Σελίδα 10 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 250

Θέμα: Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!

  1. #136
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Για το χρώμα του πλαισίου,δεν μπορείς να βρείς τον εργοστασιακό κωδικό μέσω της αντιπροσωπείας (ή και Ίντερνετ με λίγο ψάξιμο ίσως);
    Για το ρεζερβουάρ,προσωπικά προτιμώ αυτό που έχει τώρα
    Θα κοιτούσα για τον κωδικό χρώματος, όπως πολύ σωστά λες, εάν είχα σκοπό να βάψω από την αρχή όλο το πλαίσιο. Στην προκειμένη περίπτωση θέλω απλώς να καλύψω κάποιες μικρές επιφάνειες με ένα τόνο χρώματος όσο δυνατόν πλησιέστερο του ήδη υπάρχοντος. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με φασματογράφο μια και εάν χρησιμοποιήσω τον κωδικό χρώματος, το χρώμα που θα έχω για βαφή θα είναι διαφορετικό από το πολυκαιρισμένο, ηλιοκαμμένο, ταλαιπωρημένο χρώμα που έχει τώρα το πλαίσιο.
    [(Όσο για το ντεπόζιτο, μην ανησυχείτε, δεν έχω σκοπό να το κάνω βιολετί ( πλάκα θα 'χε!), λευκό θα παραμείνει. )]

    Εκτός της κοτσάνας που απάντησα :a31: , σκεφτόμουν να βάλω το ντεπόζιτο του ΧΤ για μεγαλύτερη αυτονομία. Θα μου πείτε, <<Καλά, πού θα πας με το Σέροου;!!>>. Μωρέ, ας του αλλάξω αυτήν τη ριμάδα την πίσω ανάρτηση κι ας του βάλω και μια σέλα της προκοπής και θα σου πω εγώ!
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 28/02/2013 στις 20:33. Αιτία: Την έγραψα πάλι τη χαζομάρα μου!

  2. #137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Θα κοιτούσα για τον κωδικό χρώματος, όπως πολύ σωστά λες, εάν είχα σκοπό να βάψω από την αρχή όλο το πλαίσιο. Στην προκειμένη περίπτωση θέλω απλώς να καλύψω κάποιες μικρές επιφάνειες με ένα τόνο χρώματος όσο δυνατόν πλησιέστερο του ήδη υπάρχοντος. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με φασματογράφο μια και εάν χρησιμοποιήσω τον κωδικό χρώματος, το χρώμα που θα έχω για βαφή θα είναι διαφορετικό από το πολυκαιρισμένο, ηλιοκαμμένο, ταλαιπωρημένο χρώμα που έχει τώρα το πλαίσιο.
    [(Όσο για το ντεπόζιτο, μην ανησυχείτε, δεν έχω σκοπό να το κάνω βιολετί ( πλάκα θα 'χε!), λευκό θα παραμείνει. )]

    Εκτός της κοτσάνας που απάντησα :a31: , σκεφτόμουν να βάλω το ντεπόζιτο του ΧΤ για μεγαλύτερη αυτονομία. Θα μου πείτε, <<Καλά, πού θα πας με το Σέρρου;!!>>. Μωρέ, ας του αλλάξω αυτήν τη ριμάδα την πίσω ανάρτηση κι ας του βάλω και μια σέλα της προκοπής και θα σου πω εγώ!
    Πάσο τότε!
    Αν και γενικά πιστεύω είναι προτιμότερο να το έβαφες κανονικά ολόκληρο,αφου απ'ο,τι καταλαβαινω ειναι μια μηχανη που τη χρησιμοποιεις καθημερινα και δεν εχεις τη δυνατοτητα να την κανεις βιδες και να περιμενεις,δεν ειναι καθολου ασχημο σαν λυση
    Σχετικά με το ρεζερβουάρ,αναφέρομαι στο αισθητικό κομμάτι.Αν ένα μεγαλύτερο ρεζερβουάρ σε εξυπηρετεί καλύτερα λειτουργικά,γιατι οχι...

  3. #138
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Νταξ', στο αισθήτικό κομμάτι θα υπάρχει όντως χασούρα, αν και θα πρέπει να δω και φορεμένο για να σιγουρευτώ. Επίσης, μετά από μικρή έρευνα, μάλλον από τέτοιο ΧΤ είναι το ντεπόζιτο, ε;

  4. #139
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Ε, αφού το θέμα του βαψίματος του πλαισίου <<κρέμασε>> λόγω Σου-Κου, ασχολήθηκα με κάτι πιο <<ψιλό>> ίσως, αλλά πολύ το φκαριστήθηκα! Από τοΝ νέον έτος ψάχνω να βρω μία φθηνή - έως τΖάμπα - λύση, για να αρχίσω να τραβάω κι εγώ κάνα βίντεο εν κινήσει βρε αδερφέ! Αυτή που βρήκα σήμερα λοιπόν, για προσωρινή, πολύ με ικανοποίησε!

    Είχα στην άκρη, μια θήκη ζώνης με ατσάλινο έλασμα από ένα κινητό Νόκια. Μου σκάει η ιδέα και αφού βλέπω ότι ταιριάζει και στο Σόνι-Έρικσον που χρησιμοποιώ τώρα, σιγά-σιγά άρχισαν να μπαίνουν σε λειτουργία τα γρανάΖΑ του μΝυαλού και όχι μόνο.
    Για αρχή, έπρεπε να ανοίξουν οι απαραίτητες οπές, για να μην εμποδίζεται η κάμερα και το φλας της συσκευής. Εδώ χρησιμοποιήθηκε το πολύ εξειδικευμένο εργαλείο, που είχε αγοραστεί από το Λιντλ παλιότερα, ο διακορευτής ζωνών! (και χοντρό λαστιχάκι, μην ανοίξει καμιά θήκη σε καμιά εντουρο-μοτοκροσάδα )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03604.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	283715

    Αφού το έλασμα είναι ατσάλινο, δεν πειράζει να του ανοίξουμε μια τόόόόόόση δα τρυπούλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0007.jpg 
Προβολές:	351 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	283716 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0008.jpg 
Προβολές:	350 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	283717

  5. #140
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Έτσι, επιλέγουμε στη συνέχεια την πιο σωστή γωνιά-βάση της βάσης μαζί με το καταλληλότερο σημείο τοποθέτησης πάνω στο μηχανάκι. Ε, τελικά χρειάστηκαν 2 βάσεις για τη μία βάση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0009.jpg 
Προβολές:	347 
Μέγεθος:	79,0 KB 
ID:	283718 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0010.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	283719

    Τώρα μένει η τοποθέτηση της πρωταγωνίστριας βάσης πάνω στη εξωτερική βάση από τις 2 βάσεις που κάθονται πάνω στο μηχανάκι. Η σωστή γωνία των γωνιών-βάσεων θα αποφασιστεί στην πράξη, μετά απ' τις κατάλληλες δοκιμές. (σας έχω σπάσει λίίίίγο τα νεύρα; Έ; )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0013.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	59,4 KB 
ID:	283720

  6. #141
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τεποζιτο μεγαλο μπορεις να βαλεις ttr raid. εγω εχω ενα αλλα μαλλον ο πατερας μου θα θελει να το κρατησει. το αλλαξα με μικοτερο για μου χαλαγε το κεντρο βαρους στο βουνο και ιδιως ο ογκος του. εβαλα απο ΤΤ600. αυτο που εβαλα ειναι πλαστικο και ετσι γλυτωσα και την πλαστικοποιηση που χρειαζοταν το δικο μου. απλα το αγορα χωρις ταπα 30ε.

  7. #142
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Λοιπόν; Πως σας φαίνεται το αποτέλεσμα; Εμένα πάντως πολύ μΕ άρεΖε!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0015.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	283721

    Εδώ φαίνεται και το κόκκινο μαρκαδοράκι για να μη χάσουμε τη γωνία της γωνιάς. Επίσης, φαίνεται και η οπή που ανοίχτηκε για το βύσμα των ακουστικών και από την κάτω μεριά της θήκης, η προϋπάρχουσα οπή πέφτει ακριβώς στην υποδοχή του κινητού για το καλώδιο φόρτισης. Έχω τις μεγάλες βλέψεις να προσθέσω και αντάπτορα 12V (αναπτήρα αυτοκούνατου), αδιάβροχο φυσικά, αρκεί να βρω το σωστό μαγαζί με είδη ναυσιπλοΐας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0016.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	283722

    Και μιά τελευταία μπροστινή...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0017.jpg 
Προβολές:	351 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	283723

    Τα δοκιμαστικά βίντεο που τράβηξα, έδειξαν καλά αποτελέσματα. Ακλόνητη η κάμερα και σε ανώμαλο και σε ίσιο δρόμο! 5ΜΡ βέβαια, αλλά για της δυνατότητές της δεν έχω κανένα παράπονο, μόνο για βροχή δεν κάνει.


  8. #143
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    τεποζιτο μεγαλο μπορεις να βαλεις ttr raid. εγω εχω ενα αλλα μαλλον ο πατερας μου θα θελει να το κρατησει. το αλλαξα με μικοτερο για μου χαλαγε το κεντρο βαρους στο βουνο και ιδιως ο ογκος του. εβαλα απο ΤΤ600. αυτο που εβαλα ειναι πλαστικο και ετσι γλυτωσα και την πλαστικοποιηση που χρειαζοταν το δικο μου. απλα το αγορα χωρις ταπα 30ε.
    Σ' ευχαριστώ! Θα δω πρώτα εάν και πως ταιριάζει αυτό του ΧΤ, που το περιμένω να 'ρθει και θα σ' έχω υπόψη μου. Έτσι κι αλλιώς, πάντα σε έχω υπόψη μου εσένα για κάτι τέτοια!

  9. #144
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Μήτσοοοοο! Έχεις πμ.

  10. #145
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Η θήκη δεν θα κουνιέται, αλλά μήπως κουνιέται η κάμερα μέσα στην θήκη;
    Επίσης, από το βάρος της αναρτώμενης κάμερας μέσα το δέρμα της θήκης, σιγά σιγά θα κρεμάσει.

    Νομίζω είναι λύση για λίγες φορές ή για περιστασιακή χρήση και όχι για να το χρησιμοποιείς επί μακρόν.

  11. #146
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Σωστή η σκέψη σου γιατρέ, αλλά το πρόβλημα που αναφέρεις, λύνεται συνολικά από το λαστιχάκι που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία και θα φοριέται έτσι κι αλλιώς, πρώτ' απ' όλα, για να μη μου φύγει κάνα κινητό στο δρόμο. Κρατάει το κινητό σταθερό μέσα στη θήκη, έτσι ώστε ούτε το κινητό κουνιέται ούτε το δέρμα ξεχειλώνει. Πάντως, όπως λέω και παραπάνω, αυτή η εναλλακτική είναι έτσι κι αλλιώς προσωρινή, μέχρι να πάρω μία κανονική κάμερα με κανονική βάση.

    Ευχαριστώ για την παρατήρησή σου!

  12. #147
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Και αυτό είναι ένα πολύ ωραίο δείγμα των αποτελεσμάτων...

  13. #148
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    a mia xara ta deixnei! kai den toy to'xa...

  14. #149
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Ούτ' εγώ του το 'χα, γι' αυτό ενθουσιάστηκα!

  15. #150
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Μετά από αρκετόό καιρό απραξίας, είπα να κάνω λίγη δουλίτσα επιτέλους. Ξεκίνησα με ένα δοκιμαστικό για πιθανή τοποθέτηση του ντεπόζιτου του ΧΤ που έχω προαναφέρει. Αυτό που μ' ενδιέφερε κυρίως ήταν να το δω πως <<κάθεται>> πάνω στο Σέροου και κατά πόσο του ταιριάζει οπτικά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0025-.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	76,1 KB 
ID:	287083

    Στην εφαρμογή του βέβαια, όπως φαίνεται από πάνω, αλλά και στις επόμενες φωτό, υπάρχουν κάποια μικροθεματάκια, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0026-.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	287084

    Παρ' όλ' αυτά, θεωρώ ότι εάν δε φαίνεται πολύ άσχημο, δε χρειάζεται και τόση πολλή δουλειά, για να μετατραπεί ώστε να κουμπώνει σωστά. Αντικείμενο με το οποίο δεν έχω ξανασχοληθεί και οπωσδήποτε θα χρειαστώ τις γνώμες και τα φώτα σας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0030-.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	287085

Σελίδα 10 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα πραγματα οπως θα ειναι το 2100
    από ftsmf στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 17:29
  2. Ακούστε το..!! Οπως+δήποτε..
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 03:37
  3. Το Rcv211 όπως δεν το είδατε ποτέ
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 00:31
  4. K5 εξατμιση οπως το Μ1 του Valentino.
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:20
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF