνες πριν,δεν προκειται να γινει τπτ...(τοτε που εκοψα το τσιγαρο επαιρνα ακομα λιγοτερα αλλα τεσπα).
    οταν σχεδιαζεις ενα μεγαλο ταξιδι,εντος η εκτος ελλαδος,δεν εχει μια γλυκα να δεις που θα πας,που θα μεινεις,τι θα δεις;;;δεν εχει και αυτο την γλυκα του;;
    για εμενα οχι ρε τυπε..τα παμε...να εισαι καλα και σου ευχομαι καπια στιγμη να παιρνεις 2 μωβακια...

  14. #44
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    για εμενα οχι ρε τυπε..τα παμε...να εισαι καλα και σου ευχομαι καπια στιγμη να παιρνεις 2 μωβακια...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    για καποιους ολα αυτα ειναι λογος να μην πανε ταξιδη...αμα ειναι για να παω ταξιδη να οργανωνο κανα χρονο πριν,να κοψω το καπνισμα,να παω σε διατροφολογο..χεσε μεσα στο ταξιδη...το ταξιδη ειναι παιρνω το πορτοφολι μου και εφυγα...για εμενα...
    Το καπνισμα και την διατροφη δεν τα αναφερει για λογους οικονομιας.
    Οσο για την οργανωση,οπως μπορει ο καθενας.
    Αφου εισαι παλιος στο κουρμπετΙ βαλε κανενα ταξιδΙωτικο εδω στο φορουμ να μαθουμε κι εμεις
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 11/03/2015 στις 03:27.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έλληνας αναβάτης θα κάνει τον γύρο του κόσμου με μοτοσικλέτα
    από blackrose στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2011, 22:10
  2. Σχετικά με μακρυνά Ονοφάδικα ταξίδια
    από XR 600 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2007, 01:26
  3. Μοιραία σύγκρουση περιπολικού με μοτοσικλέτα
    από Zid στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 13:46
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 23:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF