Σελίδα 12 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 250

Θέμα: Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!

  1. #166
    Πάντως Γιάννη το θέμα τεπόζιτο είναι αρκετά περίπλοκο διότι εκτός από την εφαρμογή του πρέπει να παίξεις-ταιριάξεις τη σέλα και κατ'επέκταση τα πλα'ι'νά πλαστικά, την ουρά και ο κατάλογος δεν έχει τέλος. Εκτός αν βρεις κάποιο aftermarket - acerbis λόγου χάρη- που να είναι ειδικά για το μηχανάκι σου.

  2. #167
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    για δες ποσο δινει αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3542411/

  3. #168
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    για δες ποσο δινει αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3542411/

    Συμπαθητική περίπτωση, Μήτσο, αλλά όπως είπα, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για ντεπόζιτο, ούτε αυτά τα 100 δεν μπορώ να δώσω τώρα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η σειρά αλλαγών-εργασιών είναι: αλλαγή πίσω ανάρτησης, επισκευή μπουκάλων, αλλαγή σέλας και ενδιάμεσα αυτών, βελτίωση της παροχής ρεύματος. Αφού γίνουν αυτά πρώτα, κοιτάω και τα ρέστα. Μάλιστα, αυτήν τη στιγμή, τη σέλα τη βλέπω για ΧΙνόπωρο. Ευχαριστώ πάντως.

  4. #169
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Συμπαθητική περίπτωση, Μήτσο, αλλά όπως είπα, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για ντεπόζιτο, ούτε αυτά τα 100 δεν μπορώ να δώσω τώρα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η σειρά αλλαγών-εργασιών είναι: αλλαγή πίσω ανάρτησης, επισκευή μπουκάλων, αλλαγή σέλας και ενδιάμεσα αυτών, βελτίωση της παροχής ρεύματος. Αφού γίνουν αυτά πρώτα, κοιτάω και τα ρέστα. Μάλιστα, αυτήν τη στιγμή, τη σέλα τη βλέπω για ΧΙνόπωρο. Ευχαριστώ πάντως.
    ρε γιαννη δεν νομιζω να δινει μονο το τεποζιτο 100ε. για παρτον ενα τηλ...

  5. #170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ρε γιαννη δεν νομιζω να δινει μονο το τεποζιτο 100ε. για παρτον ενα τηλ...
    160 ευρά το δίνει, είναι το πλαστκό τεπόζιτο της ACERBIS για το ΧΤ 600.

  6. #171
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ρε γιαννη δεν νομιζω να δινει μονο το τεποζιτο 100ε. για παρτον ενα τηλ...
    Αντελήφθην ότι τα δίνει όλα μαζί 100, Μήτσε. Αλλά πραγματικά, επειδή αυτήν την περίοδο έχω κάτι πολύ μεγαλύτερο στα σκαριά, δε με παίρνει να δώσω ούτε δεκάρα τσακιστή για κάτι άλλο. Έχω ακόμα και την αλλαγή λαδιών λόγω καινούριας μπιέλας και επισκευή μπουκάλες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    160 ευρά το δίνει, είναι το πλαστκό τεπόζιτο της ACERBIS για το ΧΤ 600.
    Νοτάκο, τον επόμενο σύνδεσμο εννοεί, με τα καλούδια για XR, εκτός του κόκκινου ντεπόζιτου, όργανα, φτερά και τα τοιαύτα.

  7. #172
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302

    Ρε ΄σεις! Αυτό δεν τρίζει! Λες να χάλασε;;; ;ΡΡΡΡ

    Επιτέλους ήρθε, ώρα να στρώσω πουπουδάκι!!! Να βάλω κι αυτή τη γλύστρα επιτέλους και να καλογρασσάρω και όλο το ψαλίδι με τα περίχωρα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0002.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	71,2 KB 
ID:	287847

    Πρώτ' απ' όλα, σωστή και ασφαλής στήριξη... (Φεγγαρόπληκτε, θα ήθελα να το έκανα περιποιημένα και νοικοκυρεμένα όπως πολύ ωραία είχες δείξει, αλλά υπολείπομαι εργαλείων και χωροχρόνου. )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0004.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	287848

    Και αφού αφαιρεθεί η πίσω ρόδα, αλλάζουμε στάση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0005.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	287849

    Έτσι και μου πάρει κανείς αυτόν τον τσιμεντόλιθο, θα είναι σα να μου κόβει το ένα πόδι!

  8. #173
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Δοκιμάζοντας αρχικά τη γλύστρα, ανακαλύπτω έναν απ' τους πιθανότερους λόγους, για τους οποίους ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήθελε τη γλύστρα φορεμένη. Είναι τέτοια η κατασκευή της - και δεν ξέρω εάν είναι ίδια για όλα τα Σέροου (μάλλον είναι) - που καλύπτει εντελώς τη δίοδο του κλειδιού που ξεβιδώνει τον ένα πείρο. Έτσι, αυτοσχεδίασα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0006.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	287850

    Αφού τοποθετήθηκε η γλύστρα, πάμε στην πολυαναμενόμμενη μάχη Γρασσαδόρος VS Γρασσαδοράκια καινούρια! Σ' αυτό το σημείο πρέπει να πω, πως προσπάθησα (επιτυχώς τελικά) να εφαρμόσω τη συμβουλή ενός καλού φίλου, που αφορούσε στη σωστότερη χρήση του γρασσαδόρου από το χειριστή του.

    Αυτή ήταν ότι πρώτον, η βαλβίδα της προέκτασης του γρασσαδόρου θα πρέπει να κουμπώσει τόσο καλά στο γρασσαδοράκι, που εάν προσπαθήσεις να την τραβήξεις ευθεία πίσω, να μην ξεσφηνώνει. Δεύτερον, εάν η βαλβίδα έχει όντως κουμπώσει σωστά, η δύναμη που χρειάζεται να εφαρμοστεί στο γρασσαδόρο, για να περάσει το γράσσο στους πείρους από μέσα προς τα έξω, είναι ίση και ίσως και μεγαλύτερη αυτής που εφαρμόζουμε όταν φουσκώνουμε σαμπρέλα ποδηλάτου με χειροκίνητη τρόμπα!

    Μετά από μερικές αποτυχημένες προσπάθειες, κατόρθωσα επιτέλους να κάνω σωστό γρασσάρισμα και να κατανοήσω πλήρως το σωστό τρόπο χρήσης του γρασσαδόρου, όπως επίσης ότι τσάμπα αγόρασα 6 νέα γρασσαδοράκια, γιατί πλην ενός, τα υπόλοιπα 4 λειτουργούσαν μια χαρούλα, (5 είναι συνολικά, αλλά αγόρασα και ένα επιπλέον, να 'χω καβάτζα , ο μακάκας!).

    Και επειδή γρασσαρίστηκαν όλοι οι πείροι, οι σωληνωτές υποδοχές τους, οι ροδέλες τους, οι τσιμούχες τους και δε συμαζεύεται και του μοχλικού και του πιρουνιού και της πίσω ανάρτησης, τα καλά αποτελέσματα είχαν το τίμημα της πλείστης καφε-κοκκινο-λιγδερής μούργας, που είναι και ο λόγος που δεν έχω περισσότερο φωτογραφικό υλικό, γιατί το κινητό μου κινδύνευε κι αυτό να πνιγεί σ' αυτήν! Μιλάμε για κανονική μάχη να 'ούμε!! :a015:

    Στις φωτό από κάτΟΥ, φαίνονται μερικά παλιά και καινούρια γρασσαδοράκια και τα καλά αποτελέσματα του σωστού γρασσαρίσματος! ;Ρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0008.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	287851Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0007.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	287852

  9. #174
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Αλλάχτηκε επιτέλους και η ανάρτηση, όπου η αφαίρεση της παλιάς ήταν πιο ζόρικη από την τοποθέτηση της καινούριας. Γενικά η όλη διαδικασία με δυσκόλεψε αρκετά περισσότερο απ' όσο περίμενα και βάρεσα πειράκια κάποιες στιγμές, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν περίσσεψε και καμία βίδα παρακαλώ!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0009.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	287853

    Αφού ξεμπέρδεψα με τα σιδερικά, έκατσα να συμμαζέψω-βελτιώσω και τα ηλεκτρολογικά λίγο ακόμα. Και σας ερωτώ κύριοι! Γνωρίζει κανείς να μου πει σε τί εξυπηρετεί το φισάκι που ποζάρει παρακάτω; Τυχαία το ανακάλυψα και είδα ότι ήταν αποσυνδεδεμένο και λογικά ήταν έτσι πολύ καιρό, αφού τσίμα-τσίμα έφταναν η μία άκρη την άλλη. Έβαλα μια μικρή προέκταση και τύλιξα καλά την ένωση με μονωτική, να μην ξαναφύγει απ' τη θέση του, αλλά δεν ξέρω τι είναι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0011.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	287854

    Τέλος, πρόσθεσα στρογγυλή, γυάλινη, 15-άρα ασφάλεια στο <<θετικό>> καλώδιο της παροχής ρεύματος (όπου δεν ξέρω ακόμα εάν είναι το σωστό μέγεθος ασφάλειας) και επένδυσα με μονωτική όποιες ενώσεις καλωδίων είχα αφήσει <<γυμνές>>.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0012.jpg 
Προβολές:	281 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	287855

    Τελικά το μηχανάκι μου στα κανονικά του, ΔΕΝ τρίζει ούτε κάνει περίεργους θορύβους πια!!! Μου έκανε φοβερή εντύπωση, δεν το είχα συνηθίσει!

    Αυτά. Ευχαριστώ ξανά όσους παρακολουθείτε είτε συμβουλεύετε είτε όχι!

    Δικό σας!

  10. #175
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αναρτηση τι ειναι? τα γρασσαδορακια απο γιαμαχα? τιμες δωσε. το καλωδιο που λες τι χρωμα ειναι? καλοφορετα και καλοταξιδο.

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    για γειωση μου κανει το χυμα καλωδιο
    κοιτα που καταληγει προς τα πισω ήτσεκαρε με πολυμετρο

  12. #177
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    για γειωση μου κανει το χυμα καλωδιο
    κοιτα που καταληγει προς τα πισω ήτσεκαρε με πολυμετρο
    τωρα που ξαναβλεπω μαυρο φαινεται. αρα οντως ειναι γειωση. αν δεν εχει καπου εκει κοντα στον σκελετο καλο θα ητνα να προσθεσεις εσυ. δηλαδη να βαλεις αλλο κονεκτορακι εκεινο με το δαχτυλιδι και να βιδωσεις στο σασι.

  13. #178
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0011.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	288017

    Για να καταλαβαίνει καλύτερα κι ο κόσμος για τι πράγμα μιλάμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αναρτηση τι ειναι? τα γρασσαδορακια απο γιαμαχα? τιμες δωσε. το καλωδιο που λες τι χρωμα ειναι? καλοφορετα και καλοταξιδο.
    1. Ανάρτηση μαμά Σέροου, γιατί: απάντηση Νο 1/αρ. 3, γι' αυτούς τους λόγους και οι αφτερμάρκετ αναρτήσεις εκτός από πανάκριβες είναι και ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις με τη μαμίσια. Επειδή είχα περάσει και από Κ-Σοκ για πιθανή επισκευή της παλιάς, μου είπε ο άΘρωπΑς ότι εάν την ανοίξει και χρειάζεται έμβολο, από τα 80 ευρώ της επισκευής πάμε κατευθείαν στα 120(!) και μόνος του μου πρότεινε ένα γνωστό του με μαγαζί γνήσιων ανταλλακτικών Γιαμάχα. Εκεί λοιπόν που η Μοτοδυναμική μου έλεγε 200 ευρώ η πίσω ανάρτηση, από το <<γνωστό>> την πήρα καινουργίλα, μαμά 160!! (Για πλΕροφορίΑΙ, στείλτε πμ)

    2. Γρασσαδοράκια πήρα από ένα καλό μαγαζί με εργαλεία (εγώ το λέω σιδηροπωλείο για συντομία, αλλά δεν ξέρω εάν είναι σωστό ) στο Χαλάνδρι, με 60 λεπτά το ένα (εάν θυμάμαι καλά). Εάν δεν έβρισκα, με έστελναν σε μηχανουργείο ή επιχειρήσεις με βιομηχανικά είδη, που έχει αρκετές στη Ν. Φιλαδέλφεια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    για γειωση μου κανει το χυμα καλωδιο
    κοιτα που καταληγει προς τα πισω ήτσεκαρε με πολυμετρο
    Ντεν έχω πολύμετρο καρδιά μου, δεν ξέρω καν τι είναι. Είμαι λίγο αρχάριος στα ηλεκτρολογικά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    τωρα που ξαναβλεπω μαυρο φαινεται. αρα οντως ειναι γειωση. αν δεν εχει καπου εκει κοντα στον σκελετο καλο θα ητνα να προσθεσεις εσυ. δηλαδη να βαλεις αλλο κονεκτορακι εκεινο με το δαχτυλιδι και να βιδωσεις στο σασι.
    Το λοιπόν και για το φίλο Τόγιαρ, κατ' αρχήν έπρεπε η φωτογραφία να δείχνει περισσότερα πράματα. Το καλώδιο είναι μαύρο, ξεκινά από τον αρνητικό πόλο της μπαταριάς και μετά το φισάκι/καρφάκι πάει και χώνεται στην κεντρική πλεξούδα. Εκεί χάθηκα κι εγώ και δεν μπόρεσα να βρω που καταλήγει.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και τα καλά σας λόγια!

  14. #179
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0011.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	288017
    Ντεν έχω πολύμετρο καρδιά μου, δεν ξέρω καν τι είναι. Είμαι λίγο αρχάριος στα ηλεκτρολογικά.

    Το λοιπόν και για το φίλο Τόγιαρ, κατ' αρχήν έπρεπε η φωτογραφία να δείχνει περισσότερα πράματα. Το καλώδιο είναι μαύρο, ξεκινά από τον αρνητικό πόλο της μπαταριάς και μετά το φισάκι/καρφάκι πάει και χώνεται στην κεντρική πλεξούδα. Εκεί χάθηκα κι εγώ και δεν μπόρεσα να βρω που καταλήγει.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και τα καλά σας λόγια!
    αρα ειναι οντως γειωση. δηλαδη ο αρνητικος πολος για ΟΛΑ!

  15. #180
    Αύριο είναι Σάββατο και επειδή μένουμε δίπλα αν θέλεις στείλε μου πμ την διεύθυνση και πετάγομαι να το μετρήσουμε.
    Έχω όλα τα εργαλεία στο φορτηγάκι (λόγο δουλειάς)
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

Παρόμοια θέματα

  1. τα πραγματα οπως θα ειναι το 2100
    από ftsmf στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 17:29
  2. Ακούστε το..!! Οπως+δήποτε..
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 03:37
  3. Το Rcv211 όπως δεν το είδατε ποτέ
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 00:31
  4. K5 εξατμιση οπως το Μ1 του Valentino.
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:20
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF