Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 250

Θέμα: Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!

  1. #16
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Στο λεβιέ έβαλες δεματικά; Μήπως να τα έκοβες εκεί που προεξέχουν γιατί θα γδέρνουν το παπούτσι πιθανόν...Μια άλλη γρήγορη λύση που έγκειται στην αισθητική του καθενός είναι ανταλλακτικό από ρολάκι για βάψιμο, συνήθως ταιριάζουν στο λεβιέ και είναι σταθερά.
    Δεματικά είναι. Πρώτον, δεν κόβονται άλλο γιατί θα λυθούν και δεύτερον, φρόντισα οι ασφάλειές τους να κοιτούν προς τα εμπρός ακριβώς για να μην έχουν καμία επαφή με το παπούτσι.
    Ωραίο το κόλπο με το ρολάκι, δεν το ήξερα, αλλά θα έπρεπε να αγοράσω γιατί δεν έχω.

    Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις ευχές σας παιδιά!

  2. #17
    Καλή χρονιά να έχουμε όλοι.
    Να προσθέσω και εγώ μερικές συμβουλές αφού έχω το ίδιο από τα πρώτα που έφερε η αντιπροσωπεία εν έτι 1994,και ακόμα με υπηρετεί πιστά.
    1) έλεγξε το μοχλικο της ανάρτησης ιδικά την μεσαία εδραση που έχει το γρασαδορακι από κάτω το οποίο δεν φαίνεται παρά μόνο αν ακουμπήσεις το κεφάλι σου στο χώμα και κοιτάξεις από κάτω. Αυτό σημαίνει ότι και γρασαρίσματα να γινόντουσαν στα υπόλοιπα 4, αυτό πιθανά το ξεχνάγανε και τα ίδια τα συνεργεία.
    Για να ελέγξεις εκεί πρέπει να λύσης ψαλίδι οπότε με την ευκαιρία δες και την κατάσταση της γλύστρας της αλυσίδας η οποία για να αλλαχτεί θέλει πάλι κατέβασμα ψαλίδι .Εάν Θέλει αλλαγή ετοίμασε 45 €
    2) Μην χρησιμοποιήσεις ποτέ τακάκια μαμά γιατί είναι πιο σκληρά από τον δίσκο. Βαλε μεσαία σκληρότητα ή και μαλακά ιδικά πίσω.
    3) Λαδάκια εάν τα αλλάζεις κάθε 1500-1800 χλμ δεν είναι ανάγκη να βάζεις και τα πιο ακριβά
    Κατά τα άλλα μιλάμε για άθραυστο εργαλείο. Εάν θυμηθώ και κάτι άλλο θα σου πω.
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  3. #18
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Ωραία δουλειά!!
    Dura lex, sed lex.

  4. #19
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Στο λεβιέ έβαλες δεματικά; Μήπως να τα έκοβες εκεί που προεξέχουν γιατί θα γδέρνουν το παπούτσι πιθανόν...Μια άλλη γρήγορη λύση που έγκειται στην αισθητική του καθενός είναι ανταλλακτικό από ρολάκι για βάψιμο, συνήθως ταιριάζουν στο λεβιέ και είναι σταθερά.
    Καλή ιδέα το ρολλό. Εγώ έβαλα όρινγκ παχιά σε άλλο μηχανάκι. Χρειάστηκα 5 και είναι ωραία αισθητικά και αντέχουν.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #20
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ Προβολή μηνύματος
    Καλή χρονιά να έχουμε όλοι.
    Να προσθέσω και εγώ μερικές συμβουλές αφού έχω το ίδιο από τα πρώτα που έφερε η αντιπροσωπεία εν έτι 1994,και ακόμα με υπηρετεί πιστά.
    1) έλεγξε το μοχλικο της ανάρτησης ιδικά την μεσαία εδραση που έχει το γρασαδορακι από κάτω το οποίο δεν φαίνεται παρά μόνο αν ακουμπήσεις το κεφάλι σου στο χώμα και κοιτάξεις από κάτω. Αυτό σημαίνει ότι και γρασαρίσματα να γινόντουσαν στα υπόλοιπα 4, αυτό πιθανά το ξεχνάγανε και τα ίδια τα συνεργεία.
    Για να ελέγξεις εκεί πρέπει να λύσης ψαλίδι οπότε με την ευκαιρία δες και την κατάσταση της γλύστρας της αλυσίδας η οποία για να αλλαχτεί θέλει πάλι κατέβασμα ψαλίδι .Εάν Θέλει αλλαγή ετοίμασε 45 €
    Σημαντικές συμβουλές και ειδικά γι' αυτό το γρασσαδοράκι, γιατί μπορεί και να μην το ανακάλυπτα ποτέ! Έτσι λοιπόν εκκινούμε μία σύντομη έρευνα επί του γρασσαδορίου και της/των γλύστρων και προσθέτουμε τις απαιτούμενες φωτό:

    Εδώ, το γρασσαδοράκι που λες είναι στο κόκκινο βελάκι ή στο πράσινο; Το γαλάζιο δείχνει μία από τις δύο γλύστρες που μπορούσα να δω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03346 κόκκινο πράσινο μπλε.jpg 
Προβολές:	609 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	278062

    Εδώ είναι η ίδια γλύστρα (κύκλος) από την επάνω μεριά και η ερώτησή μου είναι: Θα έπρεπε να υπάρχει και μία μεγάλη γλύστρα στο σημείο που ακουμπάει η αλυσίδα επάνω στο ψαλίδι (βελάκι) ή όχι;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03347 κύκλος βέλος.jpg 
Προβολές:	610 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	278063

    Το ίδιο σημείο πιο μπροστά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03350 βέλος.jpg 
Προβολές:	610 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	278064

  6. #21
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Συνεχίζουμε, (όχι για πολύ)

    Σε αυτό το σημείο είδα άλλη μία γλύστρα που στηρίζει το επάνω μέρος της αλυσίδας. Επί τη ευκαιρία, επειδή έγραψες (Φεγγαρόπληκτος) ότι σε περίπτωση που χρειάζεται να αλλάξω γλύστρα πρέπει να λύσω ψαλίδι, για αυτές τις 2 - που δε φαίνονται να χρήζουν αλλαγής - δε νομίζω ότι θέλουν τέτοια διαδικασία. Όπως και να 'χει, αυτές οι λεπτομέρειες είναι αρκετά σημαντικές και το κυριότερο, ήταν σχεδόν απίθανο να τις έβρισκα μόνος μου, φχαριστώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03351 κύκλος.jpg 
Προβολές:	603 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	278065



    Τέλος μία ερώτηση ακαδημαϊκής φύσεως. Η άδειά μου γράφει ως πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας την 08/12/1998.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03338.JPG 
Προβολές:	603 
Μέγεθος:	84,7 KB 
ID:	278066

    Από περιέργεια έριξα τις προάλλες μία ματιά στο motorcyclespecs, πρώτα στο αντίστοιχο μοντέλο του '98 και είδα αυτό:

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...xt225%2097.htm

    Το οποίο διαφέρει αρκετά από το δικό μου και όχι μόνο στα χρώματα (όπου δεν έχει και έκδοση σε άλλο χρώμα), αλλά και σε αρκετά <<σχήματα>>. Γι' αυτό πήγα και λίγο πιο πίσω στο χρόνο και με μια μικρή έκπληξη είδα ότι το μοντέλο που του μοιάζει πιο πολύ ήταν του '93-'94!

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...xt225%2093.htm

    Επιπλέον, απ' όσο ξέρω, τουλάχιστον στην Ελλάδα, δισκόφρενο πίσω είχαν από το μοντέλο του '98 κι έπειτα. Πείτε μου παρακαλώ, γιατί νομίζω ότι πάσχω από απώλεια γνώσεων με ελαφρά παραπληροφόρηση!

    Και κάτι ακόμα που ξέχασα:

    1. Αυτό το τσουτσουνάκι, τί είναι;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03349 ερωτηματικό.jpg 
Προβολές:	605 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	278067

    2. Για τις σκουρίτσες στο πλαίσιο, υπάρχει άμεση ανάγκη αντιμετώπισης και εάν ναι, γίνεται να τις φροντίσω χωρίς να λύσω όλο το μηχανάκι;
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 02/01/2013 στις 02:19. Αιτία: Ξέχασα...

  7. #22
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Πάνω απ' όλα όμως...

    [FONT=Comic Sans MS]ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!![/FONT]

    :rotflmao:

  8. #23
    καλή χρονιά και σε σένα...

    σε ότι αφορά στα γρασσαδοράκια, ή εγώ ή εσύ δεν έχουμε ξεσουρώσει ακόμα (αν και η φωτό δεν είναι και καθαρή)..... γιατί το κόκκινο βελάκι δεν δειχνει κάποιο..... μαλλον προς τα δεξιά ήθελες να το πας (αυτό προφανώς ήθελε να σου υποδείξει ο σεληνιασμένος...

    πάντως το τσουτσουνάκι που αναρωτιέσαι τί είναι στην τελευταία φωτό πρέπει να είναι το εμφανες γρασαδοράκι του άξονα του ψαλιδιού (τότε είχαν δύο - τρία γρασσαδοράκια τα μηχανάκια)

  9. #24
    1) Το γρασσαδοράκι που λέω είναι το πράσινο βελάκι
    2) το ραουλο που δείχνεις με το γαλάζιο βέλος αλλάζει πολύ εύκολα και δεν αναφέρομαι σ'αυτο
    3) Θα έπρεπε να υπάρχει και μία μεγάλη γλίστρα στο σημείο που ακουμπάει η αλυσίδα επάνω στο ψαλίδι (βελάκι) ή όχι; .Απάντηση. Βεβαίως και υπάρχει και σε αυτήν άλλωστε αναφέρομαι (οπως σου ειπα ετοιμασε 45€.)
    4) post 21.Σε αυτό το σημείο είδα άλλη μία γλίστρα που στηρίζει το επάνω μέρος της αλυσίδας. Απάντηση. Είναι πατέντα μ@λ@κι@.
    5) Αυτό το τσουτσουνάκι, τί είναι; Απάντηση. Γρασσαδορακι.
    6) Όπως είπα το δικό μου το αγόρασα καλοκαίρι του 1994 και είναι ίδιο με το δικό σου.
    7) Σκουριές. Καλό τρίψιμο,βάζεις με πινελάκι κάποιο σκεύασμα που αδρανοποιεί την σκουριά,έχει ένα πολύ καλό η LOCTITE το οποίο εκτελεί και χρέη ασταριού και μετά το τελικό χρώμα.
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Πάρε να έχεις και το σχηματικό διάγραμμα της μηχανής.

    Δεν είναι ακριβώς το μοντέλο σου (έχει ταμπούρο πίσω), αλλά μια ιδέα την παίρνεις. Τις τιμές δες 'τες ως ενδεικτικές.

    Καλή συνέχεια




    Υ.Γ.: το λάστιχο για το λεβιέ ταχυτήτων έχει 3,5 ευρώ
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsimuhas Προβολή μηνύματος
    Τα βαρίδια του πηγαν μια χαρα...
    Όντως..!!

    (και εξασφαλιζουν και την περίπτωση να μην ξαναβγεί στην επιφάνεια σε καμια άμπωτη..)


    Υ.Γ.
    Sapila, it's all yours now..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Όντως..!!

    (και εξασφαλιζουν και την περίπτωση να μην ξαναβγεί στην επιφάνεια σε καμια άμπωτη..)


    Υ.Γ.
    Sapila, it's all yours now..

    Τι θέλει να πεί ο ποιητής?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    καλή χρονιά και σε σένα...

    σε ότι αφορά στα γρασσαδοράκια, ή εγώ ή εσύ δεν έχουμε ξεσουρώσει ακόμα (αν και η φωτό δεν είναι και καθαρή)..... γιατί το κόκκινο βελάκι δεν δειχνει κάποιο..... μαλλον προς τα δεξιά ήθελες να το πας (αυτό προφανώς ήθελε να σου υποδείξει ο σεληνιασμένος...

    πάντως το τσουτσουνάκι που αναρωτιέσαι τί είναι στην τελευταία φωτό πρέπει να είναι το εμφανες γρασαδοράκι του άξονα του ψαλιδιού (τότε είχαν δύο - τρία γρασσαδοράκια τα μηχανάκια)
    Έχεις δίκαιο. Δεν ήξερα τι είναι τα γρασσαδοράκια, νόμιζα ότι θα ήταν κάτι σαν τα μπαλάκια ή τις φούσκες των αυτοκινήτων. Ξανακοίταξα σήμερα καλύτερα όπου μου υπέδειξε ο κ. Φεγγαρόφωτος (αγαπητέ, μη με παρΑξηγΑς, το ψευδώνυμό σου είναι για πολλά λογοπαίγνια! ) και αντελήφθην επαρκώς τη θέση, έννοια και χρησιμότητα των γρασσαδορίων. Σε αυτό το σημείο να ρωτήσω: Είναι σωστό να ψεκάσω γράσσο αλυσίδας στα γρασσαδοράκια του πιρουνιού;

    Επί τη ευκαιρία, Σπυράκος, το κορντούρινο παντελονάκι που σου πήρα απ' το μπαζάαρ, μαμάει όπως μάμησε και η τιμούλα του, είναι σε άριστη κατάσταση!!!

  14. #29
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος

    Από περιέργεια έριξα τις προάλλες μία ματιά στο motorcyclespecs, πρώτα στο αντίστοιχο μοντέλο του '98 και είδα αυτό:

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...xt225%2097.htm

    Το οποίο διαφέρει αρκετά από το δικό μου και όχι μόνο στα χρώματα (όπου δεν έχει και έκδοση σε άλλο χρώμα), αλλά και σε αρκετά <<σχήματα>>. Γι' αυτό πήγα και λίγο πιο πίσω στο χρόνο και με μια μικρή έκπληξη είδα ότι το μοντέλο που του μοιάζει πιο πολύ ήταν του '93-'94!

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...xt225%2093.htm

    Επιπλέον, απ' όσο ξέρω, τουλάχιστον στην Ελλάδα, δισκόφρενο πίσω είχαν από το μοντέλο του '98 κι έπειτα. Πείτε μου παρακαλώ, γιατί νομίζω ότι πάσχω από απώλεια γνώσεων με ελαφρά παραπληροφόρηση!

    Είναι πολύ πιθανό το δικό σου να είναι παραεισαγωγής μεταχειρισμένο απο Ιαπωνία που έβγαλε πρώτη άδεια στην Ελλαδα το 1998.
    Μέχρι το 1997 αν δεν με απατά η μνημη μου ερχόταν καραβιές απο Ιαπωνία πολλά μεταχειρισμένα με λίγα χλμ που πουλιόντουσαν εδω σε αρκετά καλές τιμές (κυριως 250-400 κυβικα). Μετα η Ευρωπαική ένωση έβγαλε νομο σχετικά με τον αριθμό παραγωγής και τα ψηφία που πρέπει να έχει το κάθε μοντέλο και κόπηκαν οι εισαγωγές μεταχειρισμένων. Οσοι έμποροι είχαν στις αποθήκες τους κάποια μοντέλα αναγκάστηκαν σε μικρο διάστημα να βγάλουν πινακίδες για να ταξινομηθούν. Για αυτο και οι ταξινομήσεις εκείνης της χρονιά ήταν υπέρογκα αυξημένες σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.

    Τώρα, για να δεις τι μοντέλο είναι το δικό σου μπορείς μέσω των ψηφίων παραγωγής που αναγράφονται στην άδεια να βρεις πότε κύλησε τις ρόδες του έξω απο το εργοστάσιο. Πιθανότατα να είναι 1993-1994, μιας και ταιριάζει οπτικά με εκείνα τα μοντέλα.

    Δεν σε καίει ιδιαίτερα αυτο το γεγονός, αλλά πρέπει να προσέξεις δύο πράγματα:
    1) Μάθε την ακριβη ημερομηνία παραγωγής, επειδη αν έχουν διαφορες σαν μοντέλα το 1993 με το 1998 μπορεί να παραγγείλεις κάποιο ανταλλακτικό για μοντέλο 1998 και τελικά να μην σου κάνει. Δεν νομίζω να έχουν διαφορά, αλλά πρόσεξε το.
    2) Στο ΚΤΕΟ το μοντέλο σου θα περαστεί σαν 1998 με τις εκπομπές ρύπων να ισχύουν για μοντέλα του 1998. Αν είναι ίδιος ο κινητήρας λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά ξέρω άτομο που είχε srx του 1985 και επειδή είχε ταξινομηθεί σαν μοντέλο του 1998 δεν μπορούσε να πιάσει τις εκπομπές ρύπων που ίσχυαν 13 χρόνια μετά από την παραγωγή και κοβόταν.

  15. #30
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ Προβολή μηνύματος
    1) Το γρασσαδοράκι που λέω είναι το πράσινο βελάκι
    2) το ραουλο που δείχνεις με το γαλάζιο βέλος αλλάζει πολύ εύκολα και δεν αναφέρομαι σ'αυτο
    3) Θα έπρεπε να υπάρχει και μία μεγάλη γλίστρα στο σημείο που ακουμπάει η αλυσίδα επάνω στο ψαλίδι (βελάκι) ή όχι; .Απάντηση. Βεβαίως και υπάρχει και σε αυτήν άλλωστε αναφέρομαι (οπως σου ειπα ετοιμασε 45€.)
    4) post 21.Σε αυτό το σημείο είδα άλλη μία γλίστρα που στηρίζει το επάνω μέρος της αλυσίδας. Απάντηση. Είναι πατέντα μ@λ@κι@.
    5) Αυτό το τσουτσουνάκι, τί είναι; Απάντηση. Γρασσαδορακι.
    6) Όπως είπα το δικό μου το αγόρασα καλοκαίρι του 1994 και είναι ίδιο με το δικό σου.
    7) Σκουριές. Καλό τρίψιμο,βάζεις με πινελάκι κάποιο σκεύασμα που αδρανοποιεί την σκουριά,έχει ένα πολύ καλό η LOCTITE το οποίο εκτελεί και χρέη ασταριού και μετά το τελικό χρώμα.
    Πολύτιμη η βοήθειά σου αδερφέ, σ' ευχαριστώ πολύ!

    3) Τώρα για τη γλύστρα, θα παλέψω να κολλήσω ένα από κάποια ρετάλια συνθετικών, ανθεκτικών ελαστικών που έχω. Είναι πολλά ρε γαμώτο τα 45 για ένα κομμάτι λάστιχο.

    4) Επίσης, και η χαζο-πατέντα γλύστρας που αναφέρεις, σήμερα που το ξανακοίταξα, πρέπει και για αυτήν να κατεβάσω ψαλίδι εάν θέλω να την αφαιρέσω. Απ' την άλλη, εάν μπεί η μεγάλη που λείπει, αυτή ψιλοβοηθάει κιόλας... ή κάνω λάθος...;

    6) Και στην άδεια, γιατί γράφουν '98;! Ελληνική γραφειοκρατεία ή κάτι άλλο;

    7) Με γυαλόχαρτο θα κάνω δουλειά ή θα κουλαθώ και μήπως να αγόραζα τριβείο;

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα πραγματα οπως θα ειναι το 2100
    από ftsmf στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 18:29
  2. Ακούστε το..!! Οπως+δήποτε..
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 04:37
  3. Το Rcv211 όπως δεν το είδατε ποτέ
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 01:31
  4. K5 εξατμιση οπως το Μ1 του Valentino.
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 23:20
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 16:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF