Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 250

Θέμα: Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!

  1. #31
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Πάρε να έχεις και το σχηματικό διάγραμμα της μηχανής.

    Δεν είναι ακριβώς το μοντέλο σου (έχει ταμπούρο πίσω), αλλά μια ιδέα την παίρνεις. Τις τιμές δες 'τες ως ενδεικτικές.

    Καλή συνέχεια




    Υ.Γ.: το λάστιχο για το λεβιέ ταχυτήτων έχει 3,5 ευρώ
    Ευχαριστώ για το σύνδεσμο, θα φανεί χρήσιμος.

    Είχα πάρει καλυμματάκι καινουργίλα, από motoraid, 4 ευρά, αλλά όπως γράφω στην αρχή, το πήρα <<δώρο>> σε άλλον και δεν το 'ξερα!

  2. #32
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Είναι πολύ πιθανό το δικό σου να είναι παραεισαγωγής μεταχειρισμένο απο Ιαπωνία που έβγαλε πρώτη άδεια στην Ελλαδα το 1998.
    Μέχρι το 1997 αν δεν με απατά η μνημη μου ερχόταν καραβιές απο Ιαπωνία πολλά μεταχειρισμένα με λίγα χλμ που πουλιόντουσαν εδω σε αρκετά καλές τιμές (κυριως 250-400 κυβικα). Μετα η Ευρωπαική ένωση έβγαλε νομο σχετικά με τον αριθμό παραγωγής και τα ψηφία που πρέπει να έχει το κάθε μοντέλο και κόπηκαν οι εισαγωγές μεταχειρισμένων. Οσοι έμποροι είχαν στις αποθήκες τους κάποια μοντέλα αναγκάστηκαν σε μικρο διάστημα να βγάλουν πινακίδες για να ταξινομηθούν. Για αυτο και οι ταξινομήσεις εκείνης της χρονιά ήταν υπέρογκα αυξημένες σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.

    Τώρα, για να δεις τι μοντέλο είναι το δικό σου μπορείς μέσω των ψηφίων παραγωγής που αναγράφονται στην άδεια να βρεις πότε κύλησε τις ρόδες του έξω απο το εργοστάσιο. Πιθανότατα να είναι 1993-1994, μιας και ταιριάζει οπτικά με εκείνα τα μοντέλα.

    Δεν σε καίει ιδιαίτερα αυτο το γεγονός, αλλά πρέπει να προσέξεις δύο πράγματα:
    1) Μάθε την ακριβη ημερομηνία παραγωγής, επειδη αν έχουν διαφορες σαν μοντέλα το 1993 με το 1998 μπορεί να παραγγείλεις κάποιο ανταλλακτικό για μοντέλο 1998 και τελικά να μην σου κάνει. Δεν νομίζω να έχουν διαφορά, αλλά πρόσεξε το.
    2) Στο ΚΤΕΟ το μοντέλο σου θα περαστεί σαν 1998 με τις εκπομπές ρύπων να ισχύουν για μοντέλα του 1998. Αν είναι ίδιος ο κινητήρας λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά ξέρω άτομο που είχε srx του 1985 και επειδή είχε ταξινομηθεί σαν μοντέλο του 1998 δεν μπορούσε να πιάσει τις εκπομπές ρύπων που ίσχυαν 13 χρόνια μετά από την παραγωγή και κοβόταν.
    Ευχαριστώ γιατρέ (Drake Ramore!!! ), θα το κοιτάξω!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Καλά μαστορέματα και από μένα!

    Το σπρέυ σιλικόνης στα πλαστικά που αναφέρεις σε κάποιο από τα πρώτα ποστ βοηθά απλά και μόνο στο να μην κολλάνε πάνω λάσπες και να γίνεται λίγο πιο εύκολη η ζωή σου στο πλύσιμο της μηχανής.
    Κωστής

  4. #34
    Αγαπητέ φίλε για τα γρασαδορακια χρειάζεσαι γρασαδόρο.(έχει 15 €) Εφαρμόζεις το στόμιο του στα γρασαδορακια αφού τα καθαρίσεις λίγο με ένα πανάκι και πρεσάρεις γράσο μέχρι το γράσο να βγει από της πλευρές της έδρασης. Άρα το σπρευ το ξεχνάς είναι Δώρο αδωρο.Τα γρασσαδορακια έχουν ένα μπαλακι στο κεφάλι τους που χρειάζεται πίεση από τον γρασαδόρο για να υποχωρήσει έτσι ώστε το γράσο να περάσει μέσα, εκτός και είναι κολλημένα από την αχρηστία. Τα αλλάζεις όμως εύκολα με καινούργια από το ελεύθερο εμπόριο. (είναι πολύ φθηνά, άντε 1€ εκαστον.)
    Τώρα για την γλίστρα είναι μονόδρομος. Πατέντα δεν σηκώνει γιατί οτιδήποτε ξεκολλήσει θα πάει κατευθείαν και θα σφηνώσει στο μπροστινό γρανάζι και την αλυσίδα με απρόβλεπτες συνέπειες.
    Τριβείο δεν χρειάζεται μόνο μερικά βουρτσάκια με ατσάλινη τρίχα και ένα δράπανο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γρασαδορος.jpg 
Προβολές:	559 
Μέγεθος:	3,2 KB 
ID:	278129Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ.jpg 
Προβολές:	559 
Μέγεθος:	2,1 KB 
ID:	278130
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  5. #35
    Άντε και μερικές οδηγίες. Λασκάρουμε άξονα πίσω τροχού βγάζουμε αλυσίδα, λασκάρουμε τον κεντρικό άξονα του ψαλιδιού και την κάτω βίδα εδρασης του αμορτισέρ. Τακάρουμε το μηχανάκι σε τρίποδα ή όπως μπορούμε να είναι όμως σταθερό μην μας πέσει στην πορεία των εργασιών.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04949.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	278159
    Βγάζουμε έξω την ρόδα και αφαιρούμε τον άξονα που στηρίζεται το ψαλίδι επάνω στον σκελετό και την κάτω βίδα του αμορτισέρ.
    Τώρα το ψαλίδι όταν το τραβήξουμε έρχεται λίγο πίσω αφού πλέον στηρίζεται μόνο στο μοχλικο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04950.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	278160
    Έτσι έχουμε καλύτερη πρόσβαση να λύσουμε την κεντρική βίδα του μοχλικου και να πάρουμε το ψαλίδι στο χέρι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04951.jpg 
Προβολές:	541 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	278161
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  6. #36
    Κάποια βίδα του μοχλικου και πως περνάει το γράσο από το γρασαδορακιΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04953.jpg 
Προβολές:	541 
Μέγεθος:	46,3 KB 
ID:	278162
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  7. #37
    Τώρα όλα τα υπόλοιπα λύνουν ευκολα. Ριχνουμε ένα γερο πλύσιμο και αλλάξουμε ότι είναι φθαρμένο μέσα στις αρθρώσεις του μοχλικου αφού τα γρασάρουμε με το χέρι.

    [ATTACH]278163[/ATTACH
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04955.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	278164
    Τέλος περνάμε και την γλίστρα και αρχίζουμε το μοντάρισμαΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04956.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	278167
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC04954.jpg‎  
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  8. #38
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    κατατοπιστικοτατος ωραιο φωτορομαντζο

    να βοηθησω και γω δειχνωντας πως γρασαρουμε με το δαχτυλο μοχλικο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P2030005.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	278168

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    κατατοπιστικοτατος ωραιο φωτορομαντζο

    να βοηθησω και γω δειχνωντας πως γρασαρουμε με το δαχτυλο μοχλικο




    αμα ξυπνήσει το μωρό από τα γέλια σε έφαγα..........

  10. #40
    Πάρε για μελέτη και αυτό http://www.xt225.com
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  11. #41
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Φεγγαρόπληκτε, με καταϋποχρεώνεις! Αλλά αφού τα ζητάει ο οργανισμός σου, πάρε άλλη μια ερώτηση! : Εγώ μέτρησα 4 γρασσαδοράκια σε ψαλίδι και μοχλικό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03353 1-2.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	278294Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03354 3-4.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	278295

    Μέτρησα σωστά ή μου ξέφυγε κανένα;
    Όσο για το γρασσαδόρο θα εμπλουτίσω την εργαλειοθήκη μου με έναν όπως ορθά προτείνεις, αφού δεν είναι ακριβός. Τρυπάνι έχουμε, βουρτσάκι κάπου θα έβρω. Όμορφα!

    Επίσης, ρώτησα σήμερο τηλεφωνικώς σε Racetech για ολόκληρη εξάτμιση ανοξείδωτη (2 τεμάχια, εμπρός και οπίσω) και μου είπαν... εεε... μπορώ να αναφέρω τιμή ή θα θεωρηθεί διαφήμιση; ...
    ...πολύ ικανοποιητική τέλος πάντων. Motorsport δεν πολυεμπιστεύομαι, γιατί ήδη έχω και κάνει και θόρυβο, που δεν τον θέλω σε αυτό το μηχανάκι. Όσο για το Raceguns ήταν λίγο πιο ακριβός. Γνώμη σας...;

    Υ.Γ Είμαι είδη γραμμένος στο αμερικάνικο φόρουμ (οι τύποι δεν παίζονται!), αλλά παρ' όλο που τα αγγλικά μου είναι αρκετά καλά, προτιμώ μαμά Ελλάδα, για πολλούς και διάφορους λόγους όπως: ίδια γλώσσα, αμεσότητα σε γνωστούς-άγνωστους-εφαρμογές-ανταλλακτικά-μαγαζιά κλπ, ντόπια οικονομική υποστήριξη και άλλα. Όποτε έχω διάθεση και χρόνο ρίχνω και από εκεί μια ματιά.
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 03/01/2013 στις 22:35.

  12. #42
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    κατατοπιστικοτατος ωραιο φωτορομαντζο

    να βοηθησω και γω δειχνωντας πως γρασαρουμε με το δαχτυλο μοχλικο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P2030005.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	278168
    Σατυρε!!!

    Φεγγαροπληκτε
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Ελα, γίναμε πολλές!! (χαρά ο Ολδμαν...)
    Φεγγαρόπληκτε και εσύ?? (ως γνωστόν, το Serow θεωρείται γυναικείο μηχανάκι..)

    Γιαννη, υπάρχει ακόμη ενα γρασαδοράκι κατω και λιγο πιο μπροστά απο το ψαλίδι (συνολικά 5):
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCN4614-1.jpg 
Προβολές:	435 
Μέγεθος:	79,3 KB 
ID:	278311
    Γρασάρισμα θέλει συχνά, αλλιώς η φθορά είναι αρκετή και εμφανίζονται τζόγοι στις αρθρώσεις (το δικό μου έχει ήδη αρκετούς, παρόλο που το γρασάρω, είναι όμως ψιλοαρχαίο (1987).

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Και για τους κατόχους γιαπωνέζικων Serow (αλλά και ελληνικών που ειχαν εισαχθεί επίσημα απο τη Γιαμάχα που είναι σχεδόν ίδια με τα γιαπωνέζικα), parts lists υπάρχουν εδώ:
    http://www.yamaha-motor.eu/de/servic...rts/index.aspx
    Πατάμε κάτω στη σελίδα το "Yamaha Online Erzatzteilkatalog offnen", μετά το "Ich stimm..." και βρίσκουμε το μοντέλο είτε δίνοντας τον κυβισμό (Μotorhubraum), το μοντέλο και τη χρονολογία, είτε τον αριθμό πλαισίου (Fahrgestellnummer)

    Αυτό το βρήκα τυχαία τώρα τελευταία αφού έψαχνα χρόνια..
    Οι κατάλογοι που βρίσκονται εύκολα στο cmsnl.com, στο boats.net και αλλού, είναι για τα αμερικάνικα μοντέλα, που έχουν διαφορές με κυριότερη το ταμπούρο πίσω.
    Στο boats.net εχει όμως μια άλλη χρησιμη λειτουργία: πατώντας τον κωδικό του ανταλλακτικού, βγάζει μια λίστα με όλα τα μοντέλα στα οποία αυτο χρησιμοποιείται. Δυστυχώς και εδώ υπάρχουν μόνο τα αμερικάνικα μοντέλα της Yamaha.

    Τέλος, όποιος θέλει το service manual μπορεί να με πει να το στείλω...

  15. #45
    Λοιπόν Γιάννη για τα γρασαδοράκια απάντησε ο Γιώργος τώρα μένει να απαντήσουμε για την ακριβή χρονολογία του μοντέλου σου. Γράψε μου τα πρώτα τέσσερα αριθμούς και γράμματα που γράφει η άδεια κυκλοφορίας στον αριθμό πλαισίου και θα σου πω.
    Για εξάτμιση δεν ξέρω γιατί μετά από 18 χρόνια και 130000 χλμ. έχω ακόμα την μαμίσια.
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα πραγματα οπως θα ειναι το 2100
    από ftsmf στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 17:29
  2. Ακούστε το..!! Οπως+δήποτε..
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 03:37
  3. Το Rcv211 όπως δεν το είδατε ποτέ
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 00:31
  4. K5 εξατμιση οπως το Μ1 του Valentino.
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:20
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF